Drodzy Użytkownicy,

Od dnia 25 maja 2018 r. wchodzi w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych, określane jako RODO.

W związku z tym poniżej regulaminu forum zostały zamieszczone wytyczne związane z tym rozporządzeniem.

Bardzo proszę poświęcić chwilkę i wczytać się w te przepisy, nie jest tego dużo.

Regulamin i rozporządzenie

Pozdrawiamy,
Administracja forum

Czy sprężyny mają jeszcze sens?

Tematy dotyczące wiatrówek

Moderator: Moderatorzy wiatrówkowi

Guszaban
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy
Status: Offline

Czy sprężyny mają jeszcze sens?

Postautor: Guszaban » 2019-06-09, 23:04

Witam serdecznie,

Jako że to mój pierwszy post tutaj, wypadałoby się przedstawić. Moja przygoda z wiatrówkami zaczęła się w 2004 roku od chińskiego wyrobu wiatrówkopodobnego - Lider 44 TG. Przez kilka lat z przyjaciółmi strzelaliśmy okazjonalnie z naszych sprężynówek do "puszek na działce", ale potem rozjechaliśmy się po świecie, a praca, dom i rodzina sprawiły, że młodzieńcze zainteresowania odłożone zostały głęboko do szafy. W zeszłym roku postanowiłem powrócić do dawno zapomnianej dziedziny. Zacząłem na spokojnie. Oddałem do regulacji moją starą "Chinkę" oraz nabyłem dwie zabaweczki na CO2 - nową Berettę M92A1 full auto i używanego Sig Sauera MCX. Obie zabawki sprawiły mi bardzo dużo frajdy i po prawie roku utwierdziły w przekonaniu, że za strzelectwo penumatyczne chcę zabrać się odrobinę poważniej. Kolejny krok na mojej liście to zakup prawdziwej wiatrówki. Po doświadczeniach z chińszczyzną uzbrojoną w najtańszą optykę i symbolicznej namiastce PCP nabrałem przekonania, że muszę teraz wycelować w górny segment amatorski - inaczej po prostu powrót do strzelectwa skończy się dla mnie frustracją i utrwalaniem błędów. Zastanawiam się teraz bardzo poważnie nad dwiema alternatywami.

Opcja Sprężynówki.
Z tego co udało mi się przeczytać na forach, trzy najczęściej wymieniane jako najlepsze amatorskie sprężynówki to LGU, TX200 oraz HW97. Osobiście najbardziej podoba się mi HW 97KT Blackline. Z tego co ustaliłem koszt to około 1650zł wiatrówka, 200zł tuning, 800-1000zł solidna luneta, czyli razem poniżej 3000 zł.

Opcja PCP.
Zanim zacząłem rozważać opcję PCP jakiś czas temu zastanawiałem się nad "Hammerli" 850 jako jego budżetową namiastką, ale zabawa z Sig Sauerem MCX uświadomiła mi wszystkie ograniczenia 88 gramowej kapsuły CO2. Przez chwilę rozważałem też Rotexa RM8, dopóki nie zdałem sobie sprawy, że to po prostu to samo "Hammerli" 850 tylko, że z kartuszem i regulatorem. Inaczej jak w przypadku sprężynówek, po przeczytaniu niezliczonych dyskusji na forum, całkowicie zgłupiałem. Posiadacze profesjonalnych Steyrów i FXów twierdzą, że HW100 to kiepska wiatrówka, orzekając przy tym jednocześnie, że to kilka półek wyżej niż Hatsan AT44 czy wspomniany wcześniej Rotex. Mnie przekonuje zdjęcie ustrzelonej muchy z HW100 i skupienie na 50 metrach. Poprawcie mnie, jeśli się mylę, ale wychodzi mi dość jasno, że Air Arms S510, S400 i właśnie HW100 to właśnie taka górna półka amatorskich PCP o zbliżonych osiągach. Z całej trójki najbardziej przypadł mi do gustu właśnie HW100 T w wersji z syntetyczną kolbą. Z tego co ustaliłem koszt to około 4300zł wiatrówka, butla 700zł, przetoczka 200zł i chyba nie opłaca się montować optyki za mniej niż 1200-1500zł na tej klasy sprzęcie, czyli razem około 6500zł. Piechotą to to nie chodzi. Zastanawiałem się jeszcze nad budżetowym HW110ST które tańsze jest o około 900 zł. Ale jakoś tak przy wydatku rzędu 6-7 tyś. zł za komplet PCP ta oszczędność nie wydaje się mi znacząca.

Po tym obszernym wstępie przejdę do najważniejszego pytania:

• Czy uważacie, że w 2019 roku ma jeszcze sens inwestować w sprężynówki? Jeszcze w tym sezonie powinno udać mi się uzbierać budżet na HW97, ale jeśli zdecyduję się na opcję PCP przyjdzie mi poczekać conajmniej do przyszłego roku. Potrafię być cierpliwy - ale wiem też, że moja pierwsza wiatrówka PCP będzie też najprawdopodobniej moją ostatnią - wiecie, żona jest naprawdę wyrozumiała, ale wszystko ma swoje granice. Naprawdę ciężko jest mi podjąć tę decyzję i chętnie posłucham waszych opinii.
  • Jeżeli jednak sprężyna, to jak w syntetyku HW97 wygląda kwestia montażu szyny pod dwójnóg i wytrzymałości łoża?
  • Jeżeli jednak PCP, to to samo pytanie mam też odnośnie syntetyka HW100T. Na zdjęciach producenta łoże wydaje się znacznie krótsze niż w przypadku standardowej wersji w orzechu i nie mam pojęcia jak solidnie jest wykonane.
  • Gdzie w ogóle można kupić/zobaczyć czarnego syntetyka HW100?

Oprócz odpowiedzi na moje pytania proszę też o komentarz. Pomimo tego, że strzelam już od ładnych paru lat, to jestem zdecydowanie początkujący, i dopiero teraz zabieram się za temat poważniej i bardziej systematycznie. Dlatego mimo, że poświeciłem sporo czasu na research, proszę o sugestie jeżeli zbudowałem sobie nieadekwatny obraz sytuacji.

P.S. Szukam kontaktu z przyjaźnie nastawionymi bardziej doświadczonymi strzelcami z okolic Częstochowy.

Awatar użytkownika
telli
Zarejestrowany użytkownik
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Czy sprężyny mają jeszcze sens?

Postautor: telli » 2019-06-10, 01:43

PCP,i tylko tu ma sens zakładanie bipodu. Oszczędzasz też na tańszej optyce, bo nie ma kopa jak w sprężynie.
Twinmaster competitor/Walther PPS+laser/CZ-75D compact+laser/ Sti Duty One/CZ200S+magazynek+dłuższy kartusz+pompka PCP Webley[FX].

posoch
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Status: Online

Postautor: posoch » 2019-06-10, 06:49

PCP to inna jakość, wyższa wiec i wyższe koszty. Jezeli chcesz dobrą sprężynę to poszukaj uzywanej z wielkiej trójki... Fwb300, Diana 75 lub Haenel 312. Postrzelasz z niej i sprzedaż bez strat, a gdy przyjdzie czas i finanse na pcp to zmienisz.
Łucznik wz. 70, Diana Mod. 75 U T01, Remington New Army .44 7",

motyl 60

Postautor: motyl 60 » 2019-06-10, 06:53

Po tym co piszesz widać, że sam na razie nie wiesz co chcesz.
Żeby doradzić napisz jak i do czego chcesz strzelać, pamiętając, ze ciężko będzie znaleźć karabinek do wszystkiego.

Pozdrawiam
hw 50s, fwb 80

Awatar użytkownika
Shooter7

Postautor: Shooter7 » 2019-06-10, 08:15

Powiem tak.

Kupilem swego czasu Feinwerkbau 300 S. Zaplacilem w Niemczech 100 DM. Sporadycznie uzywalem, oxyda od zakupu byla w stanie tragicznym. Na wiadomym portalu trafilem prawie nowke.
Dobre 10 lat w sporadycznym uzyciu.

Zdecydowalem sie na FWB model 600 lub wyzszy. Po mniej wiecej 17 lat uzytkowania sprzedalem pierwsza, za 180,- €. Druga wziol kumpel po kosztach choc noglem 200 zl swobodnie przytulic.

Z perspektywy czasu stwierdzam, ze obecnie roznica miedzy 300 S a 600 czy 601 jest okolo 200 do 400 pln'ow.

Roznica miedzy 300 S a 600 to mniej wiecej tak jak dzien do nocy.

Tak wiec sam musisz zdscydowac.

:wink:

Awatar użytkownika
paratykus
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik

Postautor: paratykus » 2019-06-10, 10:27

Cześć,tutaj masz link do naszej częstochowskiej grupy:
viewtopic.php?f=40&t=58607&p=1876294#p1876294

Spotykamy się w niedziele od 10:00 do 13:00.
Jeśli Yogi, nasz Chief nie może to robi wpis tam gdzie podałem Ci link.
Mogę zabrać na spotkanie HW 97k, ale w drewnie.

Pozdrawiam,
Zdzisław
Ostatnio zmieniony 2019-06-10, 10:29 przez paratykus, łącznie zmieniany 1 raz.
HW 97K, Haenel 303-8 Super "Nie będę celował ręką, gdyż kto celuje ręką, ten zapomniał oblicza swego ojca. Będę celował okiem.Nie będę strzelał ręką, gdyż kto strzela ręką, ten zapomniał oblicza swego ojca.Będę strzelał umysłem."

Awatar użytkownika
debowy

Postautor: debowy » 2019-06-10, 10:32

Porównywanie strzelania że sprężyny do PCP to jak porównanie jazdy na torze do offroadu. I to ma koła i to ma koła, ale jazda zupełnie inna.
"no drill, no skill"

Obrazek

Awatar użytkownika
paratykus
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik

Postautor: paratykus » 2019-06-10, 11:18

debowy pisze:Porównywanie strzelania że sprężyny do PCP to jak porównanie jazdy na torze do offroadu. I to ma koła i to ma koła, ale jazda zupełnie inna.

Dokładnie tak jest :) I dlatego np.ja wybrałem długą wiatrówkę w sprężynie, bo lubię mieć trudniej, ale pistolet mam PCA, bo sprężynowy to już dla mnie za trudno - więcej irytacji niż przyjemności w pokonywaniu "oporu materii".
HW 97K, Haenel 303-8 Super "Nie będę celował ręką, gdyż kto celuje ręką, ten zapomniał oblicza swego ojca. Będę celował okiem.Nie będę strzelał ręką, gdyż kto strzela ręką, ten zapomniał oblicza swego ojca.Będę strzelał umysłem."

Guszaban
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik

Postautor: Guszaban » 2019-06-10, 12:05

Dziękuje wszystkim za odpowiedzi.

Moja wina, że nie uściśliłem przeznaczenia. Otóż nie interesuje mnie strzelanie typowo matchowe przez przeziernik, stąd brak mojego zainteresowania PCA takimi jak FWB do 7.5J. Nie przewiduję uczestnictwa w jakichkolwiek amatorskich zawodach, chyba że podwórkowych, ale jeśli miałbym na siłę się określić to najbardziej przemawia do mnie HFT i FT. Szukam dobrej wędki aby zrelaksować się w niedzielę, a nie od razu lecieć do Stanów na mistrzostwa. Chcę po prostu w swoim tempie na spokojnie poprawiać umiejętności. Obecnie strzelam przez szkło na dystansie 20-30 metrów, zwykle w postawie stojącej, ale przy sprzęcie który mam pomnożonym przez moje umiejętności za sukces uważam 2/3 trafień na czarnym polu. Jeśli zdecyduję się na sprężynę, to zapewne nie będę strzelał dalej niż te 30 metrów. Jeżeli zdecyduję się poczekać na PCP to pewnie chciałbym strzelać też na 50 metrów włącznie z postawą leżącą. Wydaje mi się więc, że dość jasno wiem czego chcę.

Ja wiem jak duża jest przepaść miedzy PCP a sprężyną. Spróbuję więc trochę lepiej nakreślić moje najważniejsze pytanie. Wyobraź sobie, że jesteś doświadczonym strzelcem, zaczynałeś od sprężynówek i strzelałeś nimi wiele lat, od najtańszych modeli po te z górnej półki, aby w końcu przesiąść się na PCP. Spotykasz teraz siebie sprzed lat, który magicznie przeniósł się do 2019 roku. Mając całe swoje doświadczenie i wiedzę, czy poleciłbyś samemu sobie przechodzić wszystko od nowa, cały "learning curve" od dobrej sprężynówki, czy też raczej poradziłbyś "pójść na skóty" i od razu wskoczyć na wagon PCP?

Dzięki za komentarz odnośnie dwójnoga pod sprężynówki. W zasadzie mogłem się domyślić, że to zły pomysł.

Dziękuje Zdzisław za namiar na grupę w Częstochowie. Na pewno się z wami skontaktuję. Do usłyszenia.

Awatar użytkownika
ArturR

Postautor: ArturR » 2019-06-10, 12:08

@Guszaban nie określiłeś dokładnie budżetu, ale zakładając te 3 tysie o których wspominasz, to poszedłbym zdecydowanie w sprężynę.
Za 3 tysie masz nowe HW97 w osadzie z wygodnym pistoletowym chwytem i np. Burrisa Timberline. Zdziwiłbyś się jak celnie można strzelać takim zestawem.
W opcji PCP za 3 tysie kupisz co najwyżej dobry używany karabin. Nie starczy już na lunetę, montaż, butlę, więc... ;)

Guszaban
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik

Postautor: Guszaban » 2019-06-10, 12:20

Zakładam 3k na sprężynę (ten sezon) i 6-7k na PCP (ale dopiero w przyszłym roku o ile nie kupię sprężyny). W sprężynie jestem praktycznie zdecydowany właśnie na HW97 ale muszę jeszcze go fizycznie obmacać. W PCP skłaniam się do HW100 ale to jest temat mocno otwarty. Podstawowe pytanie brzmi czy czekać do przyszłego roku na PCP?

dragonblade

Postautor: dragonblade » 2019-06-10, 12:21

Ja lata temu zaczynalem od lidera b2 (czy tam jemu podobnego klona) zakupionego od ruskich na targu ;laughing:

Przez te wszystkie lata mialem coraz lepsze sprężyny, m.in Slavie 631, HW30, na HW97 kończąc.

Odpowiadając krótko na Twoje pytanie - pytając teraz samego siebie doradzał by sobie seryjnego AA S400.
Będziesz czerpał kupę radości z tego sprzętu i jak na Twoje oczekiwania będzie aż za dobry :)
S400 MPR-FT by Kuffel22 + Vortex Diamondback HP 4-16x42

Awatar użytkownika
ArturR

Postautor: ArturR » 2019-06-10, 12:36

Guszaban pisze:Zakładam 3k na sprężynę (ten sezon) i 6-7k na PCP

Doskonały wybór - sprężyna do dziennego HFT a PCP na nocniki i sylwetki.
Od dawna właśnie w ten sposób strzelam i jestem zadowolonym strzelcem terenowym ;)
Ponoć jesteś cierpliwy, więc spokojnie zacznij sobie od sprężyny i później dołożysz PCP'a :one:

Awatar użytkownika
AJU

Postautor: AJU » 2019-06-10, 12:59

No widzisz, nie zawsze wszystkich kręci to samo... Dla niektórych irytacją będzie to, co innym stanowi esencję przyjemności :)
Strzelać lubię, wręcz uwielbiam, ale samo trafianie jest w tym wszystkim trochę obok. Ważniejsze jest dla mnie dlaczego nie trafiam...
Dlatego w stopce mam to co mam :) - sugeruję, podłącz się do kogoś z okolic, akurat w swoich okolicach masz świetnych strzelających kolegów i rewelacyjnych zawodników.
Popróbuj, dotknij i pozwól zarazić się strzelaniem w terenie...
Ostatnio zmieniony 2019-06-10, 13:01 przez AJU, łącznie zmieniany 1 raz.
AA TX200 MK3 + SWFA10x42MQ
Diana 75 HVT01
DGST Beaver

Awatar użytkownika
bladerunner

Postautor: bladerunner » 2019-06-10, 13:00

@Guszaban, nie traktuj sprężyny jako przystanku do celu.
Jedni przesiadają się z sprężyny na pcp, drudzy z pcp na sprężyny a inni mają jedno i drugie. Jak kupisz dobrą sprężynę z dobrą lunetką to celnie postrzelasz na 50 metrów.
Co do polimerku na sprężynie to dobra opcja jak masz zamiar w przyszłości zamówić drewno pod siebie :-D

A jeśli chodzi o S400 to faktycznie dobry sprzęt, ale dla wielu pośredni przystanek w pogoni za tzw. króliczkiem.
Ja mam dziś dylemat czy S400 sprzedać bo mimo, że to moje pierwsze pcp i cenowo połowa wartości innych "lepszych" karabinków, jest jednak kur...... celne. Ma swoje ograniczenia ale coś zawsze można poprawić. Droższe modele też nie są idealne a często kapryśne :)
3 x ... Walther
Łucznik wz.70/Diana mod 30R

Wróć do „Wiatrówki”