PCP - tolerancja na cisnienie i jakosc manometrow

Tematy dotyczące wiatrówek

Moderator: Moderatorzy wiatrówkowi

trokpol
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 198
Rejestracja: 22 stycznia 2003, 17:09
Tematy: 2
Lokalizacja: gdynia
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

PCP - tolerancja na cisnienie i jakosc manometrow

Post autor: trokpol »

chcialem poprosic o opinie osoby obeznane z tematem ladowania pcp - jaki jest margines tolerancji cisnienia ( przeladowania ), choc w tym akurat przypadku bedzie ona zapewne rozna dla roznych broni to choc rzad wielkosci moze byc zblizony - jakie konsekwencje moze niesc ze soba przeladowanie zbyt wyskokim cisnieniem - i druga sprawa. tak sie zlozylo ze kupowalem dzis butle 300 bar dla kolegi krzyska i na miejscu sprawdzalem zestaw do ladowania s10 dla niego. podkrecalem z wlascicielem sklepu 5 manometrow o zakresie 400 bar do nabitej butli. manometry wskazywaly od 320 do 335 bar.... na tarczy manometru zas widnieje klasa 2,5 jesli sie nie myle - czy to oznacza iz tolerowany blad dla tego wskaznika to 2,5 % ? jesli tak to nijak nie trzymaja klasy dokladnosci.... i stad moje pytanie nr 2 - czy znacie adres sklepu ktory sprzedaje moze troszke drozsze ( te kosztuja 30 zl ) ale dokladniejsze manometry - a najlepiej jeszcze wysylkowo... w tym konkretnym centrum nurkowym nie potrafili pomoc - byc moze gdzies pomylilem pojecia - prosze o sprostowanie. na moim manometrze do nurkowania ( nie jestem zadnym zawodowcem - czysta rekreacja ) widnieje oznaczenie klasy 0,5 i taki juz by mnie urzadzal... niestety ten jest czescia bardzo jak dla mnie drogiego automatu i nijak nie oplaca sie rozbierac.... z gory serdecznie dziekuje za pomoc

marcin
Jerzy
Właściciel
Właściciel
Reactions:
Posty: 2364
Rejestracja: 21 listopada 2002, 23:08
Tematy: 124
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Grupa: Administratorzy

Post autor: Jerzy »

Ciśnienie próbne dla zbiorników powietrza wynosi 1,5x ciśnienie robocze.
Różnica wartości podana przez Ciebie jest ponizej 5%(od 320 do 335 bar), więc mozna przyjąć że ciśnienie w butli wynosiło 327,5 bara a manometry wskazywały z dokłądnoscią +- 2,5%. U mnie możesz zamówić dowolny manometr, rozsądny rozmiar będzie miał w klasie 1, dokłdniejszy bedzie bardzo duży.
Jerzy
Awatar użytkownika
TZ
Ekspert Wiatrówki
Ekspert Wiatrówki
Reactions:
Posty: 4743
Rejestracja: 30 listopada 2002, 08:15
Tematy: 159
Grupa: Ekspert Wiatrówki

Post autor: TZ »

By the way Jerzy, czy zechcesz przywie¼æ do Morska jaki¶ zestawik do mojej butli, bo ten poprzedni zestaw jest ¶redni.
TZ
PFTA/WKFT więcej wiatru, trochę nitro
Awatar użytkownika
HunterKK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 541
Rejestracja: 03 stycznia 2003, 01:32
Tematy: 22
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: HunterKK »

Jerzy jak mozesz to napisz jakie sa koszta niezbednego osprzetu do PCP np. do webleya raidera. Mam na mysli przejsciowki, wezyki i inne gady niezbędne do naladowania PCP 8)
trokpol
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 198
Rejestracja: 22 stycznia 2003, 17:09
Tematy: 2
Lokalizacja: gdynia
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: trokpol »

ile kosztuje manometr klasy 1 ? chetnie nabede. rozumiem ze zbiornik wytrzymac powinien 1,5 cisnienia znamionowego - czy to samo tyczy sie samej broni do ktorej wkrecam zbiornik ( s10 ) ? dziekuje za odpowiedz poprzednia - juz wiele rozjasnia. z innej beczki - mial moze ktos z kolegow do czynienia z carbonowymi butlami 400 bar ? sa ponoc piekielnie lekkie a to cisnienie plus mala waga to dla nas powinien byc rarytas..... ile to ladowan z jednej butli heh. niestety centra nurkowe w polsce nie maja tego w ofercie - nie nadaje sie pod wode wlasnie z powodu zbyt malej wagi - w usa jest to standardowe wyposazenie sluzb przeciwogniowych
Awatar użytkownika
kinemax
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 917
Rejestracja: 08 grudnia 2002, 19:55
Tematy: 32
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: kinemax »

Wg producenta w moim AA należy ładować 195bar, a przy ok. 250 puści zawór zbiornika powodując konieczność jego wymiany (nie sprawdzałem;))
Raz czy dwa naładowałem do ok. 210 i wszystko było ok, ale normalnie staram się 200 nie przekraczać.
Rzeczy są względne; stąd jeśli mówię coś z pewnością, ukazuję swoją głupotę.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wiatrówki”