Pompka 3 czy 4-stopniowa?

Tematy dotyczące wiatrówek

Moderator: Moderatorzy wiatrówkowi

pulsar
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 26
Rejestracja: 22 marca 2017, 21:57
Tematy: 0
Lokalizacja: Gdańsk
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Pompka 3 czy 4-stopniowa?

Post autor: pulsar »

Witam. Jak oceniacie pompkę 4-stopniową - FX/Gehmann M100 do pompki 3 stopniowej - FX/Gehmann M220?
Oringi można dostać i do te i do tej, choć do 4-stopniowej już ciężej. Jak z awaryjnością, osuszaniem powietrza? Nie będę ukrywał kusi mnie łatwość pompowania w M100.
lysy1791
Zbanowany
Zbanowany
Reactions:
Posty: 35
Rejestracja: 04 kwietnia 2017, 09:04
Tematy: 0
Grupa: Zbanowany

Re: Pompka 3 czy 4-stopniowa?

Post autor: lysy1791 »

W przypadku obu pompek o które pytasz , nie ma większego znaczenia która kupisz, 3 stopniową tez pompuje się bardzo lekko i przyjemnie a zawsze prostsza konstrukcja (mniej do psucia) choć pewnie wiesz , że to bardzo mało awaryjne pompki. Przy odpowiedniej obsłudze (czyszczeniu goleni i smarowaniu ich oliwką silikonową ) posłużą bardzo długo.
Awatar użytkownika
sirwolf78
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 301
Rejestracja: 19 grudnia 2016, 19:51
Tematy: 5
Lokalizacja: Jabłonna
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pompka 3 czy 4-stopniowa?

Post autor: sirwolf78 »

Może już dawno powstał temat, ale ponieważ ostatnio nabyłem PCP, to sporo szukam i czytam na ten temat, bo ciągle rodzą się pytania. Miałem okazję porównać 3 i 4 stopnie, w zasadzie nie widać różnicy. Rzekomo 4 stopień de facto nie istnieje - polega to tylko na odłączeniu jednego z 3 stopni i w początkowej fazie pompowania można szybciej dojść do pewnego poziomu, by potem znowu załączyć ów stopień, co pozwoli lżej, ale już wolniej dobić do wymaganego ciśnienia. 3-stopniowa pompka ma cały czas tą samą wydajność. Jeśli się mylę, poprawcie.
Ja też chcę do Twa. Albo nie, hipokryzja się szerzy... I cenzura.
falma
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 203
Rejestracja: 17 grudnia 2017, 17:31
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pompka 3 czy 4-stopniowa?

Post autor: falma »

Gdzie można kupić tą pompkę?
Marcin
Vortex Diamondback Tactical 4-16x44@S400
Awatar użytkownika
sirwolf78
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 301
Rejestracja: 19 grudnia 2016, 19:51
Tematy: 5
Lokalizacja: Jabłonna
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pompka 3 czy 4-stopniowa?

Post autor: sirwolf78 »

Najlepiej czekać na okazję w naszym dziale sprzedaży ;) Dość często się pojawiają.
Ja też chcę do Twa. Albo nie, hipokryzja się szerzy... I cenzura.
Awatar użytkownika
mildot
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1398
Rejestracja: 01 września 2011, 12:35
Tematy: 44
Lokalizacja: Bemowo
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pompka 3 czy 4-stopniowa?

Post autor: mildot »

Cześć,

Miałem pompkę Hatsan (4szt), Gehmann 3st(2szt) i Gehmann 4st. (1szt).

Hatsana miałem jednego nowego i trzy trafiły się albo w zestawie z karabinkiem albo ostatnio kupiłem jako backup zanim trafił się Gehmann 4st. Hatsan dobrze nasmarowany i na świeżych oringach pracuje porównywalnie z Gehmann 3st. Gehmann pracuje nieco lepiej ale nie jest to przepaść... a do tego mimo, nieco gorszej kultury pracy Hatsan nadrabia to szerszymi, wygodniejszymi chwytami. Do tego Hatsan ma łatwo demontowalną stopkę i rączkę dzięki czemu łatwiej go przetransportować... Ważne dla Hatsana jest, aby oring ostatniego stopnia był zgodny ze specyfikacją - zastąpienie go NBR90 niestety powoduje dalsze zmniejszenie kultury pracy... i choć dalej tragedii nie ma to jednak różnica jest odczuwalna... Sprawdza się to niezależnie od generacji. Przy serwisie jest deczko problem - w instrukcji są podane niewłaściwe rozmiary oringów... do tego trzeba z głową poskładać żeby działało... ale to dłuższy temat i pomińmy go tutaj.

Gehmann 3st - bardzo łatwy serwis, trochę niewygodna dla wyższych (bo niska). Niewygodne chwyty bo małe i dla ludzi z większymi dłońmi może to być uciążliwe - sam nie mam wielkiej łapy tylko średnią i odczucia z pompowania takie sobie właśnie z tego powodu. Żywotność podobna do Hatsana czyli niezła - pierwszą miałem długo i kupiłem w zasadzie nową więc widziałem jak się "zużywa". Ogólnie dobry wybór jeśli używana jako backup.

Gehmann 4st - nie wiem jak z serwisem - niedawno kupiłem mało używaną i nie było potrzeby. Zdecydowanie najlepsza z tych trzech - łatwość pompowania na duży plus, wygodna, stabilna... ogólnie w stosunku do 3st jakby nowy poziom.
Jeśli chodzi o sprawy trudne to wspomniany serwis - fabrycznie pompka posmarowana jest jakimś gęstym, lepkim smarem, a mimo to bardzo lekko pracuje - niestety nie udało mi się ustalić co to za smar - nie wygląda na silikonowy...
Podobno posmarowanie tego dodatkowo silikonem powoduje szybką degradację oringów i konieczność ich wymiany i później po nasmarowaniu smarem silikonowym (nie olejem bo nie spełni on dobrze swojej roli) żywotność nie jest już taka jak na oryginalnym smarze - spada do przeciętnej.
Nie należy więc "dosmarowywać" tej pomki silikonem - jak już to dokładne mycie, nowe oringi i nowe smarowanie razem... nie potwierdzam ani nie zaprzeczam bo nie testowałem tych mądrości. Fora anglosaskie mówią, ze żywotność tej pompki na smarach fabrycznych jest baaardzo długa i mądrze używana działa wiele lat bez ingerencji...

Przy okazji jeśli ktoś ma do sprzedania zestaw oringów do Hatsana to proszę o PW. Mam jeszcze na stanie dwa - jeden sprawny, drugi niestety wymaga serwisu. Zanim sprzedam tego drugiego chcę przynajmniej dołączyć do niego zestaw serwisowy lub zrobić mu serwis.

Pompka Hill (MK2) to zdaje się pierwowzór Hatsana - o ile wyczytałem niedawno tu na forum pracuje tak samo i boryka się z tymi samymi problemami.

Co do ofert używanych to:
- Hatsany bywają dość często,
- Hill i Gehmann 3st raz na pół roku,
- Gehman 4st - nie pamiętam kiedy, ale raz na 1-2lata?
Oczywiście nie jest to żadna dokładna statystyka tylko odczucia. I bynajmniej nie prowadzę rejestru, wiec może mi coś umknęło po drodze - należy traktować jako przybliżenie. ;)
Strzelam... bo lubię. ;)
falma
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 203
Rejestracja: 17 grudnia 2017, 17:31
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pompka 3 czy 4-stopniowa?

Post autor: falma »

@mildot, dzięki za wyczerpujący opis :-)

@sirwolf78, najpierw trzeba mieć dostęp do giełdy, no ale wszystko w swoim czasie ;-)
Marcin
Vortex Diamondback Tactical 4-16x44@S400
Awatar użytkownika
drLecter
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 472
Rejestracja: 08 kwietnia 2009, 11:36
Tematy: 0
Lokalizacja: Malmö
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pompka 3 czy 4-stopniowa?

Post autor: drLecter »

Nie no. Nie można porównywać pompki Hatsana i FX/Gehman...
Hatsana miałem że sklepu I 2 szt. z k/s - tragedia I ścierwo ostatnie.
FX mam nowy że sklepu, miałem też uzywke i czasem korzystam z pompki FX kumpla jak nie chce mi się mojej targac. Wszystkie są/były 3sopniowe.

Porównania nie ma żadnego. Hatsan to zwykły badziew. Natomiast słyszałem wiele dobrego o chińskich pompkach HD35K ( Huben czy coś koło tego). Można nimi dymac spokojnie do 300 bar bez większego wysiłku.
Zanim kupiłem FX myślałem właśnie o takiej...
Awatar użytkownika
Cin91
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 531
Rejestracja: 24 czerwca 2016, 06:33
Tematy: 0
Lokalizacja: Wyszków/Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Pompka 3 czy 4-stopniowa?

Post autor: Cin91 »

Witajcie.

Podepnę się pod temat. Mam pompkę Gehman M100, ma ona kuleczki, które rzekomo wyłapują wilgoć. Co jakiś czas (bodaj co 100 pompnięć) trzeba zaworkiem upuścić pod ciśnieniem trochę wiatru, aby wywalić nagromadzony syf.

Niemniej jest to dość słabe rozwiązanie. Chciałbym zamontować w jakiś sposób osuszacz powietrza, jak np. w pompce Hill. Czy macie jakiś sprawdzony sposób? Co, w jaki sposób, gdzie w tej pompce zamontować?
Osuszacz na zaciąganiu powietrza, czy może na wyjściu? Podpowiedzcie, proszę, jak do tego się zabrać.

Z góry dziękuję
Walther LG400 + Vortex DiamondBack 4-16x44 FFP
krzycho1708
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 54
Rejestracja: 26 lipca 2016, 12:38
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pompka 3 czy 4-stopniowa?

Post autor: krzycho1708 »

W chińskich pompkach na wężyku bardzo często są filterki tego typu

Wg. mnie fajne bezinwazyjne rozwiązanie bo zatrzymuje nie tylko wilgoć, ale też olej/smar czy inny syf który znajdzie się w pompce. Niektórzy stosują większe obudowy i wkładają do nich tampony :one:
Awatar użytkownika
sirwolf78
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 301
Rejestracja: 19 grudnia 2016, 19:51
Tematy: 5
Lokalizacja: Jabłonna
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pompka 3 czy 4-stopniowa?

Post autor: sirwolf78 »

Ten gwint chyba średnio pasuje do 1/8?
Ja też chcę do Twa. Albo nie, hipokryzja się szerzy... I cenzura.
krzycho1708
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 54
Rejestracja: 26 lipca 2016, 12:38
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pompka 3 czy 4-stopniowa?

Post autor: krzycho1708 »

Tak, ale dorobienie takiego z gwintem 1/8 dla forumowych speców nie będzie problemem :)
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wiatrówki”