Adapter co2 12g-przepisy

Podforum poświęcone pneumatycznemu strzelectwu matchowemu.

Moderatorzy: Moderatorzy wiatrówkowi, Moderator match

stek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 71
Rejestracja: 19 stycznia 2010, 14:33
Tematy: 0
Lokalizacja: Białystok
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Adapter co2 12g-przepisy

Post autor: stek »

Witam
Na egun są do kupienia adaptery na naboje 12g co2 do pistoletów sportowych. Z tego co wyczytałem to dzięki temu można przejść kontrole na zawodach gdyż w niemieckim prawie taki nabój nie podchodzi pod jakieś przepisy. A jak to jest w Polsce. W przepisach dotyczących kartuszy znalazłem informację że sprawdzana jest data produkcji i nie może być kartusz starszy niż 10 lat. Niestety na nabojach co2 12g które mam w domu nie ma daty produkcji. Czy w związku z tym przeszły by kontrole? Czy trzeba szukać takich z datą?
...
Awatar użytkownika
mildot
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1398
Rejestracja: 01 września 2011, 12:35
Tematy: 44
Lokalizacja: Bemowo
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Adapter co2 12g-przepisy

Post autor: mildot »

Zbiorniki ciśnieniowe wielkości typowo używanych w pistoletach sportowych nie podpadają pod żadne przepisy wymagające ich kontrolowania. Przepisy które nakazują kontrolę sprzętu używanego podczas zawodów są częścią regulaminów ISSF (czyli w efekcie także PZSS) i nie mają nic wspólnego z wymaganiami przepisów prawa krajowego lub unijnego.
Dlatego taka sama kontrola jest wymagana na zawodach w dowolnym kraju jeśli tylko zawody są organizowane pod patronatem ISSF.

Czy tak samo czy na odrębnych zasadach traktują oni naboje CO2 12g nie mam pojęcia. Jednak o ile pamiętam na moich nabojach 12g (nie pamiętam czy Mosy czy Crosmanna) zawsze była zarówno data produkcji jak i waga przed i po napełnieniu. Gdyby ktoś koniecznie chciał sprawdzić to jednak się da.

Obrazek
Strzelam... bo lubię. ;)
stek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 71
Rejestracja: 19 stycznia 2010, 14:33
Tematy: 0
Lokalizacja: Białystok
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Adapter co2 12g-przepisy

Post autor: stek »

Wykombinowałem że wezmę zawór z karusza do tego dorobię przejściówkę na nabój, tylko 25g a nie 12g żeby spokojnie na całe zawody starczyło. Tylko trzeba teraz znaleźć naboje z datą wydrukowaną. W google jak przeglądam zdjęcia na żadnym nie widać daty.
...
Awatar użytkownika
mildot
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1398
Rejestracja: 01 września 2011, 12:35
Tematy: 44
Lokalizacja: Bemowo
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Adapter co2 12g-przepisy

Post autor: mildot »

Powyższy obrazek to fotka kaspułki Mosa. Kilka razy kupowałem i zawsze była na nich data i waga. Może na zdjęciach katalogowych nie ma.
Strzelam... bo lubię. ;)
Awatar użytkownika
variag
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 10179
Rejestracja: 15 kwietnia 2003, 20:34
Tematy: 192
Lokalizacja: Bełchatów
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Adapter co2 12g-przepisy

Post autor: variag »

stek pisze:Wykombinowałem że wezmę zawór z karusza do tego dorobię przejściówkę na nabój, tylko 25g a nie 12g żeby spokojnie na całe zawody starczyło.
12 gram CO2 na konkurencję 60 strzałów (plus strzały próbne) przy rozsądnej prędkości wylotowej śrutu spokojnie wystarczy. Często np. w Pucharze Polski OPEN zawodnicy strzelają tylko 40 strzałów. Więc spokojnie wystarczy jedna kapsuła na jedne zawody. Ze zmiana w trakcie konkurencji też nie ma problemu, trzeba to jedynie robić poza stanowiskiem po zgłoszeniu sędziemu stanowiskowemu, że schodzi się z bronią.
Zbyt często pragnienie tego czego nie mamy
nie pozwala nam się cieszyć tym co posiadamy.
stek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 71
Rejestracja: 19 stycznia 2010, 14:33
Tematy: 0
Lokalizacja: Białystok
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Adapter co2 12g-przepisy

Post autor: stek »

Polatałem po sklepach, przeczesałem internet i wygląda na to, że tylko MOSA pisze datę na nabojach. A naboje mosy w Polsce to tylko 12g można dostać. Masakra jakaś. Ciekawe jak sędziowie podchodzą do naboi na co2 czy patrzą na tą datę czy nie.
...
Awatar użytkownika
variag
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 10179
Rejestracja: 15 kwietnia 2003, 20:34
Tematy: 192
Lokalizacja: Bełchatów
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Adapter co2 12g-przepisy

Post autor: variag »

Zależy to od rangi zawodów i od sędziów, ale nie spotkałem się z analizą daty produkcji kapsuł CO2 przez Kontrolę Broni.
Jeżeli adapter ma być dopuszczony to musi być konstrukcyjnie zbliżony do Twinmastera lub Walthera CP-99, a nie przypominać zbiornik ciśnieniowy z uszczelką w korku.
Zbyt często pragnienie tego czego nie mamy
nie pozwala nam się cieszyć tym co posiadamy.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Match”