Walther Dominator - modyfikacja systemu

Tematy dotyczące wiatrówek

Moderator: Moderatorzy wiatrówkowi

Awatar użytkownika
Cin91
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 531
Rejestracja: 24 czerwca 2016, 06:33
Tematy: 0
Lokalizacja: Wyszków/Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Walther Dominator - modyfikacja systemu

Post autor: Cin91 »

Witajcie.

Niedawno nabyłem Walthera LG300 Dominatora Aluteca. Strzela celnie, ale cykl strzału chciałbym nieco przyspieszyć, aby nie był taki gumowaty. Oczywiście za wzór biorę cykl strzału w moim LGM-ie - szybki i bez pobocznego "gumowania".

Na myśl przychodzi mi jedynie odchudzenie zbijaka i pozostawienie obecnych sprężyn. Biorąc pod uwagę, że systemy Domiego jak i LGM-a są bardzo do siebie zbliżone, obrałem kierunek modyfikacji w postaci zrzucenia z Dominatorowego zbijaka 5-7g, aby zejść do wagi zbijaka LGMowego, tj 24-26g.

Dlatego zwracam się do Was - bardziej doświadczonych - z prośbą o porady i rozwiewanie wątpliwości.

1) Odchudzenie na pewno przyspieszy cykl strzału, ale czy nie spowoduje zjawiska odbijania zbijaka, tzw hammer bounce?
2) Skoro Dominator i LGM systemowo są prawie identyczne, regulatory są na takich samych ciśnieniach, sprężyny takie same (16J od LG300), to sprowadzenie zbijaka Dominatorowego do wagi zbijaka LGMowego powinno cykl strzału Domiego upodobnić do cyklu strzału LGM-a - dobrze myślę?
3) Jedyną różnicą jest lufa - 42,5 cm vs 49 cm - jaki to ma wpływ na cykl strzału? Odczuwalny? Zauważalny?

Kolejna wątpliwość to szkoda mi rezać oryginalny zbijak, bo nowy kosztuje prawie 300 PLN. Ale z drugiej strony - jakbym go nawiercił od tyłu i w ten sposób odchudził, to zawsze będę mógł go z powrotem dociążyć np. ołowiem.
Choć lepszym wyjściem niż wiercenie wydaje się zebranie materiału tokarką...

Sam nie wiem.

Co o tym sądzicie?
Walther LG400 + Vortex DiamondBack 4-16x44 FFP
Awatar użytkownika
ravkill
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 6039
Rejestracja: 18 listopada 2003, 01:42
Tematy: 133
Lokalizacja: Zielona Góra
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Walther Dominator - modyfikacja systemu

Post autor: ravkill »

Skoro masz LGM i Domiego, i koniecznie chcesz grzebać, to przełóż zbijak...(łatwiej będzie wrócić) Co do ciśnień i regulatorów, walther robi jeszcze regulatory 118 barowe, oznaczone jako 21/27 J. (wiem, bo mam takowy) W domim raczej powinien być 90 barowy, ale najlepiej kup / pożycz/ zrób przyrząd i pomierz, sam będziesz wiedział co w twoim siedzi. Oryginalne ustawienia powinny być namazane mazakiem w fabryce na regu, tylko już nie pamiętam gdzie dokładnie.... Co do lufy, raczej nie ma znaczenia, tzn lufy są dobre i mniej dobre. Bardziej wpływają na ekonomię powietrza niż na celność. Generalnie panuje zasada jak w systemach IT - jak działa dobrze, to nie grzeb...
Ostatnio zmieniony 29 listopada 2017, 09:20 przez ravkill, łącznie zmieniany 3 razy.
Parę gratów i zero ambicji...(graty sponsorowane przez dzieciaki za pomocą programu 500 + ...)
Awatar użytkownika
Młynek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3457
Rejestracja: 09 lutego 2006, 20:18
Tematy: 84
Lokalizacja: Łódź - Ruda
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Walther Dominator - modyfikacja systemu

Post autor: Młynek »

Lepsze jest wrogiem dobrego 8-)
Chyba jesteś "Mistrzem" skoro cykl strzału Ci w Dominatorze przeszkadza :033:
Zawsze mnie to rozwala, kupuje karabinek PRO, a później chce od nowa koło wymyślać, zaczyni strzelać, a nie kombinować - ja miałem najlepsze wyniki właśnie z Dominatora jak strzelałem i jedyna modyfikacja polegała na wywaleniu osłony lufy, bo przy zmianie temperatury potrafił lekko zmieniać się punkt trafienia.
COLT Łódź
22LR, 9X18, 9X19, 38/357 Magnum,22Hornet, 223Rem, 5.45X39, 308 Win, 12/76
Awatar użytkownika
Cin91
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 531
Rejestracja: 24 czerwca 2016, 06:33
Tematy: 0
Lokalizacja: Wyszków/Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Walther Dominator - modyfikacja systemu

Post autor: Cin91 »

ravkill pisze:Skoro masz LGM i Domiego, to przełóż zbijak... Co do ciśnień i regulatorów, walther robi jeszcze regulatory 118 barowe, oznaczone jako 21/27 J. (wiem, bo mam takowy) W domim raczej powinien być 90 barowy, ale najlepiej kup / pożycz/ zrób przyrząd i pomierz, sam będziesz wiedział co w twoim siedzi.
Zbijaki nie pasują - inny zaczep spustu. AMEN.
Regulator jest 16J ustawiony na 81 bar.
Mam przyrząd, sprawdzałem.
Młynek pisze:Lepsze jest wrogiem dobrego 8-)
Chyba jesteś "Mistrzem" skoro cykl strzału Ci w Dominatorze przeszkadza :033:
Zawsze mnie to rozwala, kupuje karabinek PRO, a później chce od nowa koło wymyślać, zaczyni strzelać, a nie kombinować - ja miałem najlepsze wyniki właśnie z Dominatora jak strzelałem i jedyna modyfikacja polegała na wywaleniu osłony lufy, bo przy zmianie temperatury potrafił lekko zmieniać się punkt trafienia.
Nie jestem mistrzem, ale po 20 tysiącach strzałów wypuszczonych przez przeszło rok z LGM-a cykl strzału Dominatora mnie irytuje. LGM strzela szybciej, przyjemniej. I to nie tylko moje zdanie - koledzy po lufie, ostrzelani jak cholera, potwierdzą.

LGM strzela na zasadzie "pyk" i siedzi. A dominator jak guma od majtek - taka prawda :)

Osłony lufy oryginalnej jak i zabudowy bloku nie ma. Jest płaszcz carbonowy osadzony na tulejkach, ale nie styka się z blokiem, ani z ósemką - jest na przelot.

Karabinek PRO nie oznacza, że jest idealny. Poza tym - lubię grzebać, o!
Walther LG400 + Vortex DiamondBack 4-16x44 FFP
Awatar użytkownika
kłapek
Ekspert Wiatrówki
Ekspert Wiatrówki
Reactions:
Posty: 1740
Rejestracja: 20 lutego 2006, 18:22
Tematy: 39
Lokalizacja: Grodków
Grupa: Ekspert Wiatrówki

Re: Walther Dominator - modyfikacja systemu

Post autor: kłapek »

Walther regulatory 16J ustawia na 82-84 bary i moim zdaniem nie bez powodu (tak naprawdę dla Walthera reduktory produkuje zewnętrzna firma). Ich przypadłością jest, że ciśnienie w pierwszym okresie eksploatacji spada o 2-4 bary.

Najprościej sprawdzić, czy ciśnienie na reduktorze jest optymalne dla systemu, to strzelić przez chrono 5x przy ciśnieniu w kartuszu 200bar, a potem 5x przy ciśnieniu w kartuszu poniżej 100 bar. Każdy reduktor 'przecieka' jak ciśnienie w kartuszu zbliża się do ciśnienia na które nastawiony jest regulator i to jest przyczyną tzw. dołka lub górki przy końcu charakterystyki. Jeżeli różnica pomiędzy średnią z 5 strzałów przy ciśnieniu 200 barów i średnią 5 strzałów przy ciśnieniu 100 barów nie jest większa niż 2-3 m/s, to szkoda sobie głowę zaprzątać zmianą ciśnienia na reduktorze. Gdyby okazało się, że jest większa, to wtedy w zależności, co jest większe należy obniżyć lub zwiększyć ciśnienie.
Rady w stylu podnieś na 90 czy 100 bar bez charakterystyki z chrono nie mają moim zdaniem większego sensu.

Oryginalny Dominator ma rzeczywiście dłuższy cykl strzału. Można z nim nauczyć się żyć tzn. strzelać. Można kombinować z masą bijnika, sprężynkami i ciśnieniem na reduktorze, ale to z reguły kosztuje czas i jakieś tam pieniądze. I oczywiście można zmienić karabin na szybszego np. Steyra, ale znowu mającego inne wady ;laughing:
Mój nowy terapeuta na imię ma can-am :-D
Awatar użytkownika
Cin91
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 531
Rejestracja: 24 czerwca 2016, 06:33
Tematy: 0
Lokalizacja: Wyszków/Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Walther Dominator - modyfikacja systemu

Post autor: Cin91 »

kłapek pisze:Oryginalny Dominator ma rzeczywiście dłuższy cykl strzału. Można z nim nauczyć się żyć tzn. strzelać. Można kombinować z masą bijnika, sprężynkami i ciśnieniem na reduktorze, ale to z reguły kosztuje czas i jakieś tam pieniądze. I oczywiście można zmienić karabin na szybszego np. Steyra, ale znowu mającego inne wady
Zgadzam się ze wszystkim, co napisałeś. Wymiany na Siejera nie przewiduję :)

W zimę zamierzam ściągnąć charakterystykę systemu, na razie sobie luźno dywaguję nad tym karabinkiem. Na logikę - odchudzenie zbijaka powinno przyspieszyć cykl strzału do poziomu LGM-a. Pytanie - czy nie kosztem stabilności?

Tak, czy siak, a razie to wszystko to moje 'widzimisie', bo lubię grzebać.

Celności karabinkowi odmówić nie mogę, choć w przeciwieństwie do LGM-a do tej lufy śrucik trzeba dobrać nawet nadkalibrem, podczas gdy w LGMie latało wszystko od 4,51 wzwyż :651: ... Tutaj 40m z Domiego śrutem 4,52 z matrycy '42'.
Obrazek
Ostatnio zmieniony 29 listopada 2017, 11:50 przez Cin91, łącznie zmieniany 1 raz.
Walther LG400 + Vortex DiamondBack 4-16x44 FFP
Awatar użytkownika
Łysy
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 611
Rejestracja: 22 kwietnia 2008, 21:00
Tematy: 18
Lokalizacja: Ciechocinek
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Walther Dominator - modyfikacja systemu

Post autor: Łysy »

Jeśli fizyka się nie zmieniła to ta sama sprężyna ma łatwiej rozpędzić zbijak lżejszy niż cięższy więc cykl strzału powinien być krótszy ale czy te 5 gramów ci coś pomoże, na pewno jak coś spierdzielisz pomoże ci odchudzić portfel o 300 parę złotych.
Co do sposobu odchudzania zbijaka zdecydowanie byłoby lepiej nawiercić go od tyłu i nawet jak się uda to nagwintować, potem w razie czego w to miejsce wkręcisz nagwintowany wałek mosiądzu lub brązu, ołów raczej się nie sprawdzi po po pewnym czasie będzie "latał" w zbijaku, chyba, że najpierw napchasz ołowiu a potem zakręcisz na ciasno zaślepką.
Co do przytoczonego efektu tzw hammer bounce to przy lekkim zbijaku powinien on być mniejszy , dlatego wyczynowe karabinki maja lekkie zbijaki i jak najkrótszą drogę napędzania.
Próbuj i opisuj , chętnie dowiemy się czegoś nowego a nie jeden z kolegów skorzysta z twoich prób tych polepszających albo pogarszających cykl strzału.

A ta kulka co leży koło skupienia dominatorka to od czego jakiś remington 0,54 cala ;laughing: czy mała armatka, a poważnie to skupienie marzenia jakby mój steyr tak strzelał na 30 metrów to już bym był mistrzem świata :)
Koledzy maja chyba rację , czasem czym więcej się grzebie tym więcej można popsuć.
Ostatnio zmieniony 29 listopada 2017, 12:05 przez Łysy, łącznie zmieniany 1 raz.
Steyr z krzywą lufą + Vortex PST I
Awatar użytkownika
Cin91
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 531
Rejestracja: 24 czerwca 2016, 06:33
Tematy: 0
Lokalizacja: Wyszków/Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Walther Dominator - modyfikacja systemu

Post autor: Cin91 »

No właśnie. Próbować zamierzam, ale najpierw muszę znaleźć kogoś z dobrym warsztatem, coby moje pomysły profesjonalnie wcielił w życie - tj. nawiercił, nagwintował i pozostawił możliwość odwrotu od odchudzania. Sprawdzimy. :)
Najpierw chyba przerzucę do systemu domiego elementy spustu i zbijak LGM-a. Wygląda na to, że powinno wszystko pasować. Sam zbijak nie pasuje - inny zaczep spustu.
hilary22 pisze:A ta kulka co leży koło skupienia dominatorka to od czego jakiś remington 0,54 cala czy mała armatka, a poważnie to skupienie marzenia jakby mój steyr tak strzelał na 30 metrów to już bym był mistrzem świata
Koledzy maja chyba rację , czasem czym więcej się grzebie tym więcej można popsuć.
Śrucinka 4,5 mm dla porównania skali. Skupienie marzenie, ale nie da się go wystrzelać od niechcenia. Na 6 prób to było najlepsze. Niemniej żadna grupa nie wyszła z 10mm na 40m :) No i oczywiście tylko konkretnym śrutem z konkretnej matrycy, przeważonym i sortowanym.

Mimo wszystko nie jest to standard, trzeba mieć dobry dzień, dobre warunki i skupienie spokój wewnętrzny. Niestety takie dni to rzadkość.

Z LGM-a takie na 40m wchodziły z biegu, bez zbędnego pierniczenia się :D Mniej wymagający jest.
Walther LG400 + Vortex DiamondBack 4-16x44 FFP
Awatar użytkownika
kłapek
Ekspert Wiatrówki
Ekspert Wiatrówki
Reactions:
Posty: 1740
Rejestracja: 20 lutego 2006, 18:22
Tematy: 39
Lokalizacja: Grodków
Grupa: Ekspert Wiatrówki

Re: Walther Dominator - modyfikacja systemu

Post autor: kłapek »

Lufa w tym akurat karabinie jest dosyć dobra. Twojego LGMa nie znam :-D

Ale... wracając do problemu, to uważam, że fabryczny system LG300 Dominator 16J jest raczej przewidziany na 16J ewentualnie niewiele więcej. Wystarczy, że siądą sprężynki w reduktorze i ciśnienie zmaleje o kilka barów (przypadłość tych reduktorów) i już jest problem z osiągnięciem prędkości 240-242 m/s przy Exactcie pomimo ciężkiego bijnika. Doświadczyłem to akurat na Waltherze LG300 Hunterze, którego miałem wcześniej. Dlatego przypuszczam, że samo odchudzenie bijnika spowoduje, że możesz mieć problemy z osiągnięciem limitowej energii. Karabin na pewno nie ma takiego zapasu jak np. w Steyr (sporo lżejszy bijnik, ale znowu zdecydowanie większa komora strzałowa).
Moim zdaniem należałoby się zastanowić jeszcze nad średnicą kanału dolotowego i wspomnianą objętością komory strzałowej. Ale skoro lubisz kombinować, to do dzieła :-D

Była wersja LG300 Dominator 21j, ale raczej nikt nie powie jakie zmiany w systemie miał w stosunku do wersji 16J.
Mój nowy terapeuta na imię ma can-am :-D
Awatar użytkownika
Cin91
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 531
Rejestracja: 24 czerwca 2016, 06:33
Tematy: 0
Lokalizacja: Wyszków/Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Walther Dominator - modyfikacja systemu

Post autor: Cin91 »

kłapek pisze:Ale... wracając do problemu, to uważam, że fabryczny system LG300 Dominator 16J jest raczej przewidziany na 16J ewentualnie niewiele więcej. Wystarczy, że siądą sprężynki w reduktorze i ciśnienie zmaleje o kilka barów (przypadłość tych reduktorów) i już jest problem z osiągnięciem prędkości 240-242 m/s przy Exactcie pomimo ciężkiego bijnika.
To jak wytłumaczysz, że LGM z lufą 42,5cm, takim samym regiem jak Dominator i ze zbijakiem o 7g lżejszym oraz na tych samych sprężynkach co Domi, bezproblemowo osiąga Vmax = 258 m/s na Exactcie? ;)

Więc Dominator powinien z dłuższą lufą mieć zapasu na jakieś 265 - 268 m/s :)

Zależy mi na skróceniu cyklu strzału, zmniejszeniu "tyknięcia". Poziom kultury strzału LGM-a, którego posiadam, zaspokoiłby mnie w 100%.
kłapek pisze:Lufa w tym akurat karabinie jest dosyć dobra.
Co to znaczy "dosyć dobra"? Brzmi mało przekonująco ;)
Walther LG400 + Vortex DiamondBack 4-16x44 FFP
Awatar użytkownika
kłapek
Ekspert Wiatrówki
Ekspert Wiatrówki
Reactions:
Posty: 1740
Rejestracja: 20 lutego 2006, 18:22
Tematy: 39
Lokalizacja: Grodków
Grupa: Ekspert Wiatrówki

Re: Walther Dominator - modyfikacja systemu

Post autor: kłapek »

Ty masz teraz dwa systemy więc porównuj, analizuj różnice w budowie i ewentualnie poprawiaj. Ja już nie mam Walthera. Podpowiedziałem Ci, że moim zdaniem waga bijnika, to jeden z elementów całej układanki. Mniejsza waga zdecydowanie skraca cykl strzału, ale miałbym obawy co do energii. Pytanie ile zmaleje i w jaki sposób ją podnieść?

Na temat lufy mieliśmy już dyskusję. Ja uważam, że sama lufa niczego nie gwarantuje. Jak działa system, mocowanie lufy, mocowanie do sady jest równie ważne, a może nawet ważniejsze.
Mój nowy terapeuta na imię ma can-am :-D
Awatar użytkownika
Cin91
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 531
Rejestracja: 24 czerwca 2016, 06:33
Tematy: 0
Lokalizacja: Wyszków/Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Walther Dominator - modyfikacja systemu

Post autor: Cin91 »

Będą przekładanki i próby, a wnioskami na pewno się podzielę.

Na tę chwilę dziękuję wszystkim za zainteresowanie! :)
Walther LG400 + Vortex DiamondBack 4-16x44 FFP
krystianzach
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 197
Rejestracja: 23 lipca 2014, 19:49
Tematy: 2
Lokalizacja: Zachełmie/Goleniów
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Walther Dominator - modyfikacja systemu

Post autor: krystianzach »

kłapek pisze:...Mniejsza waga zdecydowanie skraca cykl strzału, ale miałbym obawy co do energii. Pytanie ile zmaleje i w jaki sposób ją podnieść?
Energia napewno zmaleje. Próby odchudzania przeprowadzalem w daystate. I prędkość począkowa spadała o 20m/s (trochę inny system)
Pod uwagę weź jeszcze sprężyne zbijaka i sprężyne zaworu strzałowego. Moim zdaniem sprężyna zaworu ma duży wpływ na cały cykl strzału.
Musi być równowaga między zbijakiem i zaworem.
Jak rozbierzesz systemy porównaj te sprężyny.
Było: Hatsan 90 --->Daystate X2 -->HW97--> Walther Lg Dominator
Jest: Diana 75 03'82 i coś jeszcze 8-)
Awatar użytkownika
ravkill
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 6039
Rejestracja: 18 listopada 2003, 01:42
Tematy: 133
Lokalizacja: Zielona Góra
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Walther Dominator - modyfikacja systemu

Post autor: ravkill »

Cały układ jest taki:
sprężyna zbijaka, masa zbijaka, sprężyna zaworu strzałowego, oraz ciśnienie wyjściowe z regulatora. Cały układ musicie rozpatrywać w kwestii wydajności energetycznej i cyklu strzału. Zakładam że średnicy kanału dolotowego / wydajności zaworu strzałowego - nikt , przy zdrowych zmysłach, nie zamierza "rezać"..

Ogólnie podtrzymuję, to co napisałem - jak działa dobrze, to nie grzebać. Od kombinowania, są walthery kombinatory...
Ostatnio zmieniony 29 listopada 2017, 15:37 przez ravkill, łącznie zmieniany 2 razy.
Parę gratów i zero ambicji...(graty sponsorowane przez dzieciaki za pomocą programu 500 + ...)
Awatar użytkownika
Cin91
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 531
Rejestracja: 24 czerwca 2016, 06:33
Tematy: 0
Lokalizacja: Wyszków/Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Walther Dominator - modyfikacja systemu

Post autor: Cin91 »

ravkill pisze:Ogólnie podtrzymuję, to co napisałem - jak działa dobrze, to nie grzebać. Od kombinowania, są walthery kombinatory...
Uważam, że nie działa dobrze, skoro mój kombinator ma lepszy cykl strzału.
Walther LG400 + Vortex DiamondBack 4-16x44 FFP
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wiatrówki”