Drodzy Użytkownicy działu Strzelectwo Pneumatyczne,

W dziale "Zawody, imprezy, zloty, spotkania" został wprowadzony regulamin dotyczący zakładania nowych tematów.
Prosimy się z nimi zapoznać.

LINK

Dziękujemy.
Administracja Forum.

Odwieczny problem - co kupić? - Podsumowanie.

Tematy dotyczące wiatrówek

Moderator: Moderatorzy wiatrówkowi

kolejorz
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Status: Offline

Re: Odwieczny problem - co kupić? - Podsumowanie.

Postautor: kolejorz » 2016-02-07, 03:14

Witam nazywam się Andrzej , jestem ze śląska , czytam już bardzo długo już fora , z natłoku informacji już się chyba przegrzałem :roll: , nie za dużo jest tematów gdzie dokładnie opisują hw98, znacznie więcej jest np o 97k , czy to znaczy że jest lepszy , popularniejszy?. pada wybór hw98 czy hw97k(lub wkl w polimerku :) ) , 98 łamaniec dla mnie + , pożądnie wygląda no i po Hoganizacji na pewno była by gitara , to samo z hw97 lecz z niewiadomych powodów odstrasza mnie ten dolny naciąg , niby stała lufa itp ale kurde miałem okazje postrzelać z takiej z dolnym naciągiem i szczerze nie przypadła mi zbytnio do gustu , czy mity o obcinania palców , proszę wypowiedzcie się co wybrali byście , budżet nie gra roli , czy takie hw z optyką do 700 zl będzie dawało rade na dystansach max do 60 m? , czy może totalnie coś innego polecieli byście, ale nie pcp :502: nie chce mi się bawić w te butle gazy nabijanie przejściówki itp:D pozdrawiam , jestem świeży , proszę o wyrozumiałość i o lekkie baty :piwo:

Awatar użytkownika
TZ
Ekspert Wiatrówki
Ekspert Wiatrówki
Grupa: Ekspert Wiatrówki

Postautor: TZ » 2016-02-07, 04:47

Że ci się o 3 ciej w nocy chce o tym myśleć, to Ci odpowiem.
Przerzuciłem tych sprężyn już co niemiara. I posiadam tych sprężyn drugie tyle.
Strzelam powiedzmy "zawodniczo" a przynajmniej się staram. Dla potrzeb zawodów ja przynajmniej doszedłem do topu wiatrówkowego, gdzie na przedzie umieszczam równolegle AA Pro Spotta, HW 97k, oraz AA TX'a. Waltera LGU będę dopiero w tym roku testował, nie wypowiadam się, ale sądzę, że aplikuje on również do czołówki.
Dopiero dalej położyłbym w hierarchii HW 98, 95, 85.

Z dwóch powodów.
1. Gorsze skupienie, ale odrobinę tylko gorsze, liczone na 50 metrze w 1-2 mm dla łamańców (zupełnie pomijalne),
2. Wyważenie i składność karabinka z zamontowaną lunetą w danej pozycji strzeleckiej !!!!!!

I tu bracie w punkcie 2 znajdziesz odpowiedź, co się wybiera i czym przy tym kieruje. Zawodniczo strzelam 90% strzałów z tzw. pozycji dowolnej siedzącej FT. Do tej pozycji potrzebowałem karabinka, który po zamontowaniu ciężkiej optyki byłby najlepiej pode mnie wyważony a przy okazji w miarę celny i powtarzalny. Dla mnie te wymogi najlepiej spełnia HW 97 i AA PS.
Innymi słowy zadaj sobie najpierw pytanie a nie nam, gdzie, w jaki sposób i do czego chcesz się bawić z wiatrówką?
Jeśli to szerokorozumiany "ogródek" i satysfakcja z podskakującej trafieniem puszki na 60, czy 80 metrze - to bierz śmiało coś z rodziny HW z łamaną lufą, zrób przegląd zerowy i do emerytury masz z głowy, po drodze tylko wymienić sprężynę po iluś tam tysiącach.
Jeśli zaś twój wybór powinien uwzględniać zawodnicze ambicje ..... podrapał bym się wtedy w głowę i zastanowił nad tym, co ci napisałem powyżej. Wyważenie - Primo !!!, bo jedną z pozycji strzeleckich będziesz strzelał w znakomitej większości strzałów a karabinek nie ma się wtedy wygodnie ładować, ale wygodnie, składnie i stabilnie leżeć na ramieniu strzelca po załadowaniu bez względu na naciąg.
Z HW 97k i obcinaniem palców to mit. Zresztą i tak trzymasz za dźwignię naciągu lewą ręką wkładając śrut do portu ładowania prawą.
Mam nadzieję, że coś ci rozjaśniłem w kierunkach wyborów ?
Pozdr,
TZ :piwo:
PFTA / WKFT

Awatar użytkownika
TZ
Ekspert Wiatrówki
Ekspert Wiatrówki

Postautor: TZ » 2016-02-10, 07:54

Jedna jeszcze rzecz, o której zapomniałem, tzw. pkt. 3:
- w łamańcach nie posadzisz wygodnie każdej lunety na dowolnej wysokości montażu. Z wiadomych powodów i to też jest mały minus łamańców w zawodniczej odmianie.
TZ
PFTA / WKFT

Awatar użytkownika
Seamaster
Zarejestrowany użytkownik

Postautor: Seamaster » 2016-02-10, 08:40

Jeśli "budżet nie gra roli" to niech kolega kolejorz pochyli się także nad Waltherem LGV Master Ultra ...warto :wink:
Krzysztof

Awatar użytkownika
swinka

Postautor: swinka » 2016-02-10, 12:23

To co napisał TZ jest kwintesencją sprężynowych karabinków :)
Jedynie wykluczył bym Prosporta. Karabinek oczywiście mega, ale cena duża i tutaj TX lub 97 spokojnie dadzą taką samą jakością.
Od siebie dodam, że HW95 jest fajnym karabinkiem, ale lekkim. Ma to plus i minus. Plus że nie męczy tak bardzo dzwiganie go po torze. Minus to ciężej go opanować.

Ogólnie w tych co wymienił TZ to bardziej kwestia co cię bardziej podoba i pytanie - łamaniec czy dolna dźwignia. Łamańce łatwej się ładuje ;)
HW100 S 4,5mm + Vortex Diamondback 4-12x40
HW95 Lux 4,5mm
HW40

Awatar użytkownika
TZ
Ekspert Wiatrówki
Ekspert Wiatrówki

Postautor: TZ » 2016-02-10, 14:45

swinka pisze:To co napisał TZ jest kwintesencją sprężynowych karabinków :)
Jedynie wykluczył bym Prosporta. Karabinek oczywiście mega, ale cena duża i tutaj TX lub 97 spokojnie dadzą taką samą jakością. ...

Jakością tak, wyważeniem nie.
TX'a z krótką lufą ja na ten przykład sprzedałem po tygodniu od jego zakupu, tak mi nie leżał. A dla innego PS, czy 97 nie leży i tylko TX będzie wybrańcem ..... no taka już nasza uroda, że każdy pod siebie szuka swojego najwygodniej leżącego sprzętu.
O oczywistej oczywistości - cena nie wypowiadałem się.
Pozdr,
TZ
PFTA / WKFT

kolejorz
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik

Postautor: kolejorz » 2016-02-11, 15:58

Dziękuje wszystkim za pomoc;) lecz jakoś strasznie jestem uparty na tego 98 , powie mi ktoś jaka to osada , i czy jest możliwość dostania gdzies takiej? taka osada??:)

Awatar użytkownika
TZ
Ekspert Wiatrówki
Ekspert Wiatrówki

Postautor: TZ » 2016-02-11, 19:50

kolejorz pisze:Dziękuje wszystkim za pomoc;) lecz jakoś strasznie jestem uparty na tego 98 , powie mi ktoś jaka to osada , i czy jest możliwość dostania gdzies takiej? taka osada??:)

Przestań sobie z nas jaja robić. Pisałeś o poradę pomiędzy jednym i drugim.... szkoda, że w pierwszym poście nie zawarłeś tego, co w tym tutaj powyżej. Kupuj co chcesz, gdzie chcesz a jak osadę potrafisz wyszukać w internecie, to i wyszukasz gdzie to zamówić.
Na drugi raz oszczędzaj czas innych ludzi. I ja i inni będziemy zobowiązani,
TZ
PFTA / WKFT

Awatar użytkownika
swinka

Postautor: swinka » 2016-02-11, 20:13

Ale przecież pytał pomiędzy jednym a drugim. TZ super opisałeś co i jak i kolega wyciągnął wnioski, że HW98, więc w czym problem?
To po co wchodzić na forum, skoro tak zabiera cenny czas?

Z drugiej strony był dylemat między HW98 a 97, a tutaj nagle TXy Prospoty i Walthery.

Kupując 98 czy 97 będziesz tak czy inaczej zadowolony. W 98 masz regulowaną bakę i stopkę, czego nie masz w innych karabinkach w standardowych osadach. Kupując cokolwiek z listy od TZ będzie super, kwestia tylko co bardziej tobie się podoba. Skoro HW98 to super, też świetny sprzęt
HW95 Lux 4,5mm
HW40

Awatar użytkownika
TZ
Ekspert Wiatrówki
Ekspert Wiatrówki

Postautor: TZ » 2016-02-11, 21:00

Zaraz zaraz, jeśli był uparty o czym pisze na 98, to po co rozpatrywać inne?
Tylko do tego piję. A z czego będzie strzelał olewam. Jego sprawa.
Z mojej str wszystko, szkoda opuszków na resztę.
TZ
PFTA / WKFT

kolejorz
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik

Postautor: kolejorz » 2016-02-11, 22:42

Przepraszam mogło to dziwnie zabrzmieć , ale miałem na myśli iż dzięki twoim szczególnie tz poście zdecydowałem że wybiorę jednak 98 ;) reszcie dziękuje za propozycje innych karabinków lecz pomimo wszystko wybór i tak był inny , jednak odechciało mi się dolnego naciągu , a skoro ogromnej różnicy nie ma w tych pukawkach wybiorę tą która bardziej mi się podoba co nie:) . Doceniam że napisałeś streszczający przydatny elaboracik na ten temat ;) Pozdrawiam :piwo:

Awatar użytkownika
TZ
Ekspert Wiatrówki
Ekspert Wiatrówki

Postautor: TZ » 2016-02-12, 07:24

Nie ma problemu :piwo:
Siedzieć sobie na ganku i pykać do celów przeróżnych ? Nie ma jak dobry łamaniec. Tej wygody załadunku śruta do lufy nie da ci żaden inny sprzęt. Ja na ten przykład do "rzezi" ogródkowej mam BSA Lightninga. Też łamaniec, tylko bardziej kompaktowy i mniejszy od 98.
Pozdr,
TZ
PFTA / WKFT

Awatar użytkownika
swinka

Postautor: swinka » 2016-02-12, 09:32

Jeszcze między 95 a 98 można zastanowić się ze względu na otwarte przyrządy celownicze w 95
HW95 Lux 4,5mm
HW40

MarcinRudek1
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik

Postautor: MarcinRudek1 » 2016-04-03, 20:04

Witam, jestem nowy na forum, wymienione wiatrówki na początku sa z 2002 roku, wiec troche się pozmieniało, będe wdzięczy jesli ktoś mi pomoże tutaj. Chcę kupić coś takiego dla syna, który strzelał tylko troche na strzelnicy - http://wojok.pl/Wiatrowka-Hatsan-MOD-90-GEN-2,p,31765 mam ograniczony budżet troche, max 500zł a wiem, ze tutaj wysyłka będzie też szybka i nie droga, bo kumpel juz tam kupował

Awatar użytkownika
Seamaster

Postautor: Seamaster » 2016-04-03, 20:30

Na litość boską nie kupuj czegoś takiego :!: Miałem wyjątkową nieprzyjemność strzelać z tego ustrojstwa... już nigdy więcej nie chcę, nikt mnie nie zmusi, powiem że się nie znam, nie umiem... nawet jak ładnie poprosi... nawet jeśli to miałoby być moje ostatnie strzelanie w życiu i potem już nigdy więcej... nawet jak ta osoba, która by prosiła byłaby sexi babeczką... nawet :!: jeśli byłaby to ostatnia kobieta na Ziemi. NIE :) Podobno mówi się że fajnie jak wiatrówka jest celna - ja czegoś takiego w tym modelu nie wykryłem... Może Turek chciał coś innego zbudować, a wyszło mu coś takiego, nie wiem... ;laughing:
Proszę - TY idź inną drogą :!: Budżet 500 dość skromny :-/
(proponuję używane: HW35 jeśli syn jest już duży, jak mały to HW30, jak dla was obu to HW50, jak syn je Danonki i szybko rośnie - patrz pierwsza propozycja)
...aha, jeszcze mi się przypomniało: Crosman Remington Vantage Ultra w sklepie cekaus.pl (miałem chwilę, za tą cenę bdb, zaskakujący :651: sprzęt)

Powodzenia
Krzysztof

Wróć do „Wiatrówki”