Hammerli AP20 - nowy pistolet.

Podforum poświęcone pneumatycznemu strzelectwu matchowemu.

Moderatorzy: Moderatorzy wiatrówkowi, Moderator match

Awatar użytkownika
Kolter Bron.pl
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 468
Rejestracja: 25 października 2004, 16:17
Tematy: 0
Lokalizacja: Częstochowa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Post autor: Kolter Bron.pl »

Tutaj chyba nie trzeba przypominać, że takie zakupy to się robi w "nocbezwat". Czyli trzeba zawiązać chuć na supełek i trochę cierpliwie poczekać ;-)
Cierpliwość została nagrodzona :)

Do 25. Września na cały asortyment oferujemy 22% rabatu z okazji 22 urodzin firmy KOLTER.

Poniżej link do tematu z kodem rabatowym, który należy wpisać w koszyku. ZAPRASZAMY!

>>> KOD RABATOWY <<<
KOLTER - broń.pl

Obrazek
Awatar użytkownika
Mietek5
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 882
Rejestracja: 16 października 2009, 13:59
Tematy: 0
Lokalizacja: Szczecin
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Mietek5 »

Tak sobie czytam z ciekawością kolejne odcinki, jak PiterM opisuje swoje wrażenia z EdGunem Leliją i też niecierpliwię się na jakieś chociaż krótkie opisanie doświadczenia z nowym AP20...
może to naiwne, ale nie byłbym chyba w stanie uwierzyć, że nikt tego pistoletu ostatnio nie kupił ?
Piszcie koledzy, bo to ciekawe jak się układa w rękach i jak sprawuje na strzelnicy terenowej ten nowy, ciekawy model ?
Chyba że ktoś już dokonał prezentacji na "zielonym" lub "niebieskim", czego mogłem nie wychwycić.

<EDIT 2013-10-06>

Myślę sobie że firma (chodzi mi o Hammerli, nie o bron.pl) po prostu "spaliła" ten produkt. Może dzieciom można wciskać wazelinę, może klubom można sprzedawać kota w worku, ale takim strzelcom terenowym, którzy trochę wiatrówek trzymali w reku należałoby traktować poważnie, a nie arogancko.
Po prostu uważam, że trzeba pokazać jak i czym ten pistolet strzela od załadowania powietrza aż do wylatywania śrutu z lufy.
Patrząc na schemat wynika, że ten pistolet strzela z... "czarnej dziury" czyli z elementu, który jest tajemniczo określony jako "układ zamknięty" - mam na myśli to miejsce w którym rzekomo mógłby się znajdować reduktor.
Ale firma za to, co sprzedaje za kilka tysięcy nie bierze odpowiedzialności i zgodnie ze schematem może tam umieścić byle co, chociażby jakąś tam kulkę ze sprężynką, no bo kto w końcu zabroni nazwać taki mechanizm reduktorem :shock: :) :) :)

Być może(?) nie znak\lazł się nikt, kto by zaryzykował nawet tych kilkanaście setek po promocji dla odkrywania sekretów wunderwaffe :-/
)><))))*> dobry paprykarz jest szczeciński )><))))*> a dobry pistolet jest austriacki :-)
Awatar użytkownika
dlmtb
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 165
Rejestracja: 21 września 2008, 10:58
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: dlmtb »

Myślę, że chętnych nie ma, bo cena nie zachęca nawet ta bez VAT-u. Podobnie poległa w Polsce sprzedaż, np. Aerona. Pistolet dobry do wyczynowego amatorskiego strzelania. Tak to już u nas jest, że albo kupuje się najwyższa półkę albo strzela się mocno przechodzonego FWB, Walthera czy Moriniego. Tu nawet leciwe 20-25 letnie zabytki znajdują swoich nowych właścicieli i to za zdumiewająco wysoka cenę.

Aleś się rozpędził :shock: przypomnę

Z regulaminu tego forum

3. Na Forum niedopuszczalne jest:

k) Cytowania zbędnych części postów, nie odnoszących się do zamieszczanej odpowiedzi. Zwłaszcza, w przypadku kiedy wypowiedź odnosi się do poprzedniego wpisu.
Ostatnio zmieniony 07 października 2013, 17:29 przez dlmtb, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Mietek5
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 882
Rejestracja: 16 października 2009, 13:59
Tematy: 0
Lokalizacja: Szczecin
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Mietek5 »

No niby dżentelmeni o pieniądzach nie rozmawiają, aleee :)

Przyzwyczaiłem się już do tego, że ceny artykułów z dziedziny "hobby" są po prostu zachodnie, gdzie siła nabywcza jest co najmniej dwukrotnie większa (ostrożnie licząc).

Po tym poście coś mnie jednak tak podkusiło i zajrzałem do Vargi, a tam jak byk - 679 ojro czyli z grubsza 2850.

Czyli ktoś nas chciał wydudkać, jak to na wielu tradycyjnych promocjach bywa!? No to sie będą sami gonić z tymi wiatrówkami wokoło lady, no bo nie dość tego, że kota w worku, to jeszcze cena z "bezwat" taka jak gdzie indziej z vat.
:-/
)><))))*> dobry paprykarz jest szczeciński )><))))*> a dobry pistolet jest austriacki :-)
Awatar użytkownika
hexer
Użytkownik komercyjny
Użytkownik komercyjny
Reactions:
Posty: 4115
Rejestracja: 25 czerwca 2003, 18:39
Tematy: 209
Lokalizacja: Bestwig/Rybnik
Grupa: Użytkownik komercyjny
Kontakt:

Post autor: hexer »

Mietek5 pisze:(...) Po prostu uważam, że trzeba pokazać jak i czym ten pistolet strzela(...)
Mówisz i masz.
http://www.carl-walther.de/public/downl ... 42_045.pdf
Jednak w tłumacza bawić się nie będę. Tak jak Ty nie chcesz się zabawić w kupującego ten pistolet.
Awatar użytkownika
Mietek5
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 882
Rejestracja: 16 października 2009, 13:59
Tematy: 0
Lokalizacja: Szczecin
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Mietek5 »

Wiem, że się czepiam... bo tak sobie gadamy dla wypełnienia czasu ;-)

Układ zamknięty to cacko z 8

Obrazek

a inna firma potrafi pokazać, że reduktor to jest konkretne urządzenie a nie na przykład dziurka ze sprężyną i kuleczką :)

Obrazek

Oczywiście podobnie (dokładnie) pokazuje też i Walther w schemacie LP400

Chyba jednak nie ma co kruszyć kopii, bo to już się chyba skończyło zanim się jeszcze zaczęło. I jeszcze te jaja z wystrzałową ceną... :P

PS. Aha, dziękuję za artykuł, jest opisane treściwie i rzeczowo.
)><))))*> dobry paprykarz jest szczeciński )><))))*> a dobry pistolet jest austriacki :-)
bluer3113
Reactions:
Posty: 1
Rejestracja: 15 września 2014, 14:08
Tematy: 0
Lokalizacja: Zduńska Wola
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

AP 20

Post autor: bluer3113 »

Miałam doczynienia z tym pistoletem. Jest lekki nie waży nawet kilograma. Jednak jego wielką wadą jest mała śrubka, utrzymująca dźwignię ładowania. Wiecie może czy jeśli ta śrubka będzie uszkodzona (i dźwignia będzie się opuszczać) to czy może się coś stać pistoletem np. coś w związku z tym się zepsuje ?
Jest niebiesko i jest dobrze :D
PumaJFK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 200
Rejestracja: 15 grudnia 2007, 11:33
Tematy: 0
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: PumaJFK »

Wrzucam parę słów o tym pistolecie ;)

Hammerli AP20 to dosyć nowa konstrukcja, mało popularna w naszym kraju. Jest to pistolet tarczowy zaprojektowany z myślą o młodych strzelcach i klubach sportowych. Rękojeść z tworzywa daje możliwość szerokiej regulacji oraz jest odpowiednia dla strzelców praworęcznych jak i leworęcznych. Kartusz może być mocowany pionowo lub poziomo w celu zmiany środka ciężkości.

Na rynku niemieckim oficjalna cena producenta to 699 EUR. U nas kosztuje około 3500 zł, więc mniej więcej 60% ceny wyczynowych pistoletów.

Obrazek Obrazek

Co oferuje Hammerli AP20 za tą cenę? Patrząc na dane techniczne wypada nieżle. 415 mm długości, linia celowania 365-375 mm, lufa 250 mm, możliwość strzelania na sucho i w pełni regulowane przyrządy celownicze. Do tego kompensator i regulator ciśnienia. Zastosowana muszka ma kształt trójkąta różnoramiennego, można ustawić szerokość 4 mm, 4,5 mm lub 4,9 mm. Szczerbinka jest regulowana w pionie, poziomie, tył-przód oraz na szerokość szczeliny. 1 klik odpowiada 1,4 mm na tarczy, więc regulacja jest bardzo dokładna.

Obrazek Obrazek Obrazek

Spust jest dwustopniowy z regulacją położenia, obrotu, oporu i drogi po strzale. Dodatkowo można go wymienić na spust z Walthera LP400.

Obrazek

Dźwignia ładowania może być zamontowana po lewej lub prawej stronie, aby dostosować się do strzelca. Jej mocowanie jest jak dla mnie największą wadą AP20 - śruba mocująca lubi się luzować. Może odrobina Loctite załatwi sprawę.

Obrazek

Do AP20 można zastosować większość elementów z Walthera LP400. Można wymienić rękojeść na drewnianą z regulacją 3D oraz kartusz na taki jak w Waltherze LP400. Jeśli aktualny kartusz jest zamocowany pionowo, można dokupić ciężarki do regulacji środka ciężkości. Ja osobiście używam kartusza w pozycji poziomej, bo w pionowej przód pistoletu jest zbyt lekki. Oryginalna rękojeść nie jest najwyższych lotów, jest dość wąska, ale można pokombinować z oklejeniem do własnych preferencji. Rękojeść drewniana to koszt 170 EUR, podczas gdy ta z tworzywa kosztuje 80 EUR.

Pistolet dostarczany jest w plastikowym kuferku wraz z wymiennymi rurami na lufę(zbędny gadżet), instrukcją, zestawem kluczy i zewnętrznym manometrem. Oryginalny kartusz nie ma wbudowanego manometru, więc żeby sprawdzić stopień naładowania trzeba go wykręcić z pistoletu i wkręcić manometr. Widać tutaj cięcie kosztów. Manometr z Walthera LP400 to koszt 170 EUR a Hammerli to 95 EUR.

Obrazek

Teraz najważniejszy aspekt, czyli jak on strzela? Mój jest ustawiony fabrycznie na 150 m/s(na H&N Sport). 60 strzałów "zjada" około 45 bar ciśnienia. Prędkość wylotowa jest mniej więcej stała w zakresie 80-200 bar, więc przy aktualnym ustawieniu można liczyć na 140 strzałów z kartusza. A celność? Poniżej grupa 5 strzałów H&N Sport z imadła(7x7 mm).

Obrazek

Na razie jest ledwo dotarty, ale strzela się przyjemnie nawet z fabryczną rękojeścią. Coś więcej napiszę w styczniu 2015 po pierwszym zawodach.
Awatar użytkownika
ToPiK
Reactions:
Posty: 3
Rejestracja: 30 kwietnia 2015, 13:42
Tematy: 0
Lokalizacja: Kalisz
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: ToPiK »

Czekam od stycznia i nie napisał. Może na zawody nie pojechał, albo nie za bardzo poszło :)
Rlyeh
Ekspert Wiatrówki
Ekspert Wiatrówki
Reactions:
Posty: 1550
Rejestracja: 09 kwietnia 2007, 19:39
Tematy: 69
Grupa: Ekspert Wiatrówki

Post autor: Rlyeh »

Zapomniał, bo jeździ regularnie.
Awatar użytkownika
Ślubek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 606
Rejestracja: 14 marca 2014, 08:27
Tematy: 0
Lokalizacja: Janówek Pierwszy
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Post autor: Ślubek »

Jeździ, i całkiem nieźle mu idzie z tym AP20. :^)
PumaJFK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 200
Rejestracja: 15 grudnia 2007, 11:33
Tematy: 0
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: PumaJFK »

A no zapomniało mi się :wink: Pistolet strzela świetnie, tylko ja mu cały czas przeszkadzam. Na ostatnich zawodach strzeliłem 543 pkt, jak wyeliminuję parę głupich błędów to będzie >550 pkt. Zdarza się strzelać serie po 92-94 pkt, więc jest to spokojnie to osiągnięcia. Sam pistolet oczywiście strzela 600/600.

Jeśli chodzi o kartusz to do 80 bar można strzelać bez obawy o zmianę punktu trafienia. Czyli te 140 strzałów jest realne.

Spust i rękojeść można by zmienić na te z LP400 i pewnie jest to warte parę dodatkowych punktów, ale kolejne zawody dopiero za pół roku, więc chcę zobaczyć ile jestem w stanie osiągnąć w pełni fabrycznym AP20. Jeśli będę strzelał powtarzalnie >550 pkt to wtedy będę kombinował z rękojeścią i spustem.

Czasami udaje się strzelić taką serię 10 strzałów, więc teoretycznie 560 jest w zasięgu :)

Obrazek
Awatar użytkownika
ToPiK
Reactions:
Posty: 3
Rejestracja: 30 kwietnia 2015, 13:42
Tematy: 0
Lokalizacja: Kalisz
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: ToPiK »

Bardzo ładna tarcza! :)
Jeszcze jedno pytanie: jak waga pistoletu i jego wymiary mają się do przepisów PZSS i uczestnictwa w oficjalnych zawodach?
Rlyeh
Ekspert Wiatrówki
Ekspert Wiatrówki
Reactions:
Posty: 1550
Rejestracja: 09 kwietnia 2007, 19:39
Tematy: 69
Grupa: Ekspert Wiatrówki

Post autor: Rlyeh »

Mają się ok, pistolet się mieści, waga pistoletu tym bardziej.
PumaJFK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 200
Rejestracja: 15 grudnia 2007, 11:33
Tematy: 0
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: PumaJFK »

Waga mieści się prawie dwukrotnie, bo pistolet jest bardzo lekki - 870 g. Daje to duże możliwości późniejszego dociążenia. Długość całkowita 415 mm, dopuszczalna według przepisów 420 mm.
Disarmed
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Match”