Drodzy Użytkownicy,

Od dnia 25 maja 2018 r. wchodzi w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych, określane jako RODO.

W związku z tym poniżej regulaminu forum zostały zamieszczone wytyczne związane z tym rozporządzeniem.

Bardzo proszę poświęcić chwilkę i wczytać się w te przepisy, nie jest tego dużo.

Regulamin i rozporządzenie

Pozdrawiamy,
Administracja forum

Pistolet - ustawienie spustu i praca na spuście

Podforum poświęcone pneumatycznemu strzelectwu matchowemu.

Moderatorzy: Moderatorzy wiatrówkowi, Moderator match

Awatar użytkownika
pit7611
Zarejestrowany użytkownik
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Status: Offline

Re: Pistolet - ustawienie spustu i praca na spuście

Postautor: pit7611 » 2019-11-13, 22:40

Moja życiówka co ciekawe też była z Tarnowa, 544 po zrobieniu 500km samochodem i praktycznie od razu wszedłem na oś, wtedy jeszcze miałem CPM1 było to 5 lat temu i od tego czasu nie mogę tego dogonić...
Who dares, wins.
TAU7 >CPM1 >CM162 EI >SAM K11 >LP200>?
ERMA ESP85A >MG2 >AW93 >KSP200 DEVIL>?

Tomek_J

Postautor: Tomek_J » 2019-11-18, 09:19

piotreK pisze:W Scatt Basic jesteś po kablu z kompem. W Scatt USB pewnie również, ale tutaj niech Tomek potwierdzi.

kabel od ramki i od czujnika do kompa, są wersje WiFi, ale odrobinkę droższe i rzadko spotykane na rynku wtórnym

piotreK pisze:Nawiasem mówiąc, nie oczekuj cudów po Scatt-cie. On ze strzelca nie robi lepszego strzelca. W wersji Basic możesz sobie popatrzeć na ślad i prędkość tego śladu. Analityka wersji Basic tutaj się kończy. Jak to jest w pełnym Scatt-cie nie wiem, na pewno są bardzo użyteczne i na pewno żaden Scatt nie jest potrzebny do poziomu 570. Dalej nie zaszedłem więc się nie wypowiadam (wczoraj poprawiłęm swoją życiówkę. Aktualnie wynosi właśnie 570 ;) ).

Bo scatta trzeba umieć analizować i używać go kompleksowo 8-) Moja wersja pracy na scacie jest taka:
krok 1: trening na scacie
krok 2: analiza materiału, wyłapanie błędów, plan na to jak je wyeliminować
krok 3: realizacja założonego planu
krok 4: po kilku treningach kontrola na scacie, czy plan przynosi skutki

i tak w kółko :).

piotreK pisze:Zaczyna się polowanie na dziesiątki. Przez ostatnich kilka miesięcy b. skutecznie polowałem na dziesiątki. Zaczęło do mnie docierać, że coś jest nie tak, gdy nie mogłem zrobić kroku do przodu. Utknąłem w przedziale 530 - 555. Po raz pierwszy przekroczylem 550 na początku marca. 560 po raz pierwszy osiągnąłem końcem sierpnia. 5 miesięcy kręciłem się w miejscu, bo polowałem na 10-tki zamiast pracować nad rzeczywistym problemem - odskokami.

Bardzo mądre słowa :)

piotreK pisze:Do mnie dotarło, że popełniam błąd. Bo miałem już statykę, a mimo tego stale miałem do 20 odskoków poza 9-tkę. Wtedy założyłem ten temat - dostałem od Was sterty dobrych rad - bardzo dziękuję - i to pozwoliło mi przebić się przez magiczną (dla mnie) barierę 560 i przy okazji doszedłem do powyższych wniosków. Nie wolno się siłować ze sobą. Nie wolno się oszukiwać. Pilnować ABC i nie martwić się, że wyniki słabe. Poprawią się wraz ze statyką, a statykę doskonale poprawia metoda Kindergarten.

A jeżeli chodzi o tę statykę to bym się spierał :621: Metoda ta bardziej poprawia wytrzymałość, na statykę są inne sposoby, ale powszechniacy ich nie lubią 8-)

Przepraszam, że dopiero po kilku dniach odpisuje, ale byliśmy na zawodach :)
Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 2019-11-18, 09:20 przez Tomek_J, łącznie zmieniany 1 raz.
KPN60, KDW60, KDW3x40.

Awatar użytkownika
piotreK
Kontaktowanie:

Postautor: piotreK » 2019-11-18, 10:01

Tomek_J pisze:A jeżeli chodzi o tę statykę to bym się spierał :621: Metoda ta bardziej poprawia wytrzymałość, na statykę są inne sposoby, ale powszechniacy ich nie lubią 8-)

Tomku,
Napisz jakie. Co do powyższego pewnie masz rację, a to by oznaczało, że ja nie wiem jak wypracowałem lepszą statykę. A warto wiedzieć jak ją rozwijać. ;)

Tomek_J

Postautor: Tomek_J » 2019-11-18, 10:09

piotreK pisze:
Tomek_J pisze:A jeżeli chodzi o tę statykę to bym się spierał :621: Metoda ta bardziej poprawia wytrzymałość, na statykę są inne sposoby, ale powszechniacy ich nie lubią 8-)

Tomku,
Napisz jakie. Co do powyższego pewnie masz rację, a to by oznaczało, że ja nie wiem jak wypracowałem lepszą statykę. A warto wiedzieć jak ją rozwijać. ;)

z rzeczy prostszych i bliższych strzelaniu wkomponowanie w trening stanie na sucho na jednej nodze, strzelanie stojąc na czymś bardzo miękkim (tak, żeby nogi mocno "pływały", strzelanie w klapkach, strzelanie boso, strzelanie nie w postawie, a ze złączonymi nogami. Z rzeczy bardziej odległych strzelaniu to mocno ukierunkowany na koordynację trening motoryczny.

Jeżeli masz WhatsApp, podaj mi na priv swój numer telefonu, powysyłam Ci kilka filmików lub zdjęć z treningów, jak to wygląda
KPN60, KDW60, KDW3x40.

Awatar użytkownika
piotreK
Kontaktowanie:

Postautor: piotreK » 2019-11-18, 10:44

Stałem na jednej nodze dość długi czas. Niestety, ja gruba świnia jestem, zaczęły stawy kolanowe i biodrowe wysiadać - musiałem trochę odpuścić. Robiłem nawet (na sucho, z użyciem Scatta, żeby po ścianach śrutem nie pruć) trening strzelania z jednej nogi. Bo jeśli dobrze rozumiem, to budujemy celowe utrudnienie statytki (miękkie podłoże, na bosaka), jednocześnie pracując ramieniem starając się skompensować brak statyki postawy.
Wrócę zatem do tych treningów w jakiejś mniejszej skali, żeby sobie stawów nie zarżnąć.
A propos zarzynania. Nabawiłem się "palca trzaskającego" w prawej ręce. Mój środkowy palec potrafi się zablokować po zgięciu. Stan nie jest jeszcze tragiczny, nie boli, daje się rozprostować bez użycia drugiej ręki, ale to na pewno pochodna częstych treningów.

Awatar użytkownika
mildot

Postautor: mildot » 2019-11-18, 11:40

Tomek_J pisze:Jeżeli masz WhatsApp, podaj mi na priv swój numer telefonu, powysyłam Ci kilka filmików lub zdjęć z treningów, jak to wygląda

Tomku, temat który zajawiasz brzmi bardzo ciekawie. Ja też chętnie więcej bym się dowiedział. Może udało by się jakiś wpis lub poradnik zrobić?
Strzelam... bo lubię. ;)

wandzolor

Postautor: wandzolor » 2019-11-18, 13:59

Tomek_J pisze:
Jeżeli masz WhatsApp, podaj mi na priv swój numer telefonu, powysyłam Ci kilka filmików lub zdjęć z treningów, jak to wygląda

Przyłączam się do mildota, wrzuć proszę coś ciekawego na poprawę statyki, nawet jak jest nudne i monotonne :-D

Tomek_J

Postautor: Tomek_J » 2019-11-18, 15:40

Jeżeli będę miał trochę wolnego czasu, postaram się swoją wiedzę na ten temat jakoś zebrać do kupy i napisać coś więcej. Jednak tak w skrócie chodzi o to, że część zawodników myli odrobinę pojęcia. Chcąc pracować nad statyką skupiają się mocno na tym, by "ręka nie drżała", a prawda jest taka, że ręka drżeć będzie zawsze, bardziej lub mniej. Dobrą statykę buduje się rozwijając narządy naszego ciała odpowiadające za zmysł równowagi, a więc BŁĘDNIK. Najprostszym możliwym sposobem na poprawę pracy błędnika jest regularne zmuszanie go do pracy w "utrudnionych" warunkach. Temat mam znacznie lepiej zbadany w karabinie, niż w pistolecie, jako że sam jako wyczynowiec trenowałem karabin, a i obecnie w klubie zawodników w konkurencjach karabinowych mam na dużo wyższym poziomie niż pistoletowych, ale aplikuję podobną dawkę ćwiczeń również pistoleciarzom i w dłuższym okresie czasu widzę poprawę wyników. A to, że mi się zawodnicy pistoletowi wykruszają z przyczyn pozasportowych - no cóż, mam trochę pecha w tej materii... (Stosunek młodocianych strzelców, którzy zrezygnowali z uprawiania sportu w dyscyplinach pistolet i karabin jest porażający, praktycznie kilkunastu pistoleciarzy zrezygnowało, a góra jeden, dwóch karabiniarzy na przestrzeni 3 lat działalności klubu).

Kluczem do szybkiego sukcesu jest też odpowiednie planowanie treningu. Moją metodą jest 100-120% obciążenia startowego dla danej kategorii wiekowej (dla ppn60 zakładam około 80 złożeń plus rozgrzewka). Wiadomo, dorosły, silny chłop przyjmie "na klatę" dużo cięższy trening, niż nastoletnia dziewczyna 50 kg żywej wagi, która przepisami jest zmuszona do strzelania ppn60 :), więc możecie sobie panowie tę dawkę lekko zwiększyć.

W rozgrzewce OBLIGATORYJNIE mieści się 10-20 złożeń bezstrzałowych do ściany lub białej kartki i 10-20 złożeń "na statykę" rotacyjnie co trening jakieś inne ćwiczenie z puli, żeby nie było nudy. Generalnie po takiej rozgrzewce zawodnik wchodzi na stanowisko z rozruszaną ręką i dogrzanymi mięśniami, więc z marszu strzela mu się znacznie lepiej. Po rozgrzewce następuje część właściwa treningu czyli strzelanie w ilości konkurencja+ próbne (czyli dla młodzika jest to 60 strzałów, juniora 80 lub więcej - tutaj jest bardzo dużo zmiennych, od okresu sezonu po sprawy przyziemne typu ilość nauki na jutro itp itd). Tutaj jest praca nastawiona głównie na technikę strzelania lub trochę stresu (treningi zadaniowe, ograniczony czas itp itd, wszystko zależy od tego, co dany zawodnik potrzebuje osiągnąć po treningu), ale też czasem lubię wpleść 10-20 strzałów z ćwiczeniami na statykę).

Generalnie chodzi o to, by unikać bezsensownego łojenia śrutem w tarczę lub suszenia do ściany bez żadnego celu w myśl piłkarskiej zasady "na boisku lepiej mądrze stać, niż bezsensownie biegać".

Inspirację do treningów czerpię często z mediów społecznościowych. Zalecam obserwowanie na Instagramie lub Facebooku całej światowej czołówki z rankingu ISSF, często wrzucają zdjęcia lub filmiki ze swoich treningów :621:
KPN60, KDW60, KDW3x40.

Awatar użytkownika
piotreK
Kontaktowanie:

Postautor: piotreK » 2019-11-18, 17:25

Dzięki Tomku.
Ja od dzisiaj do swojego treningu wplatam 20 złożeń z ćwiczeniami na statykę - różnego rodzaju - żeby nie było zbyt jednostajnie.

Awatar użytkownika
spap1111

Postautor: spap1111 » 2019-11-20, 12:10

Na początek rozgrzewka :-D
https://youtu.be/_-Cw0t8r2VU
Anschutz 1813 Supermatch, Hammerli Sp 20 .22lr/.32wc, Benelli .32 wc, Feinwerkbau P8x, Steyr LP1, Matchguns mg5e, CZ SP 01 Shadow

wandzolor

Postautor: wandzolor » 2019-11-21, 14:40

Trwa finał Pucharu Świata w Korei i przy okazji można podglądnąć jak pracują na spuście najlepsi, poniżej finał Ppn mężczyzn. Rzuciły mi się w oczy dwie rzeczy mianowicie jak niektórzy zawodnicy, zwłaszcza Hindusi, trzymają głęboko palec na spuście i jak niektórzy są w stanie długo celować (Pang Wei)
https://www.youtube.com/watch?v=RjP9NlVUae8

Wróć do „Match”