Legalizacja butli powietrznych

Tematy dotyczące wiatrówek

Moderator: Moderatorzy wiatrówkowi

Awatar użytkownika
Arnie
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 4852
Rejestracja: 26 sierpnia 2005, 15:41
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa - Włochy
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Post autor: Arnie »

To nie UDT likwiduje stare butle tylko Straż Pożarna. A co do telefonu to wlasnie pytam skąd masz takie informacje bo w UDT twierdzą zupełnie cos innego :)
Awatar użytkownika
MUrsus
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1676
Rejestracja: 04 stycznia 2009, 11:32
Tematy: 0
Lokalizacja: Gdzieś ... na google map
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: MUrsus »

Arnie pisze:To nie UDT likwiduje stare butle tylko Straż Pożarna. A co do telefonu to wlasnie pytam skąd masz takie informacje bo w UDT twierdzą zupełnie cos innego :)
Masz rację UDT nie jest firmą utylizacyjną (likwidującą), tylko dozorującą, która wykonuje badanie techniczne dopuszczające dane urządzenie do użytkowania, pod warunkiem spełnienia przez urządzenie wymogów zapisanych w przepisach.

A przepisy możesz przeczytać np.

1. Urządzenia podlegające UDT.

2. Przepisy dotyczące legalizacji zbiorników wysokociśnieniowych.

3. UDT - badania techniczne

Myślę że to wyjaśni wszystkie wątpliwości.
Obrazek
Awatar użytkownika
Arnie
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 4852
Rejestracja: 26 sierpnia 2005, 15:41
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa - Włochy
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Post autor: Arnie »

W żadnym z podanych przepisów nie znalazlem informacji, że butle stalowe mają okreslony termin "przydatności", po ktorym nie można przeprowadzic legalizacji ( nie dotyczy oczywiście kompozytów)
Awatar użytkownika
FalloutBoy
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 35
Rejestracja: 10 marca 2009, 21:37
Tematy: 0
Lokalizacja: Szczecin / Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: FalloutBoy »

Nie jest problemem ich termin "przydatności", ale certyfikaty, które posiadają (lub nie) oraz podstawa na jakiej trafiły do użytku.
Wcześniej byłem "Igi_PL"

AA S400 Classic+BT4-12x40+tłumik AA
SKIF A-3000
Awatar użytkownika
V00d00
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 49
Rejestracja: 20 grudnia 2008, 23:29
Tematy: 0
Lokalizacja: slask
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: V00d00 »

MUrsus pisze:
Arnie pisze:To nie UDT likwiduje stare butle tylko Straż Pożarna. A co do telefonu to wlasnie pytam skąd masz takie informacje bo w UDT twierdzą zupełnie cos innego :)
Masz rację UDT nie jest firmą utylizacyjną (likwidującą), tylko dozorującą, która wykonuje badanie techniczne dopuszczające dane urządzenie do użytkowania, pod warunkiem spełnienia przez urządzenie wymogów zapisanych w przepisach.

A przepisy możesz przeczytać np.

1. Urządzenia podlegające UDT.

2. Przepisy dotyczące legalizacji zbiorników wysokociśnieniowych.

3. UDT - badania techniczne

Myślę że to wyjaśni wszystkie wątpliwości.
Masz racje samo UDT nie likwiduje butli - inspektor z UDT przyjezdza do firmy uprawnionej legalizujacej butle i wystawia odpowiedni protkoł o koncu eksploatacji danej butli jesli butla nie spelnia warunkow eksploatacyjnych tj. wiek butli, jej stan techniczny.
Druga sprawa znajdz mi ustawe ktora mowi ze Straz Pozarna ma uprawnienia na likwidacje takich butli. Bo z tego co jest mi wiadomo likwidacje robia uprawnione punktu skupu zlomu i za taka likwidacje trzeba dodatkowo zaplacic. UDT nie wykonuje badania techniczne tylko dozoruje takie badania w firmach uprawnionych. Ale niewiem jak jest tam u was w Stolicy. Watek robi sie coraz ciekawszy dlatego nie moge sie doczekac kolejnego odbioru u mnie w firmie bede mial o czym rozmawiac z inspektorem.
Tylko Makarov
w przyszłosci HW97k lub BSA Lightning Tactical
Awatar użytkownika
V00d00
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 49
Rejestracja: 20 grudnia 2008, 23:29
Tematy: 0
Lokalizacja: slask
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: V00d00 »

Arnie pisze:To nie UDT likwiduje stare butle tylko Straż Pożarna. A co do telefonu to wlasnie pytam skąd masz takie informacje bo w UDT twierdzą zupełnie cos innego :)
A mozesz powiedziec z kim rozmawiales ewentualnie jakis nr telefonu...powolam sie na uprawnienia mojej firmy i skoryguje te informacje
Tylko Makarov
w przyszłosci HW97k lub BSA Lightning Tactical
Awatar użytkownika
Arnie
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 4852
Rejestracja: 26 sierpnia 2005, 15:41
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa - Włochy
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Post autor: Arnie »

V00d00 pisze:butli jesli butla nie spelnia warunkow eksploatacyjnych tj. wiek butli, .
Ze wszystkim sie zgadzam, oprocz tego "wiek butli" :) W żadnym przepisie ani w rozmowie telefonicznej nie mówiono o wieku butli jako podstawy ( oczywiście przy spełnieniu pozostałych warunków) do nie zrobienia legalizacji. Nie upieram sie przy swoim zdaniu, ale chcialbym znac podstawe na jakiej twierdzicie, ze wiek butli jest podstawą jej dyskwalifikacji.
PS: Poza kompozytami i innymi wynalazkami
Awatar użytkownika
MUrsus
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1676
Rejestracja: 04 stycznia 2009, 11:32
Tematy: 0
Lokalizacja: Gdzieś ... na google map
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: MUrsus »

Arnie pisze:
V00d00 pisze:butli jesli butla nie spelnia warunkow eksploatacyjnych tj. wiek butli, .
Ze wszystkim sie zgadzam, oprocz tego "wiek butli" :) W żadnym przepisie ani w rozmowie telefonicznej nie mówiono o wieku butli jako podstawy ( oczywiście przy spełnieniu pozostałych warunków) do nie zrobienia legalizacji. Nie upieram sie przy swoim zdaniu, ale chcialbym znac podstawe na jakiej twierdzicie, ze wiek butli jest podstawą jej dyskwalifikacji.
PS: Poza kompozytami i innymi wynalazkami
Każdy produkt ma swój "cykl życia", myślę że wiek butli nie ma tu większego znaczenia. Nie napisałem że wiek jest dyskwalifikujący dla urządzenia, wyobraźmy sobie butlę która przeleżała w magazynie 30 lat i jest w stanie idealnym, też kończy żywot z zasady? chociaż spełnia wszystkie normy eksploatacyjne i bezpieczeństwa. Myślę że nie. Uszkodzenia mechaniczne, grubość powłoki itp. powodują cofnięcie legalizacji i złomowanie, a wiek w przypadku urządzeń technicznych nie ma znaczenia (oczywiście są normy ograniczające użytkowanie urządzeń związanych z bezpieczeństwem). I jeszcze jeden przykład taki staromodny: "Ciuchcie" mające ponad 100 lat są eksploatowane na liniach historycznych :)

Wczytałem się w przepisy i nie znalazłem ograniczeń wiekowych, myślę że jest to sprawa decyzji UDT-owca od której zawsze można się odwołać.
Obrazek
Awatar użytkownika
oryks
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1912
Rejestracja: 23 czerwca 2006, 12:10
Tematy: 19
Lokalizacja: Osielsko
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: oryks »

... UDT likwiduje stare butle celowo, ale to przeciez dla naszego bezpieczenstwa. Nie chcialbys chyba zeby jadac sobie na strzelanko taka butla wypier........ ci w bagazniku. Wydaje mi sie ze telefon do UDT wszystko wyjasni.
Słusznie bezpieczeństwo na pierwszym miejscu ! Pewnie dlatego :
Ja dostałem od strażaków butle złomowaną, nie nadawały się do legalizacji z powodu uszkodzenia poszycia zewnętrznego. I tu zadziałały przepisy BHP . Zawiozłem do znajomego z Suponu ( pośrednik z UDT) i butla otrzymała nową legalizację . Wniosek jest taki: Wszystko zależy od tzw. "czynnika ludzkiego" czyli chęci ( czyt. opłaty ).
Wystarczyło odpowiednio posmarować, uszkodzenie poszycia się zagoiło i jest bezpiecznie.
KUJAWSKO-POMORSKA GRUPA STRZELECKA
Awatar użytkownika
MUrsus
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1676
Rejestracja: 04 stycznia 2009, 11:32
Tematy: 0
Lokalizacja: Gdzieś ... na google map
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: MUrsus »

oryks pisze: Wystarczyło odpowiednio posmarować, uszkodzenie poszycia się zagoiło i jest bezpiecznie.
MUrsus pisze: Arnie, butle są w bardzo dobrym stanie, a jednostka państwowa musi wydać pieniądze np. na butle kompozytowe. I tu wymyślają likwidację sprzętu 100% sprawnego. Co do likwidacji 10.....100 letnich zadzwoń do UDT i masz potwierdzoną z pewnego źródła informację.
Źle zrozumiałeś ( czytasz wybiórczo ;)), faktycznie butla jest w 100% sprawna i jedynie posiadała zdartą farbę, opis uszkodzeń poszycia był tylko pretekstem do nowych zakupów. Dodam że na koniec roku :). A koledzy w czerwonych maszynach wymieniali na kompozyty wg. zasady sztuka za sztukę :). Jestem zwolennikiem użytkowania sprzętu b.bezpiecznego. Życie mam jedno! :516:
Obrazek
Awatar użytkownika
V00d00
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 49
Rejestracja: 20 grudnia 2008, 23:29
Tematy: 0
Lokalizacja: slask
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: V00d00 »

Arnie pisze:
V00d00 pisze:butli jesli butla nie spelnia warunkow eksploatacyjnych tj. wiek butli, .
Ze wszystkim sie zgadzam, oprocz tego "wiek butli" :) W żadnym przepisie ani w rozmowie telefonicznej nie mówiono o wieku butli jako podstawy ( oczywiście przy spełnieniu pozostałych warunków) do nie zrobienia legalizacji. Nie upieram sie przy swoim zdaniu, ale chcialbym znac podstawe na jakiej twierdzicie, ze wiek butli jest podstawą jej dyskwalifikacji.
PS: Poza kompozytami i innymi wynalazkami
Moge cie prosic o nr tel oddzialu UDT do ktorego dzwoniles.

MUrsus "ciuchci" a raczej parowozow w to nie mieszaj bo to jest miedzy innymi specjalizacja mojej firmy. Na naprawe kotlow parowozowych jest specjalistyczna technologia naprawcza.
Tylko Makarov
w przyszłosci HW97k lub BSA Lightning Tactical
Awatar użytkownika
V00d00
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 49
Rejestracja: 20 grudnia 2008, 23:29
Tematy: 0
Lokalizacja: slask
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: V00d00 »

Arnie pisze:
V00d00 pisze:butli jesli butla nie spelnia warunkow eksploatacyjnych tj. wiek butli, .
Ze wszystkim sie zgadzam, oprocz tego "wiek butli" :) W żadnym przepisie ani w rozmowie telefonicznej nie mówiono o wieku butli jako podstawy ( oczywiście przy spełnieniu pozostałych warunków) do nie zrobienia legalizacji. Nie upieram sie przy swoim zdaniu, ale chcialbym znac podstawe na jakiej twierdzicie, ze wiek butli jest podstawą jej dyskwalifikacji.
PS: Poza kompozytami i innymi wynalazkami
Arnie moge cie prosic o nr tel oddzialu UDT do ktorego dzwoniles.

MUrsus "ciuchci" a raczej parowozow w to nie mieszaj bo to jest miedzy innymi specjalizacja mojej firmy. Na naprawe kotlow parowozowych jest specjalistyczna technologia naprawcza. Nawet nie zdajesz sobie sprawy co trzeba z takim parowozem zrobic zeby po 80 - 100 - 120 latach dopuscic go do ruchu. A z 40 letnia butla nic nie zrobisz mam taka i probowalem zalegalizowac stan techniczny b.dobry 0 wzerow wgniotow itp. ale eliminuje ja jej wiek. Moj znajomy robi legalizacje butli wysokocisnieniowych i powiedzial mi ze nie chce stracic uprawnien przez jakis "stary zlom".
Tylko Makarov
w przyszłosci HW97k lub BSA Lightning Tactical
Awatar użytkownika
Arnie
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 4852
Rejestracja: 26 sierpnia 2005, 15:41
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa - Włochy
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Post autor: Arnie »

V00d00 pisze:. Moj znajomy robi legalizacje butli wysokocisnieniowych i powiedzial mi ze nie chce stracic uprawnien przez jakis "stary zlom".
Czyli "nie" bo "nie" :-D . Ja go rozumiem, że chroni tyłek i nie chce się podkladać w razie wypadku, ale przepisu zabraniającego nie ma. Nazwiska Ci nie podam bo nie chce człowiekowi robić "koło pióra" i żeby miał jakies nieprzyjemności - sam zadzwoń i poproś o przepis na jakiej podstawie Twój znajomy nie chce zalegalizować butli - przeciez to proste. Oczywiście daleki jestem od promowania legalizacji "złomów" ( wszyscy wiemy, ze jak się chce to sie załatwi, ale przeciez nie o to chodzi, ma byc bezpiecznie ). Nasza dyskusja ma tylko na celu ustalenie czy jest jakis graniczny wiek dla butli okreslony przepisami, że pomimo pomyslnego przejścia wszelkich badań - nie zalegalizują nam butli. A jeżeli jest taki przepis to ile lat i do jakich butli :?: To nie ma być widzimisię inspektora UDT tylko jasny przepis: np. butla stalowa - 20 lat na złom niezaleznie od stanu technicznego. Tylko tyle :-D
Awatar użytkownika
V00d00
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 49
Rejestracja: 20 grudnia 2008, 23:29
Tematy: 0
Lokalizacja: slask
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: V00d00 »

Arnie pisze:
V00d00 pisze:. Moj znajomy robi legalizacje butli wysokocisnieniowych i powiedzial mi ze nie chce stracic uprawnien przez jakis "stary zlom".
Czyli "nie" bo "nie" :-D . Ja go rozumiem, że chroni tyłek i nie chce się podkladać w razie wypadku, ale przepisu zabraniającego nie ma. Nazwiska Ci nie podam bo nie chce człowiekowi robić "koło pióra" i żeby miał jakies nieprzyjemności - sam zadzwoń i poproś o przepis na jakiej podstawie Twój znajomy nie chce zalegalizować butli - przeciez to proste. Oczywiście daleki jestem od promowania legalizacji "złomów" ( wszyscy wiemy, ze jak się chce to sie załatwi, ale przeciez nie o to chodzi, ma byc bezpiecznie ). Nasza dyskusja ma tylko na celu ustalenie czy jest jakis graniczny wiek dla butli okreslony przepisami, że pomimo pomyslnego przejścia wszelkich badań - nie zalegalizują nam butli. A jeżeli jest taki przepis to ile lat i do jakich butli :?: To nie ma być widzimisię inspektora UDT tylko jasny przepis: np. butla stalowa - 20 lat na złom niezaleznie od stanu technicznego. Tylko tyle :-D
Dzwonilem do UDT do Katowic powiedzieli ze staraja sie nie dopuszczac starych butli ze wzgledu na bezpieczenstwo uzytkownikow ale przepisu jako takiego nie ma (dot. butli wysokocisnieniowych) (LPG CNG acetylen) 25 lat uzytkowania maximum. Uwazam temat za zamkniety. Przyznaje ze ciekawych rzeczy sie dowiedzialem jezeli chodzi o butle wysokocisnieniowe pomimo mojego dlugoletniego doswiadczenia z urzadzeniami cisnieniowymi.
Swoja droga wydaje mi sie ze kazdy kartusz jak i butla powinny byc zarejestrowane jako urzadzenie cisnieniowe w UDT. Zaraz zostane skarczowany przez PCPowcow :-P
Masz racje Arnie takiego przepisu nie ma jesli chodzi o butle wysokocisnieniowe-zgubilo mnie doswiadczenie w mojej dziedzinie. Ma byc bezpiecznie i tyle...
Tylko Makarov
w przyszłosci HW97k lub BSA Lightning Tactical
Awatar użytkownika
Arnie
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 4852
Rejestracja: 26 sierpnia 2005, 15:41
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa - Włochy
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Post autor: Arnie »

Spoko, wlasnie chodzi, żeby pogłębiac wiedzę bo inspektorzy UDT tez potrafią odsadzać ładne kwiatki, wystarczy popatrzyć na niektóre legalizacje kompozytów a już odrębnym tematem jest niefrasobliwośc użytkowników butli i ich dośc swobodne podejście do tematu bezpieczeństwa. Wystarczy popatrzeć jak niektorzy przewożą butle w samochodach :roll:
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wiatrówki”