Gamo Hunter 440

Tematy dotyczące wiatrówek

Moderator: Moderatorzy wiatrówkowi

Ziko76
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 9
Rejestracja: 02 lipca 2018, 19:31
Tematy: 0
Lokalizacja: Radom
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Gamo Hunter 440

Post autor: Ziko76 »

Witam wszystkich miłośników firmy Gamo zwłaszcza modelu Hunter 440
Swoją przygodę ze strzelaniem zacząłem z miesiąc temu, kupując pierwszą wiatrówkę Hunter 440
I lunetę BSA 3-9x32 strzelam ze Śrutu JSB Exact 4,53 mm na odległość 30m :-D

https://www.fotosik.pl/zdjecie/usun/xHp ... qBdn_7DLdu

Chciałbym zapytać o prędkość początkową tej wiatrówki na stronie sklepu militaria piszą 305m/s
Ale chyba to jest nie prawdą ? Nie mam jak sprawdzić.... ciekawi mnie jeszcze to że w Hiszpanii ta sama wiatrówka ma 386m/s jakim cudem
Schemat
https://www.fotosik.pl/zdjecie/usun/tWM ... er7nYcKVVT
Czy na Polskim rynku Gamo Hunter 440 w wiatrówkach są inne część ?
Ostatnio zmieniony 02 lipca 2018, 21:22 przez Ziko76, łącznie zmieniany 10 razy.
Awatar użytkownika
Yurko
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1422
Rejestracja: 21 czerwca 2018, 20:36
Tematy: 33
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Gamo Hunter 440

Post autor: Yurko »

Nie wiem, czy znajdziesz tu wielu kolegów. Wiesz, że Gamo nie jest zbyt przewidywalną zabawką i na prawdę ciężko ją okiełznać. Dobra zabawa, ale wszyscy ci, którzy mają maszynki, które w czasie strzału wystarczy trzymać dwoma palcami, będą na Twoje wyniki krzywo patrzeć. Ja właśnie dzisiaj "zepsułem" Replaya, zmniejszając mu "moc" z ok 22J na 10,5. Mniej hałasu i łatwiej zmieścić się na tarczy. Bo w gruncie rzeczy to mogły by być całkiem przyzwoite wiatrówki, gdyby tak nie wierzgały. Dobrze że wybrałeś ciaśniejszy śrut. U mnie do tej pory też się lepiej sprawdzał. Może lepszy byłby trochę cięższy, ale to jest oczywiście sprawa indywidualna. W Gamo lubią się wyginać sprężyny. Prowadzenie nie jest najlepsze. To tak właśnie mniej więcej w tym momencie powinno się okazać. Pozdrawiam i życzę dobrej zabawy.
"Nie ma nic bardziej praktycznego niż dobra teoria" Ludwig Eduard Boltzmann (1844–1906)
onet12
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 150
Rejestracja: 23 grudnia 2015, 22:34
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Gamo Hunter 440

Post autor: onet12 »

opis na stronie militaria potraktuj jako bajki.
Zeby zmierzyc predkosc realna musisz uzyc chronografu, czyli tzw chrono
na standardowym jsb i przy limitowej energii 16.9 juli predkosc maksymalna srutu to jakies 250 m/s zakładajac, ze Twoja wiatrówka nie przekracza dowolonego w Polsce limitu.
305m/s jest osiaglne na super lekkim srucie, z ktorego wogóle nie powinno sie strzelac przy tej energi.

W gamo 440 warto stuningowac spust, tutaj jest video jak to zrobic
uzywałem tej metody i spust rzeczywiscie jest miekki i o wiele krótszy, co wpływa pozytywnie na celnosc.

Maiałem ta lunete i u mnie bardzo szybko padła na hw 50, ale warto wspomniec ze ma fabrycznie paralakse ustawiona na 100 metrów . Jezeli nie składasz sie powtarzalnie, to bedzie to powodowac sianie po tarczy.
Ja bym odkrecił pierscien z przodu lunety, pokrecił soczewka i ustawił ostrosc na ~30 metrów, to powinno poprawic wyniki, a przynajmniej wyeliminowac jeden z czynników psujacych celnosc.
Ostatnio zmieniony 02 lipca 2018, 21:52 przez onet12, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
sirwolf78
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 301
Rejestracja: 19 grudnia 2016, 19:51
Tematy: 5
Lokalizacja: Jabłonna
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Gamo Hunter 440

Post autor: sirwolf78 »

O kolegów jednak bym się nie martwił, wszyscy nimi jesteśmy, czasem tylko dobitniej wygłaszamy swoje poglądy. Każdy strzela tym, co ma.
Wielu producentów pisze o większych prędkościach, niż rzeczywiście oferują, ale na Twoim miejscu sprawdziłbym to, bo dla typowego śrutu 4.5 mm będzie to już pewnie FAC i mogą być kłopoty.
Pzdr
Ja też chcę do Twa. Albo nie, hipokryzja się szerzy... I cenzura.
Ziko76
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 9
Rejestracja: 02 lipca 2018, 19:31
Tematy: 0
Lokalizacja: Radom
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Gamo Hunter 440

Post autor: Ziko76 »

Yurko pisze:Ja właśnie dzisiaj "zepsułem" Replaya, zmniejszając mu "moc" z ok 22J na 10,5..
Skąd u Ciebie 22J kupiłeś w Polsce?
Ziko76
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 9
Rejestracja: 02 lipca 2018, 19:31
Tematy: 0
Lokalizacja: Radom
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Gamo Hunter 440

Post autor: Ziko76 »

onet12 pisze:Maiałem ta lunete i u mnie bardzo szybko padła na hw 50, ale warto wspomniec ze ma fabrycznie paralakse ustawiona na 100 metrów . Jezeli nie składasz sie powtarzalnie, to bedzie to powodowac sianie po tarczy.
Ja bym odkrecił pierscien z przodu lunety, pokrecił soczewka i ustawił ostrosc na ~30 metrów, to powinno poprawic wyniki, a przynajmniej wyeliminowac jeden z czynników psujacych celnosc.
To jest bardzo ciekawe... Czy ten pierścień z przodu jest sklejony? I skąd będę wiedział jak ustawić na 30m ?
Dokładnie mam ten model Luneta celownicza BSA 3-9x32 30/30 (S3-9x32WR)
Awatar użytkownika
Yurko
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1422
Rejestracja: 21 czerwca 2018, 20:36
Tematy: 33
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Gamo Hunter 440

Post autor: Yurko »

Tak, zapomniałem wspomnieć o spuście. Lekki to on nie jest. Wiele części jest tych samych. Np. co dziwne ta sama sprężyna "16090" jest w kilku modelach i zabezpiecza wersje 16, 20 i 24J. Są za to różnice w podkładkach i tulejkach... 24J to wersje hiszpańsko-portugalskie. Mój Replay jest akurat polski, a to że przez dwa dni był taki mocny to wynik nieudanego eksperymentu. Korzystając z sytuacji, że wymieniałem sprężynę i postanowiłem zrobić nową prowadnicę, wmontowałem drugą sprężynę wewnątrz normalnej. Zaraz się okazało, że nawet nie wnikając w sprawę legalności i celności, to naciąganie wiatrówki stało się prawdziwym wyzwaniem. A 24J i tak mi się nie udało uzyskać, nie licząc kilku pomiarów, gdy przez niechlujstwo zapaskudziłem cylinder i miałem serię strzałów z "dopalaniem". Później jeszcze przez kilka dni używałem 2 sprężyn, ale je skróciłem, czyli zmniejszyłem napięcie wstępne. Dało przejściowo ok 15J, ale zmieniły mi się priorytety i postanowiłem przystosować replaya tylko na 10m. Zresztą czekam teraz na sprężynę gazową...

Te folderowe szybkości wyglądają tak, jakby były "obliczane" dla jakiegoś bardzo lekkiego śrutu. Np. 0,35g. Ale jak ja sprawdzałem, to nic z tego. Śrut chyba zdąży opuścić lufę nim tę cała energię odbierze.

Sprawdziłem na stronie portugalskiej i oni podają 305m/s dla 24J-owego Huntera, czyli jakieś 23,26J dla śrutu 0,5g. Czyli to 305 to dla wersji fabrycznej "Iberico".
Ostatnio zmieniony 02 lipca 2018, 22:47 przez Yurko, łącznie zmieniany 1 raz.
"Nie ma nic bardziej praktycznego niż dobra teoria" Ludwig Eduard Boltzmann (1844–1906)
Awatar użytkownika
Yurko
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1422
Rejestracja: 21 czerwca 2018, 20:36
Tematy: 33
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Gamo Hunter 440

Post autor: Yurko »

sirwolf78 pisze:O kolegów jednak bym się nie martwił, wszyscy nimi jesteśmy, czasem tylko dobitniej wygłaszamy swoje poglądy.
Dzięki za słowa otuchy...
sirwolf78 pisze:Twoim miejscu sprawdziłbym to, bo dla typowego śrutu 4.5 mm będzie to już pewnie FAC i mogą być kłopoty.
Wszystko pod kontrolą. Powinienem wyjaśnić, że nie chodziło o normalne użytkowanie, tylko chwilowe sprawdzenie jak sprzęt będzie się zachowywał. Może to nie całkiem ładnie, ale ciekawość... wiadomo. Zresztą wszystko wyszło tak marnie, że oszczędziło mi to dylematów moralnych typu: "A może tak zostawić i pobawić się dłużej? Zobaczyć jak daleko poleci itp?"
"Nie ma nic bardziej praktycznego niż dobra teoria" Ludwig Eduard Boltzmann (1844–1906)
onet12
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 150
Rejestracja: 23 grudnia 2015, 22:34
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Gamo Hunter 440

Post autor: onet12 »

BSA 3-9x32 30/30 (S3-9x32WR)
własnie ten model mi padł, na Twoim miejscu sprzedałbym ja zanim gamon jej nie rozklepie, a potem dołozyc i kupic jakas sensowna budżetowa lupke z AO np: PP 3x12 42, hawke vantage 3x9 40 i to załatwi sprawe paralaksy :-D

Czy ten pierścień z przodu jest sklejony? I skąd będę wiedział jak ustawić na 30m ?

Przed chwila spróbowałem go ruszyc i siedzi jak zamurowany wiec pewnie jest albo klejony, albo po prostu twardo siedzi, alternatywnie mozna wyciac kawałek blachy pod wymiar i włozyc w tubus w wyciete miejsca na gwincie i spróbowac poruszyc sama soczewke, ale lepiej nic nie rób tylko ja sprzedaj zanim cos sie uszkodzi.

Mam inna lupke walthera 4x32 i pierscien odkreciłem w palcach. Potem wystarczy tylko zrobic z 1- 1.5 obrotu soczewka i obraz był idealnie ostry na dystansie 25 metrów na ktory strzelałem. Wazne zeby krzyz nie zmieniał połozenia gdy patrzymy na cel, nawet jesli ruszamy głowa.

Spróbuj tez postrzelac z otwartych na 25m i porównaj wyniki do strzelania z lunety, bedziesz miał punkt odniesienia.
Zakładam, ze chwyt artyleryjski znasz i stosujesz?
Ostatnio zmieniony 03 lipca 2018, 04:09 przez onet12, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Yurko
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1422
Rejestracja: 21 czerwca 2018, 20:36
Tematy: 33
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Gamo Hunter 440

Post autor: Yurko »

Na prawdę można tak ustawić "paralaksę"? Bo ja nie potrafię...
Obrazek
Ostatnio zmieniony 09 listopada 2020, 13:57 przez Yurko, łącznie zmieniany 1 raz.
"Nie ma nic bardziej praktycznego niż dobra teoria" Ludwig Eduard Boltzmann (1844–1906)
rokasa58
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 595
Rejestracja: 25 lutego 2016, 10:34
Tematy: 4
Lokalizacja: Okolice Wrocławia
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Gamo Hunter 440

Post autor: rokasa58 »

ONE SHOOT ONE MOMMENT NO MISS
Ziko76
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 9
Rejestracja: 02 lipca 2018, 19:31
Tematy: 0
Lokalizacja: Radom
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Gamo Hunter 440

Post autor: Ziko76 »

Yurko z ilu metrów tą tarczę przestrzeliłeś?

Co nowe gamo Hunter 440 ma plastikowe jeszcze ,,kostka , spóst ,blokada spóstu, muszkę ? Czy rozbierał ktoś , jakieś zdjęcia ?
Awatar użytkownika
Yurko
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1422
Rejestracja: 21 czerwca 2018, 20:36
Tematy: 33
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Gamo Hunter 440

Post autor: Yurko »

Tu mnie masz - 10.

Co to znaczy "nowy"? Teraz oni tam mają teraz "Gamo power" czyli zwiększona średnica cylindra (chyba 27mm?) i nowy Hunter nazywa się "HUNTER 1250 GRIZZLY". Dużych zmian, poza tym, konstrukcyjnych nie ma poza tym, że wszystko jest grubsze i mocniejsze. Ważna zmiana to nowa "teleskopowa" prowadnica sprężyny. Za to tej plastikowej tulejki która była(i jest) w Hunterze 440 wersji z 2013 roku w Grizzly już nie ma. Nie wiem jakim się sprzedaje 440-stka ale nadal jest w ofercie. Nie mam żadnych własnych zdjęć, bo tego nie rozbierałem...
"Nie ma nic bardziej praktycznego niż dobra teoria" Ludwig Eduard Boltzmann (1844–1906)
Ziko76
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 9
Rejestracja: 02 lipca 2018, 19:31
Tematy: 0
Lokalizacja: Radom
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Gamo Hunter 440

Post autor: Ziko76 »

Po tych kilku waszych poradach pogorszyło mi się strzelanie , chyba za bardzo się teraz przyglądam w tarczę przez tą BSA bez paralaksy , chce zmienić lunetę jak i w przyszłości wiatrówkę ( hw97 albo air arms tx200) dlatego chciałbym kupić lunetę która była by do gamo jak i tej przyszłej.....
Myślę nad
Hawke Vantage 6-24x44 SF
Albo
hawke vantage 4-16x44 SC

Teraz na BSA mataz niski mam luzu pod lunetą 14mm tylko na powiększeniu X3 widzę delikatnie muszkę na większych nie....
Czy montaż niski będzie dobry dla tych lunet dla gamo hw97 i air arms tx200??
Awatar użytkownika
Yurko
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1422
Rejestracja: 21 czerwca 2018, 20:36
Tematy: 33
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Gamo Hunter 440

Post autor: Yurko »

Moim zdaniem źle kombinujesz. Na tak kulturalnym urządzeniu jak HW97 będziesz mógł zamontować niespecjalnie pancerny sprzęt więc możesz się skoncentrować na jakości. Podobnie z montażem. Dla Huntera ja bym proponował pojedynczy z solidnym kołkiem. Jeśli wybiegniesz w przyszłość i zamontujesz coś delikatnego na Gamo, to po pierwsze może to nie doczekać przenosin na lepszą wiatrówkę. Po drugie nie wiem, czy na Hunterze potrzebne Ci powiększenie 16, czy 24 razy. Ja bym się chyba tylko jeszcze bardziej frustrował. Co do pogarszania celności to ja miałem w Replay-u (który od Huntera różni się w zasadzie tylko lufą i magazynkiem) narastający spadek celności spowodowany wygięciem sprężyny. Tzn rzucało nią na boki. Druga sprawa trzeba sprawdzać co jakiś czas, czy montaż się nie poluzował.
"Nie ma nic bardziej praktycznego niż dobra teoria" Ludwig Eduard Boltzmann (1844–1906)
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wiatrówki”