Pistolety FWB

Podforum poświęcone pneumatycznemu strzelectwu matchowemu.

Moderatorzy: Moderatorzy wiatrówkowi, Moderator match

Awatar użytkownika
piotreK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1098
Rejestracja: 16 grudnia 2002, 20:48
Tematy: 32
Lokalizacja: Przemysl
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Pistolety FWB

Post autor: piotreK »

Bardzo dziękuję za Wasze wypowiedzi i chętnie proszę o więcej. A tymczasem, gdybym się zdecydował (w czym wydatnie pomagacie) to proszę podpowiedzcie jak dobrać rozmiar chwytu. Rękawiczki kupuję w rozmiarze L lub XL. Mój Walther ma chwyt M i jakoś mnie to nie boli, nie brakuje mi regulacji półki, ale paluchy pod spustem się nieco zawijają.
Zamierzam kupić L bo wychodzę z założenia, że większy jest szansa dopasować, mniejszego nie naciągnę.
Doradźcie coś mądrego. Na stronie FWB wsazówek doboru nie znalazłem. Wychodzą ze słusznego założenia, że jak ktoś worek piniendzy chce wydać, to sobie przymierzy. No ale ja do najbliższej przymiarki mam kilkaset kilometrów przy założeniu, że ktoś ma na stanie dwa modele z dwoma rozmiarami chwytu...
Awatar użytkownika
spider220
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 69
Rejestracja: 24 stycznia 2013, 19:17
Tematy: 4
Lokalizacja: Sosnowiec City
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pistolety FWB

Post autor: spider220 »

Hej, w razie czego mam rękojeść L do P8X, zapraszam na przymiarkę do Sosnowca 8-) mogę też pomierzyć co tam potrzebujesz.
FWB LP100, AM850e pcp, P17
Awatar użytkownika
piotreK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1098
Rejestracja: 16 grudnia 2002, 20:48
Tematy: 32
Lokalizacja: Przemysl
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Pistolety FWB

Post autor: piotreK »

I tutaj jest pies tudzież laik pochowany. Nie wiem co pomierzyć. Nie mam pojęcia jak dopasować chwyt. A do Sosnowca (dziękuję za zaproszenie) też mam kilkaset kilometrów.
Mierząc szerokość łapy wg rysunku. mam jakieś 93mm czyli w połowie drogi między M i L...

Edit: Znalazłem niemiecki sklep z bardzo fajną ceną: 1455 EUR z kosztami wysyłki.
Ostatnio zmieniony 28 listopada 2018, 22:49 przez piotreK, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
spider220
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 69
Rejestracja: 24 stycznia 2013, 19:17
Tematy: 4
Lokalizacja: Sosnowiec City
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pistolety FWB

Post autor: spider220 »

Hej, pomierzyłem na półce max u góry i max w dole.
wg. mnie przy rozmiarze rękojeści L minimalny rozmiar dłoni z rys. który podałeś to 90, a max. to 100 mm.
Ja mam 85 mm i dla mnie ta eL'ka trochę przy duża.
Weź też pod uwagę że, nie wystarczy zmieścić się z łapką pod półką, wielu strzelców woli bardziej pękate rękojeści, a im większa tym, więcej drewienka do objęcia 8-) , możesz też zapytać sprzedawcę o możliwość wymiany rękojeści zaraz po zakupie, jeśli po przymiarce stwierdzisz, że nie leży.
a Ślubek dobrze prawi :piwo:
Ostatnio zmieniony 28 listopada 2018, 23:05 przez spider220, łącznie zmieniany 1 raz.
FWB LP100, AM850e pcp, P17
Awatar użytkownika
piotreK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1098
Rejestracja: 16 grudnia 2002, 20:48
Tematy: 32
Lokalizacja: Przemysl
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Pistolety FWB

Post autor: piotreK »

Pewnie Ślubka posłucham :) Tak dobrze prawi, że od godziny siedzę i szukam sklepu. Wysłałem też zapytanie do Incorsy. Może się obudzą.
Dziękuję za pomierzenie. To mnie upewnia, że rozmiar L powinien być dobry przy moich 93 mm.
Zawisz
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 494
Rejestracja: 28 kwietnia 2009, 13:20
Tematy: 12
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pistolety FWB

Post autor: Zawisz »

A co do popularności tych pistoletów na najwyższym szczeblu to wynika ona, przede wszystkim, z wieloletniego marketingu. Morini ma kontrakty z azjatyckimi kadrami, Walther ze wschodnioeuropejskimi, Pardini z Niemcami i Włochami. Jakoś kosmiczny poziom jaki kolejny raz w sezonie zimowym osiąga np Christian Reitz nie przekuwa się na wielki wzrost popularności Pardiniego na świecie ;)
FWB przez lata nie wspierało kadr, a sponsorowało pojedynczych zawodników.
Na naszym krajowym podwórku wśród nowych pistoletów taki Steyr (nowy!!! nie przechodzący z jednego zawodnika na innego) jest najmniej popularny ostatnio. O wiele więcej pojawia się LP400 i P8X właśnie. Chociaż to wrażenie poparte małą próbą statystyczna, bo w tym roku mało jeździłem :D
FWB 700 Alu, Anschutz 54 Supermatch, Iż 46, Hammerli 280 i wiele, wiele więcej :)
Może i nie mam wybitnego talentu, ale dzięki ciężkiej pracy i tak jtem w czołówce :)
Awatar użytkownika
Ślubek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 606
Rejestracja: 14 marca 2014, 08:27
Tematy: 0
Lokalizacja: Janówek Pierwszy
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Pistolety FWB

Post autor: Ślubek »

piotreK pisze:Zamierzam kupić L bo wychodzę z założenia, że większy jest szansa dopasować, mniejszego nie naciągnę.
Chyba nie do końca.

Większy można spiłować, ale jest to operacja "jednokierunkowa" - po piłowaniu nie wrócisz już do stanu początkowego. Oczywiście, kupujesz pistolet docelowy, toteż nie bierzesz pod uwagę, że go kiedyś będziesz sprzedawać, ale nie o to chodzi.

W gripach producentów, którzy na ich wytwarzaniu zjedli zęby, każda fałdka, każde wgłębienie pasuje do elementów dłoni. Może tak się zdarzyć (piszę z własnego doświadczenia), że coś może Ci nie pasować, bo źle łapiesz - inaczej niż zaplanował to doświadczony projektant.

Co więcej - tego, czy dobrze trzymasz nie powie Ci nawet trener, bo to widać dopiero po wynikach. I to też nie od razu. Każdy ma inne dłonie i musi dostosować chwyt pod siebie, np. zmieniając nacisk mięśni. A nacisku na miejsce zbyt mocno wybrane nie zwiększysz.

Problem polega na tym, że "łapiąc" nowy pistolet nie masz wiedzy, co, gdzie i jak wyciąć. Tak jak pisałem poprzednio - dojście do tej wiedzy może zająć sporo czasu (mi zajęło). A piłując bez tej wiedzy łatwo wypiłować nie w tym miejscu co trzeba, albo wypiłować za dużo.

Dlatego moim zdaniem lepiej kupić grip mniejszy (byleby oczywiście zmieścić się nad półką) i go potem oklejać (np. taśmą dwustronną) niż piłować za duży. Producenci gripów jako podstawowy wymiar traktują szerokość dłoni - właśnie po to, aby zmieścić się w zakresie regulacji półki. I to warto zmierzyć, żeby oczywiście nie przesadzić w drugą stronę i nie kupić za małego gripu.

Zresztą (znów moim zdaniem) pierwszy grip i tak jest tylko do rozpoznania potrzeb - później, posiadając odpowiednią wiedzę co do anatomii swojej dłoni można pokusić się o wystruganie nowego. To w końcu tylko kawałek drewna i trochę pracy dłutem/dremelkiem. Jak kiedyś będziesz miał okazję to zobacz, jakie cudo zrobił sobie @mildot. :^)
Awatar użytkownika
mildot
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1398
Rejestracja: 01 września 2011, 12:35
Tematy: 44
Lokalizacja: Bemowo
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pistolety FWB

Post autor: mildot »

Mildot dopiero struga swoje cudo. ;) I wyszło nieżle chociaż wczoraj po zebraniu doświadczeń z robienia własnego gripu zainstalowałem ponownie fabryczny i inaczej go ustawiłem...i jest równie dobrze co na customowym... ;) Się człowiek uczy przez eksperymenty i obserwację, bo gdyby nie te próby to pewnie nie poszedłbym w tym kierunku co trzeba było z fabrycznym...

Co do gripu w P8x to wiele osób ich nie lubi bo mają dość dużą "objętość". Grube są innymi słowy.
Moja ręka ma szerokość 98mm+-3mm. Też kupuję rękawiczki L/XL. Obydwa rozmiary gripu do P8x będą dobre - zarówno M jak i L pokrywają ten rozmiar. Jest to górny zakres regulacji M i półka jest wtedy równo na dole ustawiona z gripem. Da się jeszcze te 2-3mm w dół regulować.

Mając 93mm szerokości możesz spokojnie brać M-kę i będzie dobrze.
Strzelam... bo lubię. ;)
Awatar użytkownika
piotreK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1098
Rejestracja: 16 grudnia 2002, 20:48
Tematy: 32
Lokalizacja: Przemysl
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Pistolety FWB

Post autor: piotreK »

No cóż. Skoro optujecie za M to wezmę M.
Tym bardziej, że w razie "W" Spider ma grip "L" :)
Jeszcze raz dziękuję za liczny odzew na moje zapytanie.
Awatar użytkownika
piotreK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1098
Rejestracja: 16 grudnia 2002, 20:48
Tematy: 32
Lokalizacja: Przemysl
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Pistolety FWB

Post autor: piotreK »

Poszły konie po betonie. Pistolet kupiony w niemieckim sklepie.
Zadałem im kilka pytań, szybko odpowiadali, strona budzi zaufanie, a cena atrakcyjna, bo poniżej 6.5k z kosztami wysyłki.
Zamówiłem rozmiar M. Oczywiście podzielę się wrażeniami.
Jeszcze raz bardzo serdecznie dziękuję za Wasze wsparcie.
Awatar użytkownika
piotreK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1098
Rejestracja: 16 grudnia 2002, 20:48
Tematy: 32
Lokalizacja: Przemysl
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Pistolety FWB

Post autor: piotreK »

Od piątku jestem szczęśliwym posiadaczem, a dzisiaj było ostre strzelanie.
Na razie mogę podzielić się pierwszymi wrażeniami, które są nad wyraz pozytywne. Najbardziej zachwyca spust. Niesamowite, że może być taki fajny. Pierwszy stopień musiałem skrócić, bo był zbyt długi. Drugiego nie ruszałem. Jest bardzo krótki, wyraźny, ale nie twardy. Teraz muszę się go nauczyć.
Poza regulacją półki i drobnymi korektami ustawienia spustu, na razie niczym nie kręcę. Nawet przyrządów celowniczych nie musiałem ustawiać.
Chwyt M wydaje się być w sam raz. Półkę musiałem nieznacznie podnieść.
No i zero odrzutu. Przy prawidłowej pracy na spuście, wrażenie jest takie jakby się strzelało na sucho. Przyrządy celownicze przed i po strzale są w tym samym miejscu. Bardzo ciekawe doświadczenie. Reasumując, pierwsze wrażenia bardzo, bardzo pozytywne.

Jedyny zgrzyt to nabijanie kartusza. Dołączona przejściówka jest zakończona (od strony butli) uszczelką, która nie dochodzi do tylnej ścianki gniazda i z tegoż powodu nie uszczelnia. Musiałem w gniazdo włożyć dość grubą (z 5mm) podkładkę z gumy i dopiero wtedy udało się jakoś nabić kartusz, ale uszczelnienie nie było pełne i wskazówka dotarła ciut za połowę zielonego. Mam takie wrażenie, że w klubowej butli jakby brakowało jakiejś uszczelki w gnieździe. Napiszcie jak to powinno wyglądać, bo to przecież standardowe rozmiary i gwinty, więc tak być raczej nie powinno.
Awatar użytkownika
Ślubek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 606
Rejestracja: 14 marca 2014, 08:27
Tematy: 0
Lokalizacja: Janówek Pierwszy
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Pistolety FWB

Post autor: Ślubek »

piotreK pisze:Jedyny zgrzyt to nabijanie kartusza.
Prawdopodobnie przejściówka do ładowania jest na 200 bar, a butla ma zawór 300 bar (z dłuższym gwintem). Kup pestkę przejściową 300 bar/200 bar i powinno być OK.
Awatar użytkownika
piotreK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1098
Rejestracja: 16 grudnia 2002, 20:48
Tematy: 32
Lokalizacja: Przemysl
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Pistolety FWB

Post autor: piotreK »

Ok. Wielkie dzięki. Już szukam "pestki"
Edit: pestka kupiona. Bardzo dziękuję.
Ostatnio zmieniony 11 grudnia 2018, 22:35 przez piotreK, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
piotreK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1098
Rejestracja: 16 grudnia 2002, 20:48
Tematy: 32
Lokalizacja: Przemysl
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Pistolety FWB

Post autor: piotreK »

Mam jeszcze jedno pytanko.
Otóż w instrukcji FWB piszą, że jeśli pistolet ma być przez dłuższy czas nieużywany (powyżej trzech tygodni), warto wykręcić kartusz.
Na zawodach i w klubie zauważyłem, że koledzy po każdym strzelaniu wykręcają lekko kartusz. Ja strzelam trzy razy w tygodniu.
Jak robić? Czy wzorować się na praktykach, czy słuchać instrukcji?
Ostatnio zmieniony 19 grudnia 2018, 18:08 przez piotreK, łącznie zmieniany 1 raz.
Tomek_J
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 257
Rejestracja: 29 lipca 2008, 22:38
Tematy: 7
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pistolety FWB

Post autor: Tomek_J »

Znikają strasznie posty z tego forum.


Pomiędzy strzelaniami wykręcaj butlę, tak żeby puścił zawór i syknęło powietrze. Znacznie zmniejsza to "zmeczenie materiu" zaworku
KPN60, KDW60, KDW3x40.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Match”