Hammerli AP20 - nowy pistolet.

Podforum poświęcone pneumatycznemu strzelectwu matchowemu.

Moderatorzy: Moderatorzy wiatrówkowi, Moderator match

Awatar użytkownika
mildot
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1398
Rejestracja: 01 września 2011, 12:35
Tematy: 44
Lokalizacja: Bemowo
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Hammerli AP20 - nowy pistolet.

Post autor: mildot »

kopczyniak pisze: Nie wiem ja z tego AP20 prawie wogóle nie strzelam. Odczuwalnie Ap20 jest znacznie lżejszy od fwb (co mi bardzo odpowiada) i rękojść jest wygodniejsza, dokładnie ją obejmuje oraz trzymam lekkim nachwytem ?. Oddałem w listopadzie p8x na modyfikacje rękojeści bo była zbyt tęga (całkowite przeciwieństwo ap20) i w tym czasie na ZKSie były zawody na które wyciągnąłem zakurzonego hammerlaka, oczywiście przestrzelałem go parę dni wcześniej i na zawodach dobrze mi się strzeliło.

System antyodrzutu w p8x to dla mnie zupełnie niezrozumiała sprawa - w sumie nie wiem jak to powinno działać i jakie dawać odczucia - kiedyś ustawiłem go na jakieś 8 mm bo to około środkowy zakres podany w instrukcji. Po jakimś czasie sprawdziłem jak daleko się cofa - było 3 mm ??? to tak ma być czy trzeba to ciągle kontrolować ? ja to trochę faktycznie olewam w sumie nie wiem jak jest teraz ustawione, bo nawet nie wiem co się po tym spodziewać. Uważasz że jest to aż tak istotne ?
No widzisz... AP20P Pro waży w ukompletowaniu fabrycznym 980g. A P8x... 950g. Więc za Twoje odczucie odpowiedzialny jest rozkład masy. W P8x jest on bardziej na lufę. Istotne jest również odczucie psychiczne. Zarówno LP400 jak i AP20 mają bardzo "smukła" linię, podczas gdy P8x sprawia wrażenie jakby ważył ze 2kg... ;)

Co do gripu to jak napisałem wcześniej są one niemal przeciwieństwami - miałem na myśli właśnie tą tęgość. W P8x można ją porównywać z Morinim w wersji E. Natomiast o ile nie masz bardzo krótkich palców nie powinno to przeszkadzać, a może nawet pomóc o ile pozostałe elementy grają. Ale tu znów książkę można by napisać.

Gdzieś wspomniałeś o sześciu śrubach i że każda wpływa na wszystkie inne... i tak i nie. Bo jeśli wyrównasz je tak by dotykały korpus to później należy regulować je parami. Wtedy ten problem nie występuje. Natomiast dostajesz coś czego nie ma w Walterze - możesz nie zmieniając innych regulować tylko jeden ze stopni swobody. Czyli jak już masz właściwy kąt pochylenia gripu to możesz zmienić skręt lub pochylenie na bok nie wpływając na niego. To w systemie Walthera niestety nie jest możliwe w sposób precyzyjny i znalezienie idealnego położenia jest dużo bardziej męczące bo zdarza się po drodze przestawić to co już stało dobrze...

No i ten antyodrzut... w każdym pistolecie z antyodrzutem trzeba zadbać albo o to żeby działał idealnie lub w ogóle go zdemontować. Inaczej przeszkadza zamiast pomagać. Na temat samego antyodrzutu można by znów napisac kilka stron, ale wniosek jest jak w pierwszym zdaniu. Efekt źle działającego antyodrzutu jest widoczny bardzo ładnie na tarczy. Jeśli masz takie sytuacje gdzie wiesz, że oddałeś prawidłowy technicznie strzał, ale pojawiają się dwie grupki przestrzelin na tarczy (najczęściej około 1cm od siebie) to antyodrzut działa niepowtarzalnie. Gdy nie jest wyregulowany - prawidłowo to pojawia się uczucie "podwójnego" odrzutu. Też źle.
Ocena i regulacja antyodrzutu wymaga nieco doświadczenia i zadbania o czystość i serwis systemu. Jak ma nie działać perfekcyjnie to lepiej, żeby nie działał w ogóle - zdemontuj go i nagle pistolet okaże się dużo celniejszy i wyniki podskoczą.
W P8x da się wyregulować bardzo precyzyjnie. Trzeba wyregulować pod konkretny śrut (wpływ ma waga, twardość, kaliber....) oraz mały, ale zawsze wpływ ma chwyt (mocny/słabszy, wysokość lufy nad punktem podparcia, ...) Na ogół wystarczy regulacja pod śrut. Chwyt, o ile jest typowy nie będzie miał dużego udziału.
Mój P8x stoi w miejscu podczas strzału. Ruch wynika jedynie z moich błedów statyki lub pracy na spuście - przy prawidłowo wykonanym złożeniu i strzale jest niemal idealnie zerowy.
W LP400 nie da się aż tak dokładnie wyregulować. Wynika to z odmiennej konstrukcji (konieczność ominięcia patentów FWB i Steyra). W LP400 działa nieźle, ale jednak jakiś tam odrzut czuć chociaż znacznie mniejszy.
W LP10 da się ustawić niemal idealnie, ale niestety każdy kto próbował wie, że jest to droga przez mękę - dla każdego kto nie ma zadatków na świętego niemal nie do zrobienia. ;) Regulacja wymaga każdorazowego zdemontowania masy przeciwbieżnej i upierdliwego montażu.
W LP400 regulacja po prostym zdjęciu gripu.
W FWB (od P34 do P8x) regulacja bez demontowania czegokolwiek - dostępna z zewnątrz po podniesieniu dźwigni ładowania. W P8x możliwa jest nawet wizualna kontrola powtarzalności działania i przesunięcia. Bardzo przemyślana konstrukcja i wiele nieoczywistych początkowo funkcjonalności. :)

Tak w tele-expresowym skrócie. Jak już będę na emeryturze to może napiszę książkę o serwisie i ustawianiu pneumatyków. Fascynujący temat! :)

EDIT: Zapomniałem napisać jeszcze sprostowanie do podanej przez kogoś wcześniej informacji. W AP20 nie ma w ogóle mechanizmu antyodrzutowego. Jest jedynie kompensator w formie ciężarka na lufie zmniejszający głownie podrzut. W LP10 jak i w FWB jest kilka elementów zmniejszających odrzut i podrzut. Oprócz ciężarka, są otwory pionowe w lufie i mechanizm antyodrzutowy.

Po drugie w spust w AP20 jest zupełnie inny niż w LP400 jeśli chodzi o konstrukcję.
Mam nadzieję, ze Puma się nie obrazi, ze pożyczę jego fotkę:
Obrazek
Obrazek
Ostatnio zmieniony 18 stycznia 2018, 11:54 przez mildot, łącznie zmieniany 1 raz.
Strzelam... bo lubię. ;)
torti
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 131
Rejestracja: 15 stycznia 2018, 20:37
Tematy: 12
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Hammerli AP20 - nowy pistolet.

Post autor: torti »

Całkowicie się zgadzam :-)
W moim przypadku zakup AP 20 pro był w pełni świadomy. Po pierwsze nie chciałem kilku lub kilkunastoletniej używki. Boję się intensywnie użytkowanych kilkunastoletnich pistoletów. Znam osoby które po zakupie używki musiały zrobić drogi serwis. Po drugie traktuję ppn jako jedno z hobby, trening. Mam 45 lat, zawodnikiem profesjonalnym nigdy nie będę. Oczywiście, zdaję sobie sprawę przewagi wymienionych tu FWB, Steyera LP 10 czy LP400, ale decyzję podejmowałem również przez pryzmat ceny, która w przypadku AP 20 pro wynosi połowę reszty stawki.
Na moje potrzeby i możliwości aż nadto. Jak zacznie mnie ograniczać pistolet, to oczywiście pomyślę o zmianie.
Widziałem ceny używanych w naszym kraju i powiem tak. Jeśli zdecyduje się na zmianę, to stracę na nim bardzo niewiele :-)
Ostatnio zmieniony 18 stycznia 2018, 16:53 przez torti, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
kopczyniak
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 145
Rejestracja: 09 października 2015, 14:13
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Hammerli AP20 - nowy pistolet.

Post autor: kopczyniak »

mildot pisze:
kopczyniak pisze:
No i ten antyodrzut... w każdym pistolecie z antyodrzutem trzeba zadbać albo o to żeby działał idealnie lub w ogóle go zdemontować.
Czy mógłbyś polecić źródło dot regulacji antyodrzutu ? Instrukcja producenta jest szczątkowa. Internety zachwalają antyodrzut nie opisując zasady jego regulacji...
Awatar użytkownika
mildot
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1398
Rejestracja: 01 września 2011, 12:35
Tematy: 44
Lokalizacja: Bemowo
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Hammerli AP20 - nowy pistolet.

Post autor: mildot »

Ehh... napisałem już tyle tutaj i na PW że nie mam siły ... Spotkamy się na ZKS to pogadamy. Generalnie nie ma jasnej wskazówki. Trzeba trochę doświadczenia i praktyki. Efekt końcowy ma być taki, że podczas strzału przyrządy mają być niemal idealnie nieruchome... jak zrobisz raz i drugi to potem już umiesz i tyle. :-D
Strzelam... bo lubię. ;)
Awatar użytkownika
kopczyniak
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 145
Rejestracja: 09 października 2015, 14:13
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Hammerli AP20 - nowy pistolet.

Post autor: kopczyniak »

mildot pisze:Ehh... napisałem już tyle tutaj i na PW że nie mam siły ... Spotkamy się na ZKS to pogadamy. Generalnie nie ma jasnej wskazówki. Trzeba trochę doświadczenia i praktyki. Efekt końcowy ma być taki, że podczas strzału przyrządy mają być niemal idealnie nieruchome... jak zrobisz raz i drugi to potem już umiesz i tyle. :-D
:piwo:
Luk@s81
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 131
Rejestracja: 12 lipca 2013, 19:02
Tematy: 20
Lokalizacja: Chojnów
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Hammerli AP20 - nowy pistolet.

Post autor: Luk@s81 »

Po wszystkich za i przeciw dotyczących Hammerli AP20 Pro kupiłem FWB P44 :)

W związku ztym mam kilka pytań:
1. Może ktoś polecić jakiś przyzwoity śrut ? Nie ma to być jakiś super matchowy za 100 zł, ale coś bardziej przyziemnego. Aktualnie strzelam z HN Sport(waga 0,53g) oraz z resztek JSB Match Diabolo (0,50g ).
2. Kolejna sprawa dotyczy prędkości śrutu. Czy jest jakaś optymana prędkość na która nastawić pistolet? Po pomiarach wyszło mi, że HN Sport lata mi z prędkością jakieś 148-151 m/s, natomiast JSB 156-158 m/s.
3. Z JSB wydaja mi się, że przestrzeliny mają lepsze skupienia niż z HN Sport. Czy jest to zasługa lżejszego śrutu czy większych predkości?
Xtz
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 99
Rejestracja: 19 listopada 2008, 19:01
Tematy: 0
Lokalizacja: zDolny Śląsk
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Hammerli AP20 - nowy pistolet.

Post autor: Xtz »

HN Sport nie ma podziału na grupy kalibrowe. To może być 4,47, 4,48... albo 4,53. To tani śrut do treningu (ale od dobrego producenta, więc nie będzie miał jakiś wpadek).
JSB Match Diabolo ma podział na 5 grup - od 4,48 do 4,52 i jest lepszy.
U Ciebie, na bank, lepszy będzie śrut "podkalibrowy", ale musisz coś dobrać. Patrz po cenie i dostępności.
Chociaż... na codzień... oceń kiedy śrut nie pozwoli Ci robić lepszego wyniku i przejdź wtedy na lepszy.

A oprócz tego - w temacie o Hammerli zacząłeś coś o FWB P44 i śrucie do niego... Jak to później ktoś znajdzie? To forum i ma służyć także za rok, dwa... :piwo:
Luk@s81
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 131
Rejestracja: 12 lipca 2013, 19:02
Tematy: 20
Lokalizacja: Chojnów
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Hammerli AP20 - nowy pistolet.

Post autor: Luk@s81 »

Idąc za "słowami" Xtz, aby temet śrutu był dostępny również dla innych i łatwo można było go odnaleźć założyłem nowy temat. W związku z tym proszę nie pisac tutaj na ten temat, jedynie o Hammerlim :)
Awatar użytkownika
zbynio
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 80
Rejestracja: 23 kwietnia 2015, 19:41
Tematy: 6
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Hammerli AP20 - nowy pistolet.

Post autor: zbynio »

Jak jest średnica lufy w AP20?
Czy jest jakieś podtoczenie na separator czy przez cała długość lufy jest ta sama średnica?
Ostatnio zmieniony 04 sierpnia 2018, 12:01 przez zbynio, łącznie zmieniany 1 raz.
IZH 46
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Match”