Hammerli AP20 - nowy pistolet.

Podforum poświęcone pneumatycznemu strzelectwu matchowemu.

Moderatorzy: Moderatorzy wiatrówkowi, Moderator match

Awatar użytkownika
ToPiK
Reactions:
Posty: 3
Rejestracja: 30 kwietnia 2015, 13:42
Tematy: 0
Lokalizacja: Kalisz
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: ToPiK »

Wielkie dzięki za wszystkie informacje.
PumaJFK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 200
Rejestracja: 15 grudnia 2007, 11:33
Tematy: 0
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: PumaJFK »

To jeszcze taka tarcza, żeby nikt nie mówił że pistolet strzela mniej niż 600/600 :wink: Tutaj oczywiście tylko 5 strzałów.

Obrazek
Awatar użytkownika
kopczyniak
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 145
Rejestracja: 09 października 2015, 14:13
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Hammerli AP20 - nowy pistolet.

Post autor: kopczyniak »

AP20 w wersji PRO to bardzo dobry pistolet. Kupiłem go we wrześniu i z początku byłem rozczarowany relacją estetyka wykonania / cena. W wersji PRO wiadomo kartusz i rękojeść walthera więc pierwsza klasa, ale sam korpus pistoletu wygląda jak tani odlew pomalowany farbą. W LP400 jest to ładnie wykończony metal. Wcześniej zastanawiałem się nad LP400, ale był prawie dwa razy droższy. Walthera kupił kolega ja zdecydowałem się na ap20 pro. Kiedyś miałem okazję dokładnie porównać obydwa pistolety. Ap20 był odczuwalnie lżejszy - praca spustu identyczna jak w waltherze. Skupienie na imadle wypadło lepiej dla AP20 :D - tzn. kolega uznał że to wina imadła - w sumie też tak mogło być, tak czy inaczej skupienie dla ap20 było w granicach 7mm. Jedynym odczuwalnym mankamentem w porównaniu do LP400 jest kompensator podrzutu, który w przypadku AP20 działa odczuwalnie gorzej, przy czym należy wziąć też uwagę że AP20 jest lżejszy i to też może wpływać na większą tendencję do podrzutu. Biorąc pod uwagę że i tak wyniki na tarczy są podobne to nie wiem czy wydatek rzędu 600 Eur więcej na LP400 z lepszym kompensatorem ma sens. O ile na początku ze względu na estetykę pistoletu byłem trochę rozczarowany, to po paru miesiącach użytkowania uważam go za bardzo dobry zakup o świetnym stosunku jakości do ceny.
Ostatnio zmieniony 12 stycznia 2017, 20:43 przez kopczyniak, łącznie zmieniany 3 razy.
torti
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 131
Rejestracja: 15 stycznia 2018, 20:37
Tematy: 12
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Hammerli AP20 - nowy pistolet.

Post autor: torti »

Jestem początkującym strzelcem, i szukałem swojego pierwszego pistoletu.
Po ofertach kupna 30 letnich pistoletów za 2000-2500 zł zdecydowałem że kupię nowy.
Kupiłem Hammerli AP 20 Pro kilka dni temu, przesyłka z egun.de. Cena znacząco niższa od krajowej.
Uważam że kupowanie droższego pistoletu dla osoby początkującej to absurd.

Dzisiaj został przestrzelany z imadła, śrut JBS Match Middle Weight 4,50 0,520g.
Zdjęcie przedstawia przestrzelinę po 10 śrutach.

Obrazek

Po tygodniu jestem zachwycony. Pistolet jest pięknie wykonany, ma bardzo duże możliwości regulacyjne, fantastyczną rękojeść walthera i jest nowy, ma dwuletnią gwarancję. Nie sądzę żeby nastąpił moment że zacznie przerastać moje możliwości...
Ostatnio zmieniony 15 stycznia 2018, 21:40 przez torti, łącznie zmieniany 9 razy.
torti
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 131
Rejestracja: 15 stycznia 2018, 20:37
Tematy: 12
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Hammerli AP20 - nowy pistolet.

Post autor: torti »

Tak, można strzelać na sucho.
Luk@s81
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 131
Rejestracja: 12 lipca 2013, 19:02
Tematy: 20
Lokalizacja: Chojnów
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Hammerli AP20 - nowy pistolet.

Post autor: Luk@s81 »

Pytanie do wtajemniczonych. Do czego lepiej się przymierzyć - nowy Hammerli AP20 Pro czy używany Steyer LP10 lub coś innego?
Awatar użytkownika
mildot
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1398
Rejestracja: 01 września 2011, 12:35
Tematy: 44
Lokalizacja: Bemowo
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Hammerli AP20 - nowy pistolet.

Post autor: mildot »

Zakładam, że to Twój pierwszy pistolet? Inaczej na 99% wiedziałbyś który bardziej będzie Ci odpowiadał... jeśli jestem w błędzie to daj znać.

Jesli natomiast prawda jest, że dopiero zaczynasz przygodę z pistoletem to szczera odpowiedź brzmi: wszystko jedno byłeś tylko dobrze się z nim czuł. Obydwa o ile są sprawne dadzą Ci spokojnie trenować i osiągać wyniki.
Z używanymi jest niestety tak, że często wymagają serwisu i jeśli jesteś mało techniczny to możesz nie zauważyć, że kiepskie wyniki są efektem marnego działania pistoletu. W nowym tego ryzyka nie ma. Sam widziałem już kilku dobrych zawodników którzy nie zauważyli że ich pistolety ledwo zipią. Nie pomagało to w osiąganiu sukcesów.... dopiero po serwisie są duże oczy i zdziwienie "O rany jak ja mogłem tego nie widzieć..."
Problem jest szczególnie wyraźny w odniesieniu do LP10... którego nie poleciłbym żadnemu żółtodziobowi.

Znów AP20 jest dobry na początek, ale potem jeśli będziesz świadomym pistoleciarzem zacznie Ci brakować kilku rzeczy... więc co do zasady nie jest pistoletem docelowym i kupując nowy stracisz na nim na pewno sporą kwotę przy odsprzedaży, ale za to zyskasz spokój poparty gwarancją i sprawnym działaniem przez dłuższy czas.

Osobiście poszukałbym FWB. W zależności od budżetu P34/P40 (prawie w niczym nie ustępuje LP10 a nawet w niektórych elementach to przewyższa) i jeśli kasa pozwoli to P44 lub P8x.

Ponieważ miałem i dobrze poznałem wszystkie popularne pistolety to z czystym sumieniem powiem, że lepszego technicznie od P8x nie ma. Tylko jakieś subiektywne sprawy mogą kogoś do niego zrazić. P44 był niemal doskonały, ale P8x wszedł jeszcze o cały poziom wyżej chociaż wydawało się to niemożliwe.
Do wydania tej oceny brakowało mi jeszcze dłuższej randki z LP400. Ale ponieważ właśnie się odbyła to już mogę napisać finalną konkluzję. ;laughing:

Miały być dwa zdania... znów wyszło jak zwykle... ;)
To na koniec jeszcze dopiszę kawałek.

Czy to znaczy, że każdy powinien kupić P8x?
Nie. Dlatego, że pistolet musi być jak najlepiej dopasowany do strzelca - jego budowy, sposobu strzelania, charakteru. I jeszcze na koniec powinien mu się podobać... i nie zawsze P8x będzie najlepszym rozwiązaniem chociaż ma na to największe szanse. To znaczy da się łatwo i tanio dopasować do sporo większej liczby strzelców niż np. LP10... O Morinim nawet nie chcę wspominać. :)
Kwestia jak dopasować pistolet to niestety temat dość hermetyczny i trudno znaleźć kogokolwiek kto ma wystarczające doświadczenie i wiedzę. Po rozmowę z kilkoma zawodnikami i trenerami z klubów w Warszawie mogę śmiało powiedzieć... że ich to nie interesuje. ;) A kiepskie dopasowanie pistoletu to przy wynikach na poziome 370pkt może oznaczać że byłoby 375 lub 380... A to ogromna różnica.
Dla strzelca na średnim poziomie (okolo 360pkt) ta różnica może wynieść nawet 15pkt. Dla początkujących nawet sporo więcej.
Dlatego warto oddać raz na 2-3 lata (amatorzy) swój pistolet komuś kto wie jak on powinien działać. Strzelający zawody i mający ambicje je wygrywać powinni sami umieć ocenić stan lub mieć kogoś pod ręką kto to zrobi za nich. Raz na 6-12 miesięcy wcale nie jest przesadą. Stąd z resztą biorą się wskazania producentów, żeby poddać pistolet przeglądowi raz na sezon.

Dobra. Zamykam się już. Samych dych i rozsądnego wyboru!
Strzelam... bo lubię. ;)
Awatar użytkownika
kopczyniak
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 145
Rejestracja: 09 października 2015, 14:13
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Hammerli AP20 - nowy pistolet.

Post autor: kopczyniak »

mildot pisze: Osobiście poszukałbym FWB. W zależności od budżetu P34/P40 (prawie w niczym nie ustępuje LP10 a nawet w niektórych elementach to przewyższa) i jeśli kasa pozwoli to P44 lub P8x.
Mam FWB p8x, FWB 90 i ap20

swoją życiówkę strzeliłem z AP20. Pojedyncze serie bywają lepsze z FWB ale na 40 strzałów jak narazie ap20 wypadł najlepiej :idea:
Tomek_J
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 256
Rejestracja: 29 lipca 2008, 22:38
Tematy: 7
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Hammerli AP20 - nowy pistolet.

Post autor: Tomek_J »

kopczyniak pisze:
mildot pisze: Osobiście poszukałbym FWB. W zależności od budżetu P34/P40 (prawie w niczym nie ustępuje LP10 a nawet w niektórych elementach to przewyższa) i jeśli kasa pozwoli to P44 lub P8x.
Mam FWB p8x, FWB 90 i ap20

swoją życiówkę strzeliłem z AP20. Pojedyncze serie bywają lepsze z FWB ale na 40 strzałów jak narazie ap20 wypadł najlepiej :idea:
Nie wiem panowie, jakie macie te życiówki i jak u was z techniką strzelania, ale ja jako instruktor w klubie zauważyłem jedną rzecz. Młodzież po "przejściu" z AP20 na coś bardziej "pro" (ale starszego wiekiem) ma znaczny skok wyników. A po ponownym spróbowaniu z hammerliego, każdy narzeka że mu to "skacze" w ręce. Nawet 15/16-letnie dziewczyny, które siłą raczej ustępują dorosłemu facetowi.

Moja rada jest taka. Jeśli chcesz kupić sobie pistolet do zabawy i rekreacyjnego strzelania, Hammerli wystarczy. Jednak, jeśli zależy Ci na trenowaniu, rozwijaniu swoich umiejętności i ciągłym podnoszeniu osiąganych wyników, to zdecydowanie używka, ale raczej nie Steyr. Prędzej FWB P-40/44 lub Walther LP300.
KPN60, KDW60, KDW3x40.
Awatar użytkownika
mildot
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1398
Rejestracja: 01 września 2011, 12:35
Tematy: 44
Lokalizacja: Bemowo
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Hammerli AP20 - nowy pistolet.

Post autor: mildot »

Przyczyn tego stanu może być wiele, ale w zasadzie większość sprowadza się do tego co napisałem w poście powyżej... ;)

A czy w P8x masz wyregulowany system antyodrzutu?
Nawet jeśli to u Ciebie na korzyść AP20 może działać zupełnie inne wyważenie, chwyt który jest elementem najbardziej różniącym obydwa pistolety.... I jeszcze naście innych... To te subiektywne elementy które na koniec opisałem bo po prostu nie można powiedzieć, że każdy z P8x strzeli życiówkę...

Umiałbyś określić co sprawiło, że właśnie AP20 lepiej Ci służy?

Pewnie któregoś dnia spotkamy się na ZKS na pneumatyku to będzie okazja pogadać. :)
Strzelam... bo lubię. ;)
Luk@s81
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 131
Rejestracja: 12 lipca 2013, 19:02
Tematy: 20
Lokalizacja: Chojnów
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Hammerli AP20 - nowy pistolet.

Post autor: Luk@s81 »

mildot pisze:Zakładam, że to Twój pierwszy pistolet? Inaczej na 99% wiedziałbyś który bardziej będzie Ci odpowiadał... jeśli jestem w błędzie to daj znać.

Do tej pory strzelam z wysłużonego FWB 80 (nie licząc broni kulowej). Ale chciałbym przeżucić się na PCP i zastanawiałem się co brać pod uwagę. Zastanawiałem się nad LP10, LP400. W zasadzie o Hammerlim nie myślałem dopóki nie poczytałem na forach.

Raczej nie nastawiam się na jakieś poważniejsze zawody z pneumatyka, ale też pistolet nie ma być zabawką - zawsze pozostanie mi FWB80. Chodzi mi o taki pistolet przy którym mógłbym trenować w zimowych dniach, kiedy z kuli nie strzelam. Dlatego zadałem pytanie o Hammerlim. A że nie jestem osobą, która jak coś kupi to zaraz sprzedaje, więc zaczęłem zastanawiac się nad różnicami pomiędzy Hammerlim a innymi wyczynowimi pistoletami. Rekojeść w Hammerlim jest regulowana tak jak np w FWB P8x czy LP10, spust też jest dowolnie regulowany. A co z lufami - czy są jakieś gorsze?
Awatar użytkownika
kopczyniak
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 145
Rejestracja: 09 października 2015, 14:13
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Hammerli AP20 - nowy pistolet.

Post autor: kopczyniak »

mildot pisze:Przyczyn tego stanu może być wiele, ale w zasadzie większość sprowadza się do tego co napisałem w poście powyżej... ;)

A czy w P8x masz wyregulowany system antyodrzutu?
Nawet jeśli to u Ciebie na korzyść AP20 może działać zupełnie inne wyważenie, chwyt który jest elementem najbardziej różniącym obydwa pistolety.... I jeszcze naście innych... To te subiektywne elementy które na koniec opisałem bo po prostu nie można powiedzieć, że każdy z P8x strzeli życiówkę...

Umiałbyś określić co sprawiło, że właśnie AP20 lepiej Ci służy?

Pewnie któregoś dnia spotkamy się na ZKS na pneumatyku to będzie okazja pogadać. :)
Jestem słabym zawodnikiem więc moja "życiówka" na oficjalnych zawodach to zaledwie 372 pkt.

Nie wiem ja z tego AP20 prawie wogóle nie strzelam. Odczuwalnie Ap20 jest znacznie lżejszy od fwb (co mi bardzo odpowiada) i rękojść jest wygodniejsza, dokładnie ją obejmuje oraz trzymam lekkim nachwytem ?. Oddałem w listopadzie p8x na modyfikacje rękojeści bo była zbyt tęga (całkowite przeciwieństwo ap20) i w tym czasie na ZKSie były zawody na które wyciągnąłem zakurzonego hammerlaka, oczywiście przestrzelałem go parę dni wcześniej i na zawodach dobrze mi się strzeliło.

System antyodrzutu w p8x to dla mnie zupełnie niezrozumiała sprawa - w sumie nie wiem jak to powinno działać i jakie dawać odczucia - kiedyś ustawiłem go na jakieś 8 mm bo to około środkowy zakres podany w instrukcji. Po jakimś czasie sprawdziłem jak daleko się cofa - było 3 mm ??? to tak ma być czy trzeba to ciągle kontrolować ? ja to trochę faktycznie olewam w sumie nie wiem jak jest teraz ustawione, bo nawet nie wiem co się po tym spodziewać. Uważasz że jest to aż tak istotne ?
Luk@s81
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 131
Rejestracja: 12 lipca 2013, 19:02
Tematy: 20
Lokalizacja: Chojnów
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Hammerli AP20 - nowy pistolet.

Post autor: Luk@s81 »

Tomek_J pisze: Nie wiem panowie, jakie macie te życiówki i jak u was z techniką strzelania, ale ja jako instruktor w klubie zauważyłem jedną rzecz. Młodzież po "przejściu" z AP20 na coś bardziej "pro" (ale starszego wiekiem) ma znaczny skok wyników. A po ponownym spróbowaniu z hammerliego, każdy narzeka że mu to "skacze" w ręce. Nawet 15/16-letnie dziewczyny, które siłą raczej ustępują dorosłemu facetowi.
Piszesz o modeli AP20 czy AP20 Pro, bo trochę się różnią?
Awatar użytkownika
kopczyniak
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 145
Rejestracja: 09 października 2015, 14:13
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Hammerli AP20 - nowy pistolet.

Post autor: kopczyniak »

Luk@s81 pisze:
Tomek_J pisze: Nie wiem panowie, jakie macie te życiówki i jak u was z techniką strzelania, ale ja jako instruktor w klubie zauważyłem jedną rzecz. Młodzież po "przejściu" z AP20 na coś bardziej "pro" (ale starszego wiekiem) ma znaczny skok wyników. A po ponownym spróbowaniu z hammerliego, każdy narzeka że mu to "skacze" w ręce. Nawet 15/16-letnie dziewczyny, które siłą raczej ustępują dorosłemu facetowi.
Piszesz o modeli AP20 czy AP20 Pro, bo trochę się różnią?
PRO, - jest kartusz i rękojeść od LP400
Ostatnio zmieniony 18 stycznia 2018, 00:50 przez kopczyniak, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
kopczyniak
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 145
Rejestracja: 09 października 2015, 14:13
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Hammerli AP20 - nowy pistolet.

Post autor: kopczyniak »

Luk@s81 pisze:
mildot pisze:Zakładam, że to Twój pierwszy pistolet? Inaczej na 99% wiedziałbyś który bardziej będzie Ci odpowiadał... jeśli jestem w błędzie to daj znać.
Rekojeść w Hammerlim jest regulowana tak jak np w FWB P8x czy LP10, spust też jest dowolnie regulowany. A co z lufami - czy są jakieś gorsze?
W ap20 pro masz normalną rękojeść jak od Walthera lp400 z taką samą opcją bardzo wygodnej regulacji - luzujesz śrubkę ustawiasz rękojeść i przykręcasz śrubkę. Np. w FWB p8x jest 6 śrubek - gdzie regulacja jednej wpływa na inne ;laughing: Jeśli chodzi o lufę i spust pisałem w poprzednich postach. Też jest 2 oporowy, ale sam mechanizm działa gorzej niż w p8x
Ostatnio zmieniony 18 stycznia 2018, 00:55 przez kopczyniak, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Match”