Hatsan Airtact

Tematy dotyczące wiatrówek

Moderator: Moderatorzy wiatrówkowi

Awatar użytkownika
Ślubek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 606
Rejestracja: 14 marca 2014, 08:27
Tematy: 0
Lokalizacja: Janówek Pierwszy
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Hatsan Airtact

Post autor: Ślubek »

Sigmonium pisze:skłonność do miękkiego dołka kojarzy się z początkującym strzelcem. Z kolei strzelając z broni palnej długiej nawykowo ściskam łoże A stopkę kolby zapieram jak diabel widły.
A to dlatego, że strzelanie z wiatrówki (nawet sprężynowej) to nie strzelanie z broni palnej.

W broni palnej pocisk opuszcza lufę zanim kop kolby spowoduje podrzut. W wiatrówce (sprężynowej) śrut leci dużo wolniej i zanim opuści lufę, całość musi mieć miejsce na cofnięcie się, aby opóźnić powstanie podrzutu. Podobnie wygląda strzał z armaty - całość cofa się na mechanizmie oporo-powrotnym. Stąd zresztą nazwa chwytu.
Awatar użytkownika
Ślubek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 606
Rejestracja: 14 marca 2014, 08:27
Tematy: 0
Lokalizacja: Janówek Pierwszy
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Hatsan Airtact

Post autor: Ślubek »

Tabasco89 pisze:Od jakiego czasu użytkujesz Airtacta I na co zwrócić uwagę?
Ba, gdyby nie google (i ta dyskusja) nie wiedziałbym nawet, że jest coś takiego jak Airtact i jak wygląda. :^)

Wciąłem się w dyskusję, bo uznałem, że podzielę się wiedzą ogólną - jak widać z mojej stopki strzelam ze starego Walthera LGV (choć mam jeszcze Łucznika kl.187)

Na co zwrócić uwagę? Na trzy sprawy:
- nie naciska się spustu, gdy wiatrówka jest złamana (działanie sprężyny może skrzywić lufę)
- nie strzela się na sucho (bez śrutu) - tłok może zniszczyć cylinder
- nie nadużywa się smarów - może to doprowadzić do powstania tzw. efektu Diesla - huk, dym etc. Amerykanie to lubią, bo zwiększa V0, ale przy okazji niszczy uszczelki.
Tabasco89
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 24
Rejestracja: 02 czerwca 2018, 01:30
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Hatsan Airtact

Post autor: Tabasco89 »

Na co zwrócić uwagę? Na trzy sprawy:
- nie naciska się spustu, gdy wiatrówka jest złamana (działanie sprężyny może skrzywić lufę)
- nie strzela się na sucho (bez śrutu) - tłok może zniszczyć cylinder
- nie nadużywa się smarów - może to doprowadzić do powstania tzw. efektu Diesla - huk, dym etc. Amerykanie to lubią, bo zwiększa V0, ale przy okazji niszczy uszczelki.[/quote]

Z tym smarem to by trzeba było im w fabryce szepnąć ale tak naprawdę to dobrze że tak robią bo nie wiadomo ile i gdzie będzie leżeć wiatrówka. Więc dobrze że ją konserwują ale smaru naprawdę nie żałują. A co to Hatsan Airtact to jeśli będziesz miał okazję to polecam. Mi się bardzo podoba. Nazwałbym to specyficznym strzelaniem jak pisał Sigmonium. To taki topór trochę ale przyjemny i daje dużo uśmiechu. Z zabawy z różnymi śrutami też było sporo radości. Penetrujące i rozrywające. Potrafi również ładnie trafić w tarczę zostawiają na dłoniach strzelca poczucie siły Hatsana. Wielu narzeka wielu chwali i kilku jak ja podoba się to co oferuje
Artemis CR600W + Kandar 4-16x50 AOME
Crosman Summit + Hawke Vantage 3-9x50 OA
AA S400 CLASSIC + Konus Pro 3-12x50 IR
:piwo:
Sigmonium
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 5
Rejestracja: 31 maja 2018, 07:36
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Hatsan Airtact

Post autor: Sigmonium »

Gwoli ścisłości Bo.koze się.ta wiedza komuś przyda: dziś testowane śrutek Crossmann Premier Holow.Point 4.5.
Oczywiście na Airtact. Przeciętnie lata, w moim odczuciu tylko odrobinę gorzej od JSB exact 4.51. Kulochwyt w drzazgi nie poszedł ale nadal miło. O dziwo zdarzyło niestety się że rykoszetował od kulochwytu. Testowałem na Airtakcie też śrut Crossman z płaskim łbem do strzelań tarczowych i niestety lata u mnie nieprzewidywalnie. Ciekawe czy to tylko w moim egzemplarzu...
Artillery hold - sprawdziłem trochę z przekory i opinia kolegi wyżej całkowicie potwierdzona. Ważne jest tylko tyle aby trzymać w ten sposób aby nie uniemożliwiać ruchu wzdluz osi celowania w momencie odrzutu. Krócej: trzymać prosto ale niech sobie troche do tyłu kopnie.
Sigmonium
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 5
Rejestracja: 31 maja 2018, 07:36
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Hatsan Airtact

Post autor: Sigmonium »

Gwoli ścisłości :.Może się.ta wiedza komuś przyda: dziś testowane śrutek Crossmann Premier Holow.Point 4.5.
Oczywiście na Airtact. Przeciętnie lata, w moim odczuciu tylko odrobinę gorzej od JSB exact 4.51. Kulochwyt w drzazgi nie poszedł ale nadal miło. O dziwo zdarzyło niestety się że rykoszetował od kulochwytu. Testowałem na Airtakcie też śrut Crossman z płaskim łbem do strzelań tarczowych i niestety lata u mnie nieprzewidywalnie. Ciekawe czy to tylko w moim egzemplarzu...
Artillery hold - sprawdziłem trochę z przekory i opinia kolegi wyżej całkowicie potwierdzona. Ważne jest tylko tyle aby trzymać w ten sposób aby nie uniemożliwiać ruchu wzdluz osi celowania w momencie odrzutu. Krócej: trzymać prosto ale niech sobie troche do tyłu kopnie.
Ostatnio zmieniony 06 czerwca 2018, 20:58 przez Sigmonium, łącznie zmieniany 1 raz.
Tabasco89
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 24
Rejestracja: 02 czerwca 2018, 01:30
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Hatsan Airtact

Post autor: Tabasco89 »

Sigmonium pisze:Gwoli ścisłości :.Może się.ta wiedza komuś przyda: dziś testowane śrutek Crossmann Premier Holow.Point 4.5.
Oczywiście na Airtact. Przeciętnie lata, w moim odczuciu tylko odrobinę gorzej od JSB exact 4.51. Kulochwyt w drzazgi nie poszedł ale nadal miło. O dziwo zdarzyło niestety się że rykoszetował od kulochwytu. Testowałem na Airtakcie też śrut Crossman z płaskim łbem do strzelań tarczowych i niestety lata u mnie nieprzewidywalnie. Ciekawe czy to tylko w moim egzemplarzu...
Artillery hold - sprawdziłem trochę z przekory i opinia kolegi wyżej całkowicie potwierdzona. Ważne jest tylko tyle aby trzymać w ten sposób aby nie uniemożliwiać ruchu wzdluz osi celowania w momencie odrzutu. Krócej: trzymać prosto ale niech sobie troche do tyłu kopnie.

Ja strzelam z Browning flat 0.48g Płaski tarczowy. Celny dość jak na tą cenę (17zl) droższy Crosman Premier ultra Magnum 0.68g celny na dystansie 20m. 41zl Fajnie mi się strzela do ziemniaka lub pomidora z H&N Crow Magnum 0.60g rozrywający 39zl.
Artemis CR600W + Kandar 4-16x50 AOME
Crosman Summit + Hawke Vantage 3-9x50 OA
AA S400 CLASSIC + Konus Pro 3-12x50 IR
:piwo:
Tabasco89
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 24
Rejestracja: 02 czerwca 2018, 01:30
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Hatsan Airtact

Post autor: Tabasco89 »

:evil: dziś kolega myśliwy doradził mi lunetkę Walther 4x32 GA. Też ma Hatsana i jeszcze krzyża nie urwał. ;laughing: ciekawe ile wytrzymują Walthery u innych.
Artemis CR600W + Kandar 4-16x50 AOME
Crosman Summit + Hawke Vantage 3-9x50 OA
AA S400 CLASSIC + Konus Pro 3-12x50 IR
:piwo:
rycho941
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 67
Rejestracja: 24 października 2010, 20:53
Tematy: 0
Lokalizacja: Lublin. fw.
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Hatsan Airtact

Post autor: rycho941 »

4x32?? zależy na jakie odległości i do czego ,a właściwie jakiej wielkości cele preferujesz-np. na zawodach HFT cel na 42m.(po tegorocznych zmianach regulaminu)ma na ogół 4cm. średnicy -a cel 15mm. może być ustawiony od 12 do 23m.Powiększenie x4 może okazać się niewystarczające .Jeden z kolegów polecał ci hawke 3-9x40 AO mildot.to całkiem przyzwoity celownik w tej cenie (ok.320zł)-a waltera nie miałem -ale hawke daje więcej możliwości przy strzelaniu na różne odległości- przy x9 ostrzy już od 5m.Przy nastawieniu AO na25-27m.zakres ostrego widzenia masz od ok.10 do 50m.oczywiście na tych skrajnych dystansach pojawiać się będą lekkie nieostrości ale nie uniemożliwiają oddania celnego strzału co ma znaczenie tylko na zawodach HFT gdzie nie wolno zmieniać nastawień celownika w trakcie zawodów.Przy strzelaniu rekreacyjnym możesz sobie regulować jak ci wygodnie.
rycho941fw.
Tabasco89
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 24
Rejestracja: 02 czerwca 2018, 01:30
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Hatsan Airtact

Post autor: Tabasco89 »

rycho941 pisze:4x32?? zależy na jakie odległości i do czego ,a właściwie jakiej wielkości cele preferujesz-np. na zawodach HFT cel na 42m.(po tegorocznych zmianach regulaminu)ma na ogół 4cm. średnicy -a cel 15mm. może być ustawiony od 12 do 23m.Powiększenie x4 może okazać się niewystarczające .Jeden z kolegów polecał ci hawke 3-9x40 AO mildot.to całkiem przyzwoity celownik w tej cenie (ok.320zł)-a waltera nie miałem -ale hawke daje więcej możliwości przy strzelaniu na różne odległości- przy x9 ostrzy już od 5m.Przy nastawieniu AO na25-27m.zakres ostrego widzenia masz od ok.10 do 50m.oczywiście na tych skrajnych dystansach pojawiać się będą lekkie nieostrości ale nie uniemożliwiają oddania celnego strzału co ma znaczenie tylko na zawodach HFT gdzie nie wolno zmieniać nastawień celownika w trakcie zawodów.Przy strzelaniu rekreacyjnym możesz sobie regulować jak ci wygodnie.
A delta optical entry 3-9x40 AO IR? Chciałbym spróbować sił w zawodach. Ale to jeszcze trzeba czasu.
Artemis CR600W + Kandar 4-16x50 AOME
Crosman Summit + Hawke Vantage 3-9x50 OA
AA S400 CLASSIC + Konus Pro 3-12x50 IR
:piwo:
rycho941
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 67
Rejestracja: 24 października 2010, 20:53
Tematy: 0
Lokalizacja: Lublin. fw.
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Hatsan Airtact

Post autor: rycho941 »

Miałem dwie entry-obie padły na sprężynie-jedna po paczce śrutu ,druga po ok.2 miesiącach zero leciało w kosmos-może pech,ale się zraziłem-kupiłem hawkę i służy już ???w lipcu będzie dwa lata i jak na razie nic się nie dzieje ,a siedziała na 16j-wym.crosmanie,teraz siedzi na rugerze,też 16j.a strzelam sporo -w sezonie paczka( 500szt).tygodniowo i poza wykręceniem ,a właściwie poluzowaniem się jednej małej śrubki w górnej wieży nic się nie dzieje-dokręciłem i już, a oba te karabinki to dość kopiące sprężyny,mam też deltę DOC-a,ale ona nie ma AO,co mnie akurat nie pasuje bo strzelam na różne odległości ,obraz porównywalny ,krzyż mildot cienki ,a mildot znacznie ułatwia mi branie poprawek odlęgłościowych i na boczny wiatr. W tym budżecie brałbym hawke.Ale to twój wybór.
rycho941fw.
Tabasco89
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 24
Rejestracja: 02 czerwca 2018, 01:30
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Hatsan Airtact

Post autor: Tabasco89 »

Sigmonium pisze:Gwoli ścisłości :.Może się.ta wiedza komuś przyda: dziś testowane śrutek Crossmann Premier Holow.Point 4.5.
Oczywiście na Airtact. Przeciętnie lata, w moim odczuciu tylko odrobinę gorzej od JSB exact 4.51. Kulochwyt w drzazgi nie poszedł ale nadal miło. O dziwo zdarzyło niestety się że rykoszetował od kulochwytu. Testowałem na Airtakcie też śrut Crossman z płaskim łbem do strzelań tarczowych i niestety lata u mnie nieprzewidywalnie. Ciekawe czy to tylko w moim egzemplarzu...
Artillery hold - sprawdziłem trochę z przekory i opinia kolegi wyżej całkowicie potwierdzona. Ważne jest tylko tyle aby trzymać w ten sposób aby nie uniemożliwiać ruchu wzdluz osi celowania w momencie odrzutu. Krócej: trzymać prosto ale niech sobie troche do tyłu kopnie.
Zastanawiam się nad kupnem dwójnogu do wiatrówki. Czy patrzyłeś może na coś takiego do Hatsana? Tu chyba jedynie do lufy da się przymocować
Artemis CR600W + Kandar 4-16x50 AOME
Crosman Summit + Hawke Vantage 3-9x50 OA
AA S400 CLASSIC + Konus Pro 3-12x50 IR
:piwo:
falma
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 203
Rejestracja: 17 grudnia 2017, 17:31
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Hatsan Airtact

Post autor: falma »

Dwójnóg tylko do PCP.
Marcin
Vortex Diamondback Tactical 4-16x44@S400
Sigmonium
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 5
Rejestracja: 31 maja 2018, 07:36
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Hatsan Airtact

Post autor: Sigmonium »

Dwojnóg z pewnością taktyczny wygląd jeszcze bardziej by "utaktycznił" haha! Niestety tu kolega wyżej ma rację - lepiej by się to sprawdziło przy pcp / pca niż przy naszym Turku. Za mocno szarpie moim zdaniem i nie ma dobrego punktu do podparcia...no bo i do czego to przyczepić? Dasz do lufy to bedzie zezował przy strzale. Jak nie lewo - prawo to na pewno góra- dół w zależności jak to docisniesz. Ja podczas strzelania poza granice rozsądku wspieram się na leżąco na worku z ziemią ogrodniczą i poduszcze z leżaka mojej żony. Na stojąco- siedząco to tradycyjnie. Myślałem o dwojnogu ale próbując podpierać lufę w miejscach gdzie pasował by jakiś uniwersalny doszedłem do wniosku że nie ma.to sensu. Gdybyś jednak znalazł coś naprawdę fajnego to mam nadzieję że się pochwalisz. Pozdrawiam.
Tabasco89
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 24
Rejestracja: 02 czerwca 2018, 01:30
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Hatsan Airtact

Post autor: Tabasco89 »

Sigmonium pisze:Dwojnóg z pewnością taktyczny wygląd jeszcze bardziej by "utaktycznił" haha! Niestety tu kolega wyżej ma rację - lepiej by się to sprawdziło przy pcp / pca niż przy naszym Turku. Za mocno szarpie moim zdaniem i nie ma dobrego punktu do podparcia...no bo i do czego to przyczepić? Dasz do lufy to bedzie zezował przy strzale. Jak nie lewo - prawo to na pewno góra- dół w zależności jak to docisniesz. Ja podczas strzelania poza granice rozsądku wspieram się na leżąco na worku z ziemią ogrodniczą i poduszcze z leżaka mojej żony. Na stojąco- siedząco to tradycyjnie. Myślałem o dwojnogu ale próbując podpierać lufę w miejscach gdzie pasował by jakiś uniwersalny doszedłem do wniosku że nie ma.to sensu. Gdybyś jednak znalazł coś naprawdę fajnego to mam nadzieję że się pochwalisz. Pozdrawiam.
Jeśli tylko znajdę to napisze. A może z czasem wymyślę coś autorskiego bo przydałby się czasem. Zatem poszukiwania ciąg dalszy
Artemis CR600W + Kandar 4-16x50 AOME
Crosman Summit + Hawke Vantage 3-9x50 OA
AA S400 CLASSIC + Konus Pro 3-12x50 IR
:piwo:
Ganiu
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 27
Rejestracja: 20 kwietnia 2018, 09:04
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Hatsan Airtact

Post autor: Ganiu »

Zamiast bipoda lepiej sprawdzi się poduszka wypełniona piaskiem albo podpórka, dwójnóg montowany "na stałe" może przeszkadzać przy łamaniu wiatrówki.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wiatrówki”