Konserwacja wiatrówki - pistoletu PCA

Tematy dotyczące wiatrówek

Moderator: Moderatorzy wiatrówkowi

Awatar użytkownika
Tony Halik
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 28
Rejestracja: 08 października 2007, 18:48
Tematy: 0
Lokalizacja: Zarzycie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Konserwacja wiatrówki - pistoletu PCA

Post autor: Tony Halik »

Zakupiłem niedawno Marksmana Deluxe 2004 z czasem zacząłem martwić się o mechanizm sprężający powietrze (tą "pompko - tubę"): mianowicie smar zaczął się "wycierać" i uciekać na brzeg mechanizmu. W obawie o sprzęt, nasmarowałem mechanizm zwykłym uniwersalnym smarem. Czy nie postąpiłem niewłaściwie? Czy tego typu konstrukcję trzeba nasmarowywać, jeśli tak, to czy specjalistycznym smarem i jak często?
Awatar użytkownika
Spinner
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 8164
Rejestracja: 23 sierpnia 2003, 21:52
Tematy: 242
Lokalizacja: Gdańsk
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Post autor: Spinner »

Krajan jesteś ,ziom - więc podaję na tacy:
http://forum-bron.pl/search.php?mode=results
damian2
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 395
Rejestracja: 11 maja 2005, 14:15
Tematy: 0
Lokalizacja: warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: damian2 »

Konserwuje sie, musisz polupkowac. jedna szkola optuje za gestym smarem, druga twierdzi, ze wystarcza co jakis czas przetrzec ballistolem. tlok w koncu pracuje i ociera sie, uszczelka na sucho sie wyciera.
pistolety CO2, HW 45, HW 97
Awatar użytkownika
Tony Halik
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 28
Rejestracja: 08 października 2007, 18:48
Tematy: 0
Lokalizacja: Zarzycie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Tony Halik »

damian2 pisze:Konserwuje sie, musisz polupkowac. jedna szkola optuje za gestym smarem, druga twierdzi, ze wystarcza co jakis czas przetrzec ballistolem. tlok w koncu pracuje i ociera sie, uszczelka na sucho sie wyciera.
Dzięki za informację, polupkowałem trochę i parę odpowiedzi na moje pytania się znalazło. (choć wyszukiwarka pozostawia wiele do życzenia...) Z tym że trochę za późno, bo właśnie mój pistolecik uległ awarii (prawdopodobnie wskutek niewłaściwego konserwowania właśnie): mianowicie ucieka z niego sprężone wcześniej powietrze (wystarczy położyć go na minutkę, a potem śrut po strzale nawet nie opuści lufy). Z tego co wyszukałem, to prawdopodobnie uszczelka. I tu zwracam się po raz kolejny z pytaniem - a właściwie nie pytaniem, a prośbą o kompleksową poradę. Potrzebne mi jak najbardziej szczegółowe instrukcje, jak ową uszczelkę wymienić i czego się przy tej operacji wystrzegać (nigdy nie miałem PCA, więc chcę jak najwięcej wiedzieć, by ponownie czegoś nie spieprzyć, na forum zaś opisane jest to zwykle dość ogólnie). Poza tym oczywiście sama konserwacja: co i jak często należy smarować? (ja do tej pory zwykle smarowałem tylko część tłoka wysuwającą się podczas ładowania) Jaką ilość smaru ŁT-43\oleju Balistol należy na poszczególne części nanieść?
Wiem, że pytania mogą się wydawać głupie, ale po prostu chcę wszystko zrobić jak należy, by sprzętem się cieszyć możliwie jak najdłużej.
Pozdrawiam
zpo
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 28
Rejestracja: 31 sierpnia 2004, 18:27
Tematy: 0
Lokalizacja: Mosina
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: zpo »

Troszkę o samym smarowaniu i konserwacji możesz znaleźć w temacie
Konserwacja FWB 600
Co prawda dotyczy on karabinka, ale to też PCA, jak pistolet, ale większe...
Slavia 631 LUX + Vomz 4x32
FWB 600
Diabelek
Reactions:
Posty: 12
Rejestracja: 02 listopada 2004, 19:45
Tematy: 0
Lokalizacja: Czestochowa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Diabelek »

zpo dzięki wielkie za podrzucenie linka, miałem ten sam problem co Tony Halik i lupka niezbyt pomagała ;) owszem dowiedziałem sie z 10 innych rzeczy ale tego nie było ;)
fajnie ze czasem ktoś się zatroszczy i pomoże nowicjuszą ;)
pozdrawiam
Diabelek
Awatar użytkownika
Tony Halik
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 28
Rejestracja: 08 października 2007, 18:48
Tematy: 0
Lokalizacja: Zarzycie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Tony Halik »

zpo pisze:Troszkę o samym smarowaniu i konserwacji możesz znaleźć w temacie
Konserwacja FWB 600
Co prawda dotyczy on karabinka, ale to też PCA, jak pistolet, ale większe...
Na ten temat natknąłem się już podczas poprzednich poszukiwań, jednak wolałbym rady od posiadacza Marksmana 2004 \ HW 40 i opis smarowania jego części (wszak jest ich tu na forum przynajmniej kilku jak się zdaje...). No i pozostaje jeszcze kwestia aktualnie bardziej mnie nurtująca - wymiana owej nieszczęsnej uszczelki (no chyba że to jednak nie z nią jest problem a z czymś innym - objawy opisałem nieco wyżej). Z tym że BARDZO prosiłbym o wytłumaczenie tzw. "łopatologiczne" - czyli wszystko po kolei, maksymalnie ułatwiając odbiór osobie zupełnie "nie będącej w temacie".
Pozdrawiam po raz kolejny
Awatar użytkownika
Radek Ch
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3645
Rejestracja: 18 października 2005, 21:08
Tematy: 0
Lokalizacja: Gdańsk
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Radek Ch »

Kolego Tony Halik - to imię i nazwisko jest tzw. "dobrem i wartością własną" osoby publicznej i nieżyjącej, więc jego wykorzystanie bez zgody rodziny nieżyjącego jest co najmniej niewskazane. Ponieważ forum jest przestrzenią publiczną - proponuję napisać do Admina i poprosić o zmianę nicka...
Anar Nányë Andúril i né Narsil i macil Elendilo. Lercuvanten i móli Iwebëo. Isil
Awatar użytkownika
Tony Halik
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 28
Rejestracja: 08 października 2007, 18:48
Tematy: 0
Lokalizacja: Zarzycie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Tony Halik »

Radek Ch pisze:Kolego Tony Halik - to imię i nazwisko jest tzw. "dobrem i wartością własną" osoby publicznej i nieżyjącej, więc jego wykorzystanie bez zgody rodziny nieżyjącego jest co najmniej niewskazane. Ponieważ forum jest przestrzenią publiczną - proponuję napisać do Admina i poprosić o zmianę nicka...
Tak, ale akurat tak się składa, że moje imię i nazwisko - po niewielkim skróceniu - układają się w taką a nie inną kombinację. Wszyscy moi znajomi nazywają mnie tak, dlaczego więc nie miałbym używać przezwiska jako nicku?
Ciągle liczę na odzew odnośnie tematu - takie wiadomości jak zacytowany post, wolałbym dostać na priva.
Cypis
Gość
Gość
Reactions:
Tematy: 
Grupa: Goście

Post autor: Cypis »

Tony Halik pisze:Ciągle liczę na odzew odnośnie tematu
Uszczelka to zwykły gumowy oring do dostania w "dobrych sklepach z uszczelnieniami technicznymi".

Rozebrać równie prosto. Wybij (a lepiej wyciśnij) sworzeń osi obrotu tłoczyska (ten przy górnej części "pokrywy" pistoletu). Wyciągasz tłok, zdejmujesz oring, mierzysz go, kupujesz nowy ,zakładasz nowy, smarujesz, składasz do kupy, strzelasz.
Awatar użytkownika
mrs
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 228
Rejestracja: 21 marca 2006, 09:43
Tematy: 0
Lokalizacja: Wrocław, często
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: mrs »

Ad. Cypis.
Czy cos się stało, ze musiałeś wymieniać uszczelkę?
Pozdrawiam
Marek
sprężynowe i PCP; długie i krótkie
Cypis
Gość
Gość
Reactions:
Tematy: 
Grupa: Goście

Post autor: Cypis »

mrs pisze:Ad. Cypis.
Czy cos się stało, ze musiałeś wymieniać uszczelkę?
Nie. Dlaczego sądzisz że zmieniałem? :) Po prostu wiem jak to rozebrać. Ot taka wrodzona ciekawość. A pistolecik działa jak działał. Spoko. Wszystko jest OK.
Awatar użytkownika
Tony Halik
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 28
Rejestracja: 08 października 2007, 18:48
Tematy: 0
Lokalizacja: Zarzycie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Tony Halik »

Cypis pisze:Rozebrać równie prosto. Wybij (a lepiej wyciśnij) sworzeń osi obrotu tłoczyska (ten przy górnej części "pokrywy" pistoletu). Wyciągasz tłok, zdejmujesz oring, mierzysz go, kupujesz nowy ,zakładasz nowy, smarujesz, składasz do kupy, strzelasz.
Bardzo dziękuję za odpowiedź na moje pytanie. Z tym że zapomniałeś wspomnieć o śrubce imbusowej na końcu tłoka. (pierwszy raz widziałem tak małego imbusa - nie miałem takiego klucza i musiałem "tuningować" gwoździa...) Jako że z początku tego nie zauważyłem, miałem - przy składaniu - pewien kłopot, który o mało nie zakończył się urwaniem zawiasu: jako że bolec nie chciał wchodzić, postanowiłem, że "nic na siłę, lekko młotkiem" :039: . Ale poza tym wszystko jest już OK.
Dziękuje za pomoc i pozdrawiam

PS: Do nasmarowania użyłem smaru LT-42 (a na forum zalecany jest ŁT-43) - czym te dwa smary się różnią, i czy będzie miało to negatywny wpływ na wiatrówkę?
Cypis
Gość
Gość
Reactions:
Tematy: 
Grupa: Goście

Post autor: Cypis »

Tony Halik pisze:PS: Do nasmarowania użyłem smaru LT-42 (a na forum zalecany jest ŁT-43) - czym te dwa smary się różnią, i czy będzie miało to negatywny wpływ na wiatrówkę?
10 sek. pracy z googlami i...
"ORGANIKA ŁT 42 - NLGI: 2 - zakres temp. pracy od -30°C do +110°C, lub
ORGANIKA ŁT 43 - NLGI: 3 - zakres temp. pracy od -20°C do +120°C."

42 - brązowy
43 - zielony

Na wiatrówkę negatywnego raczej nie. Jak już to na gumę uszczelki a tą już wiesz jak wymienić ;)

Wiatrówek nie należy demonizować ale traktować jak zwykłe (proste dodajmy) mechanizmy i tak też je naprawiać i eksploatować.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wiatrówki”