Garść porad mile widziana

Podforum poświęcone pneumatycznemu strzelectwu matchowemu.

Moderatorzy: Moderatorzy wiatrówkowi, Moderator match

Awatar użytkownika
piotreK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1098
Rejestracja: 16 grudnia 2002, 20:48
Tematy: 32
Lokalizacja: Przemysl
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Garść porad mile widziana

Post autor: piotreK »

mildot pisze:P8x ma właśnie taki spust - po prostu zajefajny. I to jest jeden z najsilniejszych argumentów za posiadaniem tego pistoletu.
Dlatego nie krępuj się dać znać, gdybyś planował sprzedać swojego :)
Awatar użytkownika
mildot
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1398
Rejestracja: 01 września 2011, 12:35
Tematy: 44
Lokalizacja: Bemowo
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Garść porad mile widziana

Post autor: mildot »

No raczej nie... długo szukałem tego najlepszego... I mam... nie oddam. :P
Strzelam... bo lubię. ;)
Awatar użytkownika
piotreK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1098
Rejestracja: 16 grudnia 2002, 20:48
Tematy: 32
Lokalizacja: Przemysl
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Garść porad mile widziana

Post autor: piotreK »

Kupiłeś nówkę czy używkę? Jeśli nówkę, to tutaj w PL, czy gdzieś szukałeś atrakcyjniejszej ceny?
Awatar użytkownika
mildot
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1398
Rejestracja: 01 września 2011, 12:35
Tematy: 44
Lokalizacja: Bemowo
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Garść porad mile widziana

Post autor: mildot »

Jednomiesięczną używkę w cenie lepszej niż sklepowa. ;) Tu na forum.
Strzelam... bo lubię. ;)
Awatar użytkownika
piotreK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1098
Rejestracja: 16 grudnia 2002, 20:48
Tematy: 32
Lokalizacja: Przemysl
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Garść porad mile widziana

Post autor: piotreK »

To i ja poczekam na okazję. W końcu się trafi. Mam opór, żeby dać się ze skóry obedrzeć Incorsie.
Krzysiek69
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 83
Rejestracja: 20 sierpnia 2013, 11:11
Tematy: 6
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Garść porad mile widziana

Post autor: Krzysiek69 »

piotreK pisze:P8X zaczyna się po nocach śnić i nie patrząc na zdrowy rozsądek przypuszczam, ze gdy się jakaś używka trafi, to kupię.
Ostrożnie z optymizmem. Niedawno kupiłem używkę od Niemca, nie wiem czy płakał jak sprzedawał, ale po pierwszym strzelaniu odesłałem z powrotem (dobrze, że tak się dało). Kartusz na tyle mocno się ocierał o osłonę lufy, że wpływał na punkt trafienia (przesunięcie zgodnie z kierunkiem gwintu w lewo) - można było trochę docisnąć lufę w prawo i punkt trafienia powędrował kilka centymetrów w prawo. Pewnie ten problem nie dotyczy wszystkich egzemplarzy, ale...

A jakie wrażenia odnośnie Steyra Evo 10E?
Pozdrawiam
Krzysiek
Awatar użytkownika
mildot
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1398
Rejestracja: 01 września 2011, 12:35
Tematy: 44
Lokalizacja: Bemowo
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Garść porad mile widziana

Post autor: mildot »

Krzysiek tyle, że Ty kupiłeś coś co było ewidentnie po przejściach i nawet nie miało oryginalnego spustu... Twoje doświadczenie z tym pistoletem należy do nieudanych, ale raczej nie z winy pistoletu tylko poprzedniego właściciela... Może pistolet komuś upadł? A może podkładki pod osłoną były nieoryginalne?
U mnie problem ten zupełnie nie występuje - wszystko jest wykonane perfekt jak na FWB przystało.
Strzelam... bo lubię. ;)
Awatar użytkownika
piotreK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1098
Rejestracja: 16 grudnia 2002, 20:48
Tematy: 32
Lokalizacja: Przemysl
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Garść porad mile widziana

Post autor: piotreK »

Krzysiek69 pisze:(...) A jakie wrażenia odnośnie Steyra Evo 10E?
Poza tymi dotyczącymi spustu to trudno mówić o wrażeniach. Chłopak miał małą rękę, więc przymierzyć się po ludzku nie było jak.
Co do spustu, to miałem takie uczucie (nie wiem na ile zadziałała autosugestia), jakbym po ściągnięciu pierwszego stopnia, naciska na malutki guziczek (mikroprzełącznik) :)
Co ciekawe, w P8X miałem identyczne wrażenie spustu (tam też uchwyt był na mnie za mały), choć w FWB jest spust mechaniczny.
Bierzcie natomiast pod uwagę, że ja miałem obydwa pistoletu w ręku po 30 sekund, więc trudno powyższe wrażenia zaliczać do miarodajnych.
wandzolor
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 157
Rejestracja: 25 marca 2013, 20:58
Tematy: 19
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Garść porad mile widziana

Post autor: wandzolor »

Krzysiek69 pisze:
piotreK pisze:P8X zaczyna się po nocach śnić i nie patrząc na zdrowy rozsądek przypuszczam, ze gdy się jakaś używka trafi, to kupię.
Ostrożnie z optymizmem. Niedawno kupiłem używkę od Niemca, nie wiem czy płakał jak sprzedawał, ale po pierwszym strzelaniu odesłałem z powrotem (dobrze, że tak się dało). Kartusz na tyle mocno się ocierał o osłonę lufy, że wpływał na punkt trafienia (przesunięcie zgodnie z kierunkiem gwintu w lewo) - można było trochę docisnąć lufę w prawo i punkt trafienia powędrował kilka centymetrów w prawo. Pewnie ten problem nie dotyczy wszystkich egzemplarzy, ale...

A jakie wrażenia odnośnie Steyra Evo 10E?
Użytkuje dwa EVO10e, pracują bez zarzutu, po strzale pistolet stoi w miejscu, przy przełamaniu drugiego stopnia nie ma żadnego kliknięcia tak jak w Morini czy LP10e.
Ostatnio zmieniony 13 listopada 2018, 16:34 przez wandzolor, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
piotreK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1098
Rejestracja: 16 grudnia 2002, 20:48
Tematy: 32
Lokalizacja: Przemysl
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Garść porad mile widziana

Post autor: piotreK »

Jestem na etapie wyszukiwania mądrości strzeleckich w książce "Olimpijskie konkurencje pistoletowe" i jest tam coś, co nie do końca rozumiem. Mianowicie w treści kilkukrotnie można znaleźć informacje, że złożenie do strzału to spory wysiłek, że kilkadziesiąt razy trzeba podnieść pistolet i utrzymywać wyprostowane ramię nawet do 30 sekund.
Nieco dalej autor pisze o rutynie, którą wypracował, a która polega na tym, że cykl strzału robi z timerem. Całość trwa ok. 10 sekund od momentu, gdy ręka wędruje w górę. Strzał ma paść między 7 a 9 sekundą i jeśli się to nie uda, to przerywa złożenie.

Nijak się to ma do wcześniejszych informacji i do tego, co można zaobserwować na zawodach i mam tu na myśli materiały z YT czyli poziom mistrzowski.
Rozum podpowiada, że krótki cykl strzału = mniejsze zmęczenie i warto pracować nad taką rutyną, ale oglądanie mistrzów wskazywałoby, że to ideał, do którego należy dążyć, bo w praktyce, nawet na mistrzowskim poziomie jest inaczej.
Co sądzicie?
Awatar użytkownika
mildot
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1398
Rejestracja: 01 września 2011, 12:35
Tematy: 44
Lokalizacja: Bemowo
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Garść porad mile widziana

Post autor: mildot »

Ja myślę, że to jest książka która prezentuje pewien punkt widzenia. Jeden z wielu... Jak to mówią jest szkoła otwocka i falenicka... ;)

Ta książka nie jest zła o tyle, że zawiera bardzo dużo informacji i są one bogato ilustrowane - można więc zobaczyć bardzo wiele, co jest bardzo cenne dla tych którzy nie mają dostępu do trenera lub pomocy doświadczonych kolegów.
Jednak techniki zaprezentowane w tej książce są przeznaczone dla początkujących. To zupełnie inne zagadnienie niż nauka osób zaawansowanych, o mistrzach olimpijskich nie wspominając... dlatego też wiele spraw jest tam w ogóle pominiętych lub omówionych zdawkowo, a inne są wałkowane bardzo dokładnie.
Stąd warto znaleźć i przeczytać kilka podobnych książek/poradników. I wyciągnąć dla siebie to co najlepiej się sprawdza w praktyce.
Strzelam... bo lubię. ;)
Zbigniew Rybka
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 921
Rejestracja: 07 października 2011, 11:40
Tematy: 19
Lokalizacja: Radzików, Mazowsze
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Garść porad mile widziana

Post autor: Zbigniew Rybka »

piotreK pisze:kilkukrotnie można znaleźć informacje, że złożenie do strzału to spory wysiłek, że kilkadziesiąt razy trzeba podnieść pistolet i utrzymywać wyprostowane ramię nawet do 30 sekund.
Jeżeli na treningu jesteś w stanie wytrzymać 30 sekund, to Ci tylko ułatwi strzelanie na zawodach w czasie 9 sekund. Odwrotnie raczej nie. Musisz wypracować własny wzór złożenia i strzału, analizując poszczególne fazy w trakcie skupiania się na przyrządach. Zorientujesz się, że cała ręka od ramienia do palców stara się zminimalizować napięcia i to da Ci pojęcie, jak należy od samego początku złożenia kontrolować ułożenie ręki. Potem praca na spuście i szukanie właściwego położenia palca i sposób wyciskania bez najmniejszego drgnięcia pistoletu. Czyta się łatwo, ale wpojenie tego na trwałe może zająć Ci nawet rok (nie, nie żartuję, w tym czasie świadomie poznajesz każdy mięsień, ścięgno, układ kości ręki, żebra, płuca, serce itp.). Powodzenia w rozgryzaniu tajników własnego organizmu!
W. Moore .36 Bondini/L. Renzo, C. Moore Pedersoli .46 skałka, Colt Army 1860 Pietta, Mortimer .36 Bondini/L. Renzo, Alamo Rifle Pedersoli .50 skałka, Walther CPM 1, FWB C60.
Awatar użytkownika
Dexter
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1917
Rejestracja: 11 lutego 2006, 18:00
Tematy: 7
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Garść porad mile widziana

Post autor: Dexter »

Adresatem książki nie są zawodnicy na poziomie mistrzowskim. Oni jej już nie potrzebują :). Zapewne jednak tak zaczynali- dopiero po opanowaniu "kanonu" przychodzi pora na "kombinowanie" i próby z jakimiś zmianami. Chyba nie powinieneś sugerować się tym co robią mistrzowie bo to nie ten poziom. Kiedy zaś już będziesz się zbliżał do tak wysokiego poziomu- z filmików na YT pewnie wiele się nie nauczysz :). Tak jest we wszystkim, nie tylko w strzelaniu. Oglądanie milionów ujęć backhandów Federera, z każdego możliwego kąta i w zwolnionym tempie nijak nie pomaga mi poprawić własnego :D.
Awatar użytkownika
piotreK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1098
Rejestracja: 16 grudnia 2002, 20:48
Tematy: 32
Lokalizacja: Przemysl
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Garść porad mile widziana

Post autor: piotreK »

Co prawda to prawda. Naoglądałem się Federera a backhand dalej kiepski :)
Tomek_J
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 256
Rejestracja: 29 lipca 2008, 22:38
Tematy: 7
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Garść porad mile widziana

Post autor: Tomek_J »

Nadrzędną rzeczą w strzelaniu z pistoletu jest wytrzymałość mięśni ręki do utrzymania pistoletu w postawie podczas złożenia. Jeżeli tego nie ma, to strzelanie jest bardzo mocno przypadkowe.

Moja metodyka nauczania pistoletu jest taka, że najpierw uczy się zawodnika krótkich złożeń (czas celowania do 4-5 sekund), równolegle poza treningiem pracując nad wytrzymałością. W perspektywie kilku tygodni lub miesięcy (to już zależy od osoby) widzę poprawę w aspekcie wytrzymałościowym i delikatnie zaczynam pracować nad tym, by złożenie było dłuższe. 5-8 sekundowy czas złożenia jest optymalny dla osoby średnio doświadczonej, po nabraniu tego doświadczenia można stopniowo wydłużać czas celowania, chociaż ja osobiście uważam że dobre strzały oddaje się szybko. (Ale chociażby Asia Tomala - medalistka ME, członkini kadry narodowej) z oddaniem strzału zwleka do ostatniej chwili, celując 20-25 sekund, a czasem nawet dłużej. Różne są szkoły, ale na początku jest tylko jedno wyjście
KPN60, KDW60, KDW3x40.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Match”