Okres legalizacji butli

Tematy dotyczące wiatrówek

Moderator: Moderatorzy wiatrówkowi

brrupsz
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 81
Rejestracja: 05 listopada 2009, 19:32
Tematy: 3
Lokalizacja: Poznań
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Okres legalizacji butli

Post autor: brrupsz »

Przymierzam się do zakupu małej butli do PCP. Z tego co przeczytałem legalizacja powinna być wykonywana co 2 lata dla butli nurkowych i co 5 lat dla butli "naziemnych". Na pewnym portalu aukcyjnym jest osoba, która oferuje butle 300/450 bar w atrakcyjnej cenie po legalizacji na 10 lat. Ktoś się orientuje czy to jest legalnie możliwe? Na stronie UDT nie znalazłem nic o przedłużonym okresie legalizacji, ale może tego nie widzę.

Druga rzecz, która mnie zastanawia to czy przy zakupie nowej butli (np. midland 3l) należy ją poddać legalizacji lub jakiejś innej czynności legalizacyjnej w związku z rozpoczęciem użytkowania?
Awatar użytkownika
Michaus
Moderator globalny
Moderator globalny
Reactions:
Posty: 1394
Rejestracja: 20 maja 2010, 14:04
Tematy: 69
Lokalizacja: Pabianice
Grupa: Moderatorzy globalni

Re: Okres legalizacji butli

Post autor: Michaus »

Myślę, że z tym 10 lat, to jest tak, jak opisali tu: http://nurkowapolska.pl/418,A-na-ile-la ... butla.html
To jako lektura uzupełniająca: https://divers24.pl/15572-wszystko-co-n ... nurkowych/

Mam dwie butle, gdy je kupiłem, miały nabite cechy legalizacyjne, badania wykonywane były zgodnie z podanymi na nich terminami, ale nie kupowałem ich jako nowych.
Znalazłem kiedyś informację, że nowe butle zakupione w kraju jak i za granicą, które nie posiadają wybitej daty następnego badania, mogą być używane bez badania UDT przez okres przewidziany do eksploatacji do następnego badania legalizacyjnego od daty produkcji, ale pod warunkiem, że wybito na nich znak CE, po tym czasie butlę należy poddać badaniu. Znak CE ma być traktowany wtedy na równi z cechami legalizacyjnymi UDT. Nie jestem jednak w stanie ręczyć za prawdziwość tej informacji.

Dobrze byłoby zweryfikować to wszystko w składając zapytanie do UDT.

Zamiast wybitych cech legalizacyjnych, możesz spodziewać się naklejki :arrow: http://forum-bron.pl/viewtopic.php?p=1425416#p1425416
Tutaj jeszcze informacja o wspomnianym okresie 10 lat: :arrow: http://forum-bron.pl/viewtopic.php?f=12&t=135853
Ostatnio zmieniony 13 lipca 2018, 08:52 przez Michaus, łącznie zmieniany 1 raz.
"Nie muszę wyważać drzwi co już zostały wyważone."
brrupsz
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 81
Rejestracja: 05 listopada 2009, 19:32
Tematy: 3
Lokalizacja: Poznań
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Okres legalizacji butli

Post autor: brrupsz »

Według udt.gov faktycznie jest furtka na legalizację dłuższą niż 5 lat (na podstawie wytycznych producenta), gdzieniegdzie przewija się informacja o legalizacji 10 letniej na butle na gazy techniczne (głównie w odniesieniu do butli propan butan). Koniec końców wysłałem maila do punktu, w którym będę nabijał butlę czy taką "techniczną" z długą legalizacją również obsłużą, bo co mi po długim terminie jak pozostanie pusta :) .
Awatar użytkownika
Michaus
Moderator globalny
Moderator globalny
Reactions:
Posty: 1394
Rejestracja: 20 maja 2010, 14:04
Tematy: 69
Lokalizacja: Pabianice
Grupa: Moderatorzy globalni

Re: Okres legalizacji butli

Post autor: Michaus »

Czemu mieliby odmówić nabicia, skoro butla ma ważne cechy legalizacyjne?
Dla nich istotną informacją powinna być data następnej legalizacji, a że jest wydłużona, to nie powinno ich obchodzić.
"Nie muszę wyważać drzwi co już zostały wyważone."
brrupsz
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 81
Rejestracja: 05 listopada 2009, 19:32
Tematy: 3
Lokalizacja: Poznań
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Okres legalizacji butli

Post autor: brrupsz »

Zgadzam się, natomiast w punktach różni ludzie pracują i mogą mieć swoje widzi mi się. Chyba tu na forum ktoś się skarżył, że w decathlonie odesłali z kwitkiem bo butla miała kołnierz i płaskie dno (nie typowo nurkowa). Dlatego wolę zapytać bo jeden punkt jest 5 minut ode mnie, a drugi na drugim końcu miasta. Dzięki za pomoc.
Awatar użytkownika
Łysy
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 609
Rejestracja: 22 kwietnia 2008, 21:00
Tematy: 19
Lokalizacja: Ciechocinek
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Okres legalizacji butli

Post autor: Łysy »

Temat był wałkowany już kilka razy . Butle stalowe muszą być legalizowane co:
- butle do nurkowania co 2 lata
- butle do powietrza oddechowego co 5 lat
- butle z powietrzem technicznym co 10 lat (muszą być pomalowane na zielono-szaro i mieć napis powietrze techniczne) i nie wolno ich używać do oddychania .

Ponadto butle muszą posiadać nabite i wyrażne parametry techniczne wraz ze znakiem CE .
Przed każdą legalizacją z butli wykręca się zawory (zawory nie podlegają legalizacji tylko skorupy butli) i UDT-owiec sprawdza stan butli wewnątrz szczególnie uszkodzenia mechaniczne i stopień korozji. Zewnętrznie butle też nie mogą posiadać znacznej korozji a wżery dyskwalifikują je z użycia i legalizacji. Może być tylko powierzchowna korozja którą i tak przed legalizacją nakażą usuną i pomalować. Chyba, że mamy dobry układ z UDT-owcem i przymknie oko na delikatną korozję.
Co do tego czy ci nabiją czy nie jak masz ważną legalizację to jest to ocena osoby nabijającej i posiadającej odpowiednie uprawnienia , legalizacje masz np: z lutego a w marcu butla spadła ci na beton i uszkodziła się zewnętrzna powierzchnia z wgnieceniem. Ładujący ma prawo odmówić ładowania nawet jak legalka była 3 dni temu a są widoczne świeże uszkodzenia.
Ogólnie butle stalowe są bardzo bezpieczne i nie należy się ich bać . Sam zawór jest tylko częścią wymienną i to czy jest sprawny czy nie to już tylko kwestia właściciela.
Z butlami kompozytowymi to już inna bajka ale chyba te cię nie interesują.
Steyr z krzywą lufą + Vortex PST I
Awatar użytkownika
Łysy
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 609
Rejestracja: 22 kwietnia 2008, 21:00
Tematy: 19
Lokalizacja: Ciechocinek
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Okres legalizacji butli

Post autor: Łysy »

Co do tego czy Naklejka czy Wybicie .
Wiecie jak jest, jak UDT-owiec całe życie tłukł młotkiem cechy i numerki to będzie tłuk dalej a co młodsi mniej konserwatywni idą po wygodności i naklejają naklejeczkę i maja po robocie. Naklejki estetyczniejsze ale trzeba o nie trochę dbać żeby się nie wytarły w miejscach nacechowania.
Steyr z krzywą lufą + Vortex PST I
Awatar użytkownika
sirwolf78
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 301
Rejestracja: 19 grudnia 2016, 19:51
Tematy: 5
Lokalizacja: Jabłonna
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Okres legalizacji butli

Post autor: sirwolf78 »

Hilary, a jak to jest z butlami z cechą Pi?
Ja też chcę do Twa. Albo nie, hipokryzja się szerzy... I cenzura.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wiatrówki”