Powtarzalność wiatrówki

Tematy dotyczące wiatrówek

Moderator: Moderatorzy wiatrówkowi

TheFurvor
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 3
Rejestracja: 03 maja 2018, 19:24
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Powtarzalność wiatrówki

Post autor: TheFurvor »

Witam.
Nie wiem czy ten temat już był, jestem nowy, a tych tematów jest tak dużo, że sami wiecie.
Po powrocie ze służby przygotowawczej, uznałem iż za mało tam strzelania było, więc postanowiłem kupić wiatrówkę. Na początek standardowo wiatrówka sprężynowa. Jednak pomimo zgrania przyrządów celowniczych, wiatrówka ma zupełnie różną powtarzalność strzałów, nawet stojąc tuż przy tarczy.
Jeżeli chodzi o moje skupienie, to powiem iż jest całkiem dobre. Uzasadniam to tym, iż kiedyś podczas pierwszego strzelania z wiatrówki, organizowanym przez wioskę, miałem pierwsze miejsce, dla grupy młodzieży do wieku18 lat. Innym przykładem jest wcześniej wspomniane wojsko. Tam teoretycznie każde strzelanie na ocenę 5 (w praktyce jedno na 4) i dobre skupienie. A na przyrzadach pomiarowych, dostrzegli to, że mam "stabilną rękę".
Wiem, że wiatrówka to nie to samo co karabin maszynowy beryl, ale jednak przy braku wiatru, z użyciem celownika optycznego i dystansu 10-20 metrów, ta powtarzalność powinna być dużo lepsza.
Chciałbym się dowiedzieć, w jaki sposób mógłbym polepszyć wyniki (precyzję)? Na yb widziałem, że pozbycie się Starego smaru i przesmarowanie na nowo całego sprzętu, powinno dać dość duże rezultaty (mam zamiar się za to zabrać, gdy znajdę wolny dzień). Jakie inne pomysły/rady macie?
Dodam jeszcze, dla niektórych, że sprawdzałem tak banalną rzecz, jaką jest dokręcenie oprzyrządowania etc

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi i pozdrawiam serdecznie
wiki09
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 461
Rejestracja: 26 sierpnia 2014, 21:53
Tematy: 6
Lokalizacja: Gdynia
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Powtarzalność wiatrówki

Post autor: wiki09 »

Może jeszcze napisz jaka to wiatrówka , bo róznie może być , czasem nic nie pomoże.
Awatar użytkownika
papasmerf
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 25
Rejestracja: 17 listopada 2017, 19:57
Tematy: 0
Lokalizacja: Lublin
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Powtarzalność wiatrówki

Post autor: papasmerf »

Jaka wiatrówka, śrut, optyka i pozycja z której strzelasz? No i oczywiście sprecyzuj o jakim akupieniu chcesz rozmawiać
Walther Century+DOC 3-9x40
Crosman PDM9B
Kral N-01+kandar 3-9x32
Awatar użytkownika
Vickers82
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 98
Rejestracja: 08 czerwca 2009, 19:19
Tematy: 0
Lokalizacja: LFS
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Powtarzalność wiatrówki

Post autor: Vickers82 »

I beryl to bynajmniej nie jest karabin maszynowy...
TheFurvor
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 3
Rejestracja: 03 maja 2018, 19:24
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Powtarzalność wiatrówki

Post autor: TheFurvor »

wiki09 pisze:Może jeszcze napisz jaka to wiatrówka , bo róznie może być , czasem nic nie pomoże.
Hatsan striker edge 5,5
Luneta kandar 3-9/40
Pozycja: różna- leżąca, leżąca z podparciem, klęcząca, klęcząca z podparciem, stojąca, stojąca z podparciem- przy każdej z nich jest to samo
Ostatnio zmieniony 04 maja 2018, 03:15 przez TheFurvor, łącznie zmieniany 1 raz.
TheFurvor
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 3
Rejestracja: 03 maja 2018, 19:24
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Powtarzalność wiatrówki

Post autor: TheFurvor »

pawel777 pisze:Dodam jedno na jaką odległość zamiarujesz strzelać dokładają pytania wcześniejsze kolegów. Czy na tyle ile piszesz do 20m?
Myślę, że odległość docelowa, póki co nie jest ważna. Grunt, aby na te 20-30 metrów osiągnąć skupienie, to już będzie jakiś sukces, a przypomnę iż nie ma skupienia nawet przy strzelaniu z 3m do tarczy... .
Ale oczywiście zamierzam strzelać z jak największego powtarzalnego dystansu oraz z jak największego, na jakim będę trafiać np w puszkę
_GranD_
Reactions:
Posty: 9
Rejestracja: 06 grudnia 2011, 20:17
Tematy: 1
Lokalizacja: Świnoujscie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Powtarzalność wiatrówki

Post autor: _GranD_ »

Na tak zwaną "powtarzalność" składa się ogrom czynników. Najistotniejsze z nich: śrut który "lubi lufa" - nie każdy śrut dobrze lata, trzeba testować który da najlepsze wyniki. Stałe "vo", czyli prędkość wylotowa śrutu. Wahania m/s widać niestety na tarczy. Optyka która "trzyma" zero. Może niestety się okazać że optyka z różnych powodów nie trzyma zera, wtedy to nawet najlepszy zawodnik nie ma szans na powtarzalne trafienia. Kwestie strzelca, czyli powtarzalny chwyt, praca na języku spustowym, wstrzymanie oddechu i wytrzymanie po strzale.

Hatsan jest sprzętem budżetowym. Pomimo że ma bardzo duży potencjał, nigdy nie będzie w tej samej lidze co sprzęty strikte matchowe.

Umyj go dokładnie z fabrycznych smarów, zobacz co tam w środku siedzi, popraw fabrykę, nasmaruj zgodnie ze sztuką i trenuj. Rezultaty widać będzie na tarczy.

Jeżeli kiedyś stwierdzisz że strzelectwo wiatrowe to Twoja pasja, wtedy inwestuj w sprzęt "do strzelania w zapałki"

Powodzenia
Awatar użytkownika
Ślubek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 606
Rejestracja: 14 marca 2014, 08:27
Tematy: 0
Lokalizacja: Janówek Pierwszy
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Powtarzalność wiatrówki

Post autor: Ślubek »

TheFurvor pisze: Luneta kandar 3-9/40
Naprawdę uważasz, że luneta za 100 zł da Ci powtarzalność trafień?

Abstrahując od możliwości nietrzymania zera, na które zwrócił uwagę _GranD_ - ta luneta nie ma regulacji paralaksy. Wystarczy, że przed każdym strzałem oko nie będzie w osi optycznej (z różnymi odchyleniami) i otrzymasz zupełnie inny punkt celowania.

Ustaw karabin stabilnie i nie dotykając go spójrz przez lunetę i poruszaj głową na boki - zobaczysz, jak krzyż się przesuwa.

Wiatrówki mogą być bardzo powtarzalne, szczególnie na dystansie, o którym piszesz (10-20 m). Na 10 m to w ogóle może być jedna dziurka ok. 5 mm z dziesięciu strzałów. Tylko że zazwyczaj to strzelec przeszkadza... :^)
Ostatnio zmieniony 04 maja 2018, 19:45 przez Ślubek, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
czaputek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 306
Rejestracja: 10 stycznia 2009, 17:39
Tematy: 13
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Powtarzalność wiatrówki

Post autor: czaputek »

Dobre skupienie nie idzie w parze z hatsanem i twoją optyką.
Awatar użytkownika
Guido
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 315
Rejestracja: 21 stycznia 2008, 11:09
Tematy: 5
Lokalizacja: Sandomierz
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Powtarzalność wiatrówki

Post autor: Guido »

Miałem tą lunetę założoną kiedyś na lidera 44 kal 4.5 . Lider był że starego wypustu z metalową muszą i szczerbinką. 11j mierzone na chrono na jsb exact . Skupienie na 20m jakie udało mi się uzyskać to praktycznie jedna dziura 8-)
Hatsan to dużo bardziej zacny sprzęt więc moim zdaniem wystarczy przemyć, przesmarować, kupić exacta i powinno być dobrze.
Colt Sheriff kal.44 .TX200HC K Cp1 CZ200s
onet12
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 150
Rejestracja: 23 grudnia 2015, 22:34
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Powtarzalność wiatrówki

Post autor: onet12 »

Hatsan to dużo bardziej zacny sprzęt

tak, ale wyzsze modele np: hatsan 95 z Quatro trigger, ale nie zwykły striker edge z twardym spustem.
W dodatku hatsany to często loteria, słaba korona, nieregularne bruzdy, uszkodzone uszczelki tłoka juz na wyjsciu z fabryki.
Trzeba wiedziec co poprawic i jak, zeby było względnie celnie.

TheFurvor
Jezeli chcesz postrzelac z wiatrówki to sprzedaj tego tłuka na olx i kup cos sensowniejszego w 4.5 mm.
Na poczatek wystarczy jakas slavia 631, QB 78, moze uzywany hatsan 95 po cekausie czy debowym, widziałem takie juz po 500pln nie trzeba wydawac tysiaka zeby był fajnie, aczkolwiek tak jak ze wszystkim im wiecej zainwestujesz tym lepsza jakosc dostaniesz.

up. spróbuj postrzelac z otwartych, bo moze lupka Ci padła :roll:
Ostatnio zmieniony 04 maja 2018, 21:27 przez onet12, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
papasmerf
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 25
Rejestracja: 17 listopada 2017, 19:57
Tematy: 0
Lokalizacja: Lublin
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Powtarzalność wiatrówki

Post autor: papasmerf »

Winą może być też chwyt wiatrówki, o którym koledzy nie mówicie. Pytający nadal nie napisał jaki wynik ma na tarczy aktualnie. Być może ma zły (zbyt mocny) chwyt na wiatrowcr, w związku ze strzelaniem z ostrej, albo zmienia sam chwyt przy kazdym strzale lub podpórki i tym sposobem również psuje wyniki.
Walther Century+DOC 3-9x40
Crosman PDM9B
Kral N-01+kandar 3-9x32
Jarmiz78
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 187
Rejestracja: 23 lipca 2016, 22:48
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Powtarzalność wiatrówki

Post autor: Jarmiz78 »

Albo kup Iż 38, wyślij do Alchemika to będziesz miał piekielnie celną wiatrowkę na 20 - 30 m z otwartych.
Haenel 49,Łucznik wz.70, Artemis CP2,Baikał Iż 61, Remik 1858 .44 Pietta,Kentucky Pistol .45 Ardesa.
jurek5551
Reactions:
Posty: 1
Rejestracja: 11 grudnia 2016, 15:05
Tematy: 0
Lokalizacja: lubelskie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Powtarzalność wiatrówki

Post autor: jurek5551 »

Również kiedyś strzelałem z kbk AK który oczywiście nie jest "karabinem maszynowym" i miałem dobre wyniki ale moim zdaniem strzelanie z wiatrówki sprężynowej jest znacznie trudniejsze i wymaga więcej ćwiczeń. Nie ma miejsca na błędy w chwycie bo od razu to widać na tarczy. Trzeba poczytać tutaj na forum są tematy co ma wpływ na celność i jakie popełnia się błędy i dużo ćwiczyć. No i trzeba mieć karabinek który Twoich błędów nie wywołuje lub kumuluje. Trzeba sprawdzić karabinek czy wszystko z nim ok albo spróbować na innym pewnym i ćwiczyć. Tu w grę wchodzą dwie rzeczy: powtarzalność strzelca i powtarzalność karabinka, obie muszą być powtarzalne a na tym etapie nie wiesz która generuje błędy.
Ostatnio zmieniony 11 lipca 2019, 08:24 przez jurek5551, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wiatrówki”