Jak rozpoznać rok wyprodukowania Iża?

Tematy dotyczące wiatrówek

Moderator: Moderatorzy wiatrówkowi

Awatar użytkownika
GlucioPL
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 8
Rejestracja: 12 maja 2018, 18:24
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Jak rozpoznać rok wyprodukowania Iża?

Post autor: GlucioPL »

Od dłuższej chwili jestem szczęśliwym posiadaczem Jeżyka 38.
Chciałbym dowiedzieć się jednak z jakiego roku on jest.
czytałem nie pamiętam gdzie na innym forum że łatwo modele iżyka określić za pomocą numeru seryjnego zaczynającego się od jakieś litery.
Tylko że na moim w ogóle takiej litery nie widzę...
Oto numer: 88019489
Czy źle szukam? Czy to jakiś dziwny model eksportowy? Na drugiej stronie jest napisane Made in USSR z logotypem Baikał...
QB 57 5,5mm
Iż-38
Makarow 4,5mm od Baikała
Awatar użytkownika
variag
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 10179
Rejestracja: 15 kwietnia 2003, 20:34
Tematy: 192
Lokalizacja: Bełchatów
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Jak rozpoznać rok wyprodukowania Iża?

Post autor: variag »

Prefix 88 to rok produkcji 1988. Prefixy literowe są nie do rozpoznania nawet przez samych Rosjan :-D
Zbyt często pragnienie tego czego nie mamy
nie pozwala nam się cieszyć tym co posiadamy.
Awatar użytkownika
GlucioPL
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 8
Rejestracja: 12 maja 2018, 18:24
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Jak rozpoznać rok wyprodukowania Iża?

Post autor: GlucioPL »

variag pisze:Prefix 88 to rok produkcji 1988. Prefixy literowe są nie do rozpoznania nawet przez samych Rosjan :-D
Dziękuje za wyjaśnienie, tylko jest jeden problem.
Iże-38 robili do 85.
na samej broni jest napisane że to ИЖ-38 a nie ИЖ38П które produkowane były w 88.
Czy iżyki p nie były znakowane inaczej niż origynały?
QB 57 5,5mm
Iż-38
Makarow 4,5mm od Baikała
Awatar użytkownika
Yurko
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1426
Rejestracja: 21 czerwca 2018, 20:36
Tematy: 33
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jak rozpoznać rok wyprodukowania Iża?

Post autor: Yurko »

Z tego co wiem (z guns.ru) wersja "P" (przejściowa) była produkowana tylko w latach 1992-93. Jawne oznaczenie roku produkcji w numerze seryjnym wprowadzono w 1980 roku. Niektórzy nazywają tę wersję jako "k" (klasyczna) ale nie miało to żadnego śladu w oznaczeniach. Do 1990 roku czasami w wersjach nie eksportowych potrafiło w ogóle nie być nazwy typu. W 1988 roku pojawiła się jakaś nienazwana modyfikacja. Rosyjscy pasjonaci sami z siebie nazwali ją wersją "N". Ma ona rzekomo stary cylinder 280mm i nową cieńszą lufę, ale są ludzie, którzy twierdzą, że mają egzemplarze z cylindrem 265mm, czyli tak jak w wersji "P" i "S". Ogólnie z oznaczeniami IŻ jest bałagan. Przed 90 rokiem, z napisem na tylnej części cylindra, jeśli on jest, nie ma żadnego oznaczenia wersji. Oznaczenie wersji za to jest częstsze w nowszych, krótkich cylindrach i jest wtedy umieszczone w przedniej części. Zdarzają się jednak też błędne lub podwójne oznaczenia np. "IŻ 38 PS". "Błędne" to ktoś napisał, że ma starą wiatrówkę z dokumentami i w papierach jest "S" a na cylindrze "P". Część błędnych oznaczeń wynikała wykorzystywania starych części. Ktoś umieścił zdjęcia, rzekomo oryginalnie fabrycznie wyprodukowanej wiatrówki w 1987 roku z lufą od IŻ-22 wyprodukowanej w 1959 roku...
"Nie ma nic bardziej praktycznego niż dobra teoria" Ludwig Eduard Boltzmann (1844–1906)
Awatar użytkownika
variag
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 10179
Rejestracja: 15 kwietnia 2003, 20:34
Tematy: 192
Lokalizacja: Bełchatów
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Jak rozpoznać rok wyprodukowania Iża?

Post autor: variag »

Według rosyjskiej literatury oficjalnie Iż-38 produkowany był w trzech wariantach: ИЖ-38, ИЖ-38П (ПC) i ИЖ-38С.
Starsze modele z gwintem w lufie 12-sto polowym, nowsze 6-cio.
Zbyt często pragnienie tego czego nie mamy
nie pozwala nam się cieszyć tym co posiadamy.
Awatar użytkownika
Yurko
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1426
Rejestracja: 21 czerwca 2018, 20:36
Tematy: 33
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jak rozpoznać rok wyprodukowania Iża?

Post autor: Yurko »

Oficjalnie pewnie masz rację, ale różnice pomiędzy nieoficjalnymi wersjami w niektórych przypadkach są dużo większe niż pomiędzy wersją "P" i "S" - które zasadniczo różnią się między sobą tylko celownikiem. Konkretne egzemplarze robione w czasie ich kryzysu gospodarczego na przełomie lat 80/90 były montowane z tego co akurat było pod ręką. Niektórym nawet po 2000 roku zdarzało się mieć na prawej stronie kostki napis "Made in USSR" albo znak jakości "CCCP". Moim zdaniem najważniejsza różnica raczej nie dotyczy rodzaju lufy, które zdarzały się różne bez względu na formalne oznaczenie, ale zmiany cylindra i skróceniu skoku tłoka. W tym wypadku korpus posiada czasami szynę 11mm na którym jest zamontowany celownik wersji "S" i może być oznaczony w dowolny sposób. Natomiast wersja bez szyny to na pewno wersja "P" ale niekoniecznie musi to być napisane. Chyba też należało by się zastanowić, czy data w numerze serii na kostce lufy na pewno jest rzeczywistą datą produkcji całego sprzętu...
"Nie ma nic bardziej praktycznego niż dobra teoria" Ludwig Eduard Boltzmann (1844–1906)
Awatar użytkownika
variag
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 10179
Rejestracja: 15 kwietnia 2003, 20:34
Tematy: 192
Lokalizacja: Bełchatów
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Jak rozpoznać rok wyprodukowania Iża?

Post autor: variag »

Pytanie, czy te nieoficjalne podwersje były eksportowane do krajów demokracji ludowej?
Strzelałem z Iż-38 z kolbą z tworzywa i szyną na cylindrze 11 mm, ale z klasyczną szczerbinką na kostce lufy.
Według mnie zastąpienie lufy z gwintem 12-sto polowy na 6-cio nie było dobrym rozwiązaniem. Miałem MP-512 i nie powalał na kolana celnością. Ale jak to u Rosjan, jak standaryzacja to na całym froncie :wink:
Zbyt często pragnienie tego czego nie mamy
nie pozwala nam się cieszyć tym co posiadamy.
Awatar użytkownika
Yurko
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1426
Rejestracja: 21 czerwca 2018, 20:36
Tematy: 33
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jak rozpoznać rok wyprodukowania Iża?

Post autor: Yurko »

Myślę że najwcześniejsza "nieoficjalna podwersja" czyli "K" miała duże szanse. Dlatego że podobno zrobiono jej dużo. Że została wprowadzona w latach gdy wymiana handlowa w demoludach była jeszcze spora. Oraz że ta modyfikacja miała konkretny cel w postaci potanienia i uproszczenia konstrukcji. W ten właśnie sposób z "klasycznej wersji" zniknęła teleskopowa prowadnica sprężyny... Co do najbardziej enigmatycznej wersji "N" to zapewne to były tylko śmieciowe składaki wyłącznie na rynek wewnętrzny. Możliwe, że niektóre części w nich pochodziły z egzemplarzy wcześniej wybrakowanych. Tzn takie domysły były na ruskim forum. Nie wiem, czy określanie tego wersją jest chociaż trochę uzasadnione, ponieważ to by sugerowało jakąś standaryzację.
"Nie ma nic bardziej praktycznego niż dobra teoria" Ludwig Eduard Boltzmann (1844–1906)
Awatar użytkownika
variag
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 10179
Rejestracja: 15 kwietnia 2003, 20:34
Tematy: 192
Lokalizacja: Bełchatów
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Jak rozpoznać rok wyprodukowania Iża?

Post autor: variag »

W ten właśnie sposób z "klasycznej wersji" zniknęła teleskopowa prowadnica sprężyny...
Dwa Iż-38 które miałem posiadały pełną (dwuczęściową) teleskopową prowadnicę, jeden zakupiony był w Czechosłowacji, a drugi w Polsce, oczywiście w "epoce".
Zbyt często pragnienie tego czego nie mamy
nie pozwala nam się cieszyć tym co posiadamy.
Awatar użytkownika
Yurko
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1426
Rejestracja: 21 czerwca 2018, 20:36
Tematy: 33
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jak rozpoznać rok wyprodukowania Iża?

Post autor: Yurko »

Może się pomyliłem. Właśnie znalazłem informacje o podtypach w podtypie "K". Jeśli czegoś nie pokręciłem to chociaż w wersji "K" wprowadzono numer serii z 2 cyframi roku to nie niektóre miały nadal numer z rokiem oznaczonym literowo. Nie wiem, czy była to wcześniejsza produkcja, czy "ekskluzywniejsza". Do tego przegapiłem zwrot "być może".

cytat:
Все другие внутренности данной модификации остались прежними, за исключением быть может телескопического утяжелителя-направляющей в поршне. Не ясно был ли он в этой модификации в обоих подвидах, или только в подтипе с БУКВЕННОЙ кодировкой года выпуска.


Czyli została różnica, o której nie wspomniałem. Najstarszy podstawowy IŻ-38 miał grubą lufę średnicy ok 14,5-15mm z gwintem "12", a wersja "K" lufę pocienioną do 13,5 mm i gwint na z 6 nacięć. Ciekawe czy dotyczyło to obu pod-pod-wersji to jest i "cyfrowej" i "literowej"
"Nie ma nic bardziej praktycznego niż dobra teoria" Ludwig Eduard Boltzmann (1844–1906)
Awatar użytkownika
variag
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 10179
Rejestracja: 15 kwietnia 2003, 20:34
Tematy: 192
Lokalizacja: Bełchatów
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Jak rozpoznać rok wyprodukowania Iża?

Post autor: variag »

Doceniam chęć rozwikłania historii losów produkcyjnych wiatrówki Iż-38 ale myślę, że nie ma powodu by wprowadzać na forum pozaprodukcyjne rosyjskie nazewnictwo. Bo nie było żadnej wersji "K".
Mój Iż-38 (napis cyrylicą poniżej puncy "tarczy ze strzałą" Iżewska) nr seryjny M62708 (gdzie "M" na pewno nie jest oficjalnym kodem roku) rok produkcji 1979 ma lufę grubości 14,7 mm, na kostce pisze "MADE IN USSR" a gwint w lufie jest 12-sto nitkowy gwint. Ma dwuczęściową prowadnicę sprężyny, cylinder też mogę zmierzyć ale nie mamy żadnej pewności czy te "przejściowe" modele docierały na rynki KDL.
Więc twórzmy tu chaosu.
Zbyt często pragnienie tego czego nie mamy
nie pozwala nam się cieszyć tym co posiadamy.
Awatar użytkownika
Yurko
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1426
Rejestracja: 21 czerwca 2018, 20:36
Tematy: 33
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jak rozpoznać rok wyprodukowania Iża?

Post autor: Yurko »

Tak wiem, ktoś na guns.ru tak tylko to sobie ponazywał. Dla ciekawości modele z pierwszych dwóch lat produkcji czyli też z 79 roku nazwał wersją "R". To według niego nie był model przejściowy tylko oryginalny, zgodny z prototypową wersją... nie był pewny czy to było "0" (zero) czy "8"Chyba wszystkie podane cechy pasują do opisu. Rosjanin twierdzi, że to rzadkość, ale może to tylko w Rosji. Nie zdziwiło by mnie, gdyby ta wersja była bardziej popularna w KDL niż w jej ojczyźnie. Ale chyba rzeczywiście nie warto wprowadzać chaosu. Mnie rozbolała głowa...
"Nie ma nic bardziej praktycznego niż dobra teoria" Ludwig Eduard Boltzmann (1844–1906)
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wiatrówki”