Pompka 3 czy 4-stopniowa?

Tematy dotyczące wiatrówek

Moderator: Moderatorzy wiatrówkowi

pulsar
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy
Status: Offline

Pompka 3 czy 4-stopniowa?

Postautor: pulsar » 2017-04-04, 09:23

Witam. Jak oceniacie pompkę 4-stopniową - FX/Gehmann M100 do pompki 3 stopniowej - FX/Gehmann M220?
Oringi można dostać i do te i do tej, choć do 4-stopniowej już ciężej. Jak z awaryjnością, osuszaniem powietrza? Nie będę ukrywał kusi mnie łatwość pompowania w M100.

lysy1791
Zbanowany
Zbanowany
Grupa: Zbanowany

Re: Pompka 3 czy 4-stopniowa?

Postautor: lysy1791 » 2017-04-04, 09:30

W przypadku obu pompek o które pytasz , nie ma większego znaczenia która kupisz, 3 stopniową tez pompuje się bardzo lekko i przyjemnie a zawsze prostsza konstrukcja (mniej do psucia) choć pewnie wiesz , że to bardzo mało awaryjne pompki. Przy odpowiedniej obsłudze (czyszczeniu goleni i smarowaniu ich oliwką silikonową ) posłużą bardzo długo.

sirwolf78
Zarejestrowany użytkownik
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Postautor: sirwolf78 » 2018-01-08, 13:02

Może już dawno powstał temat, ale ponieważ ostatnio nabyłem PCP, to sporo szukam i czytam na ten temat, bo ciągle rodzą się pytania. Miałem okazję porównać 3 i 4 stopnie, w zasadzie nie widać różnicy. Rzekomo 4 stopień de facto nie istnieje - polega to tylko na odłączeniu jednego z 3 stopni i w początkowej fazie pompowania można szybciej dojść do pewnego poziomu, by potem znowu załączyć ów stopień, co pozwoli lżej, ale już wolniej dobić do wymaganego ciśnienia. 3-stopniowa pompka ma cały czas tą samą wydajność. Jeśli się mylę, poprawcie.

falma
Status: Online

Postautor: falma » 2018-01-08, 14:13

Gdzie można kupić tą pompkę?

sirwolf78

Postautor: sirwolf78 » 2018-01-08, 14:22

Najlepiej czekać na okazję w naszym dziale sprzedaży ;) Dość często się pojawiają.

Awatar użytkownika
mildot

Postautor: mildot » 2018-01-08, 15:15

Cześć,

Miałem pompkę Hatsan (4szt), Gehmann 3st(2szt) i Gehmann 4st. (1szt).

Hatsana miałem jednego nowego i trzy trafiły się albo w zestawie z karabinkiem albo ostatnio kupiłem jako backup zanim trafił się Gehmann 4st. Hatsan dobrze nasmarowany i na świeżych oringach pracuje porównywalnie z Gehmann 3st. Gehmann pracuje nieco lepiej ale nie jest to przepaść... a do tego mimo, nieco gorszej kultury pracy Hatsan nadrabia to szerszymi, wygodniejszymi chwytami. Do tego Hatsan ma łatwo demontowalną stopkę i rączkę dzięki czemu łatwiej go przetransportować... Ważne dla Hatsana jest, aby oring ostatniego stopnia był zgodny ze specyfikacją - zastąpienie go NBR90 niestety powoduje dalsze zmniejszenie kultury pracy... i choć dalej tragedii nie ma to jednak różnica jest odczuwalna... Sprawdza się to niezależnie od generacji. Przy serwisie jest deczko problem - w instrukcji są podane niewłaściwe rozmiary oringów... do tego trzeba z głową poskładać żeby działało... ale to dłuższy temat i pomińmy go tutaj.

Gehmann 3st - bardzo łatwy serwis, trochę niewygodna dla wyższych (bo niska). Niewygodne chwyty bo małe i dla ludzi z większymi dłońmi może to być uciążliwe - sam nie mam wielkiej łapy tylko średnią i odczucia z pompowania takie sobie właśnie z tego powodu. Żywotność podobna do Hatsana czyli niezła - pierwszą miałem długo i kupiłem w zasadzie nową więc widziałem jak się "zużywa". Ogólnie dobry wybór jeśli używana jako backup.

Gehmann 4st - nie wiem jak z serwisem - niedawno kupiłem mało używaną i nie było potrzeby. Zdecydowanie najlepsza z tych trzech - łatwość pompowania na duży plus, wygodna, stabilna... ogólnie w stosunku do 3st jakby nowy poziom.
Jeśli chodzi o sprawy trudne to wspomniany serwis - fabrycznie pompka posmarowana jest jakimś gęstym, lepkim smarem, a mimo to bardzo lekko pracuje - niestety nie udało mi się ustalić co to za smar - nie wygląda na silikonowy...
Podobno posmarowanie tego dodatkowo silikonem powoduje szybką degradację oringów i konieczność ich wymiany i później po nasmarowaniu smarem silikonowym (nie olejem bo nie spełni on dobrze swojej roli) żywotność nie jest już taka jak na oryginalnym smarze - spada do przeciętnej.
Nie należy więc "dosmarowywać" tej pomki silikonem - jak już to dokładne mycie, nowe oringi i nowe smarowanie razem... nie potwierdzam ani nie zaprzeczam bo nie testowałem tych mądrości. Fora anglosaskie mówią, ze żywotność tej pompki na smarach fabrycznych jest baaardzo długa i mądrze używana działa wiele lat bez ingerencji...

Przy okazji jeśli ktoś ma do sprzedania zestaw oringów do Hatsana to proszę o PW. Mam jeszcze na stanie dwa - jeden sprawny, drugi niestety wymaga serwisu. Zanim sprzedam tego drugiego chcę przynajmniej dołączyć do niego zestaw serwisowy lub zrobić mu serwis.

Pompka Hill (MK2) to zdaje się pierwowzór Hatsana - o ile wyczytałem niedawno tu na forum pracuje tak samo i boryka się z tymi samymi problemami.

Co do ofert używanych to:
- Hatsany bywają dość często,
- Hill i Gehmann 3st raz na pół roku,
- Gehman 4st - nie pamiętam kiedy, ale raz na 1-2lata?
Oczywiście nie jest to żadna dokładna statystyka tylko odczucia. I bynajmniej nie prowadzę rejestru, wiec może mi coś umknęło po drodze - należy traktować jako przybliżenie. ;)
Strzelam... bo lubię. ;)

falma

Postautor: falma » 2018-01-08, 17:01

@mildot, dzięki za wyczerpujący opis :-)

@sirwolf78, najpierw trzeba mieć dostęp do giełdy, no ale wszystko w swoim czasie ;-)

Awatar użytkownika
drLecter

Postautor: drLecter » 2018-01-12, 18:44

Nie no. Nie można porównywać pompki Hatsana i FX/Gehman...
Hatsana miałem że sklepu I 2 szt. z k/s - tragedia I ścierwo ostatnie.
FX mam nowy że sklepu, miałem też uzywke i czasem korzystam z pompki FX kumpla jak nie chce mi się mojej targac. Wszystkie są/były 3sopniowe.

Porównania nie ma żadnego. Hatsan to zwykły badziew. Natomiast słyszałem wiele dobrego o chińskich pompkach HD35K ( Huben czy coś koło tego). Można nimi dymac spokojnie do 300 bar bez większego wysiłku.
Zanim kupiłem FX myślałem właśnie o takiej...
HW95
FX Royale 300. 177
FX Bobcat. 25

Wróć do „Wiatrówki”