Weihrauch HW97k vs. AirArms TX200Mk3

Tematy dotyczące wiatrówek

Moderator: Moderatorzy wiatrówkowi

HW97k czy TX200Mk3

Weihrauch HW97k
262
50%
AirArms TX200Mk3
267
50%
 
Liczba głosów: 529

Awatar użytkownika
DoktorPio
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 323
Rejestracja: 22 listopada 2008, 21:23
Tematy: 24
Lokalizacja: Bełchatów
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Weihrauch HW97k vs. AirArms TX200Mk3

Post autor: DoktorPio »

Czytałem wiele tematów i opinii na temat tych dwóch karabinków który lepszy poręczniejszy celniejszy itp.
Kupiłem HW97k po czym poddałem go pełnemu tuningowi nowe prowadnice i sprzęgło z boramidu, system dzielonych sprężyn przeciwskrętnych Oteva z polerowanymi końcówkami uszczelka Zepto, pierścienie prowadzące na tłoku i cylindrze, przegrody w separatorze i wyciszenie i inne bajery :-D
Poprawa była kosmiczna, w karabinku zmniejszył się kop przez co poprawiła się jego celność, poprawił się cykl strzału karabinek stał się cichszy, naciąg jest bardziej (płynny miękki) Vo jest bardziej stabilne. Karabinek stał się po prostu miodny :-D
Ale miałem pewien niedosyt byłem ciekaw jak sie spisuje odwieczny rywal HW97k czyli AA TX200Mk oczywiście i on musiał być po tuningu .
Poczytałem i popytałem kolegów z forum jaki model czy Mk3 czy Hc zdecydowana większość polecała mi z pewnych względów Mk3.
No i taki kupiłem :) po tuningu wykonanym u szanownego Hogana

No i teraz się zaczęło porównanie bo z wielu opinii wyczytałem że TX200 jest zdecydowanie lepszy od HW97k !
Tak więc karabinki pod pachę i na strzelanie :)
Powiem krótko miałem problem żeby dostrzec ta lepszość TX200 nad HW97 i po wystrzeleniu około 500 śrucin z każdego nadal tego nie widzę ?
Wiem wiem zaraz pewnie znajdzie sie kilku mądrych którzy powiedzą ze na TX200 zdobyto o wiele więcej tytułów niż na HW97 :P

Tak więc postanowiłem zrobić na forum małą ankietę na temat porównania i oceny HW97k i AA TX200Mk3.
Prosił bym aby w tej ankiecie brały udział osoby które mają jeden jak i drugi karabinek dopieszczony na maksa albo osoby które miały w swoim posiadaniu takowe cudeńka :-D

Weihrauch HW97k vs. AirArms TX200Mk3 = Alien vs. Predator który jest który to już pozostawiam kolegom do wyboru i oceny :-D

Chciał bym żeby osoba oddająca swój głos swoją ocenę wydawała na podstawie sumy punktów.
Oceniając karabinki w kilku kategoriach i ocenę za każdą wystawiać w zakresie od 1 do 5

1- Wygląd wykonanie (ogólne wrażenie, solidność konstrukcji i materiałów)
2- Poręczność ( jak komu leży ;)
3- Serwis ( rozbiórka konserwacja )
4- Możliwości tuningowe ( możliwości poprawy fabryki i uzyskane efekty )
5- Naciąg i załadunek śutu (który lżej i płynniej sie naciąga no i załadunek srutu )
6- Bezpieczeństwo ( podczas załadunki i przed samo strzałem )
7- Cykl strzału i kop ( praca systemu podczas oddawania strzału i efekt odrzutu )
8- Celność powtarzalność strzału (samo mówi za siebie)
9- Spust ( możliwości regulacji, precyzja )
10- To coś ( czyli sentyment dusza karabinka )
11- Cena ! (według sugestii kolegów dodaję to ważne kryterium :) )


A teraz moje bohaterki ankiety :-D

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

No i moja ocena w w/w kategoriach

1- HW 5 / TX 4 ( jeden i drugi solidnie i wykonane z dobrych materiałów wygląd jak dla mnie punkt więcej dla HW )
2- HW 4 / TX 5 ( trzeba przyznać że TX ma lepiej wyprofilowany uchwyt przy spuście )
3- HW 3 / TX 5 ( zdecydowanie łatwiej jest rozebrac TX to fakt :) )
4- HW 5 / TX 5 ( jeden i drugi mają duże możliwości poprawy choć efekty w HW są bardziej widoczne bo TX wymaga mniej poprawek !)
5- HW 4 / TX 4 ( TX w wersji Mk3 lżej się naciąga od HW natomiast TX ma gorszy załadunek )
6- HW 5 / TX 5 ( jeden jak i drugi są bezpieczne choć niektórzy mówią że HW może obciąć palce ? proszę o podanie choć jednego przykładu ! )
7- HW 5 / TX 3 ( w tej kategorii HW zdecydowanie bije na głowę TX. HW ma o wiele przyjemniejszy cykl strzału, kop na podobnym poziomie )
8- HW 5 / TX 5 ( jak dla mnie i na moje umiejętności jeden jak i drugi są bardzo celne choć czsem wydaje mi się że HW ma lepsze skupienie ? )
9- HW 4 / TX 5 ( tutaj trzeba przyznać że TX ma większe możliwości dopasowania spustu do upodobań użytkownika )
10- HW 5 / TX 3 ( w moim odczuciu choć TX w pewnych sprawach jest lepszy od HW lecz dla mnie to właśnie HW97 ma to coś ? ;)
11- HW 5 / TX 2 ( fakt HW jest tańszy od TX a różnicę można przeznaczyć na optykę lub Slavię :)))
Mój wynik HW97k 50pkt. / TX200Mk3 46pkt.
Czyli punkt dla HW97k

A jaka jest wasza opinia 8-)
Ostatnio zmieniony 10 lipca 2009, 20:16 przez DoktorPio, łącznie zmieniany 3 razy.
HW 100S FSB 5-15x40, Hatsan AT44 LW BULLPUP
HW 97K 3,5-10x40, AirArms ProSport 4-12x40, BSA Lightning XL 3-9x40, FX Phyton 4-16x40, CZ200 Diopter
Awatar użytkownika
cieniasek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 700
Rejestracja: 08 czerwca 2007, 10:39
Tematy: 0
Lokalizacja: Białogard
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Post autor: cieniasek »

Powinieneś dodać jeszcze kryterium ceny.
To często bardzo ważny element naszego wyboru.
Awatar użytkownika
cruze
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 263
Rejestracja: 28 października 2007, 12:58
Tematy: 0
Lokalizacja: Częstochowa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: cruze »

cieniasek pisze:Powinieneś dodać jeszcze kryterium ceny.
To często bardzo ważny element naszego wyboru.
dokładnie TAK! - pozwolę sobie dopisać

11- HW 5 / TX 1 (cena - tu zdecydowanie 97'siódemka biję na głowę TX'a )

wynik: HW97k 50pkt. / TX200Mk3 45pkt.

@DoktorPio - super porównanie - odczucia co do tych karabinków mam bardzo podobne

pozdrawiam
HW 50s ---> Hw 97k ---> Tx200 HC ---> AA ProSport ---> rozbrojony
Awatar użytkownika
DoktorPio
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 323
Rejestracja: 22 listopada 2008, 21:23
Tematy: 24
Lokalizacja: Bełchatów
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: DoktorPio »

Według sugestii kolegów dodałem kryterium ceny :)

Fajnie by było żeby osoby głosujące wypowiedziały się chociaż w jednym zdaniu czemu wybierają ten a nie inny karabinek ?
Śmiem twierdzić że gro osób oddających głos miała odczynienia tylko z jednym z tych karabinków, stąd wyniki mogą być nie miarodajne :-D
HW 100S FSB 5-15x40, Hatsan AT44 LW BULLPUP
HW 97K 3,5-10x40, AirArms ProSport 4-12x40, BSA Lightning XL 3-9x40, FX Phyton 4-16x40, CZ200 Diopter
Raphael27
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1297
Rejestracja: 26 września 2007, 17:10
Tematy: 34
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Raphael27 »

Strzelaniem z obu i zagłosowałem na TX.
Spust TX bardziej przypomina mi PCP niż sprężynę, HW typowa sprężyna spust kiwa lekko się na boki z tąt pk dla TX.
Łoże: w hw spust jest za daleko od chwytu, w TX tego nie ma.
Celność: wiatrówka musi być wygodna dla użytkownika żeby oddać celny strzał to przemawia bardziej za TX
Cenowa: hw to taka alternatywa Tx więc sprawa jest prosta; jeśli chcemy strzelać wygodnie z czym zwiększa się celność i mamy dość funduszy to TX jeśli mniej to HW97K.
RysiekŁ
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 675
Rejestracja: 15 listopada 2007, 17:54
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: RysiekŁ »

Witam.
Moim zdaniem TX200Mk3 w każdym elemencie o które pytasz przewyższa i to dość wyraźnie HW97k.
Jedynie p.1-bo o gustach ponoć się nie dyskutuje to kwestia gustu.
A cena w pewnym stopniu odzwierciedla różnice między tymi karabinkami.
Z punktu widzenia czysto technicznego HW97k w porównaniu do TX200Mk3 to urządzenie z minionej epoki.
Trafnie napisał kolega Raphael 27 kogo nie stać na TX 200Mk3 niech zadowoli się tańszym też niezłym HW97k.

RysiekŁ.
Awatar użytkownika
DoktorPio
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 323
Rejestracja: 22 listopada 2008, 21:23
Tematy: 24
Lokalizacja: Bełchatów
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: DoktorPio »

Oj to chyba koledzy nie strzelali z tuningowanych wersji HW97k ?

Bo jeśli chodzi o karabinki nowe wyjęte bezpośrednio z pudełka to owszem TX ma przewagę nad HW
Ale po poprawkach tuningowych w jednym jak i drugim karabinku no to sytuacja wówczas jest bardzo ale to bardzo kontrowersyjna !
I nie są to tylko moje słowa :-D
HW 100S FSB 5-15x40, Hatsan AT44 LW BULLPUP
HW 97K 3,5-10x40, AirArms ProSport 4-12x40, BSA Lightning XL 3-9x40, FX Phyton 4-16x40, CZ200 Diopter
Awatar użytkownika
kłapek
Ekspert Wiatrówki
Ekspert Wiatrówki
Reactions:
Posty: 1741
Rejestracja: 20 lutego 2006, 18:22
Tematy: 40
Lokalizacja: Grodków
Grupa: Ekspert Wiatrówki

Post autor: kłapek »

RysiekŁ pisze:Moim zdaniem TX200Mk3 w każdym elemencie o które pytasz przewyższa i to dość wyraźnie HW97k.
Jedynie p.1-bo o gustach ponoć się nie dyskutuje to kwestia gustu.
A cena w pewnym stopniu odzwierciedla różnice między tymi karabinkami.
Z punktu widzenia czysto technicznego HW97k w porównaniu do TX200Mk3 to urządzenie z minionej epoki.
Trafnie napisał kolega Raphael 27 kogo nie stać na TX 200Mk3 niech zadowoli się tańszym też niezłym HW97k.
Też ja z tym się nie zgodzę ;laughing:
Miałem/mam obydwa, ale... wykonanie i materiały zdecydowanie na korzyść HW. Cykl strzału podobnie. HW przy TXie jest bardzo szybkie właśnie dzięki napięciu wstępnemu sprężyny. Dodatkowo w TXie bardzo często czuć tzw. skręt tłoka podczas strzału, z którym oczywiście walczy się różnego rodzaju łożyskowaniem prowadnic. Jednak moim zdaniem zanika on dopiero po pewnym czasie/przebiegu (ułożenie sprężyny i prowadnicy).
Obydwa mają do du.. osadę. Mi osobiście w jednym i drugim brakuje regulowanej stopki i baki :)
Mój nowy terapeuta na imię ma can-am :-D
Awatar użytkownika
Escorpio
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 393
Rejestracja: 15 czerwca 2007, 15:16
Tematy: 0
Lokalizacja: Bardzo Dziki Zachód
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Escorpio »

Tuning = kolejne koszta. Poza tym, nie każdy strzela z tuningowanych na "maxa".
Inna sprawa jest taka, że przeróbki TX'a są tańsze.

Tak w sumie, to byłoby fajnie, gdyby wypowiedział się odnośnie tych karabinków któryś z naszych magików [albo wszyscy] - włącznie z oceną materiałów, konstrukcji, etc.

Pozdrawiam,
G.

PS. Jak wiemy, do HW często zakłada się dzieloną sprężynę. A gdyby takie coś założyć do TX'a?
AA S400 + Zeiss Diatal 6x42T*

Grupa Strzelecka Dziki Zachód
Knives.pl Dolny Śląsk
Pioterekk
Reactions:
Posty: 13
Rejestracja: 10 kwietnia 2008, 15:11
Tematy: 0
Lokalizacja: Olsztyn
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Pioterekk »

HW97k@Hogan miodzio .
Głosuję na "niemca" pozdr.
RysiekŁ
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 675
Rejestracja: 15 listopada 2007, 17:54
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: RysiekŁ »

Witam.
Tuning w HW o którym mowa polega na skróceniu cylindra dorobieniu ślizgu na tłoku który ma bardzo cienkie ścianki jest to dość trudna praca do wykonania przez dobrego fachowca,oczywiście kosztowna tak że cena wędruje w górę,w TX ścianka tłoka jest grubsza i łatwiej wykonać ślizgi,wtedy praca całego systemu jest taka jak w ProSport czyli oddalamy się jeszcze dalej od HW97k.
A co do tej miodności pracy i porównywalnym odrzucie to proszę sobie odpowiedzieć gdzie się podziewa energia z 34 zwojów sprężyny o śr.3,1mm osiągając w porywach 16J,podpowiem ano kopie w strzelca i lunetę,HW staje się miodne jak ,,ułoży się sprężyna,, czyli moc spadnie do 14J morze 15J.
W TX200Mk3 jest sprężyna 26 zwojów śr.drutu 3mm odpowiednio dopracowana daje około 20J ja w swoim TX musiałem usunąć wszystkie podkładki które fabryka włożyła i bez podkładek utrzymuje 16.5J z minimalnym napięciem wstępnym,dodać należy że w HW napięcie wstępne sprężyny jest bardzo duże.

RysiekŁ.
Luka
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2171
Rejestracja: 01 września 2004, 13:23
Tematy: 0
Lokalizacja: Poznań
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Luka »

1- Wygląd wykonanie (ogólne wrażenie, solidność konstrukcji i materiałów)

Zdecydowanie TX.

2- Poręczność ( jak komu leży ;)

TX. Mam za małe dłonie abym mógł normalnie obsługiwać spust w HW.

3- Serwis ( rozbiórka konserwacja )

TX - rozebrać i złożyć można na kolanie

4- Możliwości tuningowe ( możliwości poprawy fabryki i uzyskane efekty )

Punkt nieprecyzyjny. Jeśli lepiej kiedy trzeba więcej zrobić, to HW. W TX-e praktycznie wszytko się kręci wokół sprężyny i prowadnicy, co właściwie podpada pod zwykłą obsługę.

5- Naciąg i załadunek śutu (który lżej i płynniej sie naciąga no i załadunek srutu )

Naciąg lżejszy w Mk3, załadunek to kwestia przyzwyczajenia. Właściciele HW nie lubią w TXach tego, że podczas załadunku wymusza obsługę bezpiecznika tą samą ręką co obsługuje się spust. Wymuszone większe bezpieczeństwo, czy wygoda?

6- Bezpieczeństwo ( podczas załadunki i przed samo strzałem )

TX

7- Cykl strzału i kop ( praca systemu podczas oddawania strzału i efekt odrzutu )

Konstrukcja HW pozwala na szybszy cykl strzału przy niższych energiach. TX aby był szybki musi mieć powyżej 15J.

8- Celność powtarzalność strzału (samo mówi za siebie)

Najmniej powtarzalnym elementem w układance jest strzelec

9- Spust ( możliwości regulacji, precyzja )

Trudno tu mówić o precyzji. Oba spusty muszą przenosić podobne obciążenia i oba tylko do pewnych granic są bezpieczne. Jeśli ktoś ma w TXie spust ustawiony prawie na dotyk, to karabinek jest dość niebezpieczny.

10- To coś ( czyli sentyment dusza karabinka )

Oba nie mają duszy

11- Cena ! (według sugestii kolegów dodaję to ważne kryterium :) )

Jeśli ergonomicznie nie pasuje HW, to nawet nie ma co rozważać tego kryterium. Bo albo będziesz mógł strzelać, albo udawać że strzelasz.
Tx jest droższy, ale doprowadzenie HW do stanu TXa też więcej kosztuje.
Luka
CZ-200STR,HORNET,EV2,Obrazek
Janosik2007
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 580
Rejestracja: 24 lutego 2007, 12:50
Tematy: 0
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Janosik2007 »

Raphael27 pisze:Cenowa: hw to taka alternatywa Tx więc sprawa jest prosta; jeśli chcemy strzelać wygodnie z czym zwiększa się celność i mamy dość funduszy to TX jeśli mniej to HW97K.
Myślę, że dodanie kryterium ceny w tej ankiecie było niepotrzebne, bo albo z góry przyznaje punkty HW (raczej nie ma takich co wolą wydać więcej niż mniej...), albo powoduje wartościowanie warunkowe (np. cyt. powyżej) i jak tu wystawić ocenę?
Wg mnie fajnie by było zobaczyć wyniki tej ankiety, bez zbędnych dywagacji. Sucha ocena w 10 kategoriach (skala 1-5) + suma punktów + głos... i tyle. Jakieś krótkie uzasadnienie ilości przyznanych punktów myślę, że może być dopuszczalne ale nie konieczne! w końcu to ankieta, wystawiamy swoją subiektywną ocenę!
Np. "Jedynie p.1-bo o gustach ponoć się nie dyskutuje to kwestia gustu. "
Autor ankiety nie oczekuje dyskusji, oceń wg siebie (skala 1-5) i tyle...
Nie wiem ilu Forumowiczów ma lub dobrze zna obydwa karabinki, lecz stosując się do reżimów narzuconych przez autora ankiety, przy odpowiedniej ilości głosów, można by wyciągnąc bardzo interesujące wnioski :shock:
Awatar użytkownika
hongi
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 493
Rejestracja: 30 sierpnia 2007, 22:48
Tematy: 0
Lokalizacja: Tychy
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: hongi »

Luka pisze: 10- To coś ( czyli sentyment dusza karabinka )

Oba nie mają duszy
Tu się kolego mylisz ;laughing: duszy to nie maja ale... PCP-y :)
:)
Janosik2007
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 580
Rejestracja: 24 lutego 2007, 12:50
Tematy: 0
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Janosik2007 »

seat97 pisze: Tu się kolego mylisz ;laughing: duszy to nie maja ale... PCP-y :)
:one:
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wiatrówki”