Drodzy Użytkownicy,

Od dnia 25 maja 2018 r. wchodzi w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych, określane jako RODO.

W związku z tym poniżej regulaminu forum zostały zamieszczone wytyczne związane z tym rozporządzeniem.

Bardzo proszę poświęcić chwilkę i wczytać się w te przepisy, nie jest tego dużo.

Regulamin i rozporządzenie

Pozdrawiamy,
Administracja forum

AR20 FT, right/left, 16 Joule, 4,5 mm

Tematy dotyczące wiatrówek

Moderator: Moderatorzy wiatrówkowi

DaimonWawa
Zarejestrowany użytkownik
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Status: Offline

Re: AR20 FT, right/left, 16 Joule, 4,5 mm

Postautor: DaimonWawa » 2016-09-14, 11:25

W każdym bądź razie karabinek zakupilem (obecnie najniższe ceny w okolicach 3200 za nowy). Zdam relacje jak już się z nim trochę obeznam

Awatar użytkownika
ravkill
Kontaktowanie:

Postautor: ravkill » 2016-09-14, 11:32

No, za 3200, to już można mieć walthera, po kopitalnym remoncie, z wszystkimi nowymi uszczelkami i nowym regiem...
HW 90k, Benjaminek Marauder, SS 10x42 MQ, DOT FFP, BURRIS TIMBERLINE, mtc viper connect 3-12x24

DaimonWawa

Postautor: DaimonWawa » 2016-09-14, 11:41

No zakładając że akurat ktoś będzie używanego sprzedawał, wszystko będzie działało, bez kłopotu się dostanie wszystkie części, znajdzie się kogoś kto to wszystko zrobi dobrze i w skończonym czasie itp itd :)

Jeżeli AR20 jest taki jak z zagranicznych i waszych opisów to pasuje mi pod każdym względem także nie ma co Combinowac ;)

DaimonWawa

Postautor: DaimonWawa » 2016-09-19, 20:40

Miałem okazję chwile pobawić się nowym karabinkiem.

Jakość wykonania (tj. zewnętrzna)

Wbrew różnym opisom o słabo spasowanych, trzeszczących plastikach ja jestem bardzo zadowolony. Wszystko jest spasowane bardzo solidnie, nic nie trzeszczy, nie ma luzów - sprawia bardzo dobre wrażenie. Rozumiem że komuś mogą się podobać osady tylko drewniane i z tego powodu narzekał ale ja tutaj żadnych problemów nie widzę.

Waga i jej rozkład

Goły karabinek sprawie wrażenie bardzo dobrze wyważonego ale po założeniu dużego Falcon'a odczuwalnie ciąży do przodu. Mi to nie przeszkadza ale jestem w stanie zrozumieć, że komuś innemu już tak. Istnieje możliwośc wymiany kartusza na aluminiowy co odciąża przód. Sumaryczna waga nie jest dla mnie żadnych problemem - wręcz przeciwnie.

Możliwości regulacji

Baka jest regulowana w pionie i mi to wystarczy. Wysokością starczyła mi na styk do Falcon'a T50 na montażach Sportsmatch ATP66 - bezpośrednio do karabinka tj. bez żadnej szyny podwyższającej. Próba zastosowania szyny będącej w zestawie wymagała by wymienienia baki na taką z mozliwością większej regulacji - więc tutaj minus, bo bardzo wysokie szyny to standard w FT.

Stopkę kolby można regulować w pionie i na odległość. Palmrest można regulować na wysokość i jego położenie praktycznie po całej długości karabinka. W obu wypadkach stosuje się dostarczone śruby różnej długości i tulejki dystansowe. W moim wypadku gdy ustawiłem palmrest na wysokośc która mi się podoba (po 3 tulejki) to do stopki zostało mi tylko po jednej na śrubę - wolałbym troche więcej. Dokupienie tulejek to żaden kłopot ale mogli dorzucić ich w zestawie więcej bo koszt żaden. W każdym bądź razie i tak plus, że możliwości takiej regulacji są :).

Sposób montażu zarówno baki, stopki kolby i palmrest'u powoduje, że bez żadnych problemów mozna je wymienić na inne. Na zagranicznych forach ludzie robią np. w drewnie laminowanym ;).

Spust

Spust jest przewidywalny i wystarczająco lekki aby strzału nie zrywać. Ja tylko lekko go zmiękczyłem i pozostałych śrub regulacyjnych nie ruszałem w ogóle. Bardzo fajny patent z walcowatym językiem i o-ringiem wymuszającym powtarzalne ułożenie palca na spuście. Spust jest regulowany na odległość od rekojeści, ale sama rękojeść obraca się tylko wokół osi pionowej - w moim wypadku wolałbym mieć język spustu nieco dalej ale skończyła się regulacja. Jak komuś nie pasuje taki typ języka to bez kłopotu można go wymienić na inny (na zagranicznych forach ludzie wymieniali np. na języki od Anschutz'a)

Naciąganie i ładowanie

Naciąganie mechanizmu faktycznie wymaga siły, ale bez przesady - bez kłopotu robię to jedną ręką trzymając uchwyt do naciągania jednym palcem - czy to siedząc, leżąc czy stojąc. Być może dla kogoś celującego w podium na zawodach ma to znaczenie, żeby taka czynność go nie rozpraszała, ale ja do takich osób nie należę :).

Wkładanie śrutu do rynienki przy wysokich montażach nie sprawia mi żadnego problemu.

Tłumik?

Jeżeli komuś zalezy na ciszy to ten karabinek może być problemem. Jest głośny. Właściwa lufa jest schowana w aluminiowej osłonie na głębokości 2-3cm. Na zagranicznych forach ludzie kupowali/robili patenty polegające na montowaniu w osłonie tulei zakończonej gwintem na tłumik - niektórzy robili to bezinwazyjnie na słaby klej. Jak ktoś bardzo chce to da radę.

Póki co tyle. Przestrzelałem tylko krótko, bo cholernie wiało. Jak znajde czas w spokojniejszy dzień to być może podzielę sie jakąś tarczką przy okazji zerowania na 50m

Awatar użytkownika
red5555

Postautor: red5555 » 2016-09-19, 21:03

dodam od siebie że mocowanie spustu jest na standardowej szynie (takie samo jak w steyrze i waltherze) więc można łatwo coś przypasować
zalecam jeszcze spolerowanie zbijaka i popychacza bo zdecydowanie poprawia to kulturę pracy !

i zapraszamy na strzelanie na Siekierki :wink:

pozdrawiam
kilka strzeladełek CO2, HW40, Morini CM 162MI, LP50, Kandar P10, LG210 by Cin91, LG110

Awatar użytkownika
mildot

Postautor: mildot » 2018-08-06, 10:08

Tak na szybko komentarz ode mnie:
To bardzo fajny karabinek pod wieloma względami:
- regulacja chwytu, palmrestu, stopki, baki i wyważenia
- kartusz o ciśnieniu roboczym 300bar
- celny, stabilny
- spust bardzo dobry - można spokojnie powiedzieć match

W moim egzemplarzu nie potwierdzam żadnego skrzypienia plastików. Bijnik naciąga się ciężej niż w większości konstrukcji, ale nie jest to jakiś wielki wysiłek. Jestem sobie w stanie wyobrazić, że ktoś o słabych dłoniach lub dziecko może mieć z tym problem, ale osoba o normalnej sile na pewno nie.

Kupiłem ten karabinek do strzelania match i jak tylko do mnie przyjechał sprawdziłem na chrono ile ma J. Wyszło 14J na Exact i potem przestawiłem go na 7,5J jak przystało na sprzęt match i tak używałem.

Teraz zdecydowałem się go sprzedać i obiecałem zainteresowanemu ustawienie na 16J.
Niestety nie da się.

Jak spojrzeć na sprawę na spokojnie to różnica w prędkości na Exact między 14J i 16J jest niewielka - 6%.
U mnie jest 227 dla 14,1J versus 242 potrzebne dla 16J.
15m/s różnicy to niewiele w stosunku do 242 tym niemniej jest to dla mnie dość irytujące bo jest to przeszkoda dla wielu potencjalnych kupujących - szczególnie nowych strzelców walczących o każdy pojedynczy ułamek J. :)

Temat ten zaczął być dyskutowany na około 9 strony tego wątku. Nie doczekał się komentarza tak chętnie wcześniej udzielających się sprzedawców, ani żadnego rozwiązania.
Pomiary kolegów pokazują ze prędkość około 230m/s to jest norma dla tego karabinka w wersji FT i to nie tylko mój egzemplarz tak ma. Potem RobFra nawet wspomina, że wspólnie z Włamywaczem doszli jak tą barierę pokonać. Robert jednak był łaskaw zachować tą wiadomość dla siebie. ;)

Wczoraj wieczorem wziąłem się właśnie za wspomniane przestawianie i mogę na razie powiedzieć co na pewno nie pomoże...
Nie pomoże regulacja napięcia sprężyny bijnika, nie pomoże odkręcenie dławika i nie pomoże zwiększenie ciśnienia za regulatorem.

Ponieważ karabinek zamierzam sprzedać to nie chcę w nim wprowadzać zmian niefabrycznych chociaż chyba wiem co pomoże.
Zaznaczam, że dalsza część to gdybanie bo nie wprowadziłem zmian w życie.

Karabinek jest tak skonstruowany, że mimo wykręcenia dławika maksymalnie, podłożenia podkładki pod sprężynę bijnika ma jak zamurowane 14J. Opisanymi zabiegami można coś tam osiągnąć, ale niewiele bo około +-0,2J. I nie jest to też sprawa ciśnienia za regulatorem - w ramach którejś tam próby podłożyłem podkładkę i dość znacznie zwiększyłem ciśnienie za regulatorem - energia spadła do 12J bo sprężyna nie miała siły otworzyć zaworu wystarczająco.

Po kilku próbach jestem przekonany, że problemem jest na 99% zbyt mały otwór doprowadzający powietrze do przewodu lufy. Są właściwie trzy - jeden od strony otworu w bloku i dwa po bokach.
Wszystkie trzy otwory są małe - nie zmierzyłem, ale maks 1,5mm. Okiem inżynierskim to tam następuję bardzo duże dławienie przepływu - boczne otwory są umieszczone pod kątem 90 stopni do przepływu i dodatkowo za wąskim kanałem. Dolny otwór z racji rozmiaru także tłumi dolot powietrza z bloku.
W większości konstrukcji mamy jeden otwór o znacznie większej średnicy - około 3mm. Przypuszczam, że powiększenie nawet samego dolnego otworu znakomicie zwiększyłoby wydajność całego systemu.

Pozostaje odpowiedzieć na pytanie dlaczego tak to skonstruowano?
Myślę, że odpowiedź ma dwa aspekty:
- Doprowadzenie powietrza z trzech stron jest korzystne (teoretycznie) dla śrutu bo tworzy bardziej równomierny nacisk na "sukienkę" śrutu - w prakatyce myślę znamy bardzo celne konstrukcje bez takich komplikacji.... ;)
- Umarex bardzo uważał, aby na dowolnym śrucie nie dało się przekroczyć limitu 16J... dopiero jak weźmiemy Exact Heavy to zbliżamy się do tej granicy w tym karabinku - vide posty kolegów. Potwierdzeniem tej tezy byłby fakt, że w wersjach na inne kraje dławik po ustawieniu w fabryce był często obcinany i nie da się dalej regulować. Komuś w Umarexie bardzo odbiło na punkcie myślenia za użytkowników (może po jakiejś aferze)?

Nie mam jak sprawdzić tej teorii w praktyce bo poza wiertłem nie mam nic co pozwoliłoby mi usunąć zadziory z wnętrza lufy po powiększeniu otworu. Poza tym mnie 14J w zupełności zadowala. No po prawdzie to nawet 7J jest ok, Więc jestem chyba nietypowy. ;)
Strzelam... bo lubię. ;)

JacekZet
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Postautor: JacekZet » 2018-08-06, 10:25

Podobny karabinek, taki sam problem oraz sposób jego rozwiązania:

http://lubelskieforumstrzeleckie.pl/vie ... =198#p3222

Tak mi się przynajmniej wydaje.
Ostatnio zmieniony 2018-08-06, 10:26 przez JacekZet, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
mildot

Postautor: mildot » 2018-08-06, 10:36

Dzięki za link.

Ciśnień na regach nie mam jak zmierzyć - niestety nie mam takiego zaplecza, żeby do każdego rega dorobić sobie adapter. :) Ale jest to ciekawy trop wart sprawdzenia. W sumie doświadczenia z dwoma regami jeden za drugim nie mam żadnego. Muszę to jeszcze przemyśleć. Albo może odezwą się tutaj Ci, którzy już tą drogę przeszli?
Strzelam... bo lubię. ;)

Awatar użytkownika
red5555

Postautor: red5555 » 2018-08-06, 13:10

ten opisywany na forum lubelskim AR20 to mój pierwszy karabinek - kupiony jako oryginał w wersji 7.5J na eGUNie.
Dokupiłem do niego oryginalny regulator 16J oraz sprężynę zbijaka - ale to prawda nie da się go w żaden sposób dociągnąć do magicznego limitu 242m na Exact.
Przy okazji jakiś zawodów rozmawiałem z Dawidem z Serwisu Wiatrowego (który stał się jego właścicielem) wina leżała po stronie regulatora: czy to celowo czy też omyłkowo oba regulatory (wysokiego i niskiego ciśnienia) były ustawione na jedno ciśnienie...
kilka strzeladełek CO2, HW40, Morini CM 162MI, LP50, Kandar P10, LG210 by Cin91, LG110

Wróć do „Wiatrówki”