Hatsan 125 Vortex-słaba moc

Tematy dotyczące wiatrówek

Moderator: Moderatorzy wiatrówkowi

lukas1975
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 2
Rejestracja: 26 marca 2018, 19:33
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Hatsan 125 Vortex-słaba moc

Post autor: lukas1975 »

Witam serdecznie,

Od nie dawna jestem posiadaczem Hatsana 125 4,5mm ze sprężyną gazową Vortex. Zanim kupiłem tą wiatrówkę przeczytałem mnóstwo
tematów...i postawiłem właśnie na nią, czy słusznie? Teraz sam nie wiem.
Ale do rzeczy. Zależało mi na dużej mocy, ale w limicie. Po pierwszych strzałach...rozczarowanie.
Zacząłem od śrutu OZTAY MAGNUM który dostałem w zestawie. Pierwszy śrut nie wyleciał, drugi, trzeci podobnie. OK, forum, poczytałem
no i że śrut jest do d**y. Trzeba go dopchać ręcznie. Zadziałało. Pierwszy strzał w deskę sosnową z odległości 3m. Śrut się wbił, ale wystawał
tak z 1 milimetr. Nie tego Się spodziewałem. Strzeliłem do kalendarza z grubą okładką, śrut zatrzymał się tuż za okładką. Potem na cel poszły puszki po piwie, gdzie ustawiłem cztery z rzędu i z odległości 3m przeszyło je na wylot. Puszki nawet nie drgnęły, no ale to tylko aluminium. Wine zwaliłem na kiepską jakość śrutu. Google, Militaria, zamówiłem...EXACT DIABOLO i jakiś zestaw startowy do testów.
Myślę, będzie lepiej...no i g***o. Nie było lepiej. To znaczy było, ale nie wiele.
Strzał w deskę sosnową z 15 m i wbił się cały śrut.
Strzał do paździerza z okleiną z 5 m i odbił się pozostawiając tylko swój ślad.
Strzał do obudowy komputera z 5 m podobnie, odbił się trafiając mnie w ramię.
Podobne strzały wykonałem z różnymi śrutami z zestawu. Efekt ten sam.
Oglądałem filmy gdzie w limicie hatsan sieje troszkę większe zniszczenia.
No i teraz pytanie. Czy to normalna siła działania wiatrówki w limicie? Jak nie to co z nią jest nie tak. Z góry dziękuję za wszystkie podpowiedzi.

pozdrawiam
Awatar użytkownika
sirwolf78
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 301
Rejestracja: 19 grudnia 2016, 19:51
Tematy: 5
Lokalizacja: Jabłonna
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Hatsan 125 Vortex-słaba moc

Post autor: sirwolf78 »

Fizyki nie oszukasz, ale przede wszystkim zmierz wiatrówkę na chrono. Z czasem jednak pęd do mocy zmieni Ci się w pogoń za celnością i właśnie o to chodzi w wiatrówkach.
Ja też chcę do Twa. Albo nie, hipokryzja się szerzy... I cenzura.
Awatar użytkownika
wiatq
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 156
Rejestracja: 14 maja 2016, 18:53
Tematy: 5
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Hatsan 125 Vortex-słaba moc

Post autor: wiatq »

Krótko i w punktach:
a) moc to ma księżniczka Elsa a nie wiatrówka - wiatrówka ma energię lub prędkość w m/s mierzoną
b) serio szukasz "mocy: czyli energii a celność Cię nie interesuje? Jeśli tak to proca będzie lepsza albo inny miotacz kamieni i innych głazów
c) czytałeś i czytałeś ale albo źle czytałeś albo w złych miejscach albo czytania nie posłuchałeś skoro kupiłeś hatsana 125 i to w vortexie jako najlepszą i najmocniejszą wiatrówkę w limicie. H 125 to wiatrówka konstrukcyjnie stworzona ponad limit a obcinianie w PL jej pod limit tworzy z niej niecelnego eunucha. Szukałeś dużej EK i w limicie i wśród turków i żeby było wydajnie i efektywnie to trzeba było kupić coś z modeli H 55-99 i zrobić albo tuning albo przynajmniej przegląd z prawdziwergo zdarzenia wraz z pomiarem EK.
d) chcesz się dowiedzieć ile Twoja wiatrówka może to zmierz ją na chrono bo deski, puszki i inne przeszkadzajki nie są żadnym miarodajnym wskaźnikiem
e) czy Twoje H125 ma max tego co może mieć? Pewnie nie,ale to tak jak pisałem wskaże tylko chrono. Ze swojego doświadczenia wiem że H125 cięte pod limit w PL miały EK w rozpiętości 18J najwyższa (z tych które nowe nieuzywane miałem okazję dłubać, a na tak niskich jak 9,5-10 J kończąc. Ale to jak jest - tylko chrono Ci powie.
onet12
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 150
Rejestracja: 23 grudnia 2015, 22:34
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Hatsan 125 Vortex-słaba moc

Post autor: onet12 »

"dużej mocy, ale w limicie"

Duża energia lub limit- wybierz jedno.
Nasze okrojone 16.9 to mały pikus w porównaniu do tego co potrafia wiatrówki w FAC. Nawet hatsan 125 potrafi wyciagnac ponad 40 jouli. A wybierajac go w limicie podjałeś najgorszy z możliwych wyborów. Na Twoim miejscu bym go sprzedał, jezeli chcesz go zatrzymac, to moze warto dorobic nakładke na tłok, zeby zmniejszyc komore sprezania i skrócic cykl strzału.
Ostatnio zmieniony 26 marca 2018, 21:05 przez onet12, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
czeczenRAGE
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 33
Rejestracja: 01 lutego 2017, 22:43
Tematy: 0
Lokalizacja: Zabrze
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Hatsan 125 Vortex-słaba moc

Post autor: czeczenRAGE »

lukas1975 pisze:Witam serdecznie,

Strzał do paździerza z okleiną z 5 m i odbił się pozostawiając tylko swój ślad.
Strzał do obudowy komputera z 5 m podobnie, odbił się trafiając mnie w ramię.

pozdrawiam
Za to jak by Cię trafiło po rykoszecie w miękkie oko to byś się przekonał czy ta moc taka słaba :idea: . Trochę więcej rozmysłu życzę w pogoni za penetracją...
HW30s Hogan + Vortex Crossfire II 2-7x32
Air Arms TX200 Mk3 Hogan + Burris Timberline 4,5-14x32
Awatar użytkownika
wiatq
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 156
Rejestracja: 14 maja 2016, 18:53
Tematy: 5
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Hatsan 125 Vortex-słaba moc

Post autor: wiatq »

czeczenRAGE pisze:
lukas1975 pisze:Trochę więcej rozmysłu życzę w pogoni za penetracją...
I nie dotyczy to tylko i wyłącznie wiatrówek ;)
A tak serio to oczywiście racja - uważaj podczas takich testów bo można sobie kuku zrobić, a do sprawdzenia energii użyj chronografu.
Sandacz
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 111
Rejestracja: 03 listopada 2016, 09:49
Tematy: 1
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Hatsan 125 Vortex-słaba moc

Post autor: Sandacz »

W mojej ocenie mogą być dwie główne przyczyny niskiej energii/prędkości wylotowej śrutu. Pierwsza to za niskie ciśnienie w vortex-ie a druga to uszkodzona uszczelka na tłoku. W obu przypadkach trzeba rozebrać wiatrówkę.
H125 to armata wśród wiatrówek sprężynowych i problem jest z zwykle z za dużą energią a nie za małą.
Awatar użytkownika
spioch
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 86
Rejestracja: 03 listopada 2015, 18:20
Tematy: 0
Lokalizacja: Kościan
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Hatsan 125 Vortex-słaba moc

Post autor: spioch »

Testy "przebijalności" rzeczywiście dosyć prymitywne..ale chyba jednak pokazują małą energię śrutu.Dobre wiatrówki około limitowe (15-16j) bez problemu z 50m przebijają panele podłogowe, puszki po konserwach, dezodorantach, rozbijają flaszki ..no i trafiają w te cele z tego dystansu.
Tak jak wspomniał kolega możesz mieć problem z uszczelką tłoka, lufy bądź ciśnieniem w vortexie (którego raczej sam nie zmienisz). Jeśli karabinek masz na gwarancji to lepiej go odeślij, a jeszcze lepiej jeśli możesz zarządać zwrotu kasy(2tyg.zakupy necie)..za te same pieniądze możesz kupić np.hatsana modeli 55-99 , równie dobrze osiągają granice limitu17j, a po drobnych poprawkach są dosyć celne zwłaszcza jeśli chodzi o rekreacyjną rozwałkę..
W celach czysto poglądowch możesz sobie ściągnąć na tel.apkę "chronoconect" - mierzy ona przybliżeniu prędkość śrutu (w oparciu o czas między dźwiękiem wystrzału i trafienia w cel) i porównać wtedy swój sprzęt z jakimś innym..
lukas1975
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 2
Rejestracja: 26 marca 2018, 19:33
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Hatsan 125 Vortex-słaba moc

Post autor: lukas1975 »

Dziękuję za wszystkie porady. Problem w tym że nie znam nikogo kto by mi mógł zmierzyć moją wiatrówkę na chrono.
Jeśli ktoś ma takie urządzenie i ewentualnie miałby możliwość dopompowania mojego vortexa lub pomógł mi ją rozebrać i sprawdzić co jest nie tak, to bardzo proszę o kontakt.
Oczywiście poszukuje kogoś z Rzeszowa lub okolic.

pozdrawiam
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wiatrówki”