Dostrojenie S400 z regulatorem

Tematy dotyczące wiatrówek

Moderator: Moderatorzy wiatrówkowi

dragonblade
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 253
Rejestracja: 24 września 2008, 13:27
Tematy: 14
Lokalizacja: Będzin
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Dostrojenie S400 z regulatorem

Post autor: dragonblade »

Panowie, mam taki problem, że po montażu regulatora celność mojego MPRa poszła sobie do lasu :(
Przed założeniem regulatora skupienia na 40-50m były na prawdę świetne, a po montażu rega dzieją się dziwne rzeczy. O ile do 25m jest bez większych zmian, tak dalsze odległości, to jest dramat.

Nie jestem specem w dziedzinie PCP i mogę nie do końca rozumieć, jak to wszystko powinno działać.
Na mój chłopski rozum, to karabinek dostaje zbyt dużą dawkę powietrza, która po opuszczeniu lufy zaburza tor lotu śrutu. Wniosek taki wysuwam po znacznym zwiększeniu się głośności oddawanego strzału. Kiedyś karabinek był cichutki... głośność się zwiększała, gdy ciśnienie w kartuszu spadało poniżej 90 bar. W tej chwili bestia jest tak głośna, że serio można przy tym ogłuchnąć, szczególnie z założonym fabrycznym kompensatorem, który kieruje strugę powietrza w stronę strzelca.

Macie jakieś rady co zrobić, aby karabinek był tak samo cichy i celny jak przed zamontowaniem regulatora?
Obecnie by zniwelować ten stan rzeczy skręciłem dławik tak, by VO nie przekraczała 230m/s na zwykłym exactcie, jednak jest to raczej "pudrowanie syfa", bo kiedyś karabinek był celny niezależnie od ustawionej prędkości początkowej (fabrycznie było około 245m/s i było super).

Dodam jeszcze, że ciśnienie na regulatorze jest ustawione na około 105 bar.
VO z wykręconym na max dławikiem oscyluje w okolicy 248 m/s i jest stabilna bez skoków.

Jedyne co mi przychodzi do głowy, to tak ustawić napięcie sprężyny zaworu strzałowego, by ten otwierał się na krótszy czas i wpuszczał mniej powietrza. Czy to jest dobry trop, czy może trzeba zrobić coś jeszcze?
Steyr LG110 + Vortex Diamondback HP 4-16x42
brrupsz
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 81
Rejestracja: 05 listopada 2009, 19:32
Tematy: 3
Lokalizacja: Poznań
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Dostrojenie S400 z regulatorem

Post autor: brrupsz »

Hmm, jakie miałeś skupienia na 50m, a jakie masz teraz? Wiem, że nie to chcesz usłyszeć, ale dużo zależy od warunków w jakich strzelasz przy tym kalibrze. Kuffel też robił mi MPRa i zmienił się tylko rozrzut pionowy (mniejszy dzięki regulatorowi + uwolniona lufa dla świętego spokoju). Jeżeli na 25m jest bez zmian to chyba trudno tu mówić o zaburzeniu toru lotu. Bądź co bądź masz separator od tego.
dragonblade
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 253
Rejestracja: 24 września 2008, 13:27
Tematy: 14
Lokalizacja: Będzin
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Dostrojenie S400 z regulatorem

Post autor: dragonblade »

Na 50m udawało mi się robić skupienia mieszczące się w 1x1cm na dobrze dobranym śrucie.
Byle co (jednak dalej z rodziny JSB) skupiało się w okolicach 2,5x2,5cm.

Teraz czym bym nie strzelał, to sieje 5x5cm.

Takie testy robie tylko w możliwie najlepszych warunkach (żadnego ruchu liści drzew i trawy, najlepiej wcześnie rano).
Żeby wykluczyć też swoje braki strzeleckie, to spust ustawiłem na dotyk, więc nie ma opcji ruszyć karabinkiem przy jego ściąganiu. Stolik benchrestowy, mega stabilny. Z tego się strzela praktycznie jak z imadła.

Obrazek

Obrazek

W jaki sposób uwolniłeś u siebie lufę?
Nie obawiasz się, że uszkodzisz sobie przez to blok?
Lufka w MPRze jest cienka i wystarczy lekki nacisk, by ją srogo odgiąć.
Steyr LG110 + Vortex Diamondback HP 4-16x42
dragonblade
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 253
Rejestracja: 24 września 2008, 13:27
Tematy: 14
Lokalizacja: Będzin
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Dostrojenie S400 z regulatorem

Post autor: dragonblade »

brrupsz pisze:Bądź co bądź masz separator od tego.
Jeszcze co do separatora... w MPRze jest to raczej kompensator mający na celu zniwelować podrzut przy strzale.
Nie odcina on strugi powietrza w taki sposób jak np separatory stożkowe.
Steyr LG110 + Vortex Diamondback HP 4-16x42
brrupsz
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 81
Rejestracja: 05 listopada 2009, 19:32
Tematy: 3
Lokalizacja: Poznań
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Dostrojenie S400 z regulatorem

Post autor: brrupsz »

Mam powiększony otwór na lufę w ósemce. Nadal chroni lufę w przypadku uderzenia, ale nie "trzyma" jej na sztywno do kartusza. Nie obawiam się w żadnym stopniu. Lufa wraca na swoje miejsce po odgięciu, a przy mocnym uderzeniu zawsze można coś rozwalić. Myślę, że prędzej z lufy zrobi się banan niż ucierpi blok, bo trzyma lufę na dość długim odcinku.

Stanowisko faktycznie stabilne. Może masz rację co do kompensatora z mpra (choć z tego co pamiętam wylot ma odcinek ze stożkiem). Osobiście nie zauważyłem różnicy pomiędzy separatorem, standardowym kompensatorem z mpra, tłumikiem konceptusa czy gołą lufą. Tak czy inaczej przestrzeliłbym dziada na hali, albo przynajmniej postawił chorągiewki co 25m. Żeby strzelić 1x1cm na otwartym terenie to trzeba mieć dużego farta z pogodą. Oczywiście mogę się mylić.
Awatar użytkownika
MASZOT
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2546
Rejestracja: 13 grudnia 2006, 15:29
Tematy: 53
Lokalizacja: Stargard
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Dostrojenie S400 z regulatorem

Post autor: MASZOT »

Nie szukałbym przyczyny w regulatorze, bo w zasadzie nie powinien mieć on wpływu na to o czym piszesz.
Po pierwsze - za duża prędkość wylotowa - zalecam max 240 m/s (na zwykłym EXACT) - przy większych prędkościach, do rozpędzenia śrutu przy tej długości lufy, zużywana jest bardzo duża dawka powietrza, które po wystrzeleniu śrutu z lufy, wylatuje z niej rozprężając się i osiągając prędkość większą niż śrut. Powoduje to solidny podmuch w kielich śrutu i jego destabilizację. Po to stosuje się separatory stożkowe.
Po drugie - możliwe nieosiowe zamontowanie tłumika (może przy demontażu i ponownym montażu podczas instalacji regulatora został lekko uderzony i skrzywiony, czego gołym okiem nie widać. Może komory wewnątrz przekosiły się, poluzowały lub coś do środka dostało się - sugeruję zdjąć tłumik i zrobić testy bez niego.
Po trzecie - Kto wykonywał montaż regulatora i strojenie karabinka? Może w trakcie tej roboty niechcący została uszkodzona korona lufy..... Jakie jeszcze były robione modyfikacje? Może rozwiercany był kanał dolotowy w lufie i wewnątrz zostały zadziory uszkadzające śrut przy ładowaniu?
Stawiam na pierwszą przyczynę i/lub trzecią.

Zwiększenie napięcia sprężyny zaworu to jak najbardziej dobra droga. Niestety wymaga sporo zabawy w spuszczaniu powietrza, rozbiórce, ustawianiu napięcia sprężyny, składaniu wszystkiego w całość, napełnianiu powietrzem, strojeniu i jak nie uzyska się pożądanych rezultatów, cała procedura od nowa i niejednokrotnie wiele razy powtarzana.
Aby jednak uzyskać jak najlepszy rezultat, wykręć śrubę dławika aby kanał transfer-portu był całkowicie otwarty, wkręć korek trzymający sprężynę zaworu (z reguły pozostałość po zdemontowanym "garnku") - najpierw o dwa obroty. Napięcie sprężyny trzeba tak dobrać aby przy całkowicie otwartym dławiku uzyskać na Exact max 250 m/s. Potem już tylko ustawienie dławika aby V0 nie przekraczało 240 m/s.

P.S. Te fabryczne 245 m/s, o których pisałeś było mierzone przy konkretnym ciśnieniu w kartuszu. W niepoprawnie zestrojonym karabinku z serii S400, bez regulatora ciśnienia i bez modyfikacji zaworu, "garnka", dławika i dokładnego strojenia, chrakterystyka V0 wygląda tak jak na poniższym przykładzie:
Obrazek
Ostatnio zmieniony 10 czerwca 2019, 17:02 przez MASZOT, łącznie zmieniany 1 raz.
Wszyscy wiedzą, że są rzeczy niemożliwe do zrobienia, aż znajdzie się taki, co o tym nie wie i je czyni.
dragonblade
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 253
Rejestracja: 24 września 2008, 13:27
Tematy: 14
Lokalizacja: Będzin
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Dostrojenie S400 z regulatorem

Post autor: dragonblade »

Dzięki za rady.
Co do tłumika, to nie ma on w tej chwili nic do rzeczy.
Czy jest tłumik, oryginalny kompensator czy goła lufa, to na 50m jest ten sam posiew. Obecnie strzelam z tłumikiem, bo bez niego można oszaleć i małpy z drzew od huku spadają ;laughing:
Z kompensatorem już w ogóle nie da się strzelać, bo kieruje on strumień powietrza w stronę głowy strzelca... paczka śrutu i renta inwalidzka z powodu ogłuchnięcia gwarantowana.
To mnie właśnie najbardziej zastanawia... czemu ten karabinek stał się tak głośny? Czy po montażu regulatora jest to rzecz normalna?

Karabinek składał kolega Kuffel22. Twierdził, że korona i port ładowania super, więc ja też tego nie neguję.
Transferport nie był rozwiercany.
VO po wykręceniu dławika oscyluje w granicach 248 m/s, więc tak jak radzisz.
Obecnie dławikiem jest zduszony do 230 m/s i to już daje jako takie skupienia, ale dalej jest daleko do celności takiej jak była przed tuningiem.

Sprzęt był modyfikowany zimą, więc Kuffel pewno nie miał jak przetestować celności i dostroić tego jak trzeba, dlatego więc postanowiłem teraz sam coś z tym zrobić. Dwóch lewych rąk nie mam, karabinek rozkręcam i składam z zamkniętymi oczyma, więc takie dostrojenie jestem sobie zrobić we własnym zakresie bez marnowania czasu i paliwa na dojazdy na poprawki.
Potrzebowałbym tylko jakiegoś ukierunkowania od osób doświadczonych w grzebaniu w S400, żeby niepotrzebnie nie błądzić i nie ruszać tego, co nie trzeba :)

Może ten gwint po garnku wkręcić na tyle, by VO bez dławika była na poziomie 240 m/s? Większa energia i tak jest mi niepotrzebna, a może dzięki temu odgłos strzału nieco przycichnie i skupienie się poprawi?
Ostatnio zmieniony 10 czerwca 2019, 17:25 przez dragonblade, łącznie zmieniany 1 raz.
Steyr LG110 + Vortex Diamondback HP 4-16x42
rokasa58
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 595
Rejestracja: 25 lutego 2016, 10:34
Tematy: 4
Lokalizacja: Okolice Wrocławia
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Dostrojenie S400 z regulatorem

Post autor: rokasa58 »

W moim byłym S400 po Kufflu wykręciłem całkowicie dławik i średnia Vo wynosiła ok 240 m/s.
Wkręcanie i wykręcanie dławika o kilka obrotów nic nie zmieniało,dlatego go wywaliłem.Spróbuj strzelać np. Baracudą Match 4,52.
ONE SHOOT ONE MOMMENT NO MISS
brrupsz
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 81
Rejestracja: 05 listopada 2009, 19:32
Tematy: 3
Lokalizacja: Poznań
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Dostrojenie S400 z regulatorem

Post autor: brrupsz »

Przed modyfikacjami na pewno skrupulatnie zmierzyłeś prędkości wylotowe od 190 do 100 bar? Może miałeś ostrą górkę i większość strzałów o niższej prędkości. To by tłumaczyło duży skok w głośności wystrzału plus większą precyzję przy wolniejszych prędkościach. Skręciłbym na 225m/s i sprawdził czy grupa się zacieśni.
dragonblade
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 253
Rejestracja: 24 września 2008, 13:27
Tematy: 14
Lokalizacja: Będzin
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Dostrojenie S400 z regulatorem

Post autor: dragonblade »

Aby go przywrócić do stanu fabrycznego, to musiałbym kupić nowy garnek, kartusz (bo ma dziurkę) i zbijak, bo obecny jest odchudzony.
Jeśli jakieś dostrojenie nie pomoże, to jedyną opcją będzie właśnie taki powrót do fabryki.

Wcześniej ten sprzęt był mega celny. O rega się pokusilem, bo chciałem mieć te 100 równych strzałów z kartusza. Jak się teraz okazuje, to te fabryczne nierówne 70-80 były celniejsze hehe
Steyr LG110 + Vortex Diamondback HP 4-16x42
kewalsPL
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2770
Rejestracja: 13 marca 2008, 19:41
Tematy: 0
Lokalizacja: Lubomia
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Dostrojenie S400 z regulatorem

Post autor: kewalsPL »

dragonblade pisze:Aby go przywrócić do stanu fabrycznego, to musiałbym kupić nowy garnek, kartusz (bo ma dziurkę) i zbijak
Kto Ci powiedział, że kartusz musi być nowy ? Tulejka + o-ringi :one: . Garnek da się dorobić a zbijak trzeba kupić.
Awatar użytkownika
MASZOT
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2546
Rejestracja: 13 grudnia 2006, 15:29
Tematy: 53
Lokalizacja: Stargard
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Dostrojenie S400 z regulatorem

Post autor: MASZOT »

dragonblade pisze: To mnie właśnie najbardziej zastanawia... czemu ten karabinek stał się tak głośny?
Już Ci odpowiedziałem. Zwiększony hałas pochodzi od zbyt dużej dawki rozprężającego się powietrza uchodzącego z lufy po wystrzeleniu śrutu. Masz źle zestrojony sprzęt.
Niestety montaż regulatora w S400 wymusza jeszcze jedną modyfikację, a mianowicie przefrezowanie gniazda zaworu z płaskiego, na stożkowe (45o).
Po montażu regulatora karabinek strzela na dużo niższym ciśnieniu (ok. 100 bar), na które oryginalny zawór nie był projektowany. Przez to, prosty zawór S400, musi być otwarty "szerzej" i na dłuższy czas, aby zapewnić odpowiednią dawkę powietrza, które ślamazarnie przeciska się pomiędzy krawędziami zaworu i jego gniazda. Stożkowe gniazdo zapewnia dużo większy przepływ, a więc można ustawić bardzo duże napięcie sprężyny zaworu. Dzięki temu zawór otwiera się bardzo krótko, dawkując tylko niezbędną ilość powietrza na strzał, jednocześnie dużo lepiej uszczelniając się. Taki karabinek robi się bardzo stabilny, jego parametry balistyczne nie ulegają zmianie, a zarazem staje się nieporównywalnie cichszy.
Przez ostatnie kilka dni robiłem takie modyfikacje w S400 kolegi (z tym, że bez regulatora). Tutaj możesz o tym poczytać: http://strzelectwo.szczecin.pl/_forumx/ ... 6159#16159
To samo robiłem w byłej S400 mojego syna, co dało mi, z zamontowanym regulatorem ciśnienia, 120 równiutkich strzałów o V0 ~ 235 m/s.
dragonblade pisze:..... bo chciałem mieć te 100 równych strzałów z kartusza.
A jesteś pewien, że masz te 100? Przy tym co opisujesz stawiam na maks 60-70, bo reszta powietrza idzie w przestrzeń. Zrób charakterystykę V0 - prawdę Ci powie.
Ostatnio zmieniony 10 czerwca 2019, 23:47 przez MASZOT, łącznie zmieniany 2 razy.
Wszyscy wiedzą, że są rzeczy niemożliwe do zrobienia, aż znajdzie się taki, co o tym nie wie i je czyni.
dragonblade
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 253
Rejestracja: 24 września 2008, 13:27
Tematy: 14
Lokalizacja: Będzin
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Dostrojenie S400 z regulatorem

Post autor: dragonblade »

Dzięki Ci Maszot.
Dajesz mi nadzieję, że jeszcze coś z tego karabinka będzie i nie skończy jedynie jako ozdoba na ścianie :)

Co do ilości strzałów, to robiłem charakterystykę z V0 ustawioną na 239 m/s. Przy kartuszu naładowanym do 200 bar wyszło mi dokładnie 102 strzały z max odchyłkami 1,5m/s (śrut prosto z puszki bez zadnych czarów). Tylko ostatnie około 10 strzałów szło już poniżej ciśnienia ustawionego na regulatorze (105b)
Dopiero gdy ciśnienie na regu spadło poniżej 90b, to prędkość zaczęła drastycznie spadać.
Steyr LG110 + Vortex Diamondback HP 4-16x42
dragonblade
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 253
Rejestracja: 24 września 2008, 13:27
Tematy: 14
Lokalizacja: Będzin
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Dostrojenie S400 z regulatorem

Post autor: dragonblade »

Wkręciłem gwint po garnku tak, by prędkość z wykreconym dławikiem była w okolicach 240 m/s (niech to ciul, 3 razy musiałem karabin rozbierać i składać nim trafiłem).
Potem dławikiem przykreciłem jeszcze do 232 m/s i jest zdecydowana poprawa. Odgłos strzału już nie jest taki agresywny, a skupienie na 35m się poprawiło.
Jednak prawdziwy test będzie jak postrzelam na 50.
Steyr LG110 + Vortex Diamondback HP 4-16x42
dragonblade
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 253
Rejestracja: 24 września 2008, 13:27
Tematy: 14
Lokalizacja: Będzin
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Dostrojenie S400 z regulatorem

Post autor: dragonblade »

Dzisiaj udało się postrzelać na 50m w niemal idealnych warunkach (zero odczuwalnego wiatru).
Wyszło takie coś w serii 10 strz.

Obrazek

Nie jest to może jakaś rewelacja, ale to też nie Steyr czy Walther, więc jak na S400 jest jak dla mnie całkiem znośnie.
Steyr LG110 + Vortex Diamondback HP 4-16x42
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wiatrówki”