FWB 100 + kolimator

Tematy dotyczące wiatrówek

Moderator: Moderatorzy wiatrówkowi

Awatar użytkownika
Spinner
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 8164
Rejestracja: 23 sierpnia 2003, 21:52
Tematy: 242
Lokalizacja: Gdańsk
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: FWB 100 + kolimator

Post autor: Spinner »

Emi - znalazłem fotki.
Nasadka na FWB z szyną 11 mm.
Tyle, że nie FWB 30 a 55. Wiesz... miałem wszystkie modele pistoletów FWB więc mi się pomyliło. Ale zapodałem wszystkie materiały które miałem, łącznie z odręcznym ( co widać ) rysunkiem :)
Ostatnio zmieniony 05 czerwca 2018, 14:32 przez Spinner, łącznie zmieniany 1 raz.
emi
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 375
Rejestracja: 19 września 2007, 09:33
Tematy: 7
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: FWB 100 + kolimator

Post autor: emi »

Dziękuję Spinner :-D
Dobrze to wygląda. Nasadka była montowana tylko na wcisk?
W FWB 100 wykonuję ruch pompką, wtedy lufa unosi się do góry - pistolet jest w ruchu.
Od środka miałeś czymś (dla usztywnienia) podklejone?
Emi
Awatar użytkownika
Spinner
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 8164
Rejestracja: 23 sierpnia 2003, 21:52
Tematy: 242
Lokalizacja: Gdańsk
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: FWB 100 + kolimator

Post autor: Spinner »

Nasadka była zakładana tylko na wcisk. Beż dodatkowych usztywnień. Luneta się nie przesuwała a jak sam wiesz kolimator jest lekki i tym bardziej takiej nakładki ( przy dobrym pasowaniu ) nie ruszy.
Co do lufy w FWB 100 - to nie bardzo rozumiem dlaczego lufa miała by się ruszać? Jeśli taka nasadka o długości około 10 -12 centymetrów będzie siedziała na osłonie lufy to cóż by miało ją ruszać?
Miałem niedawno "setkę" i nawet chciałem na niej posadzić kolimator ale trafiła się okazyjna " Czesia - Cień" i pneumatyk poszedł do Dzikusa.
Obecnie o dobrego frezera ciężko ale ludzie wymyślili drukarki 3D. Może warto by wydrukować taką nasadkę z odpowiednią szyną. Koszt nie powinien być duży a zobaczysz, że kolimator utrzyma bez problemu. Swoją pewność opieram na podstawie doświadczenia. Mam prototyp montażu ruchomego tłumiącego odrzut sprężyny i jest właśnie wydrukowany. I utrzymuje lunetkę na karabinie więc kolimatorek jak najbardziej.
emi
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 375
Rejestracja: 19 września 2007, 09:33
Tematy: 7
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: FWB 100 + kolimator

Post autor: emi »

emi pisze: W FWB 100 wykonuję ruch pompką, wtedy lufa unosi się do góry - pistolet jest w ruchu.
Odpisując na szybko, użyłem skrótu myślowego. Chodziło mi o ruch wykonywany pistoletem przy naciąganiu pompki, którego nie wykonuje się pistoletem PCP.
Ale ok, skoro nakładka spełnia wymagania.
W sumie nie ma co wyważać otwartych drzwi - Twój sposób jest dobry, Groul też zrobił to stabilnie, estetycznie i ekonomiczniej niż ja zamierzam.
Chciałem osadzić kolimator na ciężarku, ponieważ tak mam i sprawdza się ten sposób w K58.
Chyba powinienem zacząć od zakupu kolimatora, wówczas ciśnienie na montaż będzie większe.
Emi
Awatar użytkownika
Spinner
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 8164
Rejestracja: 23 sierpnia 2003, 21:52
Tematy: 242
Lokalizacja: Gdańsk
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: FWB 100 + kolimator

Post autor: Spinner »

Emilu, dymaj z otwartych !
Załóż tunel na muchę i szczerbinę i jak znam Ciebie to będzie dobrze :) Też bym tak robił tylko mnie trochę peseloza przeszkadza :)
emi
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 375
Rejestracja: 19 września 2007, 09:33
Tematy: 7
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: FWB 100 + kolimator

Post autor: emi »

Drogi kolego, u mnie to schorzenie jest trochę mniej zaawansowane, ale postępuje :-D . Niedawno zrobiłem aktualizację okularów i strzelanie z kolimatorem jest ok. Gorzej z otwartymi, ponieważ jak widzisz przyrządy to czarną sylwetkę już nie. Zamiana okularów na słabsze i do tarczy jeszcze można postrzelać przy dobrym oświetleniu. Dlatego pistolet chcę przygotować tak by mieć wybór, a FWB bardzo przypadł mi do gustu. Ponadto dorasta mi dwóch wnuków i myślę, że przejmą zainteresowania.
Janusz, wspomniana dolegliwość wyraźniej odbija się na palnej, szczególnie przy dokładnych. Tutaj czarne kółko TS2 na 25 m coraz bardziej płowieje :roll:
Tak że strzelanie silhouette z otwartych już nie będzie ok, zwłaszcza na torze ala MMP :)
Emi
Awatar użytkownika
Ślubek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 606
Rejestracja: 14 marca 2014, 08:27
Tematy: 0
Lokalizacja: Janówek Pierwszy
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: FWB 100 + kolimator

Post autor: Ślubek »

emi pisze:Gorzej z otwartymi, ponieważ jak widzisz przyrządy to czarną sylwetkę już nie.
Regulowana przysłona na okulary zwiększa głębię ostrości:
Obrazek
emi
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 375
Rejestracja: 19 września 2007, 09:33
Tematy: 7
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: FWB 100 + kolimator

Post autor: emi »

Masz rację, to bardzo dobra rzecz. Rok temu w Toruniu miałem okazję trochę postrzelać celując przez taką samoróbkę - właściciel miał zmysł techniczny.
W dużym stopniu poprawia widoczność. Nawet pomyślałem, że można by samemu pokombinować, ale mi przeszło.
Prezentowana przesłona trochę kosztuje.
Emi
Awatar użytkownika
Ślubek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 606
Rejestracja: 14 marca 2014, 08:27
Tematy: 0
Lokalizacja: Janówek Pierwszy
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: FWB 100 + kolimator

Post autor: Ślubek »

W dziale Warsztat masz temat "Okulary z dziurką". Własnej roboty będą tańsze.
Awatar użytkownika
lisek1-72
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 657
Rejestracja: 31 grudnia 2008, 11:10
Tematy: 5
Lokalizacja: Nowogard
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: FWB 100 + kolimator

Post autor: lisek1-72 »

Emilu, ja posadziłem kolimator na FWB w taki sposób, chyba najprostszy. Wykorzystałem dwie śrubki , te przy porcie ładowania. Przykręciłem dzięki nim szynę , którą dorobił mi kolega wg. pomysłu mojego i Mario 64. Tak to wygląda:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
I z kolimatorem PWS KZ-03
Obrazek
Plusem takiego rozwiązania jest to, że nie trzeba robić otworów w osłonie lufy.
Ostatnio zmieniony 06 listopada 2018, 19:46 przez lisek1-72, łącznie zmieniany 2 razy.
Steyr LG 110 + Valiant Themys HFT

Obrazek
emi
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 375
Rejestracja: 19 września 2007, 09:33
Tematy: 7
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: FWB 100 + kolimator

Post autor: emi »

Spinner pisze:Emilu, dymaj z otwartych !
Posłuchałem Janusza i dlatego u mnie temat się zawiesił. Strzelam do pomniejszonej tarczy, dostosowanej do 6m - niestety tylko taką przestrzeń mam w bliskim zasięgu. Widać zwłoka wyszła na dobre.

Grzegorz, to jest chyba najlepszy sposób osadzenia kolimatora :-D Myślałem o tych śrubach, ale na tym się skończyło, ponieważ wątpiłem że to może się sprawdzić. Ty z kolegą zgłębiliście temat i jest konkretny efekt bez ingerencji w części pistoletu, całkowicie odwracalny. Efekt wizualny również spoko. Gratulacje :-D Śrubki pozostały oryginalne, czy trzeba było wymienić na dłuższe? No i wiadome pytanie, czy postarasz się dla mnie o taką szynę? Podaj mi proszę szczegóły (kto, kiedy i za ile?) na PW. Jak sprawdza się ten kolimator, plamka faktycznie 2MOA? Pytam, ponieważ były tutaj różne opinie. Mam starszego brata (3MOA) i jestem zadowolony, dwójka powinna być lepsza.
Emi
Awatar użytkownika
lisek1-72
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 657
Rejestracja: 31 grudnia 2008, 11:10
Tematy: 5
Lokalizacja: Nowogard
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: FWB 100 + kolimator

Post autor: lisek1-72 »

Tak, śrubki pozostały oryginalne. Co do kolimatora, to dla mnie plamka jest ok. Spokojnie można celować do każdej sylwetki. Nie mam jeszcze zbyt dużego doświadczenia w strzelaniu z kolimatorem , więc za bardzo się nie znam :-D
Ostatnio zmieniony 08 listopada 2018, 09:28 przez lisek1-72, łącznie zmieniany 1 raz.
Steyr LG 110 + Valiant Themys HFT

Obrazek
emi
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 375
Rejestracja: 19 września 2007, 09:33
Tematy: 7
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: FWB 100 + kolimator

Post autor: emi »

Na pistolecie osiadł kolimator, PWS który dotychczas "pracował" na K58. Najbardziej spodobał mi się patent Grzegorza :-D Jeszcze raz dzięki za udostępnienie wzoru Leszkowi, który dorobił mi szynę. Efekt widoczny na zdjęciach.
Obrazek
https://www.fotosik.pl/zdjecie/4a876c951a91f56b
https://www.fotosik.pl/zdjecie/edb6c7ee68368d9a
https://www.fotosik.pl/zdjecie/13c2f2a2c45a7902
Szyna trzyma się na dwóch śrubkach od portu ładowania, a od strony wylotu lufy jest wolna. Nie powoduje to luzów, kolimator siedzi stabilnie. Teraz stwierdzam, że szyna mogłaby by być ze dwa, trzy centymetry dłuższa. Dało by to możliwość przesunięcia kolimatora do przodu, demontaż w całości razem z szyną. Teraz muszę odkręcić kolimator, a później szynę (mały zonk).
Strzelecko jest ok, wynik na tarczy niczego nie urywa :-D, ale to z winy strzelca.
Zobaczę czy skupienie poprawi się po założeniu prezentowanej powyżej nakładki na okulary. Czekam na dostawę. Rozmywająca się plamka też potrafi frustrować. Ciekawe na ile pomocny będzie kolimator z liniowymi znakami celowniczymi, oczywiście do strzelań Silhouette.
Emi
Awatar użytkownika
Ślubek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 606
Rejestracja: 14 marca 2014, 08:27
Tematy: 0
Lokalizacja: Janówek Pierwszy
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: FWB 100 + kolimator

Post autor: Ślubek »

emi pisze:https://www.fotosik.pl/zdjecie/13c2f2a2c45a7902
[...]
wynik na tarczy niczego nie urywa :-D, ale to z winy strzelca.
Dowcipas z Ciebie... ;laughing:
emi
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 375
Rejestracja: 19 września 2007, 09:33
Tematy: 7
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: FWB 100 + kolimator

Post autor: emi »

Ślubek pisze:
emi pisze:https://www.fotosik.pl/zdjecie/13c2f2a2c45a7902
[...]
wynik na tarczy niczego nie urywa :-D, ale to z winy strzelca.
Dowcipas z Ciebie... ;laughing:
Wcale nie, ponieważ w którymś poście napisałem, że mam 6 metrową miejscówkę na strzelanie.
Ten wynik jest z tej odległości :shame:
Emi
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wiatrówki”