Odwieczny problem - co kupić? - Podsumowanie.

Co kupić ? Co do czego i z czym....

Moderator: Moderatorzy wiatrówkowi

Awatar użytkownika
k33l
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 53
Rejestracja: 28 czerwca 2008, 16:36
Tematy: 0
Lokalizacja: Myszków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Odwieczny problem - co kupić? - Podsumowanie.

Post autor: k33l »

To że skłaniasz się ku 5.5mm wiele mówi o tym ile czytałeś po internetach na temat wiatrówek.
Jeżeli odrzucasz hw97 czy tx200 z racji kalibru to dla Ciebie dobrym wyborem będzie B3, dolny naciąg oraz kaliber 5.5mm spełniające kryteria.
HW 30S + DOC 3-9x40
Walter 4x32 umarł po 1000 śrutu
Awatar użytkownika
sirwolf78
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 299
Rejestracja: 19 grudnia 2016, 19:51
Tematy: 5
Lokalizacja: Jabłonna
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Odwieczny problem - co kupić? - Podsumowanie.

Post autor: sirwolf78 »

Poszukaj na forum tematów z cyklu "Jaka wiatrówka do .... zł"
Ja też chcę do Twa. Albo nie, hipokryzja się szerzy... I cenzura.
PIORRO
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 77
Rejestracja: 03 sierpnia 2018, 16:56
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Odwieczny problem - co kupić? - Podsumowanie.

Post autor: PIORRO »

Witam wszystkich forumowiczów.
Mam nadzieję że robię wszystko jak należy pisząc w tym wątku. Zacznę od tego że zawsze lubiłem wszelkiego rodzaju sprzęt strzelający łącznie z łukami, kuszami ale jako że w takowych jest po prostu zbyt dużo do "regulacji myślę że wiatrówki będą tym czymś. Czytałem forum ostatnie kilka tygodni i to co mogę powiedzieć to to że sprzęt na jaki mógłbym sobie pozwolić to okolice 3-4 tyś ze wszystkim,czyli z kutrem,lunetą i ewentualnym tuningiem (W sklepie gdzie planuje zrobić zakupy ok 290zl kosztuje ale nie wiem co wchodzi w zakres uslugi) . Wstępnie wybrałem raczej dobrze znany model hw 97kt black z syntetyku. Lunetą jaką mi zaproponowano jest Leapers utg 4-16x44.
Jednak czytając dłużej i więcej (często się to tak kończy ) zacząłem się zastanawiać nad waltherem rotex r8 czyli PCP na 8 strzałów . Minusem jest oczywiście konieczność ładowania ale nie trzeba "wachlować " po każdym strzale . Właśnie niby niemiecki wybór ale jakoś nie zaskarbił sobie waszych serc i mało jest o nim w propozycjach a jeżeli jest to wspominane jakoś niechętnie. Cena jest ok bo poniżej 2tys a w tej kwocie raczej wyboru dużego nie ma ( jakoś nie chce iść w tureckie wytwory). Możecie pomóc i doradzić . Pozdrawiam Przemek.
Awatar użytkownika
wiatq
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 156
Rejestracja: 14 maja 2016, 18:53
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Odwieczny problem - co kupić? - Podsumowanie.

Post autor: wiatq »

Na początek musisz sobie odpowiedzieć na podstawowe pytanie - czy sprężyna czy PCP bo w innym wypadku tak polecać Ci będziemy do grudnia.
Oba systemy mają swoje plusy i minusy. To prawda przy spręzynie naciągasz raz za razem, ale spręzyna zawsze czeka na Ciebie gotowa w kącie szafy. Ty śrut i wiatrówka i witaj przygodo. Za PCPem musisz przyczepę szpeju targać ;) Bo albo butla (ale musisz mieć miejsce w którym będziesz nabijał tę butlę a jest ich stosunkowo niewiele w naszej bolandii), albo pompka. A jeśli pompka to musisz wybierając między sprężyną a PCPem odpowiedzieć sobie na pytanie czy wolisz przy każdym strzale naciągać czy po 30-50 strzałach (czasem więcej zależy od konstrukcji) dymać pompką kilkadziesiąt razy?
Mówiąc krótko jeśli mówisz o takim budżecie to celuj w top sprężyn:
HW97 (ja bym brał jeśli masz taką kasę HW w drewnie z TH a nie plasticzany albo klasyczną),
AA TX200 (moim zdaniem HC najlepiej leży i jest bardziej składna ale przez krótszą dźwignię delikatnie ciężej się naciąga),
AA ProSport - najładniejsza na świecie wiatrówka i niezgorzej strzelająca albo ewentualnie
Walther LGU

To jest top - ja bym ograniczył wybór między do TXa i PSa ale ja już jakoś tak mam jak Rosiewicz że nie chce żeby przy dziecku mówił ktoś po niemiecku więc za hawajką nie przepadam, ale nie oznacza to że to zła wiatrówka - żeby nie było.

Z PCPów jak już masz taki budżet i chcesz go wydac to bierz jakieś strzeladło z regulatorem albo od razu w konstrukcję bez niego ładuj regulator - nie ma sensu się pałować z wykresem prędkości jak parabola lotu katapulty w średniowieczu ;)
Awatar użytkownika
Yurko
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1400
Rejestracja: 21 czerwca 2018, 20:36
Tematy: 33
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Odwieczny problem - co kupić? - Podsumowanie.

Post autor: Yurko »

Ten Leapers to ma być normalny 390mm czy "kompaktowy" 280mm? Na HW97 ten pierwszy może trochę utrudniać ładowanie. Ten drugi kosztuje ok 900 zł i raczej to nie jest adekwatne do jakości sprzętu. Ja bym nie brał żadnego HW w plastykowej wersji. Mam trochę szacunku dla tej nazwy i syntetyk wydaje się jakoś za mało klasyczny. Walther Rotex to pewnie całkiem dobra i celna wiatrówka. Jest tylko taka trochę zabawkowa. Mała zwarta i mało na niej miejsca na poważną lunetę. Moim zdaniem powinieneś się najpierw zdecydować czy pójdziesz w sprężynę czy PCP. Akurat ja sam swoich rad nie słucham i się jeszcze nie zdecydowałem. Jedno że inaczej się strzela. Drugie to dodatkowe koszty. Kupiłem używaną pompkę za poniżej 300 zł i działa, ale to chyba nie jest reguła. Jeśli jednak nie kupisz sobie butli, przekonasz się, że strzelanie z wiatrówki to ciężki wysiłek fizyczny i świetna namiastka siłowni. Jeśli zdecydujesz się na skromną optykę i na karabinek zostanie Ci 2-3 tysiące, to naprawdę można trochę zaszaleć. Nawet w PCP. BSA-Gamo można kupić za poniżej 1500zł. Wada - lufy BSA są wybredne pod względem śrutu i do tego nie lubią tego, który jest preferowany przez większość wiatrówek. Air Arms S200 - ok 2600 zł FX Typhoon 499,95 EUR Cometa Orion 439,95 EUR...
"Nie ma nic bardziej praktycznego niż dobra teoria" Ludwig Eduard Boltzmann (1844–1906)
Awatar użytkownika
kamazek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 257
Rejestracja: 21 marca 2016, 00:19
Tematy: 14
Lokalizacja: Wrocław
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Odwieczny problem - co kupić? - Podsumowanie.

Post autor: kamazek »

Najlepsze rozwiązanie w budżecie, który posiadasz to własnoręczne przymierzenie się do kilku wiatrówek na lokalnym spotkaniu grupy strzeleckiej.
W sklepie jesteś tylko w stanie pobieżnie wypróbować sprzęt, zazwyczaj bez możliwości strzelenia a sprzedawcom zależy gównie na sprzedaży a nie na doradzeniu :wink:
Zorientuj się na forum, gdzie jest najbliższa Tobie grupa zapaleńców, umów się z nimi na strzelanie i zdecyduj, "sprężyna" czy pcp oraz jaki model.
------------------------------
LaOs Wrocław zaprasza :-D
Awatar użytkownika
wiatq
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 156
Rejestracja: 14 maja 2016, 18:53
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Odwieczny problem - co kupić? - Podsumowanie.

Post autor: wiatq »

Obywatel Kamazek ma 100% racji ... daj znać skąd jesteś i poszukaj w swojej okolicy ludków coby pomacać można sprzętów. A jeśli masz talon na paliwo od prezesa albo darmowe PKP to wpadaj do Radomia do mnie. Na obecną chwilę miałbyś coś koło 10 z okładem strzeladeł do pomacania od zabytków typu haenel 310, przez match typu FWB300 a na topie w postaci Prosiaka kończąc a i jakiś budżetowy i nie koniecznie budżetowych PCP się znajdzie i będziesz mógł podymać pompką dla sprawdzenia czy taka siłka jest dla Ciebie. :)
PIORRO
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 77
Rejestracja: 03 sierpnia 2018, 16:56
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Odwieczny problem - co kupić? - Podsumowanie.

Post autor: PIORRO »

Dzięki Panowie za odpowiedzi .
Warto chyba wspomnieć że mieszkam niedaleko starej wojskowej strzelnicy z nasypami i kulochwytem. Chciał bym wykorzystać takowy potencjał i kupić celny i mocny (Z tego co czytam sporo wiatrówek ma poniżej legalnych 17j) sprzęt umożliwiający strzały na dystansie 100m (W takiej odległości są wkopane podpórki). Jeżeli pcp to raczej z magazynkiem bo jak pojedyńczy to mija się z celem. Mógłbym zrobić tuning takowego sprzętu aby strzelanie na takowym dystansie było możliwe. Nie wiem tylko które z ww wiatrówek mają spory potencjał i warto w nie inwestować tzn w tuning. Budżet jest w miarę elastyczny ale wolę raczej top sprężynę niż low endowe pcp. Optyka też temat otwarty.
Awatar użytkownika
Qbuś
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 521
Rejestracja: 02 września 2007, 13:29
Tematy: 0
Lokalizacja: Wrocław\Muchobór
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Odwieczny problem - co kupić? - Podsumowanie.

Post autor: Qbuś »

Na "100 metrów", to raczej nie z wiatrówki "w limicie", chyba, że w cel wielkości wiadra.
Nadal nie napisałeś w jakiej okolicy przebywasz ?
HW 30, Prosport, LGM -2, TX 200, FWB-600, IŻ-38, "GROM" i inne pier..ły.
"Lider", "Lidor", "lidur" (Germany :) )
Awatar użytkownika
wiatq
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 156
Rejestracja: 14 maja 2016, 18:53
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Odwieczny problem - co kupić? - Podsumowanie.

Post autor: wiatq »

Mówiąc tuning mówimy o poprawie kultury pracy, celności, optymalności działania a nie ciśnięcie i wysilanie systemu byle mocniej waliło - to sobie wyjaśnijmy. Kolejna sprawa to to co sugerujesz czyli podnoszenie osiągów ponad limit. Nie jest to zgodne z prawem i legalne. Jeśli o czymś takim myślisz to zaprzestań, albo po prostu zarejestruj wiatrówkę FAC.
Co do potencjału - każda z wymienionych przeze mnie ma ogromny potencjał... ale potencjał do bycia doksonałym urządzeniem w limicie strzelającym celnie a nie armatą walącą 300J.
Awatar użytkownika
Yurko
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1400
Rejestracja: 21 czerwca 2018, 20:36
Tematy: 33
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Odwieczny problem - co kupić? - Podsumowanie.

Post autor: Yurko »

Nie wiem, czy dobrze rozumiem. "stara strzelnica" oznacza "nieczynną i opuszczoną" ? To chyba zarejestrowany FAC też by się tam na nic nie zdał, prawda?
"Nie ma nic bardziej praktycznego niż dobra teoria" Ludwig Eduard Boltzmann (1844–1906)
PIORRO
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 77
Rejestracja: 03 sierpnia 2018, 16:56
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Odwieczny problem - co kupić? - Podsumowanie.

Post autor: PIORRO »

Bez irytacji Panowie. Miałem na myśli jak najbardziej wiatrówki do 17j i wiem co to jest FAC. Pisałem o tuningu z myślą poprawienia wszystkich elementów aby umożliwić celne strzelanie a nie wyciskać z niej Bóg wie ile J. Wspominałem też o tym że wiele seryjnych wiatrówek nie trzyma limitu 17j i ma 13 czy 14 a to chyba jest do podciągniecia. Wspominałem też o 100m jako że widziałem jakieś filmiki gdzie strzelane jest z około 100m więc myślałem że jest to możliwe,czasem w opisach wiatrówek czytałem o strzelaniu 80m. I na koniec właśnie FAC nie sprawdzi się na tej strzelnicy jako że jest oficjalnie zamkniętą tzn nieczynna jako strzelnica a bardziej jako miejsce na spacery itp.
Awatar użytkownika
wiatq
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 156
Rejestracja: 14 maja 2016, 18:53
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Odwieczny problem - co kupić? - Podsumowanie.

Post autor: wiatq »

To nie irytacja a stanowcze stanowisko w tej kwestii. Co do wiatrówek które nie trzymają limitu to masz rację bo nikt nigdy nie mówi że mają ten limit trzymać. Wiatrówka ma nie przekraczać 17J nie oznacza to że każda wiatrówka ma mieć 16,9J. Są wiatrówki które są w okolicy 17J są wiatrówki które są w okolicy 12-13J i są takie które są w okilicy niemieckiego limitu, ale też są takie które mimo że są sprzedawane w limicie to mimo swojej budżetowej ceny ( w okolicy 300 pln) są ponad nim o te kilka J więc nie ma reguły. Wiatrówka ma pracować z energią optymalną dla swojej konstrukcji i są konstrukcje które pod limitem się duszą, są też takie które blisko niego są już wysilone więc wszystko zależy od modelu. Wiatrówka ma strzelać celnie i np. takie FWB300 - stary matchowy karabinek konstrukcyjnie robiony pod niemiecki limit... maksymalnie aby było miodnie chodzi w okolicy 10,5J i uwierz mi (bo sprawdzałem) jest w dystansie HFT bardziej celna od najlepszych sprężyn i dolno oraz średnio półkowych PCP blisko limitu - szczególnie dla strzelców mniej doświadczonych. Więc bliskość limitu nie jest to najważniejsza a konstrukcja i ewentualne poprawki.
Co zaś dotyczy internetów i filmików na 100 czy 200 metrów to w internecie można wszystko znaleźć ale nie oznacza to że ma to sens. Realnie patrząc w limicie oczywiście można strzelać i na 100 m, ale realnie patrząc i myśląc o realnie powtarzalnym strzelaniu do celów w okolicy KZ z HFT to 50m to max. I jeśli ktoś uważa że to mało niech położy sobie puszkę po piwie denkiem w swoją stronę, odejdzie na 50 metrów( prawdziwe 50 metrów a nie 50 kroków pół metrowych) i spojrzy na tę puszkę, niech weźmie kij albo jakąś deskę, ułoży się do niej tak jak do wiatrówki i spróbuje utrzymać ją w celu i niech sobie wyobrazi że KZ w HFT są mniejsze niż ta puszka i wtedy sobie uświadomi że te 50m to nie taki mały dystans jakby się mogło wydawać.
Awatar użytkownika
Yurko
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1400
Rejestracja: 21 czerwca 2018, 20:36
Tematy: 33
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Odwieczny problem - co kupić? - Podsumowanie.

Post autor: Yurko »

Wiele seryjnych wiatrówek trzyma się w limicie 12 ft/lbs a to niecałe 16,3 J. Chyba ludzie którzy startują w zawodach powinni więcej wiedzieć dlaczego tak jest.
"Nie ma nic bardziej praktycznego niż dobra teoria" Ludwig Eduard Boltzmann (1844–1906)
Awatar użytkownika
wiatq
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 156
Rejestracja: 14 maja 2016, 18:53
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Odwieczny problem - co kupić? - Podsumowanie.

Post autor: wiatq »

Yurko pisze:Wiele seryjnych wiatrówek trzyma się w limicie 12 ft/lbs a to niecałe 16,3 J. Chyba ludzie którzy startują w zawodach powinni więcej wiedzieć dlaczego tak jest.
Nie trzyma 12ft/lb a są do tego właśnie limitu więc czasem sporo mniej. Pamiętajmy że seryjne karabinki są seryjne i są w seryjncyh cenach a więc nie ma co wymagac że każda będzie dopieszczana ręcznie pod sam limit. A co do limitu 12ft/lb to limit jest taki dlatego że to jest limit w UK a to właśnie w UK powstała dyscyplina jaką jest HFT i to właśnie ona wyznacza standardy.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Piaskownica czyli pierwsze pytania...”