wycior nie kaleczący lufy

Tematy dotyczące wiatrówek

Moderator: Moderatorzy wiatrówkowi

Syci
R.I.P
R.I.P
Reactions:
Posty: 43
Rejestracja: 15 marca 2011, 11:11
Tematy: 0
Grupa: RIP

wycior nie kaleczący lufy

Post autor: Syci »

metrowy kawałek plecionego sznureczka grubości 1-1,5 mm z jednego końca formujemy pętelkę długości 2 cm (nie wiązać żeby nie było pęka)i mocno okręcamy cieniutką nitką na klej całość przewlekamy przez rurkę termokurczliwą i obkurczamy. sztywność wyciorka pozwala go wepchnąć w lufę a mocny sznurek przeciągnie zwilżoną chusteczkę.
koszt z 5 zł czas potrzebny na wykonanie 10 minut. sznurek musi być bardzo mocny a gdyby wyszedł mało sztywny to druga koszulka załatwi sprawę
100+16 i 53
Awatar użytkownika
janfelix
R.I.P
R.I.P
Reactions:
Posty: 1870
Rejestracja: 12 lipca 2010, 07:03
Tematy: 0
Lokalizacja: Polska
Grupa: RIP

Post autor: janfelix »

Teoretycznie bardzo dobre, praktycznie lepszy jest przecierak. Jeśli chusteczka okaże się za mała, to nie spełni zadania. Jeśli zbyt duża i uwięźnie w lufie - w dodatku stałej lufie - to jak ją usuniesz?. Poza tym projektowanie wyciorów do czyszczenia lufy w wiatrówce, jest trochę szukaniem elektrycznego urządzenia do gaszenia świecy. Na temat czyszczenia czystej (w gruncie rzeczy) lufy, pisano tu sporo.
Qui proficit in artibus et deficit in moribus, plus deficit quam proficit...
(Kto posiadł wiedzę kosztem obyczajów - więcej stracił niż zyskał...)
RysiekŁ
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 675
Rejestracja: 15 listopada 2007, 17:54
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: RysiekŁ »

Witam.
Faktycznie po co robić takie fikołki i wymyślać jakieś skomplikowane wynalazki do czyszczenia lufy w wiatrówkach, no ale jak ktoś ma jakieś nowatorskie pomysły to i chwała mu za inwencję twórcza, może ktoś i z takiego rozwiązania skorzysta.
Co prawda już dawno wymyślono prostszy sposób, wymienione przecierki oraz gruba żyłka 1mm złożona na pół wsuwana od przodu w lufę potem od portu ładowania wkładana w oczko odpowiednia szmatka bawełniana i do przodu.
Są nawet takie zestawy produkowane przez uznane firmy zajmujące się tematyką strzelecką.
Właśnie taki zabieg, czyli przestrzelenie przecie rakiem, czy też przeciągniecie bawełnianej szmatki na żyłce to jest czyszczenie lufy pneumatyka.
Co prawda są tacy co twierdzą że ta czynność to coś zbędnego, i niech tak twierdzą, ja ich nie mam zamiaru przekonywać. Ja czyszczę lufy swoich zabawek regularnie.

RysiekŁ.
Awatar użytkownika
witboj
R.I.P
R.I.P
Reactions:
Posty: 6036
Rejestracja: 02 sierpnia 2007, 22:12
Tematy: 158
Lokalizacja: Łódź
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: witboj »

Pomysł Syciego niezły ale niezbyt rewolucyjny - właśnie tak skonstruowany jest oryginalny wycior Napiera tylko oni poszli na całość i linka w plastiku jest stalowa, tylko nie osłonięta koszulką końcówka jest z mocnego sznurka. Do tego przecieraki Napiera i do dzieła - one się nie przerywają, nie strzępią itd. A przy zamówieniu z Angli wychodzą po 6 zł za opakowanie + przesyłka (dlatego biorę hurtowo bo przesyłka droższa niż przecieraki).

Osobiście bardzo lubię przecieraki filcowe, oryginały - w dobrej cenie jak od Hexera.

Takie czyszczenie gruntowne za pomocą wyciora jak Syci opisuje to raczej raz w roku chyba, że się coś przytrafi jak np. ostry deszcz podczas zawodów albo burza piaskowa :-).
stream
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 146
Rejestracja: 10 kwietnia 2011, 12:30
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: stream »

@witboj

Tak z ciekawości można linka prosić do tego wyciora?
Obrazek
Awatar użytkownika
witboj
R.I.P
R.I.P
Reactions:
Posty: 6036
Rejestracja: 02 sierpnia 2007, 22:12
Tematy: 158
Lokalizacja: Łódź
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: witboj »

Znajdziesz w sklepie na M lub eBay
Awatar użytkownika
N1edzw1edz
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 62
Rejestracja: 30 czerwca 2011, 14:33
Tematy: 0
Lokalizacja: Łódź
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: N1edzw1edz »

W sklepie na M były kiedyś. Obecnie nie ma i nie sprowadzają... Praktycznie tylko ebay (wychodzi najtaniej, nawet z przesyłką). Ważne tylko, żeby trafić na dobrego sprzedawcę, co wyśle bez problemu do Polski.

Ostatnio zamówiłem i nie było problemu. Dotarło po tygodniu zwykłą pocztą. Nie będzie chyba przestępstwem (a raczej pomocą w ewentualnym zakupie) jak podam od kogo - 20-20mobile-eyes.
Krytykować może każdy głupiec. I wielu z nich tak robi.
gregorianin
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 91
Rejestracja: 24 sierpnia 2011, 16:25
Tematy: 0
Lokalizacja: Żywiec
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: gregorianin »

Ja dla kal 4,5 zrobiłem sobie wycior z patyczków do uszu oraz drutu wiązałkowego. Patyczki są puste w środku i idealnie nachodzą na drut, wkładamy patyczek za patyczkiem na całej długości a wata na obu końcach każdego patyczka ciasno wchodzi w lufę idealnie przylagając i świetnie czyszcząc naszego "sprzęta".
Canik TP9 SFX Rival 9mm
TIPPMANN M4-22 PRO-S 12.5"
Awatar użytkownika
MarlinCzarny
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 23
Rejestracja: 27 czerwca 2011, 13:21
Tematy: 0
Lokalizacja: Lubelskie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: MarlinCzarny »

Patyczki do uszu są dobre potwierdzam,z tym że ja przepycham dwa patyczki lub więcej za pomocą plastikowego patyka,co daje mi pewność że nie zarysuje mi gwintu.
Wcześnie próbowałem przeciągać szmatkę na żyłce ale to było bardziej czasochłonne i nie czyściło tak jak patyczki
Patyczkiem łatwo też można nawilżyć gwint olejem.
slavia361, slavia630-79r, łucznik wz70
gregorianin
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 91
Rejestracja: 24 sierpnia 2011, 16:25
Tematy: 0
Lokalizacja: Żywiec
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: gregorianin »

A propos nawilżania, lufa powinna być smarowana czy kompletnie sucha (wewnątrz oczywiście)?
Canik TP9 SFX Rival 9mm
TIPPMANN M4-22 PRO-S 12.5"
Awatar użytkownika
xandu
Reactions:
Posty: 4
Rejestracja: 27 września 2010, 21:29
Tematy: 0
Lokalizacja: Wiązowna
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: xandu »

Jak dla mnie sucha.
Śrut ją wystarczająco posmaruje.
czaja18
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 79
Rejestracja: 25 listopada 2007, 20:45
Tematy: 0
Lokalizacja: Bielawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: czaja18 »

Ja przy czyszczeniu (co rzadko mi się zdarza) smaruje wnętrze lufy.
Pierwsze kilka strzałów skutecznie ją wysusza.
9x19para
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 45
Rejestracja: 12 stycznia 2010, 14:10
Tematy: 0
Lokalizacja: warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Post autor: 9x19para »

Koledzy, do czyszczenia luf wiatrówek optymalne są przecieraki filcowe. Wkłada się je do lufy i strzela. Pierwszy przecierak nawilżam ballistolem a następne 3-4 strzelam suche. Lufa co do zasady ma być sucha przy strzelaniu. Pierwsze kilka strzałów po czyszczeniu jest z większym rozrzutem, jak się lufa zaołowi to i rozrzut się stabilizuje na poziomie normalnym dla danego egzemplarza broni. Lufa może być czyszczona co 5 tyś strzałów lub 2 razy do roku.
Wiatrówka to nie bron palna więc nie ma tam takiego syfka jak po prochu.
PS. Tak robię mojemu LP10 i on nie płacze.
9x19para
Dale
Gość
Gość
Reactions:
Tematy: 
Grupa: Goście

Post autor: Dale »

A ja się wyłamię.
Pomysł dobry, prosty i łatwy do realizacji w domu. Poza tym, taki wycior może służyć do przepychania przecieraków - wiele razy czyściłem wiatrówkę wieczorem, jak Rodzinka spała.
Strzelanie wtedy nie jest najlepszym pomysłem.
Awatar użytkownika
Mikizmc660
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 25
Rejestracja: 15 grudnia 2011, 09:01
Tematy: 0
Lokalizacja: Okolice Zamościa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Mikizmc660 »

Kupiłem taki wyciorek http://www.arobron.pl/wycior-dlugi-stil ... -5006.html uważacie, że to dobra inwestycja ?? Metalowej końcówki nie używam. I do tego taki olej http://www.arobron.pl/olej-brunox-turbo ... -1016.html

Może ktoś przybliżyć sposób czyszczenia takim wyciorem ?? Przepychać w jedną stronę odkręcać końcówkę wyciągać przedłużkę zakręcać wycior i tak w kółko. Czy może lepiej tak jak z kobietą ?? Wkładać i wyciągać :mad: :mad: :mad:
Obrazek
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wiatrówki”