Uwaga na kiepski śrut marki UMAREX

Podforum poświęcone pneumatycznemu strzelectwu matchowemu.

Moderatorzy: Moderatorzy wiatrówkowi, Moderator match

bnn
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 52
Rejestracja: 04 maja 2016, 17:06
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Uwaga na kiepski śrut marki UMAREX

Post autor: bnn »

Hexer, mozesz prosze podac nazwy i kaliber (w sensie 4,49 / 4,50 czy 4,51) wszystkich testowanych srutow po kolei? I jeszcze przy okazji pytanie, bo temat ku temu odpowiedni - H&N nie produkuje juz serii (Finale) Match Pistol / Rifle i zastapili ja (Finale) Match, odpowiednio Light / Heavy, tak?

Dzieki.
wiki09
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 462
Rejestracja: 26 sierpnia 2014, 21:53
Tematy: 9
Lokalizacja: Gdynia
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Uwaga na kiepski śrut marki UMAREX

Post autor: wiki09 »

Pozwolę sobie się wtrącić
https://www.hn-sport.de/de/target-shooting
Zmienili też wagę nie ma 0.49 jak to było w serii pistol , jest 0,51 light . Nie robią już różnych pod i nad kalibrów . Zostali przy 4,50 i 4,49.
Mam nadzieją , że nic nie pomyliłem.
Awatar użytkownika
Zbigu
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 112
Rejestracja: 25 sierpnia 2012, 17:40
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Uwaga na kiepski śrut marki UMAREX

Post autor: Zbigu »

Widzę, że jednak kopczyniak eksperymentujesz z tanimi śrutami i oczekujesz jednej dziury w tarczy ;).

Tutaj test jaki zrobiłem swoim CPM-1 zanim kupiłem LP400. Śrut Schak 4.50 mój ulubiony wybór.
http://forum-bron.pl/viewtopic.php?f=12 ... 6&start=15

Moim zdaniem lepiej już nie będzie na zbliżeniu widać jedna dziura i to ciasna, pistolet z ubiegłego wieku a śrut moim zdaniem najlepszy do treningów. Cena umiarkowana i skupienie super.
Z ciekawostki H&M Finale Match Pistol 4.50 latał kilka razy gorzej z tej lufy.

Tak czy inaczej trzeba samemu wziąć swój ulubiony pistolet, pójść na strzelnicę, włożyć w imadło, mamy porządne na ZKS, mieć ze sobą kilka różnych śrutów i próbować do momentu gdy powiesz sobie o to jest to co mogę maksymalnie wycisnąć z mojego egzemplarza wiatrówki. I albo to akceptujesz albo nie. Możesz kupić wtedy inny model i powtórzyć procedure. Na pewno nie warto kręcić przyrządami a szczególnie zmieniać nastawy prędkości które są fabrycznie dobrane. Ja w swoich wiatrówkach raczej pracuję nad poprawnym chwytem i ściąganiem spustu niż kręceniu przyrządami etc. Jak kupiłem LP400 to wydawało mnie się, ze strzela w bok 7/8. Jednak po wystrzeleniu kilkuset śrutów okazało się, że trzeba było ustawić poprawnie uchwyt /grip/ pistoletu i od razu śruty zaczęły latać do środka tarczy. Potem dopiero testy i dobranie śrutu do lufy. Okazało się, że wspomniany Schak 4.50 latał najlepiej i nadal lata bardzo fajnie.

Czytając forum nie dobierze się idealnego śrutu do swojej broni i tyle w temacie.

pozdro,
Pozdrawiam, Zbigu
/Prosport 4.5mm + DO 4x16/42 MilDot/ ; Colt Army 1860 .44, Remington .44 New Army 8", Le Page .44,Enfield 1853, Walther CPM-1, Walther LP400
Awatar użytkownika
hexer
Użytkownik komercyjny
Użytkownik komercyjny
Reactions:
Posty: 4115
Rejestracja: 25 czerwca 2003, 18:39
Tematy: 209
Lokalizacja: Bestwig/Rybnik
Grupa: Użytkownik komercyjny
Kontakt:

Re: Uwaga na kiepski śrut marki UMAREX

Post autor: hexer »

bnn pisze:Hexer, mozesz prosze podac nazwy i kaliber (w sensie 4,49 / 4,50 czy 4,51) wszystkich testowanych srutow po kolei?
Myślę raczej o nowym teście.
Zdjęcia, które powyżej wstawiłem, to było jakieś 8-9 lat temu.
Zdjęcia zostały, dokumentacja się "rozmyła". Niestety część zdjęć nie ma nazw adekwatnych do użytego śrutu.

Ale myślę że pod koniec stycznia/początek lutego wybiorę siędo MEC'a na imadło.
To nie obietnica. To taki niezobowiązujący planik.
I tylko test "nowych", czyli będących w produkcji śrutów.
Takie, które można jeszcze kupić, ale fabryka wycofała z programu (np. H&N Finale Rifle/Pistol), nie będą brane pod uwagę.
Postaram się też uwzględnić bezołowiowe (Match Green).
No i tylko pistolety: LP10 i P44
Awatar użytkownika
mirek123
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1736
Rejestracja: 10 kwietnia 2009, 13:16
Tematy: 0
Lokalizacja: scyzorownia
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Uwaga na kiepski śrut marki UMAREX

Post autor: mirek123 »

hexer pisze: Zamiast mówić/pisać ten śrut jest do doopy, napisz, że nie pasuje do Twojej lufy,
Testować ,testować i jak już się znajdzie to kupić zapas i strzelać, strzelać .
FEG GPM-01
Zawisz
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 493
Rejestracja: 28 kwietnia 2009, 13:20
Tematy: 12
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Uwaga na kiepski śrut marki UMAREX

Post autor: Zawisz »

Panowie, no przepraszam, ale... Równolegle rozwija się temat o tajnikach strzelania, z którego to wnioskami wszyscy się zgadzają, z tego co widać. Więc po co takie dywagacje? Ilu z Was jest na poziomie, że dobor tego srutu ma jakieś znaczenie?
Nie wiem jak Wy, ale ja czy wezmę Łucznika, Baikala czy Lp400, czy im dam HN Sport, jsb zolty czy zielony, czy jakieś badziewnie tanie Gamo sport, to wynik jest z grubsza ten sam. Tak czy siak krece się po niecałych 90 w serii.
Pomyślcie zatem czy nie lepiej po prostu potrenowac. No chyba, że tak jak padło w tym drugim wątku, serie 95 nie da dla was żadna tajemnica, to wtedy zwracam honor
FWB 700 Alu, Anschutz 54 Supermatch, Iż 46, Hammerli 280 i wiele, wiele więcej :)
Może i nie mam wybitnego talentu, ale dzięki ciężkiej pracy i tak jtem w czołówce :)
Awatar użytkownika
kopczyniak
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 145
Rejestracja: 09 października 2015, 14:13
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Uwaga na kiepski śrut marki UMAREX

Post autor: kopczyniak »

Zawisz pisze:Panowie, no przepraszam, ale... Równolegle rozwija się temat o tajnikach strzelania, z którego to wnioskami wszyscy się zgadzają, z tego co widać. Więc po co takie dywagacje? Ilu z Was jest na poziomie, że dobor tego srutu ma jakieś znaczenie?
Nie wiem jak Wy, ale ja czy wezmę Łucznika, Baikala czy Lp400, czy im dam HN Sport, jsb zolty czy zielony, czy jakieś badziewnie tanie Gamo sport, to wynik jest z grubsza ten sam. Tak czy siak krece się po niecałych 90 w serii.
Pomyślcie zatem czy nie lepiej po prostu potrenowac. No chyba, że tak jak padło w tym drugim wątku, serie 95 nie da dla was żadna tajemnica, to wtedy zwracam honor
Sprzęt nie miałby znaczenia, gdyby strzelało się do puszek słoików itp. na zasadzie trafiłem / nie trafiłem. Trenując do tarczy to przy analizie przestrzelin wypada się zastanowić dlaczego zamiast spodziewanej 10 masz 9, albo dlaczego przesunął się punkt skupienia - a nad czym można się zastanawiać kiedy rozrzut broni i śrutu sięga kilkanaście milimetrów. To nie ważne czy strzela amator czy ktoś z większym doświadczeniem - jeśli nie da się wyciągnąć wniosków ze swoich przestrzelin to równie dobrze można ograniczyć się do treningu na sucho.
Awatar użytkownika
Kraku
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 212
Rejestracja: 06 sierpnia 2013, 17:12
Tematy: 16
Lokalizacja: Świętochłowice
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Uwaga na kiepski śrut marki UMAREX

Post autor: Kraku »

kopczyniak pisze: Sprzęt nie miałby znaczenia, gdyby strzelało się do puszek słoików itp. na zasadzie trafiłem / nie trafiłem. Trenując do tarczy to przy analizie przestrzelin wypada się zastanowić dlaczego zamiast spodziewanej 10 masz 9, albo dlaczego przesunął się punkt skupienia - a nad czym można się zastanawiać kiedy rozrzut broni i śrutu sięga kilkanaście milimetrów. To nie ważne czy strzela amator czy ktoś z większym doświadczeniem - jeśli nie da się wyciągnąć wniosków ze swoich przestrzelin to równie dobrze można ograniczyć się do treningu na sucho.
Amatorem jestem. Strzelam od 3-4 miesięcy z gamo pr-45 z HN Econ. Jak na razie średnia z 1 ręki to 87 (mam statystykę z każdego prawie treningu). Żadna rewelacja ale ciągle obserwuję poprawę. I uważam że dopóki nie dorównam rozrzutem sprzętowi wraz ze śrutem (czyli jego rozrzut x1,5 - tak sobie wykoncypowałem), dopóty nie będę zmieniał sprzętu/śrutu na lepszy. Pewnie lepszy sprzęt/śrut od razu podniósł by mi wynik, ale nigdzie nie startuję więc nie przejmuję się specjalnie. Jak będzie brak poprawy wyników, będę myślał.
Awatar użytkownika
mirek123
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1736
Rejestracja: 10 kwietnia 2009, 13:16
Tematy: 0
Lokalizacja: scyzorownia
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Uwaga na kiepski śrut marki UMAREX

Post autor: mirek123 »

Zawisz pisze:.. Równolegle rozwija się temat o tajnikach strzelania, z którego to wnioskami wszyscy się zgadzają, z tego co widać. Więc po co takie dywagacje? Ilu z Was jest na poziomie, że dobor tego srutu ma jakieś znaczenie?
Nie wiem jak Wy, ale ja czy wezmę Łucznika, Baikala czy Lp400, czy im dam HN Sport, jsb zolty czy zielony, czy jakieś badziewnie tanie Gamo sport, to wynik jest z grubsza ten sam.
Pozwolisz ,że się nie zgodzę p.Piotrze ?!W równoległym temacie o tajnikach strzelania jest mowa o psychice więc jak najbardziej słuszne jest aby strzelec wiedział ,że zrobił wszystko (wiadomo iż trening na 1 miejscu) aby jego wyniki były jak najlepsze .
Czyli dobór śrutu też jest ważny i ma wpływ na komfort strzelania.
Jeśli strzelam średnio 82-86 w serii , czasami ładuje 85-88 (Kpn10) i walczę o to aby strzelać te 90+ to dobór śrutu ma znaczenie duże jak dla mnie .
Spójrz na zdjęcie i powiedz mi jakie mam szanse zrobić 90pkt np: z H/N Econ czy z Tomitexu.
Obrazek

Z drugiej strony zgadzam się z Twoim stwierdzeniem iż :
Zawisz pisze: Ilu z Was jest na poziomie, że dobor tego srutu ma jakieś znaczenie?
Porównując śruty JSB Match, H/N Sport czy Jsb Target znaczenia nie ma żadnego oprócz finansowego . Po co płacić za JSB Match 30zł jak H/N Sport za złotych 16 daje podobne skupienie.???
Tylko jeśli strzelę te 89pkt H/N Sportem to czy nie będe się zastanawiał ,że o te 1,5mm lepiej strzela JSB Match i miałbym te 90pkt jak bym strzelał nim ???
Ostatnio zmieniony 15 stycznia 2017, 13:42 przez mirek123, łącznie zmieniany 1 raz.
FEG GPM-01
Awatar użytkownika
hexer
Użytkownik komercyjny
Użytkownik komercyjny
Reactions:
Posty: 4115
Rejestracja: 25 czerwca 2003, 18:39
Tematy: 209
Lokalizacja: Bestwig/Rybnik
Grupa: Użytkownik komercyjny
Kontakt:

Re: Uwaga na kiepski śrut marki UMAREX

Post autor: hexer »

mirek123 pisze:(...) to czy nie będe się zastanawiał (...)
Na 99% będziesz :-D
Tak jak 99% pozostałych strzelców w takiej samej sytuacji.

Ale bo widzisz, jest problem. I ów przekazałeś tym tekstem.
Myślisz o... punktach, wyniku. I to od pierwszego strzału, który nie wpadł w 10.
Niby głównym wątkiem w Twojej głowie będzie: "czy to wina śrutu",
ale w prostej linii sprowadza się do: "ojojoj, czy osiągnę wynik XYZ?"
Awatar użytkownika
mirek123
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1736
Rejestracja: 10 kwietnia 2009, 13:16
Tematy: 0
Lokalizacja: scyzorownia
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Uwaga na kiepski śrut marki UMAREX

Post autor: mirek123 »

hexer pisze:
mirek123 pisze:(...) to czy nie będe się zastanawiał (...)
Na 99% będziesz :-D
Dlatego zawsze robię jakieś tam testy porównawcze i wybieram śrut który zapewnia mi ze stabilnej postawy minimum 10x10mm skupienia.
Im mniejsze tym komfort strzelania jest większy i wtedy można pracować na powtarzalnością postawy , psychiką , pracą na spuście i wieloma innymi rzeczami które są zawsze do poprawy.
jaroslaw_ pisze:Zaskoczony jestem Tomitexem.
Ja nie .Mam już 4 szt FWB300s w ciągu 3 lat i zawsze tomitex latał h.... . Testowałem też śrut Umarexa z 1 postu kolegi kopczyniak
. Durszlak minimalnie mniejszy niż tomitex.Słowacki KTK też za rewelacyjnie nie wypadł .
Biorąc pod uwagę wszystkie za i przeciw zostanę przy H/N Sport bo ... skupienie w mojej lufie daje takie iż długo (pewnie nigdy) nie będę lepiej strzelał . Kosztuje połowę tego co JSB Match żółty więc wybór prosty.
Najgorsze jest to iż taki H/N Sport czy Jsb Target z każdego pudełka można latać inaczej .Może nie musi .I to jest problem " w głowie" który większość strzelców musi sobie sama poukładać .
hexer pisze:Ale bo widzisz, jest problem. Myślisz o... punktach, wyniku.
Bogdan ja o tym wiem i wiem też , że sam nie umiem się tego pozbyć więc ... dałem sobie trochę więcej luzu .Z 5-6 treningów z karabinem w tyg zszedłem na 2-3 . Za 2miesiące się zobaczy czy to była dobra droga ale widzisz znowu chodzi o wyniki - bo jak mam zweryfikować swoje postępy ??? Mierzyć skupienie w 0,01mm ???
FEG GPM-01
stek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 71
Rejestracja: 19 stycznia 2010, 14:33
Tematy: 0
Lokalizacja: Białystok
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Uwaga na kiepski śrut marki UMAREX

Post autor: stek »

Wiecie coś na temat tego: Śrut Diabolo H&N Econ Excite Glaltt?
Ktoś testował w pistolecie? Przyjemny cenowo ciekawe jak lata?
I co lepsze to czy h&n sport
Ostatnio zmieniony 15 stycznia 2017, 18:35 przez stek, łącznie zmieniany 1 raz.
...
wiki09
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 462
Rejestracja: 26 sierpnia 2014, 21:53
Tematy: 9
Lokalizacja: Gdynia
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Uwaga na kiepski śrut marki UMAREX

Post autor: wiki09 »

Kraku , a może po prostu na początek zmień śrut , może na tym właśnie pistolecie , ale na innym śrucie dojdziesz do 90 , może właśnie do tej lufy inny śrut . Zresztą uważam że takie wyniki nie są złe . Dobierz jak piszą inni śrut do lufy . Na pewno widziałeś zdjęcia i pistolety z górnej półki też różnie reagują na różne śruty .Załóżmy , że śrut z imadła ma odskoki na 9 w tarczy , dodając do tego błąd strzelca na tarczy wyjdzie nam 7/8 . Po dobraniu śrutu do lufy uda się zniwelować błąd spowodowany odskokiem , skupienie powinno się poprawić.
Ostatnio zmieniony 15 stycznia 2017, 23:45 przez wiki09, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
hexer
Użytkownik komercyjny
Użytkownik komercyjny
Reactions:
Posty: 4115
Rejestracja: 25 czerwca 2003, 18:39
Tematy: 209
Lokalizacja: Bestwig/Rybnik
Grupa: Użytkownik komercyjny
Kontakt:

Re: Uwaga na kiepski śrut marki UMAREX

Post autor: hexer »

wiki09 pisze:(...) Załóżmy , że śrut z imadła ma odskoki na 9 w tarczy , dodając do tego błąd strzelca na tarczy wyjdzie nam 7/8 (...)
No to aby nie było za łatwo -
załóżmy, że odskok śrutu jest na 9 w prawo. Błąd strzelca jest na 9 w lewo.
I mamy piękną centralną 10 ;laughing:
Awatar użytkownika
kopczyniak
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 145
Rejestracja: 09 października 2015, 14:13
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Uwaga na kiepski śrut marki UMAREX

Post autor: kopczyniak »

hexer pisze:
wiki09 pisze:(...) Załóżmy , że śrut z imadła ma odskoki na 9 w tarczy , dodając do tego błąd strzelca na tarczy wyjdzie nam 7/8 (...)
No to aby nie było za łatwo -
załóżmy, że odskok śrutu jest na 9 w prawo. Błąd strzelca jest na 9 w lewo.
I mamy piękną centralną 10 ;laughing:
idąc dalej - strzelec po wyniku na tarczy myśli że strzelił idealnie mimo iż popełnił błąd - pojawia się więc ryzyko utrwalania błędu.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Match”