Przyrządy celownicze...

Podforum poświęcone pneumatycznemu strzelectwu matchowemu.

Moderatorzy: Moderatorzy wiatrówkowi, Moderator match

Awatar użytkownika
slowroots
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 152
Rejestracja: 04 sierpnia 2013, 18:10
Tematy: 5
Lokalizacja: NORTH..
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Przyrządy celownicze...

Post autor: slowroots »

Witam wszystkich,
zima czasami nie pozwala dymać na dworze,
przeniosłem się więc do piwnicy i zacząłem eksperymentować,
ze strzelaniem na 10m do tarczek, nie powiem spodobało mi się,
to liczenie punkcików, ale też mam trochę pytań,
(w formie zdjęciowej, bo tak mi łatwiej):

Obrazek

...
SFT/SB..
Awatar użytkownika
Ślubek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 606
Rejestracja: 14 marca 2014, 08:27
Tematy: 0
Lokalizacja: Janówek Pierwszy
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Przyrządy celownicze...

Post autor: Ślubek »

@rozmiar muchy - taka metoda pomiaru średnicy otworu suwmiarką jest, delikatnie mówiąc, bardzo niedokładna. Do pomiarów otworów służą szczęki wewnętrzne z drugiej strony suwmiarki. Ten insert jest zresztą opisany - ma 3,2 mm średnicy

@regulacja na tunelu muchy to regulacja kąta pochylenia karabinu. Gdy karabin stoi pionowo, zajrzenie w linię celowania wymaga pochylenia głowy, co nie zawsze jest pożądane. Pochylenie karabinu umożliwia zmniejszenie pochylenia głowy i naprężenia mięśni szyi. Ponieważ jednak stosowanie poziomicy nie jest dozwolone w konkurencjach Kpn (7.4.2.2), mucha tunelowa ma dwa (widoczne na Twoich zdjęciach) wąsy z boku. Obracając obudowę, przekręcasz je. Celujesz tak, aby wąsy były równoległe do poziomych krawędzi (kulochwyt/tarcza). Oczywiście, wpływ pochylenia karabinu na ś.p.t. koryguje się ustawieniami dioptera.

@położenie muszki - im dłuższa linia celowania, tym precyzyjniejsze celowanie (p. 7.4.4.b mówi, że muszka nie może być dalej niż końcówka lufy). Warto więc albo zmienić diopter na taki, który będzie miał odpowiedni zasięg regulacji, albo zamontować podwyższenie przyrządów celowniczych.
Ostatnio zmieniony 19 lutego 2018, 10:35 przez Ślubek, łącznie zmieniany 1 raz.
Zawisz
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 494
Rejestracja: 28 kwietnia 2009, 13:20
Tematy: 12
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Przyrządy celownicze...

Post autor: Zawisz »

A tak z innej beczki to z prędkością karabinu wszystko ok? Bo to się rzadko zdarza żeby regulacji na 10m brakło
FWB 700 Alu, Anschutz 54 Supermatch, Iż 46, Hammerli 280 i wiele, wiele więcej :)
Może i nie mam wybitnego talentu, ale dzięki ciężkiej pracy i tak jtem w czołówce :)
Awatar użytkownika
Ślubek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 606
Rejestracja: 14 marca 2014, 08:27
Tematy: 0
Lokalizacja: Janówek Pierwszy
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Przyrządy celownicze...

Post autor: Ślubek »

Ja bym obstawiał niedostosowane wysokości starego dioptera (Haenel?) i nowoczesnej muchy Centry.
Awatar użytkownika
slowroots
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 152
Rejestracja: 04 sierpnia 2013, 18:10
Tematy: 5
Lokalizacja: NORTH..
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Przyrządy celownicze...

Post autor: slowroots »

Zawisz pisze:A tak z innej beczki to z prędkością karabinu wszystko ok? Bo to się rzadko zdarza żeby regulacji na 10m brakło
Prędkość jest przy temp. 0 i poniżej około 238/239, a przy plusowej około 240/241 także jest stabilnie,
natomiast strzelam też FT z BigNikko i tu różnica między osiami lunety i dioptera wynosi około 25mm (między diopterem a osią lufy jest 35mm).
jeśli ta informacja może w czymś pomóc...
SFT/SB..
Awatar użytkownika
slowroots
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 152
Rejestracja: 04 sierpnia 2013, 18:10
Tematy: 5
Lokalizacja: NORTH..
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Przyrządy celownicze...

Post autor: slowroots »

Ślubek pisze:@rozmiar muchy - taka metoda pomiaru średnicy otworu suwmiarką jest, delikatnie mówiąc, bardzo niedokładna. Do pomiarów otworów służą szczęki wewnętrzne z drugiej strony suwmiarki. Ten insert jest zresztą opisany - ma 3,2 mm średnicy

@regulacja na tunelu muchy to regulacja kąta pochylenia karabinu. Gdy karabin stoi pionowo, zajrzenie w linię celowania wymaga pochylenia głowy, co nie zawsze jest pożądane. Pochylenie karabinu umożliwia zmniejszenie pochylenia głowy i naprężenia mięśni szyi. Ponieważ jednak stosowanie poziomicy nie jest dozwolone w konkurencjach Kpn (7.4.2.2), mucha tunelowa ma dwa (widoczne na Twoich zdjęciach) wąsy z boku. Obracając obudowę, przekręcasz je. Celujesz tak, aby wąsy były równoległe do poziomych krawędzi (kulochwyt/tarcza). Oczywiście, wpływ pochylenia karabinu na ś.p.t. koryguje się ustawieniami dioptera.

@położenie muszki - im dłuższa linia celowania, tym precyzyjniejsze celowanie (p. 7.4.4.b mówi, że muszka nie może być dalej niż końcówka lufy). Warto więc albo zmienić diopter na taki, który będzie miał odpowiedni zasięg regulacji, albo zamontować podwyższenie przyrządów celowniczych.
Jasne że tak, ja tylko chciałem pokazać przybliżone rozmiary, bo się nie znam, nie wiem jakie rozmiary powinny mieć i jak się je dobiera,
a ten insert na zdjęciu to nie mój, (to zdjęcie z sieci) miał tylko pokazać różnicę między średnicą otworu a tym co jak ja widzę koło 4-ki,
tu jest mój:

Obrazek

fajnie już wiem coś o pochyleniu, dzięki,
czyli albo podwyższenie albo zmiana dioptera tak?,
regulując wysokość baki nic tu nie pomoże?

A jak więc dobrać insert do tarczy i odległości na 10m???
Bo mój jak rozumiem jest do większej tarczy???
SFT/SB..
Igorski
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 52
Rejestracja: 08 listopada 2016, 17:50
Tematy: 6
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Przyrządy celownicze...

Post autor: Igorski »

Twój insert ma średnicę 3,8 mm. Dobiera się tak by strzelcowi było jak najwygodniej określić centryczność widzianych kół/okręgów. Jedni lubią widzieć szeroki pasek otaczający czarny środek tarczy, a inni wąską szczelinę.
Sporo zależy też od oświetlenia. W sprawie dioptera to raczej wskazane jest podwyższenie by jednak zachować muchę na końcu lufy.
Awatar użytkownika
slowroots
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 152
Rejestracja: 04 sierpnia 2013, 18:10
Tematy: 5
Lokalizacja: NORTH..
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Przyrządy celownicze...

Post autor: slowroots »

Igorski pisze:Twój insert ma średnicę 3,8 mm. Dobiera się tak by strzelcowi było jak najwygodniej określić centryczność widzianych kół/okręgów. Jedni lubią widzieć szeroki pasek otaczający czarny środek tarczy, a inni wąską szczelinę.
Sporo zależy też od oświetlenia. W sprawie dioptera to raczej wskazane jest podwyższenie by jednak zachować muchę na końcu lufy.

Ok, gdybym wolał wąską szczelinę a nie tak jak teraz widzę fifty-fifty,
to do jakiego rozmiaru max mogę zakupić insert???
Czy inserty są uniwersalne rozmiarem zewnętrznym???
Czy zmienia się tylko rozmiar otworu???

Podwyższam oba elementy a nie sam diopter???

Jak duże powinno być oświetlenie tarczy???
SFT/SB..
Awatar użytkownika
Ślubek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 606
Rejestracja: 14 marca 2014, 08:27
Tematy: 0
Lokalizacja: Janówek Pierwszy
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Przyrządy celownicze...

Post autor: Ślubek »

Są dwa standardy much tunelowych: M18 i M22 - zmierz tą, którą masz i będziesz wiedział, co kupować. Ale wstrzymaj się na razie z zakupem. Nie kupuj również od razu przeziernika z kolorowymi przesłonami, linii przedłużenia celowania, peryskopu wysuwającego na zewnątrz linię celowania, przysłony na oko niecelujące*) etc. :^)

Pisałeś, że masz diopter pożyczony do testów - zacznij od zakupu normalnego, docelowego dioptera. Jest duża szansa, że nie będzie potrzebował podwyższenia. To nie będzie tanie, ale inwestycja się opłaci.

Regulacja wysokości baki dużo nie pomoże na pochylenie karabinu. Jedynie ew. przesunięcie jej w bok (jeśli jest taka możliwość). Miałem przyjemność rozmawiać z p. E. Rolińską - olimpijką i mistrzynią świata w karabinie, która stwierdziła, że pochylenie karabinu to nic złego. Pod warunkiem, oczywiście, że jest to pochylenie pod zawsze tym samym kątem.

*) taką przysłonę wytniesz z baniaka po mydle/butelki po szamponie.
Awatar użytkownika
slowroots
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 152
Rejestracja: 04 sierpnia 2013, 18:10
Tematy: 5
Lokalizacja: NORTH..
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Przyrządy celownicze...

Post autor: slowroots »

Ślubek pisze:Są dwa standardy much tunelowych: M18 i M22 - zmierz tą, którą masz i będziesz wiedział, co kupować. Ale wstrzymaj się na razie z zakupem. Nie kupuj również od razu przeziernika z kolorowymi przesłonami, linii przedłużenia celowania, peryskopu wysuwającego na zewnątrz linię celowania, przysłony na oko niecelujące*) etc. :^)

Pisałeś, że masz diopter pożyczony do testów - zacznij od zakupu normalnego, docelowego dioptera. Jest duża szansa, że nie będzie potrzebował podwyższenia. To nie będzie tanie, ale inwestycja się opłaci.

Regulacja wysokości baki dużo nie pomoże na pochylenie karabinu. Jedynie ew. przesunięcie jej w bok (jeśli jest taka możliwość). Miałem przyjemność rozmawiać z p. E. Rolińską - olimpijką i mistrzynią świata w karabinie, która stwierdziła, że pochylenie karabinu to nic złego. Pod warunkiem, oczywiście, że jest to pochylenie pod zawsze tym samym kątem.

*) taką przysłonę wytniesz z baniaka po mydle/butelki po szamponie.
Którą średnicę mierzyć i w którym miejscu, (na zewnątrz czy w środku) aby stwierdzić czy to M18/M22???
Po co są te dwa standarty???

Co to znaczy docelowy??? I dla przykładu czym się różnią te modele:
https://www.euroshooting.eu/en/index.php?detail=MatcDWA
https://www.euroshooting.eu/en/index.php?detail=2784025
https://www.euroshooting.eu/en/index.php?detail=2789281
https://www.euroshooting.eu/en/index.php?detail=2634694
Który będzie dobry na start, trzy pierwsze mają względnie podobne ceny, jaki wybrać???
Mam teraz pożyczony inny, ten z pierwszego linku, i ten ma zakres regulacji który mi spokojnie wystarcza...
SFT/SB..
Awatar użytkownika
Ślubek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 606
Rejestracja: 14 marca 2014, 08:27
Tematy: 0
Lokalizacja: Janówek Pierwszy
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Przyrządy celownicze...

Post autor: Ślubek »

Docelowy w sensie "taki, że nie będziesz za jakiś czas szukać lepszego". Na pewno musi zakresem
regulacji wysokości pasować do muszki.

Wszystkie, do których odnośniki zamieściłeś, to sprzęt wysokiej klasy, którego możliwości znacznie
przewyższają umiejętności zwykłego konsumenta śrutu ;^) To, który wybierzesz zależy od budżetu,
ale obstawiam, że każdy z nich wystarczy Ci na długo.
Awatar użytkownika
slowroots
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 152
Rejestracja: 04 sierpnia 2013, 18:10
Tematy: 5
Lokalizacja: NORTH..
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Przyrządy celownicze...

Post autor: slowroots »

Powtórzę pytanie, w jakim celu używa się M18 a w jakim M22 ???
SFT/SB..
Tomek_J
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 257
Rejestracja: 29 lipca 2008, 22:38
Tematy: 7
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Przyrządy celownicze...

Post autor: Tomek_J »

Nie ma to żadnego, głębszego celu. Dawniej było to w miarę zunifikowane, prawie większość karabinków matchowych miało tunel M18, pewnego pięknego dnia świat ujrzał FWB 602 z tunelem M22. Od tamtej pory (a więc wszystkie odmiany 603, 700, 800 i 500) Feinwerkbau używa m22, pozostali dalej m18.
KPN60, KDW60, KDW3x40.
Zawisz
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 494
Rejestracja: 28 kwietnia 2009, 13:20
Tematy: 12
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Przyrządy celownicze...

Post autor: Zawisz »

Walther stosuje różne, głównie m18, ale czasem m22 też (od Centry).
Różnicą jest światło, obszar jaki widzimy. Ale nie wiem czy ktoś mądry powie, co lepsze :D zależy, przede wwszystkim, od przyzwyczajenia
FWB 700 Alu, Anschutz 54 Supermatch, Iż 46, Hammerli 280 i wiele, wiele więcej :)
Może i nie mam wybitnego talentu, ale dzięki ciężkiej pracy i tak jtem w czołówce :)
Awatar użytkownika
slowroots
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 152
Rejestracja: 04 sierpnia 2013, 18:10
Tematy: 5
Lokalizacja: NORTH..
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Przyrządy celownicze...

Post autor: slowroots »

Czyli jest możliwe że, ktoś kiedyś stwierdził że ma mało światła w tunelu muchy,
i powiększono tunele, i zostały dwa standarty.
Czyli zaczęto wtedy produkować inserty o 4 mm większe, tak ???
Może chodziło o odebranie monopolu na produkcję dodatków do systemów celowania.
SFT/SB..
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Match”