Drodzy Użytkownicy,

Od dnia 25 maja 2018 r. wchodzi w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych, określane jako RODO.

W związku z tym poniżej regulaminu forum zostały zamieszczone wytyczne związane z tym rozporządzeniem.

Bardzo proszę poświęcić chwilkę i wczytać się w te przepisy, nie jest tego dużo.

Regulamin i rozporządzenie

Pozdrawiamy,
Administracja forum

Odwieczny problem - co kupić? - Podsumowanie.

Tematy dotyczące wiatrówek

Moderator: Moderatorzy wiatrówkowi

Awatar użytkownika
wiatq
Zarejestrowany użytkownik
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Status: Offline

Re: Odwieczny problem - co kupić? - Podsumowanie.

Postautor: wiatq » 2018-08-23, 13:37

Dane o penetracji powinny być udostępniane jak najczęściej ku przestrodze - ok ... pewnie będą debile których świadomiość penetracji będzie podniecać i będą próbować i kombinować ale takich wiadomo - jednoznacznie powinno się z naszej społeczności strzeleckiej eliminować. Ale ja nie o tym.
Mam czasem okazję pogadać o strzelectwie z młodymi ludźmi a jeszcze częściej z ich rodzicami którzy właśnie dla dzieci kupują sprzęty i przeraża absolutny brak świadomości tego co kupują. W związku z tym celem zobrazowania tejże młodzieży i ich rodzicom zrobiliśmy test. Na 100 metrach (nie krokach, nie na oko ale na odmierzonych 100 metrach) postawiliśmy 5 litrową pustą bańkę po oleju samochodowym/płynie do spryskiwaczy (takie grubsze tworzywo lekko elastyczne). Strzelaliśmy z wiatrówki Hatsan 95 ustawionej w limit 15,8J (mierzone na exactcie, mierzone chwilę przed testem) i strzelane było z budżetowego śrutu KTK grzybek ... nie żadne ostre, nie żadne teflonowe... efekt? Na 10 strzałów oddanych jeden po drugim 7 czy 8 przebiło pierwszą ściankę i wpadło do środka a dwie śruciny przeszły na wylot. Mówimy tu o 100 metrach.
Był to eksperyment który miał unaocznić że mimo że w limicie to nie jest to do końca zabawka i należy uważać gdzie się kieruje lufę i gdzie poleci śrut gdy strzelamy w lesie nie mając za kulochwytem żadnej bariery.

Z resztą drugim problemem są wiatrówki na kulki bb - to również dla większości zabawki bo to przecież tylko 2-3J ... ale problem w tym że śrut ołowiany po spotkaniu z metalową barierą wypłaszcza się, za to kulki bb po spotkaniu z taką przeszkodą rykoszetują w zasadzie bez utraty EK w naszą stronę. A o zgrozo wiele razy widzę dzieciaki które strzelają z bbsów np. w stronę starych opon. I o ile oczywiście kulka BB o ek bliskiej 1J Cię nie zabije to jednak przynajmniej oczy należy chronić.

Ale się rozgadałem ... sorry za oftop.

Awatar użytkownika
TZ
Ekspert Wiatrówki
Ekspert Wiatrówki
Grupa: Ekspert Wiatrówki

Postautor: TZ » 2018-08-23, 15:16

Temat główny tutaj, to "co kupić" a ostatnio krążył wokół 97'ki vs. PS/TX. Ponieważ po drodze pojawiły się wątki da personam i Dżule, dżuliki, dlatego też ot tak BTW, aby wyraziście sprawę wyłożyć pokazałem jak czasem owe gadanie o pierdołach wygląda w rzeczywistości.
Co nie zmienia oczywiście tematu głównego, bo kupić coś trzeba. Moim zdaniem powinien być to wybór pomiędzy "składnością" a dopasowaniem i wyważeniem karabinka do danego "Kowalskiego". Oczywiście jeżeli rozważamy tzw. co najmniej mocną, aby nie powiedzieć wysoką półkę w sprężynach, czyli 97'ka z HW i stajnią AA i oczywiście nie pomijając LGU z Walthera. Co komu najlepiej pasuje.
"Krótkość" vs "długość" luf TX nie ma znaczenia (praktycznego) odnośnie strat energetycznych. Śrut układa się, wkręca w gwint i karłowaceje od razu po pier .... tłoka. Czy lufa w TX'ie ma 23 cm, czy koło 40 nie będzie mieć praktycznie żadnego znaczenia odnośnie strat energii. Zbyt mała różnica owe kilkanaście cm. Kiedyś moja przemiodna Slavka 631 mająca w oryginale 53 cm lufę po oderżnięciu 23 cm i dorobieniu przefajnego długiego tłumika (pięknie to wyglądało) pokazała na chrono dokładnie to samo. Dokładnie. A była ustawiona na 9,5 J.
Przed i po kastracji wychodziło identycznie. Innymi słowy siły tarcia nie były jakieś dramatyczne po ułożeniu śruciny na pierwszych nastu centymetrach. Chociaż najlepiej strzelać a nie zastanawiać się nad fizyką w lufie. Dopiero wynik na kartce papieru oddalonej na wskazaną odległość weryfikuje sądy wszelakie i łamie kręgosłupy nie jednemu "doktoratowi" 8-)
Pozdr,
TZ
PFTA / WKFT

Awatar użytkownika
Yurko
Status: Online

Postautor: Yurko » 2018-08-23, 15:57

Nie chce wychodzić za maniaka, ale taka uwaga tylko dla tych którzy by chcieli ze zwoją wiatrówką po ucięciu lufy przyjechać do UK. Jeśli zostawicie w swoim karabinku mniej niż 12 cali (ok 30 cm) to już nie jest karabinek tylko pistolet, na który jest limit tylko 6 ft/lbs (8,1J) Ot, taka ciekawostka...

Tomasss80
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Postautor: Tomasss80 » 2018-09-01, 22:41

Witam Panowie z tej strony Tomasz
Planuję kupić wiatrówkę, biorę pod uwagę dwie firmy - Weihrauch hw 97k lub Air Arms Tx 200 Hc. Którą byście polecili, która jest bardziej dopracowana.
Proszę o pomoc
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Aligatius

Postautor: Aligatius » 2018-09-01, 23:23

Zerknij na 100 stronę tego wątku, tam kol. PIORRO pytał o to samo.
AT44 S10 LW + Blog 6-24x50.
Beretta 92FS

dragonblade

Postautor: dragonblade » 2018-09-02, 11:11

Tomasss80 pisze:Weihrauch hw 97k lub Air Arms Tx 200 Hc. Którą byście polecili, która jest bardziej dopracowana.

Obie są świetne i tu jest kwestia tylko tego, która lepiej przypasuje do Twojej anatomii.

Ja na Twoim miejscu jeszcze bym się zastanowił nad PCP, no chyba, że jesteś "ortodoksyjnym sprężynowcem" i gardzisz pecepami.

Ja z HW97 na maxa dopieszczonego przez Hogana przesiadłem się na Armsa S400 MPR-FT i jedno jest pewne - nie widzę już opcji powrotu do sprężyny, hehe.
Także rozważ taką opcję. Skocz gdzieś w najbliższej okolicy gdzie ludzie strzelają i spróbuj sobie strzelić z pecepa, może akurat taki sprzęt lepiej Ci przypasuje. Tylko raczej starałbym się unikać kontaktu z tzw. "kebabami", czyli wszelkiej maści Hatsanami itp. wynalazkami. Ja wiem, że po dopracowaniu są to celne karabinki dające dużo radości ze strzelania, ale ja kiedyś miałem kontakt z pudełkowym AT-44 i jakoś odbiłem się od niego jak ślepy od ściany - celność kiepska i jeszcze gorsza prezencja i jakość wykonania. Ja jednak mam takie zboczenie, że dla mnie karabinek musi być wykonany starannie z możliwie jak najlepszych jakościowo materiałów i tutaj AA S400 bije w przedbiegach wszystkie tureckie niskobudżetowe konstrukcje.

Cenowo nie jest też tak strasznie jakby się to mogło wydawać. Używanego i poszanowanego s400 można kupić w podobnej cenie jak HW97/TX200, a cały osprzęt do ładowania zamknie się w okolicy 600zł albo i taniej. Na forumku często trafiają się fajne okazje, więc trzeba być tylko cierpliwym i troszkę poczekać :516:
S400 MPR-FT by Kuffel22 + Vortex Diamondback HP 4-16x42

PIORRO

Postautor: PIORRO » 2018-09-08, 13:58

Pytałem o to samo i teraz już jestem posiadaczem 97kt i tx200hc który jest w drodze do mistrza na namaszczenie. Można zostać przy jednej luśni oczywiście ale skoro top składa się w sumie z dwóch modeli to czemu nie. Potem zostaje dobór szkieł w zależności od zaawansowania bądź ukierunkowania hobby (zawody,rekreacja itp)

Awatar użytkownika
camelot
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik

Postautor: camelot » 2018-09-10, 09:39

Kolego, napisz koniecznie parę słów, jak troszkę postrzelasz, HW 97 śni mi się po nocach ))
HW 50 (Hogan), HAWKE 3x9x40 AO
HAWKE 4x12x40 AO

PIORRO

Postautor: PIORRO » 2018-09-10, 12:27

Jeżeli Ci się śni to bierz i nie pytaj. Różnice np pomiędzy 97 a tx mogą polegać ewentualnie na dopasowaniu do ramienia ale i to jest bdb co by nie pisać. Tyle osób używa j nie narzeka .

Awatar użytkownika
Ziemo
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik

Postautor: Ziemo » 2018-09-10, 12:41

camelot pisze:Kolego, napisz koniecznie parę słów, jak troszkę postrzelasz, HW 97 śni mi się po nocach ))

Taka rada: karabinek trzeba wziąć do ręki, złożyć się do strzału, strzelić kilka razy. Często BARDZO SUBIEKTYWNE niuanse decydują o wyborze jednego lub drugiego modelu. Ja byłem nastawiony na zakup HW, ale jak wziąłem go do ręki, to "coś mi nie pasowało" i to był w zasadzie jedyny powód do tego, aby zakupić TX200. Strzelać z niego będziesz Ty, więc on musi Tobie dobrze leżeć w łapach :)

PIORRO

Postautor: PIORRO » 2018-09-10, 13:46

Ewentualnie jak pisałem, kupić obydwa :))

PIORRO

Postautor: PIORRO » 2018-09-10, 14:26

A i tx-a biorę w orzechu bo buk po paru latach wygląda jak lśniący kredens.

Awatar użytkownika
Vin
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Status: Online

Postautor: Vin » 2018-11-06, 03:36

Witajcie,

strzelam od niedawna, ale wciągnąłem się ja i mój syn (13 lat, 170cm) również. Strzelamy głównie z ostrej, ale przydałoby się potrenować również poza strzelnicą. Poza tym robiąc patent strzelecki nauczyłem się szacunku do każdego kalibry i energii wylotowej pocisku, od 1 J poczynając. Stąd pomysł na wiatrówkę, pistolet już jest i wystarczy taki jaki jest (jak w stopce). Wybór był dość prosty, ale apetyt rośnie w miarę jedzenia i przyszła kolej na karabinek, tym bardziej, że wyhodowaliśmy sobie sponsora (dzięki wujek!), który dołoży 2.5 tys. plnów do całego interesu :-D Żal nie skorzystać, tym bardziej, że i ja mogę tyle spokojnie wyłożyć. Razem jest więc 5 tysiączków, ale jak trzeba to da się nieco naciągnąć budżet - tylko, jeśli NAPRAWDĘ warto. Lista wymagań wygląda następująco:
  • sponsor nie strzela, ale lubi patrzeć na broń i ją po prostu mieć - musi być więc ładna, efektowna, "być konkretna", a nie jakaś wydmuszka z plastiku
  • powyższe pociąga za sobą drewno na osadę oraz bajerancką optykę - musi być jasna, klarowna, "rasowa" pod precyzyjne strzelanie
  • musi to być PCP, celne do 50m, oczywiście w limicie 17 J
  • będziemy raczej strzelać z pozycji stojącej (MAŁY MA SIĘ NAUCZYĆ POSTAWY!), więc dla młodego karabinek nie może być za ciężki - max. ok. 3.1-3.2 kg + optyka ok. 0.6 kg
  • gdyby jednak sponsor chciał postrzelać, karabinek nie może go odstraszać "specjalnym zastosowaniem" itp - żadnych wyczynówek, matchówek itp. Strzelać będziemy równie często na strzelnicy (na osiach dla wiatrówek) jak i w plenerze, a czasem może i przy niezakrapianym grillu ;)
  • będziemy TEŻ startować w zawodach FT/HFT, ale raczej bez spinki, dla sportu i dobrej zabawy niż bić się o złote kalesony
  • raczej stawiamy na sprzęt nowy, ale jak się trafi okazja na bardzo zadbaną używkę, to chętnie zaoszczędzone pieniądze przeznaczę np na lepszą optykę czy tuning u jakiegoś magika od pneumatyków PCP :)

Wstępnie wybraliśmy AA S400 z baką dla praworęcznych ze względu na dobre składanie się tej wiatrówki i odpowiednie wyważenie i ciężar ogólny jak i z optyką. Wchodzą w grę wersje Classic w orzechu oraz chyba trudny do dostania MPR FT. Ten drugi był zdecydowanie fajniejszy :) Wraz z np takim fajnym DOTem, butlą i dobrym pokrowcem zmieścilibyśmy się w ok. pięciu kołach, no może 5,5.

Teraz pytanie: czy warto jednak kupić coś innego? Pięć tysi to niby nie mało, ale jak wziąłem do ręki HW100, to mrówki mi przeszły po plecach :D Tylko, że taki sprzęcik zjadłby mój budżet na dzień dobry, a gdzie reszta szpeja?? A może warto np wziąć HW100/coś innego kozackiego (życie jest krótkie, co nie? :) ??? Ten S400 jest sam w sobie całkiem OK, ale ten za***isty magazynek i dźwignia przeładowania w HW100 rozpuściły mnie od środka ;) Rozterki mną targają, bo wiadomo, ojciec chce sprawić radość latorośli, a i sam mieć fajny gadżecik pod choinką :D

W tę niedzielę pojedziemy jeszcze raz na zawody popatrzeć, pomacać, zobaczyć czym ludzie w szerokim Świecie strzelają. Nie mniej chciałbym niezależnie zorientować się, co jest wartego uwagi w obecnej ofercie sklepów, bo coś czuję, że S400 MPR FT już nigdzie nie dostanę. Jest coś w zamian tego sprzętu? Jest jakaś konkurencja dla HW100, nie kosztująca tyle co nerka?

Tak, wiem, mam rozrzut, ale chętnie dowiem się co jest wartego uwagi między relatywnie tanim S400, a mercedesem Weihraucha.

Gdyby ktoś pytał: przeczytałem mnóstwo nt wiatrówek na tym forum, więc nie odsyłajcie mnie do funkcji search, tym bardziej, że wątki często pochodzą sprzed 10-15 lat.

Pozdrawiam
--
---Vin---HW40 PCA as far---

falma

Postautor: falma » 2018-11-06, 06:48

Zamiast Delty hft proponuję kupić Vortex Diamondback Tactical 4-16x44 FFP - 1500zł

Montaż od 60 do 200zł

Butla plus przetoczka to jest ~800zł za nowy sprzęt.

Jak odejmiesz ceny optyki i osprzętu od budżetu i będziesz dalej miał na HW100 to ja bym brał HW :-)

S400 jest fajny, ale HW100 fajniejszy, nie będzie celniejszy, ale daje więcej frajdy ;-)
Ostatnio zmieniony 2018-11-06, 06:50 przez falma, łącznie zmieniany 1 raz.
Marcin
Vortex Crossfire II 4-12x40@S400F

Zagorek

Postautor: Zagorek » 2018-11-06, 07:53

Jest teraz na forum do kupienia Walther LGM 2 za 3000 zł i luneta Hawke stałka x10 za 900 zł i byłby to bardzo fajny zestaw i do strzelania stojaków i do HFT. To taka alternatywa pomiędzy typowo myśliwską stylistyką a wyczynową protezą. Będzie trochę cięższy ale na pewno warto i zostanie spokojnie na wszystkie dodatki

MPR tylko z rynku wtórnego i czasem bywają a jego następcą jest Air Arms HFT 500
Ostatnio zmieniony 2018-11-06, 08:01 przez Zagorek, łącznie zmieniany 1 raz.
Walther LGU + Vortex diamondback hp 4-16x42
BMK 40 + Vortex crossfire 6-18x44
Air Arms EV2 + vortex diamondback tactical 4-16x44 ffp
http://www.lubelskieforumstrzeleckie.pl/index.php

Wróć do „Wiatrówki”