Haenel 311 czy 312

Podforum poświęcone pneumatycznemu strzelectwu matchowemu.

Moderatorzy: Moderatorzy wiatrówkowi, Moderator match

luki527
Reactions:
Posty: 3
Rejestracja: 05 czerwca 2014, 17:27
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Haenel 311 czy 312

Post autor: luki527 »

Witam! Drobne pytanie: która lepiej zda się do strzelań tarczowych na 10m? Z 312 strzelałem, lecz 311 ma dosyć oryginalny wygląd. Jak oceniacie obie konstrukcje?
Zawisz
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 494
Rejestracja: 28 kwietnia 2009, 13:20
Tematy: 12
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Zawisz »

Żaden
Ale jak już, to 312. 311 ma wygląd, ale to mało przydatne przy strzelaniu do tarczy
FWB 700 Alu, Anschutz 54 Supermatch, Iż 46, Hammerli 280 i wiele, wiele więcej :)
Może i nie mam wybitnego talentu, ale dzięki ciężkiej pracy i tak jtem w czołówce :)
luki527
Reactions:
Posty: 3
Rejestracja: 05 czerwca 2014, 17:27
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: luki527 »

Słyszałem, że 312 są dobrymi karabinkami. Duża różnica w celności obu konstrukcji?
Zajmuję się amatorsko strzelectwem tarczowym, jako dodatkowe zajęcie.
Awatar użytkownika
variag
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 10179
Rejestracja: 15 kwietnia 2003, 20:34
Tematy: 192
Lokalizacja: Bełchatów
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Post autor: variag »

Haenel 312 można "upolować" już za ok 500 zł. FWB 300 kosztuje prawie dwa razy tyle, jest celniejszy, ma system antyodrzutu. Ale i z Hanelki trafia się w tarczę, na pewno do pierwszych strzelań jest lepszy niż nic. Byle był sprawny i bezpieczny w obsłudze.
Zbyt często pragnienie tego czego nie mamy
nie pozwala nam się cieszyć tym co posiadamy.
luki527
Reactions:
Posty: 3
Rejestracja: 05 czerwca 2014, 17:27
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: luki527 »

A mocno się różni parametrami od 311? Zależy mi na wyglądzie. Chciałbym jakieś nieduże porównanie.
R.One
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 33
Rejestracja: 13 września 2007, 10:14
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: R.One »

Wszystko o parametrach i budowie można poszukać w internecie lub tu na forum, trzeba samemu zdecydować. Miałem (i ze względu na sposób naciągu mod. 311 mam nadal) i strzelałem z obu, podobne wrażenia i efekty. Zwróć uwagę, że na 311 nie zamocujesz tak łatwo lunety, przeszkadza dzwignia naciągu. Z H312 wyciśniesz troszkę więcej energii niż z 311, ale i tak obie, to typowe machówki. W obu jest identyczny i bardzo dobry spust, w pełni regulowany. Można ustawić strzał praktycznie na dotyk.
W każdym razie, jeżeli do strzelania dla radości strzelania to obie są świetne, jeżeli masz jednak większe ambicje to... kup fwb300!
wiatrówki:)
Awatar użytkownika
Marin205
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1338
Rejestracja: 12 września 2011, 13:55
Tematy: 0
Lokalizacja: Kr. M. Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Post autor: Marin205 »

Ja osobiście preferuje 312 ze względu na boczny naciąg. Jeśli koniecznie z naciągiem jak 311 to weź model 49a , ma magazynek na kulki i daje więcej radości.
Obrazek
Awatar użytkownika
variag
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 10179
Rejestracja: 15 kwietnia 2003, 20:34
Tematy: 192
Lokalizacja: Bełchatów
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Haenel 311 czy 312

Post autor: variag »

Tak, Haenel 312 do konkurencji Kpn się nie nadaje jak napisał kolega Zawisz, czas tych wiatrówek minął.
Co wcale nie znaczy że nie da się nim trafić w tarcze :wink:
Wczoraj miałem okazję złożyć i przetestować jedną Hanię, efekt po ustawieniu celownika przeziernikowego na zdjęciu, pięć dziewiątek i dwie szóstki. Podczas regulacji też miałem miałem strzały w bok - szóstkę i piątkę (i jedną dziesiatkę :wink: ). Pewnie źle się ustawiłem, strzelałem dość lekkim śrutem pistoletowym. A i karabiniarz ze mnie żaden, bo ani butów, ani spodni, ani kurtki strzeleckiej że o rękawicy nie wspomnę - więc się nie przejmuję tymi odskokami w lewo :-D
Więc da się strzelać z Haenela 312 :wink:
Obrazek
Obrazek
Zbyt często pragnienie tego czego nie mamy
nie pozwala nam się cieszyć tym co posiadamy.
Awatar użytkownika
WPJoker
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 43
Rejestracja: 30 listopada 2012, 12:48
Tematy: 0
Lokalizacja: Żnin-Gąsawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Haenel 311 czy 312

Post autor: WPJoker »

Według mnie jeśli chcesz się bawić w strzelanie do tarczy to lepsza 312 ale tobie jak pisałeś chodzi też o wygląd karabinka i 311 ma jednak wygląd "kbksowy". Nikt za ciebie nie zdecyduje. Nie strzelałem z 311. Strzelam z 312 i z FWB300s i porównując oba do siebie to bez chwili zastanowienia brałbym FWB. Chociaż sam też myślałem o 311 bo jednak ten wygląd ach ten wygląd ;)
--- Jeden cel jeden strzał ---
FWB300s Match, Łucznik wz.70, Haenel 312
Awatar użytkownika
variag
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 10179
Rejestracja: 15 kwietnia 2003, 20:34
Tematy: 192
Lokalizacja: Bełchatów
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Haenel 311 czy 312

Post autor: variag »

Wykasowało stare zdjęcia z serwisu, więc czas zapodać nowe :wink:
Haenel 312 po małym przeglądzie, diopter z Walthera LG 55.
Osada jeszcze w enerdowskim lakierze, ale już jest przygotowywana do olejowania. I najlepsza moja wczorajsza seria 46/50 pkt. :-D
Obrazek
Obrazek
Zbyt często pragnienie tego czego nie mamy
nie pozwala nam się cieszyć tym co posiadamy.
Awatar użytkownika
Greg62
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 39
Rejestracja: 13 września 2017, 11:02
Tematy: 0
Lokalizacja: Jenin - lubuskie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Haenel 311 czy 312

Post autor: Greg62 »

Trafił mi się Haenel 312. niestety bez dioptera. Stan słaby , strzela z energią jak na moje oko ( nie mam chrono) jakieś 4 J.
Zabiorę się za niego jak skończę z łucznikiem.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

i na pewno będę potrzebował Waszej pomocy.
CZ 200S, Diana 24 T04, Heanel 49a Sport Model, Diana 16, Diana 27, IŻ 38, IŻ 22, MP 512M, Łucznik 87, Slavia 630, Slavia 631 Haenel 312 - w renowacji, Haenel Model 550 - do renowacji.
Awatar użytkownika
variag
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 10179
Rejestracja: 15 kwietnia 2003, 20:34
Tematy: 192
Lokalizacja: Bełchatów
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Haenel 311 czy 312

Post autor: variag »

To najstarszy typ z muszką tunelową 16 mm. Sprężynę i uszczelką na pewno dokupisz, gumę antyodrzutu zastąpisz oringami i sprzęt będzie działał jak enerdowski zegarek (niekoniecznie typu Ruhla :wink: ) . Diopter to jest problem - ja założyłem ze starego Walthera, bo też nie miałem oryginalnego.
Zbyt często pragnienie tego czego nie mamy
nie pozwala nam się cieszyć tym co posiadamy.
Jarvik
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 127
Rejestracja: 18 lipca 2008, 18:08
Tematy: 3
Lokalizacja: Gostynin
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Haenel 311 czy 312

Post autor: Jarvik »

Jak Variag napisał - gumę "antyodrzutu" zastąp 3 oringami 20x4. Warto też zmienić krótką dźwignię naciągu na jednoczęściową frezowaną z bloku stali. Dostępne na znanym potralu aukcyjnym. Oryginalne, 2 częściowe są gięte z blachy i lubią pękać. Dioptery do Haeneli są ciężkie do dostania, dość drogie, i jeżeli chodzi o 312 to niezbyt solidne - pokrętła z nacięciami ustalającymi nastawy są plastikowe i w używanych często są wyrobione. Dlatego ja w swoim 312 mam diopter od 311 - o niebo solidniejszy, ze stalowymi pokrętłami. No i ładniej wyglda :-D
Kochanką moją jest karabin i klinga ukochanej szabli...
Awatar użytkownika
Greg62
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 39
Rejestracja: 13 września 2017, 11:02
Tematy: 0
Lokalizacja: Jenin - lubuskie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Haenel 311 czy 312

Post autor: Greg62 »

Dzięki Koledzy za bardzo przydatne porady bo grzebaniem w wiatrówkach zajmuję się od roku i jestem jeszcze zielony.
Zamierzałem zabrać się za niego gdzieś za miesiąc, jak już uporam się z łucznikami i slavką .
Wasze posty jednakże nakręciły mnie żeby Haenelka rozebrać i ocenić jego stan. Zrobię to w przyszłym tygodniu.
Nie zaszkodzi też zacząć rozglądać się za częściami o których wspomnieliście.
Cieszy mnie to że mogę zastosować diopter z 311-ki, nie byłem pewny czy pasuje. :-D
:one:
CZ 200S, Diana 24 T04, Heanel 49a Sport Model, Diana 16, Diana 27, IŻ 38, IŻ 22, MP 512M, Łucznik 87, Slavia 630, Slavia 631 Haenel 312 - w renowacji, Haenel Model 550 - do renowacji.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Match”