Pistolet matchowy PCP - co jest ważne?

Podforum poświęcone pneumatycznemu strzelectwu matchowemu.

Moderatorzy: Moderatorzy wiatrówkowi, Moderator match

zg2017
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 30
Rejestracja: 21 października 2017, 10:51
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Pistolet matchowy PCP - co jest ważne?

Post autor: zg2017 »

Szukam pierwszego matchowego pistoletu PCP (używanego). Oglądałem i strzelałem z Gehmana, Steyra i FWB. Pytałem o opinie ludzi strzelających w okolicy i słyszałem różne opinie głównie dotyczące cech poszczególnych pistoletów. Chodzi o to , że są takie rzeczy w pistolecie jak separator, kompensator , absorber , jakieś otwory w lufie. Żaden pistolet nie ma tego wszystkiego i słyszałem, że ten pistolet nie ma czegoś tam a tamten ma. Od kogoś innego z kolei słyszałem, że inna rzecz jest ważna. Czy takie rzeczy mają znaczenie dla początkującego?
jakiii
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 984
Rejestracja: 27 grudnia 2009, 18:12
Tematy: 0
Lokalizacja: O-c
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pistolet matchowy PCP - co jest ważne?

Post autor: jakiii »

Rękojeść i tylko rękojeść.

Pozdro.
Dzień bez pykania to dzień przepykany - Zuka Mikume
Tommy54
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 529
Rejestracja: 25 lipca 2015, 21:17
Tematy: 16
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pistolet matchowy PCP - co jest ważne?

Post autor: Tommy54 »

Grip - oczywiście 3D + spust.
zg2017
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 30
Rejestracja: 21 października 2017, 10:51
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pistolet matchowy PCP - co jest ważne?

Post autor: zg2017 »

Czyli jeżeli z pistoletem w dłoni będzie mi wygodnie to tego brać?
Awatar użytkownika
dr_Evil
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 61
Rejestracja: 22 września 2015, 19:18
Tematy: 3
Lokalizacja: Lublin
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pistolet matchowy PCP - co jest ważne?

Post autor: dr_Evil »

Tak. Ale uważaj, bo rękojeści większości zdają się wygodne na początku.
Weź pistolet, tak, żeby dobrze ułożyć dłoń w rękojeści.
Podnieś kilka razy, z zamkniętymi oczami, pistolet- jakbyś celował do tarczy (oczywiście postawa wypracowana). Potem popatrz, gdzie broń celuje- albo będzie trzeba skorygować pozycję rękojeści (zakres regulacji) albo wyrzeźbić. Ten, który ułoży się bez wysiłku (i korekty) w rejon celowania na tarczy będzie właściwy.
W tej klasie wszystkie "pistolce" podobnie strzelają, kłopot, to dobrać broń pod siebie (rękojeść, wyważenie, spust).

Cała reszta- absorbery, kompensatory, itp. to dodatki. Wstyd się przyznać, ale doświadczony strzelec kopie mi d* z FWB 65, który żadnych takich bajerów nie posiada.
Ostatnio zmieniony 11 lutego 2018, 18:41 przez dr_Evil, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
variag
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 10179
Rejestracja: 15 kwietnia 2003, 20:34
Tematy: 192
Lokalizacja: Bełchatów
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Pistolet matchowy PCP - co jest ważne?

Post autor: variag »

Żaden pistolet nie ma tego wszystkiego i słyszałem, że ten pistolet nie ma czegoś tam a tamten ma. Od kogoś innego z kolei słyszałem, że inna rzecz jest ważna. Czy takie rzeczy mają znaczenie dla początkującego?
Nie mają żadnego znaczenia.
Tylko trening, trening i jeszcze raz trening.
Pisząc 'trening" nie mam na myśli bezrozumnego wystrzeliwania kilogramów ołowiu do tarczy. Ja tak robiłem na początku, najlepiej jest strzelać z jakimś doświadczonym kolegom lub z trenerem.
Zbyt często pragnienie tego czego nie mamy
nie pozwala nam się cieszyć tym co posiadamy.
Zbigniew Rybka
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 924
Rejestracja: 07 października 2011, 11:40
Tematy: 19
Lokalizacja: Radzików, Mazowsze
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pistolet matchowy PCP - co jest ważne?

Post autor: Zbigniew Rybka »

Pełna zgoda - rękojeść. Jeżeli po prawidłowym złożeniu (postawa, chwyt) masz zgrane przyrządy bez potrzeby manipulowania nadgarstkiem (lewo-prawo, góra-dół), to znaczy, ze masz idealną rękojeść. Jeżeli nie - trzeba przestawiać, doklejać albo rzeźbić. Pogadaj z zawodnikami lub trenerem, wszystko Ci wytłumaczą w pięć minut, to trzeba zobaczyć i sprawdzić na własnej skórze.
W. Moore .36 Bondini/L. Renzo, C. Moore Pedersoli .46 skałka, Colt Army 1860 Pietta, Mortimer .36 Bondini/L. Renzo, Alamo Rifle Pedersoli .50 skałka, Walther CPM 1, FWB C60.
Awatar użytkownika
kłapek
Ekspert Wiatrówki
Ekspert Wiatrówki
Reactions:
Posty: 1739
Rejestracja: 20 lutego 2006, 18:22
Tematy: 39
Lokalizacja: Grodków
Grupa: Ekspert Wiatrówki

Re: Pistolet matchowy PCP - co jest ważne?

Post autor: kłapek »

Pistoleciarz ze mnie marny dlatego chciałem zapytać doświadczonych kolegów. Jak z tymi gripami i które wymiary są ważne, ewentualnie mniej ważne?

Obrazek

Oczywiście wiem, że najprościej byłoby wziąć 3 pistole z różnymi chwytami, złapać kilka razy i wybrać ten jeden, ale… Takiej możliwości nie mam i stąd moje pytania.

Problem mam tego typu, że kierując się wielkością dłoni (wymiary A i C) pasował by mi chwyt w rozmiarze L. Jednak sugerując się w doborze długością palców (wymiarem B) powinienem mieć grip w rozmiarze S. Jak uważacie, gdybym wybrał pośredni M jest szansa, że będzie to optymalny wybór i nie będę go za chwilę zmieniał?

Zaznaczam, że nie wybieram się na olimpiadę, nie zamierzam trenować pod okiem trenera, ale korci mnie od jakiegoś czasu takie garażowe Ppn10 i chciałbym do sprawy podejść najlepiej jak się da.

Producent pistoletu raczej wybrany. Skoro męczę się z karabinami Steyra, umiem je naprawiać, serwisować, regulować, to w temacie pistola nie zamierzam eksperymentować :-D
Mój nowy terapeuta na imię ma can-am :-D
oshe
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 31
Rejestracja: 28 października 2017, 14:26
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pistolet matchowy PCP - co jest ważne?

Post autor: oshe »

Właściwie to każdy wymiar ma znaczenie , najważniejsze wprawdzie jest szerokość dłoni czyli parametr A , żeby ściśnięta ręka na gripie zmieściła ci się do półki, ale długość dłoni i palców ma również znaczenie do prawidłowego ich ułożenia na gripie. Znaczenie ma również jeszcze umięśnienie dłoni czyli jakie mamy wypukłości mięśniowe na wewnętrznej stronie dłoni. Dlatego jedyną odpowiedzią na twoje pytanie jest klasyczna odpowiedż która pojawia się tu nagminnie- " Jedyny sposób żeby sprawdzić to wziąć do ręki i złożyć się do strzału)
Fakt , faktem, że kupując grip powinieneś kierować się głównie parametrem A , resztę można zmienić ustawieniem gripu np: 3D ewentualnie resztę trzeba zmodyfikować pod siebie usuwając nadmiar materiału lub doklejając brakujący materiał.
Tommy54
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 529
Rejestracja: 25 lipca 2015, 21:17
Tematy: 16
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pistolet matchowy PCP - co jest ważne?

Post autor: Tommy54 »

Z tymi wymiarami to różnie bywa, każda łapa jest inna.
Oto przykład : w/g tabeli powinienem mieć grip LL (mam szerokość 99 mm) , a mam grip S i po opuszczeniu półki max. do dołu - łapa spokojnie się mieści . Równocześnie mam krótkie palce i dłoń - takie na rozmiar M.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio zmieniony 22 lutego 2018, 17:19 przez Tommy54, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
kłapek
Ekspert Wiatrówki
Ekspert Wiatrówki
Reactions:
Posty: 1739
Rejestracja: 20 lutego 2006, 18:22
Tematy: 39
Lokalizacja: Grodków
Grupa: Ekspert Wiatrówki

Re: Pistolet matchowy PCP - co jest ważne?

Post autor: kłapek »

Dzisiaj po zakupie pistola mogę napisać, że tabelka z wymiarami którą wcześniej wkleiłem ma się nijak do gripów montowanych w pistoletach :-/
Mój nowy terapeuta na imię ma can-am :-D
jakiii
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 984
Rejestracja: 27 grudnia 2009, 18:12
Tematy: 0
Lokalizacja: O-c
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pistolet matchowy PCP - co jest ważne?

Post autor: jakiii »

;laughing:
Dzień bez pykania to dzień przepykany - Zuka Mikume
Awatar użytkownika
kłapek
Ekspert Wiatrówki
Ekspert Wiatrówki
Reactions:
Posty: 1739
Rejestracja: 20 lutego 2006, 18:22
Tematy: 39
Lokalizacja: Grodków
Grupa: Ekspert Wiatrówki

Re: Pistolet matchowy PCP - co jest ważne?

Post autor: kłapek »

Chyba że jej celem jest wprowadzanie w błąd i napędzanie sprzedaży samych gripów, to ma ona sens :-D
Mój nowy terapeuta na imię ma can-am :-D
Awatar użytkownika
mildot
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1398
Rejestracja: 01 września 2011, 12:35
Tematy: 44
Lokalizacja: Bemowo
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pistolet matchowy PCP - co jest ważne?

Post autor: mildot »

Bo to jest dość stara tabelka pewnie. A w Steyrach były w ostatnich latach aż trzy różne generacje gripów. Od kilku miesięcy jest nowa dość mocno różna od wcześniejszych kolejna generacja...
Strzelam... bo lubię. ;)
Awatar użytkownika
kłapek
Ekspert Wiatrówki
Ekspert Wiatrówki
Reactions:
Posty: 1739
Rejestracja: 20 lutego 2006, 18:22
Tematy: 39
Lokalizacja: Grodków
Grupa: Ekspert Wiatrówki

Re: Pistolet matchowy PCP - co jest ważne?

Post autor: kłapek »

Może tak być. Jednak wisi dalej na stronie Vargi (euroshootning.eu) oficjalnego dealera.

Moim zdaniem numeracja jest zawyżona (tak się chyba mówi). W rzeczywistości grip jest na mniejszą ręką niż wynika z tabelki.
Ostatnio zmieniony 03 marca 2018, 11:09 przez kłapek, łącznie zmieniany 1 raz.
Mój nowy terapeuta na imię ma can-am :-D
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Match”