HW97 a śrut - akceptowalne skupienie

Tematy dotyczące wiatrówek

Moderator: Moderatorzy wiatrówkowi

Awatar użytkownika
sirsaw
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 56
Rejestracja: 27 stycznia 2017, 20:03
Tematy: 39
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: HW97 a śrut - akceptowalne skupienie

Post autor: sirsaw »

W moim 2gim HW97 miałem taki problem... między innymi okazało się, że pływająca lufa. Waldek pospawał i dorobił lazaglide ale dalej coś było nie tak.
Wypolerowałem lufę i dobierałem śrut. Przed każdą zmianą śrutu czyściłem lufę.3 serie po 20 pestek na 30m. Jeszcze brakowało do ideału.
wypolerowałem końcówki sprężyny i podkładki metalowe na obu końcach sprężyny (żeby ruch skrętny był lepszy) ustawione na 16,1j
Zacząłem eksperymentować z dociskiem karabinka. Muszę go osiowo dociskać za uchwyt pistoletowy do ramienia i jeden punkt podparcia na palmreście.
Teraz na exact RS 30m wycinam groszówkę z palika, pozycja siedząca. Finalny test za tydzień w Kaletach:) (przed zmianami, po zakupie z tuningiem wolał expressa :-/ )
W prosporcie mam inaczej, karabinek musi leżeć luźno na dłoni, delikatnie o ramie i nie tykam uchwytu pistoletowego.
Małopolski Klub Strzelecki Dragon LOK
JS
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 286
Rejestracja: 25 marca 2008, 08:38
Tematy: 8
Lokalizacja: świętokrzyskie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: HW97 a śrut - akceptowalne skupienie

Post autor: JS »

sirsaw pisze: Teraz na exact RS 30m wycinam groszówkę z palika, pozycja siedząca. Finalny test za tydzień w Kaletach:) (przed zmianami, po zakupie z tuningiem wolał expressa :-/ )
Ok - rozumiem, ALE:
- ty piszesz o groszu na 30metrów a ja o 3cm na 15metrów!!! (chyba jest około 3cm a nie 4cm ale są gorsze tarcze niż ta co zamieściłem).
- sprzęt jest po tuningu u naprawdę dobrego tunera
- sprzęt jest na gwarancji i nie zamierzam się go tykać - jak dla mnie to typowy przypadek niezgodności przedmiotu z umową i jak śrut nie pomoże to pójdzie do reklamacji

Biorąc powyższe pod uwagę na 30metrow będę mial 6-8cm rozrzutu (plus to co zrobi wiatr).
Ostatnio zmieniony 02 września 2018, 18:46 przez JS, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Yurko
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1425
Rejestracja: 21 czerwca 2018, 20:36
Tematy: 33
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: HW97 a śrut - akceptowalne skupienie

Post autor: Yurko »

Chyba po prostu ludzie się chwalą swoimi wynikami, zamiast zastanowić się nad tym co napisałeś i na czym polega Twój problem.
"Nie ma nic bardziej praktycznego niż dobra teoria" Ludwig Eduard Boltzmann (1844–1906)
JS
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 286
Rejestracja: 25 marca 2008, 08:38
Tematy: 8
Lokalizacja: świętokrzyskie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: HW97 a śrut - akceptowalne skupienie

Post autor: JS »

sirsaw pisze:W moim 2gim HW97 miałem taki problem... między innymi okazało się, że pływająca lufa. Waldek pospawał i dorobił lazaglide ale dalej coś było nie tak.
Wypolerowałem lufę i dobierałem śrut.
Nie no - jak widać powyżej kolega sirsaw napisał że problem miał podobny i opisał sposób dojścia do właściwego stanu.
Tylko, że w moim nikt nie stwierdził pływającej lufy. A jeśli już to dlaczego mam sam to naprawiać? Sprzęt jest nowy i na gwarancji!!!

Tak przy okazji - o co chodzi z tym "polerowaniem lufy"? Korona. port ładowania czy coś innego?
Awatar użytkownika
TZ
Ekspert Wiatrówki
Ekspert Wiatrówki
Reactions:
Posty: 4742
Rejestracja: 30 listopada 2002, 08:15
Tematy: 159
Grupa: Ekspert Wiatrówki

Re: HW97 a śrut - akceptowalne skupienie

Post autor: TZ »

To co opisujesz - na 15 metrach jest być może drugim przypadkiem jaki znam. Być może powiadam.
Taki siewnik na 15 metrach nie jest możliwy, nawet jeżeli stosujesz przeróżne śruty i kalibry (podkalibry). Na 15 metrach lubiący lufę śrut vs. inny nieodpowiedni nie dawałby takich dramatów na kartce papieru.
Nie wiem o jakim "tunerze" piszesz i kto nim jest, oraz co stwierdził u siebie a co wychodzi u ciebie ?
Wiem jedno, mianowicie katuję przeróżne systemy HW 97 od bez mała 20 lat. Jest to jeden z moich ulubionych karabinków sprężynowych (systemów), acz nie jedyny, co nie zmienia faktu, że odrobinę pracy domowej o HW 97 odrobiłem, aby nie powiedzieć, że jestem w tym "kujonem" 8-)
Moje ostatnie 3 systemy 97 poszły do "tunera". Wszystkie siały mniej, czy bardziej na kartce papieru. Wszystkie 3 okazało się, że miały słabo znany, ale już u kilku osób rozpoznany zespół tzw. "ruchomej lufy". Po "zespawaniu" tych ruchomych luf wszystkich tych 3 systemów HW 97 (kupionych w różnych czasach od różnych ludzi/dystybutorów) okazało si, że dwa działają znowu normalnie dając jedną dziurę nie na 15, ale na 40-50 metrach. Jeden natomiast pozostał bez zmian zostając moim "trójątem bermudzkim", którego wyjaśnienia szukałem u inżynierów Wiehraucha .... bez niestety sensownej odpowiedzi, aby nie napisać, że "odstosunkuj się pan", bo sprzedajemy tego w tysiące a pan nam tu malkontenci .... :-/ coś takiego.
Nie chcę stawiać ostatecznej diagnozy, ale po zaprezentowanej kartce papieru obawiam się, że mogę nie być jedynym z takim problemem .... :wink:
Tyle kolego, co mogę od siebie na podstawie tego, co raczyłeś dość szczegółowo pokazać.
Pozdr,
TZ
PFTA/WKFT więcej wiatru, trochę nitro
Awatar użytkownika
Yurko
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1425
Rejestracja: 21 czerwca 2018, 20:36
Tematy: 33
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: HW97 a śrut - akceptowalne skupienie

Post autor: Yurko »

Uważam, że dobry fachowiec pływającą lufę na pewno by wykrył. Np. porównałby skupienie z "imadła". To czy jest różnica między złapaniem za lufę i za korpus. Lufa nierdzewna teoretycznie jest trudniejsza do wykonania, więc łatwiej o defekt. Ten materiał nie lubi skrawania na tokarni i wiercenia. Woli kucie i szlifowanie.
"Nie ma nic bardziej praktycznego niż dobra teoria" Ludwig Eduard Boltzmann (1844–1906)
JS
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 286
Rejestracja: 25 marca 2008, 08:38
Tematy: 8
Lokalizacja: świętokrzyskie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: HW97 a śrut - akceptowalne skupienie

Post autor: JS »

TZ pisze:To co opisujesz - na 15 metrach jest być może drugim przypadkiem jaki znam. ......
A jakże - czytałem Twój temat o tym co piszesz. Tylko, że na razie pływająca lufa u mnie nie została stwierdzona, natomiast dziękuję za wypowiedź, która zawiera w pełni odpowiedź na moje pytanie - "żaden śrut nie usprawiedliwia takiego siewnika".
Awatar użytkownika
sirsaw
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 56
Rejestracja: 27 stycznia 2017, 20:03
Tematy: 39
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: HW97 a śrut - akceptowalne skupienie

Post autor: sirsaw »

Nie uznają ci reklamacji. Wiem z doświadczenia. Jeśli masz jak ja stailess to wysoce prawdopodobne, że masz pływającą lufę.
Polerowałem cały przewód lufy. Bawełniany wycior i pasta polerska. Potem przecieraki z napierem albo brunoxem tylko od strony ładowania w kierunku wylotu. Mozolne to trochę.

Proponuję eliminować etapami.
Najpierw wyczyść lufę. Przecieraki, żyłka i brunox lub napier do czyszczenia. Przeciągasz żyłkę do portu ładowania, ja nabijam igłą przez środek 2 przecieraki, pierwszy nasączam środkiem, drugi suchy i wyciągam. Tak 2-3 razy, potem jeszcze raz tylko suche. Strzelasz 20-30 pestek. Jeśli skupienie po tej serii nie będzie zadowalające, pokombinuj z dociskiem karabinka tak jak pisałem wcześniej. Mocno dociśnij do ramienia i do ręki pod karabinkiem.
Jak nie:
Dalej może boleć...
Karabinek w imadło i ruszasz lufą góra dół, lewo prawo. Jak pojawiają się szczeliny przy mocowaniu lufy do korpusu... pływająca lufa.
Małopolski Klub Strzelecki Dragon LOK
Awatar użytkownika
TZ
Ekspert Wiatrówki
Ekspert Wiatrówki
Reactions:
Posty: 4742
Rejestracja: 30 listopada 2002, 08:15
Tematy: 159
Grupa: Ekspert Wiatrówki

Re: HW97 a śrut - akceptowalne skupienie

Post autor: TZ »

JS pisze:
TZ pisze:To co opisujesz - na 15 metrach jest być może drugim przypadkiem jaki znam. ......
A jakże - czytałem Twój temat o tym co piszesz. Tylko, że na razie pływająca lufa u mnie nie została stwierdzona, natomiast dziękuję za wypowiedź, która zawiera w pełni odpowiedź na moje pytanie - "żaden śrut nie usprawiedliwia takiego siewnika".
W "pływającej lufie" będziesz miał dwa różne punkty skupienia. Prestawiające się ciagle i zamieniające miejscami. Taka lufa zawsze będzie się ustawiać dystalnymi miejscami swoich odchyleń.
Nie wierzę w taki siewnik nawet przy tym co opisane wyżej. Podejrzewam "trójkąt bermudzki" - błąd produkcyjny, czyli - wypierd .../reklamować. Potem kolejna sztuka i cieszyć się skupieniem zapominając o przeszłych koszmarach. Ja tak zrobiłem i mam święte spoko. :-D Mam 3 sztuki sprawnych systemów 97-ki i św spokój :-D
Pozdr,
TZ
Ostatnio zmieniony 02 września 2018, 19:49 przez TZ, łącznie zmieniany 3 razy.
PFTA/WKFT więcej wiatru, trochę nitro
JS
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 286
Rejestracja: 25 marca 2008, 08:38
Tematy: 8
Lokalizacja: świętokrzyskie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: HW97 a śrut - akceptowalne skupienie

Post autor: JS »

No i tu się trochę zgodzę. Bo czasem pójdą 3śruty w jedną dziurę (albo bardzo blisko) - co widać na załączonej tarczy.
A potem się przestawia i daje dziwne odskoki w różne strony. Czyli to wygląda jak przypadek nr 1 (lufa) pomieszany z przypadkiem nr 2 (trójkąt :-)).
Awatar użytkownika
TZ
Ekspert Wiatrówki
Ekspert Wiatrówki
Reactions:
Posty: 4742
Rejestracja: 30 listopada 2002, 08:15
Tematy: 159
Grupa: Ekspert Wiatrówki

Re: HW97 a śrut - akceptowalne skupienie

Post autor: TZ »

Nie rób z tego doktoratu. Jak nie działa i tak i tak, czy tuner, czy inny magik wszystko daje syf a nie zadowolenie ... no to tylko jedno zostaje. Jak masz możliwość - zwrot syfu, jak nie ... odsprzedać ulubieńcom Chinek niestety w cenie chinek (ze stratą). Nawet nie poznają różnicy ;laughing:
Pozdr,
TZ
PFTA/WKFT więcej wiatru, trochę nitro
JS
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 286
Rejestracja: 25 marca 2008, 08:38
Tematy: 8
Lokalizacja: świętokrzyskie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: HW97 a śrut - akceptowalne skupienie

Post autor: JS »

Dokładnie taki mam zamiar i nie zamierzam sam nic grzebać.
Grzecznie poprosić sklep o wymianę bubla na coś co jest warte ceny na f-rze.
Awatar użytkownika
sirsaw
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 56
Rejestracja: 27 stycznia 2017, 20:03
Tematy: 39
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: HW97 a śrut - akceptowalne skupienie

Post autor: sirsaw »

Siało mi po całej tarczy. Na 30m skupienie 10x10cm :shock:
Trwało to 3 miesiące ale nie poddałem się i jestem zadowolony.
Małopolski Klub Strzelecki Dragon LOK
JS
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 286
Rejestracja: 25 marca 2008, 08:38
Tematy: 8
Lokalizacja: świętokrzyskie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: HW97 a śrut - akceptowalne skupienie

Post autor: JS »

A na czym polegało to "polerowanie lufy"???
pawel992
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 225
Rejestracja: 09 listopada 2014, 21:56
Tematy: 8
Lokalizacja: PL
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: HW97 a śrut - akceptowalne skupienie

Post autor: pawel992 »

Witam.
Czytam ten wątek jak i ten o "pływających lufach" w hw97k i mam pytanie odnośnie naprawy tej wady.
Kupiłem używane hw97k po Waldku. Nie wiem czy to Hogan wykrył problem czy zrobił to poprzedni właściciel, a być może zlecił to tylko profilaktycznie...
W moim karabinku lufa została dociśnięta śrubami, a nie zaspawana. Czy ktoś już też oddał swoje HW na takie poprawki ? Które rozwiązanie jest lepsze ?
Walther CPM-1 4,5mm, Glock Gen5 17 9x19mm
HW30s 4,5mm, CZ 457 Varmint 20" .22LR, LFA LF556 Battle 14,5" .223REM, Tikka T3x CTR 24" .308WIN
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wiatrówki”