Strona 1 z 2

Tuning HW-85

: 20 listopada 2002, 21:39
autor: Piotr
Kilka dni temu skończyłem produkcję i montaż własnego tłumika!
Sam też skracałem lufę, a to było trudniejsze i bardziej stresogenne.

Obrazek

Obrazek

Prawda że ładnie wyszło?

odp

: 20 listopada 2002, 22:10
autor: rubik1
:D
ciesze sie bardzo ale czemu tłumik kosztuje trak wiele ok 300zł
ale sie i tak boje obrzyna w stylu Hunter-440 - no ale moze reprezentuje sredniowiecze
no tak zacofanie nie jest w modzie :P

Gamo

: 20 listopada 2002, 22:20
autor: Piotr
Kwestia podejścia. Czytałem wypowiedzi kilku osób, które poddały swoje Huntery zabiegowi skracania lufy i założenia tłumika i wieńczyły to tylko zachwyty nad rezultatami. Może doczekamy się na tym forum ich recenzji.
Może znajdą się też jakieś zdjęcia! Tu można je publikować.

: 21 listopada 2002, 21:49
autor: Krzysiek

Witajcie

Piotr - tlumik klasa :D
Szkoda ze nie zrobiles zdjec bebchow tego tlumika (przegrody itd).
A co do ciecia lufy to mam mieszane uczucia.

Za:
- ladniejszy wyglad (subiektywne)
- mozna montowac dlugasny tlumik
- ubywa wagi ( co ma znaczenie przy ciezkich sprezynowkach)
- bron przy strzale wybacza niedoskonalosci statyczne strzelca (krotszy czas przebywania srutu w lufie - wiec mniejsza podatnosc na tzw. "kolysanie lufa")

Przeciw:
- bron moze utracic pierwotne wywazenie broni ( mozemy zrownowazyc to dolozeniem tlumika)
- jezeli utniemy za duzo nastapi spadek energi wylotowej
- producent prowadzil jakies badania nad zaleznoscia pomiedzy dlugoscia lufy, celnoscia i odpoiwednia moca, ze skrocenie lufy moze ta harmonie zaklocic.
- problem z obrobka obcietych luf ktore sa czokowane na koncu ( problem nie wystepuje gdy tniemy lufe od strony komory - ale nie zawsze sie da)
- problem z naciaganiem niektorych mocniejszych sprezyn zbyt krotka lufa

..i pewnie jeszcze dlugo mozna by pisac za i przeciw :wink:

Moze napisz cos wiecej o budowie swojego tlumika.

Lufy cięcie

: 21 listopada 2002, 23:42
autor: Piotr
Przyznaję, że biłem się z myślami co do cięcia lufy, ale akurat nie posądzałem producenta o myślenie o długosci lufy. GL-a - bo o takiej wersji mówmy, jest kaleką lufy. W moim przypadku zaołowiała się paskudnie po dosłownie kilku strzałach. Czymkolwiek bym jej nie czyścił było paskudnie i tyle. Oświetlając wnętrze lufy na różne sposoby zauważyłem w końcu, że widnieją tam POPRZECZNE PRĘGI od jakiegoś narzędzia skrawającego lub szlifującego. To było powodem zaoławiania się.
Co do zbyt dużej długości lufy przekonało mnie kilka doświadczeń polegających na maksymalnym wytłumianiu hałasu mechanizmu i w tych warunkach oddawaniu strzału. Obecnie mam trzy karabinki, a w ogóle jest to mój czwarty, więc mogę to odnieść do nie ciętych modeli. Wyraźnie słychać było, że nie dość powietrza by wypełnić lufę i całkowicie zgadzam się z Jurkiem Nazarko w jego twierdzeniach.
Prawdę mówiąc liczyłem się z tym, że kompletnie mi to nie wyjdzie i miałem nadzieję, że jego niebywałe wiedza i doświadczenie wyciągną mnie w razie czego z ewentualnych opałów.
Oczywiście samo cięcie to pestka. Nie lada problemem okazało się zakończenie wylotu.
Sam tłumik jest aluminiowo-mosiężny. Jego długość początkowo miała zrekompensować radykalne skrócenie lufy by naciąganie sprężyny nie stało się po wszystkim wielkim wyzwaniem :lol:
Finalnie okazało się, że jego długość zrekompensowała brak wielu przegród.
Wewnątrz na całej długości od wylotu lufy znajduje się mosiężna rurka nawiercona symetrycznie i gęsto, otworami o średnicy 4,2 mm. W połowie długości mosiężnej rurki znajduje się słownie jedna przegroda. Całość jest posklejana, chromianowana i malowana.
Efekt przynajmniej mnie zupełnie zadawala, ale wiem ze zlotu w Morsku, że koledzy mieli większe wymagania w stosunku do tłumików. Wróci sezon to będzie nie jedna okazja to ocenić czy wręcz porównać.
Mam prócz tego jeszcze dwa tłumiki w swojej kolekcji i stąd możliwość porównania a z niego płynącego wniosku, że mój jest najwrażliwszy na poobijanie się. Najlepiej wypada Jurka produkcja bo jest ze stali. Na drugim miejscu BSA bo ma naprawdę twardą powłokę.
Dziś już nie mam sił ni możliwości technicznych, ale jutro lub w poniedziałek zeskanuję zdjęcie przekroju tłumika wieloprzegrodowego.
Oczywiście zamieszczę je na forum.

Pozdrowionka

: 22 listopada 2002, 21:00
autor: Fred
Tlumik jak sie patrzy -
szkoda , ze w Niemczech sa zabronione. CCo prwda mozna tam strzelac z gwintowki ale tlumik to temat tabu. Co nie znaczy, ze chlopaki nie staraja sie zrobic czegos na wlasna reke . Posylam zdjecie kolegi, ktory wlasnie skonstruawal tlumik do karabinka PCP .
Podziwiajcue to cacko - mi síe podoba - mimo ., ze bron jest tylko lekko wyciszona
Obrazek

: 22 listopada 2002, 21:51
autor: Krzysiek
Tlumik robi wraznie :-) ..... ale chyba tylko wrazenie :lol:
Ladny jest - nie powiem , wyglada jak separator ognia w jakims karabinie maszynowym, w ktorym dodatkowo myszy wygryzly za duze dziury :-)
Ale rozumiem , przepisy to przepisy a ordnung must sein :wink:

: 22 listopada 2002, 22:01
autor: Fred
Z tego co wiem - to ma wiecej spelniac role obciaznika konca lufy niz tlumika :!: Istnieje tylko ta jedna wersja ! Nie wdrozone jeszcze do produkcji massowej :) Wersja oryginalna ma tylko dwie 3 mm szparki na koncu lufy.
PS
Chlopak zajal z ta bronia 2 miejsce na mistrzostawach kraju! w klasie open!
F

: 23 listopada 2002, 10:40
autor: Krzysiek
Nie masz przypadkiem zdjecia calego airguna ? Cos mi przypomina ten manometr, ale nie kojarze :roll:

: 23 listopada 2002, 11:02
autor: Fred
Nic dziwnego :)
To jest manometr firmy Walther a karabinek to ich sztandarowy Walther Dominator LG 300 zasilany z zasobnika o cisnieniu 300 atm
Obrazek
Fred

: 23 listopada 2002, 11:12
autor: Krzysiek
No tak..... kawal armaty , precyzyjna maszynka do FT :shock:
Ale jak dla mnie to wyglad zbyt futurystyczny :wink:
Jestem wielbicielem klasycznych sztucerow :lol:

: 29 listopada 2002, 15:18
autor: Prezes
Witam
Mam takie pytanie praktyczne jak "poczernić " aluminium to apropo tłumika
Pozdrawiam
P.Paszkiewicz

: 29 listopada 2002, 18:46
autor: Fred
Paweł Paszkiewicz pisze:Witam
Mam takie pytanie praktyczne jak "poczernić " aluminium to apropo tłumika
Pozdrawiam
P.Paszkiewicz
To juz chyba niemozliwe albo bardzo trudne - ja nie wiem. Ale po co poczerniac - w tej broni wlasnie o to chodzi, zeby sie rzucal w oczy :twisted:

: 30 listopada 2002, 22:00
autor: Krzysiek
Pozostaje chyba malowanie alu, ale przed tym trzeba jakos uodpornic powloke zew. na szybkie utlenianie sie alu. Np. Piotr swoj tlumik najpierw chromianowal.

: 06 grudnia 2002, 12:00
autor: Piotr
Już gryzłem temat aluminium, więc pozwolę sobie na kilka słów o technice, z której nie skorzystałem. Otóż ja chromianowałem bo założyłem od razu malowanie proszkowe i taka powłoka powstaje szybcie i taniej.
Istnieje jeszcze jednak anodowanie. Powstaje niezwykle twarda korundowa powłoka, którą można nasycić barwnikiem - w tym czarnym.
Tu ostrzeżenie: nie wszystkie galwanizernie potrafią uzyskać właściwy efekt. Mnie właściciel galwanizerni przekonał do malowania proszkowego argumentem utraty efektu pod wpływem np. intensywnego potu ze skóry. W łamanej wiatrówce chciał nie chciał wciąż chwyta się za tłumik, więc trzeba dobrać odpowiednie rozwiązanie czernienia.