Przyrządy celownicze...

Podforum poświęcone pneumatycznemu strzelectwu matchowemu.

Moderatorzy: Moderatorzy wiatrówkowi, Moderator match

Awatar użytkownika
slowroots
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 152
Rejestracja: 04 sierpnia 2013, 18:10
Tematy: 5
Lokalizacja: NORTH..
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Przyrządy celownicze...

Post autor: slowroots »

Nie zakładając następnego tematu, kolejna porcja pytań.

Jak się ma sprawa z wyważeniem karabinu?,
mój ma teraz środek ciężkości w miejscu strzałki:

Obrazek

czy trzeba dociążać, jeśli tak to do jakiej granicy?,
mój waży w stanie jak na zdjęciu dokładnie 4,51 kg, jaki jest limit???
karabin lżejszy czy cięższy?, są jakieś zasady?
SFT/SB..
Zawisz
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 494
Rejestracja: 28 kwietnia 2009, 13:20
Tematy: 12
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Przyrządy celownicze...

Post autor: Zawisz »

Górny limit wagi to 5,5kg
Maksymalna wysokość przedniej części łoża od osi lufy 120mm (nie jestem pewny czy ten palmrest w swojej przedniej części się zmieści)
Środek ciężkości minimalnie przed punktem podparcia, więc wygląda ok.
Im cięższy karabin tym gorzej dla zdrowia :D Ale lepiej dla statyki (tak w pewnym uproszczeniu). Oczywiście wszystko zależy od indywidualnych preferencji. Ale karabiny ważą, na ogół koło 5,0-5,2kg
FWB 700 Alu, Anschutz 54 Supermatch, Iż 46, Hammerli 280 i wiele, wiele więcej :)
Może i nie mam wybitnego talentu, ale dzięki ciężkiej pracy i tak jtem w czołówce :)
Awatar użytkownika
Ślubek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 606
Rejestracja: 14 marca 2014, 08:27
Tematy: 0
Lokalizacja: Janówek Pierwszy
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Przyrządy celownicze...

Post autor: Ślubek »

Jeszcze jedna uwaga, skoro szykujesz sprzęt na zawody: przepisy ISSF zabraniają użycia palmrestu:
7.4.2.2 A thumb hole, thumb rest, palm rest, heel rest and spirit level are prohibited.
W domu oczywiście nie ma problemu, ale na pierwszych zawodach Kpn sędzia każe Ci go zdjąć. A moim zdaniem, jeśli trenować, to w docelowej konfiguracji sprzętu. Nie tylko ze względu na wyważenie, ale i na to, że zastosowanie palmrestu wymusza inną postawę.
Zawisz
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 494
Rejestracja: 28 kwietnia 2009, 13:20
Tematy: 12
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Przyrządy celownicze...

Post autor: Zawisz »

Litości... :)
Przeczytaj najpierw resztę przepisów, jak znajdziesz definicję 'palmrestu' to kontynuuj wywód :) Ten akurat zapis odnosi się typowo do karabinu standard.
Z resztą, proponuję kierować się polskimi tłumaczeniem przepisów, tam jest to ładnie opisane :)

W skrócie, możesz mieć założony palmrest, pod warunkiem, że nie będziesz go przestawiał w trakcie konkurencji. Wtedy jest on uznawany za stały element łoża. Nie może on natomiast wystawać w dół (w żadnym miejscu) niżej niż 120mm od osi lufy.

http://www.lfits.pl/issf2017/ISSF2017_karabin.pdf
Patrz tabela 7.4.4.2
Ostatnio zmieniony 28 lutego 2018, 13:09 przez Zawisz, łącznie zmieniany 1 raz.
FWB 700 Alu, Anschutz 54 Supermatch, Iż 46, Hammerli 280 i wiele, wiele więcej :)
Może i nie mam wybitnego talentu, ale dzięki ciężkiej pracy i tak jtem w czołówce :)
Awatar użytkownika
Ślubek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 606
Rejestracja: 14 marca 2014, 08:27
Tematy: 0
Lokalizacja: Janówek Pierwszy
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Przyrządy celownicze...

Post autor: Ślubek »

Zawisz pisze:Ten akurat zapis odnosi się typowo do karabinu standard.
Zapewne masz rację, jednak cały rozdział 7.4.2 zatytułowany jest "Karabin standardowy 300 m i karabin pneumatyczny 10 m", a więc chyba nie tylko do karabinu standard.

BTW, w polskim tłumaczeniu nie ma definicji palmrestu. Jest grzybek :^)
Zawisz
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 494
Rejestracja: 28 kwietnia 2009, 13:20
Tematy: 12
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Przyrządy celownicze...

Post autor: Zawisz »

W angielskim palmrest jt włąśnie definiowany w tym punkcie gdzie nasz grzybek.
Tak, cały punkt odnosi się do kpn i kst ale sam palmrest jt definiowany jako 'element ruchomy', więc póki go nie ruszasz to jt 'elementem łoża'. W zapisie chodzi o to, że zmieniając postawy w kst nie można sobie założyć dodatkowego grzybka/palmrestu do stójki :)
FWB 700 Alu, Anschutz 54 Supermatch, Iż 46, Hammerli 280 i wiele, wiele więcej :)
Może i nie mam wybitnego talentu, ale dzięki ciężkiej pracy i tak jtem w czołówce :)
Awatar użytkownika
slowroots
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 152
Rejestracja: 04 sierpnia 2013, 18:10
Tematy: 5
Lokalizacja: NORTH..
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Przyrządy celownicze...

Post autor: slowroots »

Wygląda na to że, jednak nie ma problemu ze stosowaniem "palmrestu",
z zachowaniem tych 120mm.

Obrazek

Natomiast zauważyłem że duży procent strzelców na zawodach,
jak nie wszyscy, ma ten element bardzo "wysoko", bardzo blisko osady,
(czy to przez długie przedramiona facetów???),
czy chodzi oto aby opuścić karabin jak najniżej???, (środek ciężkości),
jednocześnie zachowując prostą szyję dzięki podwyższeniu lini celowania???

O mój palmrest się nie martwię, rzeźbię właśnie nową osadę i tam się dopasuję do wymiarów.
SFT/SB..
wiki09
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 465
Rejestracja: 26 sierpnia 2014, 21:53
Tematy: 8
Lokalizacja: Gdynia
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Przyrządy celownicze...

Post autor: wiki09 »

Cześć , nie wiem , czy zwróciłeś uwagę , ale większość nie opiera ręki lewej na biodrze . podejrzewam , że pomaga kurtka , gdzie ręka nie " zjeżdża " na dół , stąd też mając rękę niestrzelającą wyżej , nie potrzebują nisko palmrestu , ale niech mnie ktoś poprawi jeśli klepię bzdury . Miałem okazję dwa , może trzy razy strzelać w kurtce i rzeczywiście nie musiałem drugiej podpierać o biodro.
Zawisz
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 494
Rejestracja: 28 kwietnia 2009, 13:20
Tematy: 12
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Przyrządy celownicze...

Post autor: Zawisz »

Chodzi o to, żeby karabin był nisko, stąd w pierwszej kolejnością idą podwyższenia :)
Poza tym większość tych czołowych zawodników jest jednak bardzo zbliżonej postury, wzrostu itp. Jak się popatrzy na tych 'niestandardowo' zbudowanych to tam można już różne ciekawe patenty zaobserwować :)
FWB 700 Alu, Anschutz 54 Supermatch, Iż 46, Hammerli 280 i wiele, wiele więcej :)
Może i nie mam wybitnego talentu, ale dzięki ciężkiej pracy i tak jtem w czołówce :)
Awatar użytkownika
slowroots
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 152
Rejestracja: 04 sierpnia 2013, 18:10
Tematy: 5
Lokalizacja: NORTH..
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Przyrządy celownicze...

Post autor: slowroots »

Obrazek
SFT/SB..
Zawisz
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 494
Rejestracja: 28 kwietnia 2009, 13:20
Tematy: 12
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Przyrządy celownicze...

Post autor: Zawisz »

Obrazek
Tutaj macie ładnie pokazanych wczorajszych finalistów z Pucharu Świata.
No i widać tutaj obecnie panujące na świecie tendencje - przyrządy max do góry, oparcie na otwartej dłoni (czyli zejście z karabinem niżej), ale tak patrząc po zdjeciu 6 i 7 to wcale nie aż tak luźno jak to nam cały czas wmawiają :) Chociaż Pamiętajmy, że w ich przypadku to są lata praktyki (a uwzględniając godziny codziennie, to dla nas są to tysiąclecia praktyki :D ).Warto też zwrócić uwage, że na zdjeciu 4 i 6 ten karabin wcale nie ma takiego niskiego palmrestu.
FWB 700 Alu, Anschutz 54 Supermatch, Iż 46, Hammerli 280 i wiele, wiele więcej :)
Może i nie mam wybitnego talentu, ale dzięki ciężkiej pracy i tak jtem w czołówce :)
Tadeo29
Reactions:
Posty: 10
Rejestracja: 09 stycznia 2017, 23:02
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Przyrządy celownicze...

Post autor: Tadeo29 »

Jak facet ma więcej niż 180cm wzrostu to musi strzelać w dół bo jest nad tarczą. W związku z tym albo ręka na płasko lub na pięści ale odsuniętej do przodu. Karabiny nie są nisko - prawie wszędzie widzę opuszczone do dołu stopki. Swoją drogą aby móc w pełni ocenić postawę to trzeba by w każdym przypadku znać wzrost zawodnika oraz jego budowę anatomiczną ( długość szyi i budowę twarzy). Dzięki podwyższeniom przyrządów głowa zawodnika nie jest pochylona w bok (w stronę karabinu) co ułatwia utrzymanie dobrej statyki ale każdy najmniejszy błąd w skręceniu broni powoduje duży odskok na tarczy. Niestety ograniczenia karabinka pod względem wymiarów zewnętrznych sprzyjają osobom niskiego wzrostu. Moim skromnym zdaniem tuba przedłużająca i wysokie klocki (podwyższenia ) są dobre ale dla zaawansowanego zawodnika. Początkującemu będą raczej utrudniać zabawę. To wszystko teoria, najważniejsze jest aby karabin dopasować do strzelającego a nie odwrotnie. Miłej zabawy.
geoon
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 2
Rejestracja: 10 lutego 2018, 17:31
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Przyrządy celownicze...

Post autor: geoon »

Nie zakładając nowego tematu mam pytanie czy ten wymiar czyli 16,5 cm jest przepisowy w zawodach kpn 10m ?
W takiej konfiguracji można startować w zawodach ?
Pytam ponieważ nie wiem jaki wymiar się odnosi do palmrestu czy jest to 12 cm czy 20 cm.
Jeżeli ktoś byłby w stanie odpowiedzieć na to pytanie to będę wdzięczny.
Obrazek

Poczytałem, doczytałem i wnioskuję że musi to być wymiar 12 cm wiec palmrest do skrócenia no chyba że się mylę to proszę mnie poprawić.
Ostatnio zmieniony 18 kwietnia 2018, 19:32 przez geoon, łącznie zmieniany 1 raz.
Zawisz
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 494
Rejestracja: 28 kwietnia 2009, 13:20
Tematy: 12
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Przyrządy celownicze...

Post autor: Zawisz »

Witaj
Niestety. W KPN 120mm od osi lufy. Także z tą półką nie spełniasz przepisów.
Tu masz przepisy. KPN dotyczy tabela 7.4.4.2, tu konkretnie wymiar D
Ostatnio zmieniony 19 kwietnia 2018, 10:31 przez Zawisz, łącznie zmieniany 1 raz.
FWB 700 Alu, Anschutz 54 Supermatch, Iż 46, Hammerli 280 i wiele, wiele więcej :)
Może i nie mam wybitnego talentu, ale dzięki ciężkiej pracy i tak jtem w czołówce :)
geoon
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 2
Rejestracja: 10 lutego 2018, 17:31
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Przyrządy celownicze...

Post autor: geoon »

Palmrest poprawiony i mam go już w limicie a więc od osi nie przekracza 12 cm. Dzięki za odpowiedź i teraz pozostaje mi tylko ćwiczyć w obecnym ustawieniu :)
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Match”