Walther CPM Atlanta

Podforum poświęcone pneumatycznemu strzelectwu matchowemu.

Moderatorzy: Moderatorzy wiatrówkowi, Moderator match

flowenol
Reactions:
Posty: 14
Rejestracja: 11 maja 2016, 02:23
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Walther CPM Atlanta

Post autor: flowenol »

Obecnie moim "głównym" pistoletem jest właśnie CPM-Atlanta. Wcześniej miałem CP-2 i w porównaniu do Atlanty wypada on o wiele słabiej pod praktycznie każdym względem. W Atlancie standardowy grip jest o wiele wygodniejszy, ma wyraźniejsze przyrządy celownicze, poza tym spust jest nieporównywalnie lepszy, no i są jeszcze takie dodatkowe bajery takie jak np. kompensator. Zarówno Atlanta jak i CP-2 mają tendencję do "lecenia na lufę" ze względu na dosyć sporą wagę stalowego kartusza. Tej wady wydaje się być pozbawiony CPM-1 ze względu na "ukośne" mocowanie kartusza, no i spust w CPM-1 jest chyba dokładnie taki sam jak w Atlancie. Przewagą Atlanty jest lepsza dostępność kartuszy z legalizacją (są dokładnie takie same jak dla CP-1,2,3,5), w przypadku CPM-1 jest to dosyć trudne, no i z mojej perspektywy montaż SCATTa jest bardziej oczywisty w Atlancie aniżeli CPM-1.

Reasumując, Atlanta jest dosyć rzadkim pistoletem, ale konstrukcyjnie bardzo przypomina CPM-1 i CP-3 więc chyba większość części jest wspólna. Ja do tej pory nie miałem żadnego problemu z moim egzemplarzem, ale też udało mi się upolować bardzo dobrze utrzymaną sztukę. Aha, no i obsługa wszystkich pistoletów z rodziny CP jest praktycznie taka sama.
.177 .36 .45
tede80
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 45
Rejestracja: 11 lipca 2014, 10:48
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Walther CPM Atlanta

Post autor: tede80 »

@flowenol czy masz porównanie Atlanty z CP3? Obecnie mam CP3 i zastanawiam się nad zmianą na ostatniego z rodziny Co2 czyli Atlantę, tylko czy jest sens :-D
flowenol
Reactions:
Posty: 14
Rejestracja: 11 maja 2016, 02:23
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Walther CPM Atlanta

Post autor: flowenol »

CP3 nigdy nie miałem w dłoni, ale z tego co widzę konstrukcja spustu jest identyczna jak w CP2. Tak jak pisałem wcześniej, spust w Atlancie jest o niebo lepszy niż spust w CP2, przynajmniej w moim subiektywnym odczuciu. Poza tym wielkich różnic nie ma, w Atlancie jest kompensator i nawiercenia w lufie, które podobno dodatkowo stabilizują pistolet podczas strzału, identyczny patent jest zdaje się w LP10. Więc jeżeli chcesz mieć pewność, że masz w dłoni szczytowe Walterowskie osiągnięcia w dziedzinie pistoletów CO2, to się przesiadaj albo na Atlantę albo na CPM-1. Jest niby jeszcze coś takiego jak CP200, CP201, ale te chyba występują jeszcze rzadziej niż Atlanta... Warto może dozbierać do PCP? Ja sobie obiecałem przesiadkę na PCP, gdy zacznę w miarę regularnie przekraczać 370/400 :wink:
Ostatnio zmieniony 12 lipca 2017, 20:34 przez flowenol, łącznie zmieniany 1 raz.
.177 .36 .45
tede80
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 45
Rejestracja: 11 lipca 2014, 10:48
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Walther CPM Atlanta

Post autor: tede80 »

W takim razie muszę gdzieś pomacać i postrzelać z CPM-1, łatwiej o ten model niż o Atlantę ;)
tede80
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 45
Rejestracja: 11 lipca 2014, 10:48
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Walther CPM Atlanta

Post autor: tede80 »

Oba rodzaje kartuszy dostępne w Niemczech raczej bez problemu.
flowenol
Reactions:
Posty: 14
Rejestracja: 11 maja 2016, 02:23
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Walther CPM Atlanta

Post autor: flowenol »

Nie twierdzę, że niemożliwe, aczkolwiek utrudnione prawdopodobnie ze względu na to, że nie ma ich już na aktualnej liście akcesoriów Walthera:

http://www.carl-walther.com/products/sp ... ories.html

Mój domysł (co nie musi być prawdą) jest taki, że kartusze do CPM-1 pewnie nie są już produkowane i jak gdzieś da się kupić to pewnie jakiś leżak magazynowy, któremu kilka latek mogło już "pyknąć". Do Atlanty kupiłem kartusz w 2016 i datę produkcji ma z tego samego roku. Ciekawostką jest, że kartusz który kupiłem zapewne został wyprodukowany przez jakiegoś podwykonawcę nieznanej proweniencji, gdyż widnieje na nim napis "WALTER" bez "H" :wink: Odpowiadając jeszcze na pytanie odnośnie wymienności kartuszy z CP201, to podpierając się powyższą listą wygląda na to, że nic z tego.
.177 .36 .45
tede80
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 45
Rejestracja: 11 lipca 2014, 10:48
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Walther CPM Atlanta

Post autor: tede80 »

Nowe kartusze do CPM-1 są aluminiowe i mają numer katalogowy 276 79 02
Kartusze CP200/CP201 numer katalogowy 276 78 30 nie pasują do CPM-1
Awatar użytkownika
Ślubek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 606
Rejestracja: 14 marca 2014, 08:27
Tematy: 0
Lokalizacja: Janówek Pierwszy
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Walther CPM Atlanta

Post autor: Ślubek »

Może to głupie pytanie, ale przecież kartusz to kawałek rury z wewnętrznym gwintem i wkręconym zaworem. Nie da się wykręcić zaworu ze starego kartusza i wkręcić go do nowego? Jeśli oczywiście wymiary gwintu są takie same (w domyśle średnica zewnętrzna, a więc i wewnętrzna kartusza)?

Wiem, że to rozwiązanie nieprofesjonalne, ale i tak moim zdaniem lepsze od używania przeterminowanego (a więc ryzykownego) kartusza.
Awatar użytkownika
Ślubek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 606
Rejestracja: 14 marca 2014, 08:27
Tematy: 0
Lokalizacja: Janówek Pierwszy
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Walther CPM Atlanta

Post autor: Ślubek »

Jak wkręcić nowy kartusz, skoro nie pasuje do pistoletu?
Xtz
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 99
Rejestracja: 19 listopada 2008, 19:01
Tematy: 0
Lokalizacja: zDolny Śląsk
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Walther CPM Atlanta

Post autor: Xtz »

Ślubek pisze:
Wiem, że to rozwiązanie nieprofesjonalne, ale i tak moim zdaniem lepsze od używania przeterminowanego (a więc ryzykownego) kartusza.
Wiesz, to nie są kartusze z PCP, gdzie ciśnienia są solidne. To jest w oryginale baaardzo solidny metalowy zbiornik, a ciśnienia przy CO2 są, no umówmy się, niewielkie. Problemem mogą być, tak naprawdę, oring uszczelniający z pistoletem (łatwo wymienialny) lub twarde uszczelnienie zaworu (tu już trudniej). Tak po prawdzie wiek zbiorników do CPM-a problem robi tylko ze wzgl. na przepisy. Butle do CO2 używa się dłuuugo, trzeba tylko dokonać przeglądu (z reguły konczy się na nabiciu cechy). Przecież w takim TAU, odkręcało się zbiorniczek, wkładało nabój z syfonu, zakręcało..... i tak 30 lat bez żadnych przeglądów (poza własnym) i żadnego roku produkcji na "zbiorniku" :-D :621:

Problemy to są w PCP i alu zbiornikach.
flowenol
Reactions:
Posty: 14
Rejestracja: 11 maja 2016, 02:23
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Walther CPM Atlanta

Post autor: flowenol »

Info z ostatniej chwili dla potencjalnych zainteresowanych - na popularnym portalu ogłoszeniowym z trzema literami w nazwie do nabycia jest w miarę świeżo wyglądająca Atlanta, do tego podobno z gwarancją, cokolwiek by to miało nie oznaczać :)
.177 .36 .45
tede80
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 45
Rejestracja: 11 lipca 2014, 10:48
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Walther CPM Atlanta

Post autor: tede80 »

Też widziałem to ogłoszenie :) oto odpowiedź na pytanie na czym polega 3 letnia gwarancja
"Witam
każdy pistolet czy też karabinek przechodzi u nas przegląd.
Jeśli coś okazałoby się, że nie działa poprawnie lub występuje jakaś wada może Pan przesłać sprzęt do poprawki."
Awatar użytkownika
nickt
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 173
Rejestracja: 01 listopada 2006, 17:23
Tematy: 0
Lokalizacja: Budowy...
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Walther CPM Atlanta

Post autor: nickt »

Jakby ktoś szukał Atlanty to mam jedną;)
Lg400
HW40
Awatar użytkownika
zbynio
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 80
Rejestracja: 23 kwietnia 2015, 19:41
Tematy: 6
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Walther CPM Atlanta

Post autor: zbynio »

Poszukuje kilku informacji na temat Altanty.

1.Pusty kartusz waży 336g i ma pojemność 72cm3. Ile gram co2 powinienem przetoczyć ?
Po napełnieniu mam 400-401g , czyli 64g co2.
Podejrzewam,że kartusze są takie same jak w CP1,CP2 i z tego co wyczytałem to powinienem przelać tylko 53g.
Czy lepiej upuścić czy może zostać . Dodam,że pistolet jest cały czas w pomieszczeniu gdzie mam strzelnice,w stałej temperaturze i nie jest nigdzie przenoszony.

2.Szukałem grafiki/schematu spustu jak go wyregulować i od czego jest która śrubka, ale nie znalazłem nic sensownego
IZH 46
flowenol
Reactions:
Posty: 14
Rejestracja: 11 maja 2016, 02:23
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Walther CPM Atlanta

Post autor: flowenol »

U mnie wchodzi do kartusza jakieś 50g i to po dobrym schłodzeniu. Zgodnie z teorią powyżej dopuszczalnego 53g może pluć śrutem. Co do regulacji spustu:

http://www.carl-walther.com/fileadmin/u ... ls/CPM.pdf
.177 .36 .45
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Match”