FWB 100 + kolimator

Tematy dotyczące wiatrówek

Moderator: Moderatorzy wiatrówkowi

emi
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 375
Rejestracja: 19 września 2007, 09:33
Tematy: 7
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

FWB 100 + kolimator

Post autor: emi »

Jakiś czas temu szukałem na egunie tytułowego pistoletu. Upatrzyłem egzemplarz w bardzo dobrym stanie (tydzień do końca aukcji) i jak w "dym" uderzyłem do naszego forumowego kolegi Hexera. Pierwszy mój kontakt, prośba o wylicytowanie go dla mnie i po tygodniu wiadomość, że mam FWB 100 :-D Jeszcze raz, wielkie dzięki Hexer :-D Stan pistoletu faktycznie okazał się bez zarzutu, tak pod względem technicznym jak i wizualnym.
Dopasowuje go cały czas pod siebie - zmniejszyłem Vo bo trochę podrzucał przy strzale, regulacja głębokości szczerbiny, spustu itp. Wszystkie zabiegi nie trudne, ale na zasadzie prób i błędów, kręcenie raz w jedną stronę lub z powrotem. Tutaj mam pierwszą wielką prośbę do kolegów po lufie, mianowicie proszę o podesłanie instrukcji, sposobu i możliwości regulacji spustu itp. Szukałem, ale w moim wieku coraz więcej rzeczy szukam, a niewiele znajduje. Użytkowników tych pistoletów było i jest wielu.
Proszę o zamieszczenie w temacie, a jeżeli był by z tym jakiś problem lub inne wątpliwości, proszę na meila: emi_w@interia.eu - z każdej wiadomości będę zadowolony. Pistolet tak wygląda:
https://www.fotosik.pl/u/wemi/album/2493069
Z braku miejsca strzelałem z 6m, ale i tarczę zmniejszyłem.
Sprawdzenie na chrono też wyszło ok - 5 strzałów (150,0; 149,8; 150,3; 149,9; 150,1).
W tytule napisałem kolimator, ponieważ chcę przystosować pistolet do strzelania Silhouette :-D. Zatem trzeba posadzić na nim kolimator.
Zamierzam to zrobić na bazie ciężarka - takiego, jakie są na szóstej fotce (nie mam ich). W tym miejscu moja druga prośba, mianowicie chciałbym kupić (za rozsądne pieniądze) lub pożyczyć jeden taki ciężarek. Kupię tylko w bardzo dobrym stanie, a do pożyczenia obojętne. Po przymiarce do pistoletu, wyślę go do naszego forumowego kolegi, który robi super montaże i problem mi się rozwiąże. Zatem jeżeli ktoś posiada - proszę o pomoc, wiadomość na PW. Oczywiście wszelkie koszty biorę na siebie.
Kolimator chciałbym zamontować w sposób jak najmniej ingerujący w budowę pistoletu, łatwy do demontażu.
Propozycje innych sposobów osadzenia kolimatora mile widziane. Jaki kolimator - zamknięty, choćby taki:
https://celowniki.com.pl/pl/produkty/ko ... iety-kz-03
Emi
Groul
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 100
Rejestracja: 20 kwietnia 2016, 15:36
Tematy: 0
Lokalizacja: Kościerzyna
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: FWB 100 + kolimator

Post autor: Groul »

Mam ten sam dylemat.
W rozmowie z pewnym "Serwisem W" dowiedziałem się że można założyć szyne 22 na osłonę lufy poprostu ją przykrecajac. Stosują do tego jakieś specjalne nakrętki bo jest mało miejsca pomiędzy lufa a osłona.
I jest tez możliwość przykrecenia jednej strony szyny tymi dwoma srubami które już sa w Fwb. Wymaga przerobki szyny.
Osłona lufy jest podobno na tyle stabilna że nie ma problemu z przesunięciem jej podczas użytkowania.
Koszt około 70zl o ile masz swoja szyne.
Ma to wyglądać tak
www.co2air.de/thema/54971-fwb-100-rd-zf-montage/
?
emi
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 375
Rejestracja: 19 września 2007, 09:33
Tematy: 7
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: FWB 100 + kolimator

Post autor: emi »

Widziałem ten sposób montażu kolimatora lecz nie przypadł mi do gustu. Z pewnością jest stabilny, ale wymaga ingerencji w konstrukcję pistoletu. Chcąc postrzelać z użyciem otwartych przyrządów celowniczych, wydaje mi się, że nie wystarczy odkręcić sam kolimator, a demontaż szyny to kolejny problem.
Stosując sposób montażu ciężarka pozostaje tylko dokręcenie lub odkręcenie powiedzmy dwóch imbusów. Jedyny problem, jaką podkładkę zastosować by dokręcany imbus nie zostawiał śladów na obudowie lufy.
Emi
Groul
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 100
Rejestracja: 20 kwietnia 2016, 15:36
Tematy: 0
Lokalizacja: Kościerzyna
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: FWB 100 + kolimator

Post autor: Groul »

Też mi się wydaje że mój sposób montażu wyklucza strzelanie z otwartych bez demontażu szyny. Jednak dla mnie nie sprawia to problemu bo pistolet szykuje tylko pod sylwetki, które będę strzelał z kolimatorem.
Ewentualnie jest jeszcze wyjście dokupić druga osłonę lufy :)
?
emi
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 375
Rejestracja: 19 września 2007, 09:33
Tematy: 7
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: FWB 100 + kolimator

Post autor: emi »

Można dokupić osłonę lufy, ale przekładka i tak będzie bardziej złożona niż odkręcenie ciężarka z kolimatorem. Kolega Domar jest w stanie zrealizować prawie każdy prfojekt :-D więc zrobi szynę z ciężarkiem jako jeden element. Kwestia określenia co się chce, a ja słaby jestem z rysunku technicznego.
Dlatego ponownie proszę o pożyczenie takiego ciężarka. Jak już będę miał gotowy montaż pokażę go tutaj. Mam nadzieję, że nie zajmie mi to zbyt wiele czasu.
Emi
Awatar użytkownika
Fraxinus
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 66
Rejestracja: 07 czerwca 2012, 13:58
Tematy: 0
Lokalizacja: 3M
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: FWB 100 + kolimator

Post autor: Fraxinus »

Instrukcja jest na stronie FWB https://www.feinwerkbau.de/114
emi
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 375
Rejestracja: 19 września 2007, 09:33
Tematy: 7
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: FWB 100 + kolimator

Post autor: emi »

Dzięki.
NEO kiedyś w innym temacie podlinkował:
Rozkręcanie FWB-100: http://s699.photobucket.com/user/cones_ ... t=9&page=1
Myślałem, że tytułowy pistolet jest u nas bardziej popularny i uda się pozyskać przetłumaczoną instrukcję.
Emi
AdS
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 819
Rejestracja: 10 grudnia 2006, 14:00
Tematy: 21
Lokalizacja: Białystok
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: FWB 100 + kolimator

Post autor: AdS »

Odgrzeję trochę temat.

Kupiłem FWB 100 do strzelania rekreacyjnego i ew. sylwetkowego. Strzelanie z otwartych już mi nie wychodzi (ciut ślepy jestem ;laughing: ) stąd pomysł na montaż kolimatora.

Problemy widziałem dwa:

Cienka osłona lufy i praktycznie brak miejsca między lufą o osłoną - praktycznie wyklucza z jednej strony wykonanie otworów i ich nagwintowanie; z drugiej strony montaż mocowania ( np.łby śrub) między lufą i osłoną.

Montaż szyny w sposób trwały (pozostaje klejenie na stałe klejem do metalu) uniemożliwia korzystanie z otwartych (przesłania szczerbinkę).

Zrobiłem więc eksperyment. Przykleiłem szynę 22 mm za pomocą plastrów montażowych TESA POWERSTRIPS (2 szuki, a raczej jedna sztuka przecięta wzdłuż na pół). Są mocne ... i cienkie. Po przyklejeniu szyna praktycznie się nie rusza. Posadziłem na to lekki, otwarty kolimator.

I strzelam tak od 3 miesięcy. Trafiam bez problemu więc wygląda na to, że punkt trafienia się nie zmienia. Nie widać też żeby coś się odklejało, ruszało na boki itp.

Czyli tuning dla ubogich .... i leniwych na razie się sprawdza.

Adam.S
emi
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 375
Rejestracja: 19 września 2007, 09:33
Tematy: 7
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: FWB 100 + kolimator

Post autor: emi »

Czyli prosto i skutecznie.
U mnie temat w zawieszeniu, ponieważ nikt nie zgłosił chęci sprzedaży ani pożyczenia ciężarka.
Noszę się z zamiarem zakupu ciężarka na egunie i wtedy temat dokończę. Na razie strzelam z otwartych,a do sylwetek mam inny zestaw.
Emi
Awatar użytkownika
mildot
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1398
Rejestracja: 01 września 2011, 12:35
Tematy: 44
Lokalizacja: Bemowo
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: FWB 100 + kolimator

Post autor: mildot »

Minęło wiele miesięcy odkąd miałem FWB10x w rękach, ale o ile pamięć mnie nie zwodzi to osłona lufy jest plastikowa... Na pewno nie jest bardzo stabilna - nie na tyle, żebym miał zaufać jej jako nośnikowi celownika optycznego lub kolimatora...

Czy nie prościej zdjąć tą osłonę i zamówić u domara montaż na lufę? Szczegółowo nie pamiętam jak to wyglądało, ale przypuszczam, że się da. Przynajmniej w FWB103 które miałem po zdjęciu osłony dostęp do lufy byłby dość swobodny...
Strzelam... bo lubię. ;)
Awatar użytkownika
Spinner
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 8164
Rejestracja: 23 sierpnia 2003, 21:52
Tematy: 242
Lokalizacja: Gdańsk
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: FWB 100 + kolimator

Post autor: Spinner »

Groul zamontował na setce kolimator. Przykręcił szynę do osłony lufy. Osłona jest metalowa. Mało bywa na forum ale myślę, że zapytany odpowie.
emi
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 375
Rejestracja: 19 września 2007, 09:33
Tematy: 7
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: FWB 100 + kolimator

Post autor: emi »

Spinner pisze:Groul zamontował na setce kolimator. Przykręcił szynę do osłony lufy. Osłona jest metalowa. Mało bywa na forum ale myślę, że zapytany odpowie.
Dokładnie, ale już go sprzedaje.
Wygląda to tak:
http://forum-bron.pl/download/file.php? ... &mode=view
Jest to trwały sposób montażu kolimatora. Chcąc strzelać z otwartych trzeba zdemontować osłonę lufy z całym kompletem.
Ja chcę szynę zintegrować z ciężarkiem i wówczas czynności montowania / demontażu zestawu (szyna + kolimator) sprowadzą się do odkręcenia / przykręcenia dwóch imbusów :-D
Ciśnienia nie mam, jest pod ręką drugi pistolet.
Emi
Awatar użytkownika
Spinner
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 8164
Rejestracja: 23 sierpnia 2003, 21:52
Tematy: 242
Lokalizacja: Gdańsk
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: FWB 100 + kolimator

Post autor: Spinner »

... Jasne - emi - rozumiem. Powiem tylko, choć w innym FWB, zdaje się LP 30, montowałem szynę poprzez zwykłe nałożenie na osłonę lufy. Nakładkę zmajstrował mi Cezar z pasowaniem na H7. Ciasno wchodziła nie rysując osłony bardzo sprawnie działała. Zero luzu. Na nakładce była szyna 11 mm.
emi
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 375
Rejestracja: 19 września 2007, 09:33
Tematy: 7
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: FWB 100 + kolimator

Post autor: emi »

Pomysł z nakładką zapowiada się interesująco, choć nie bardzo wiem jak ona wyglada. Jeśli nie rysuje obudowy lufy i jest stabilna to już bardzo dobrze☺.
Masz może jakąś fotkę?
Emi
Groul
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 100
Rejestracja: 20 kwietnia 2016, 15:36
Tematy: 0
Lokalizacja: Kościerzyna
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: FWB 100 + kolimator

Post autor: Groul »

Tak ja mam szyne przykrecona do oslony lufy. Jest ona metalowa i stabilnie trzyma kolimator.
Do strzelania z otwartych trzeba odkręcić osłonę lufy co jest bardzo proste i szybkie.
Ja przygotowalem pistolet do strzelania sylwetek dlatego wybrałem taki sposob montażu. Nie lubie strzelać z otwartych a tym bardziej do tarczy.
?
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wiatrówki”