HW 100 w syntetycznej osadzie

Tematy dotyczące wiatrówek

Moderator: Moderatorzy wiatrówkowi

Awatar użytkownika
Aligatius
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 552
Rejestracja: 23 czerwca 2012, 21:41
Tematy: 0
Lokalizacja: Ruda Śląska
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: HW 100 w syntetycznej osadzie

Post autor: Aligatius »

Odgrzeję temat:
HW 100 w polimerowej osadzie są dostępne u naszych sprzedawców od jakiegoś czasu (chyba z 1,5 roku). Pytanie brzmi: czy ktoś z użytkowników forum nabył taką wiatrówkę i mógłby się podzielić ewentualnymi mankamentami polimerowej osady? Pomijam kwestię estetyki, która dla każdego oznacza coś innego, chodzi o to, czy syntetyczne osady w HW 100 zachowują się jakoś wyraźnie gorzej od drewnianej?
Czytałem kiedyś opinie o polimerach w BT 65, że niby są zbyt giętkie, brak im sztywności... nie wszyscy się z tym zgadzali. Ja mam AT w polimerze i złego słowa nie powiem.
AT44 10 LW; Beretta 92FS
Awatar użytkownika
vendeta1
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 60
Rejestracja: 14 listopada 2016, 01:02
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: HW 100 w syntetycznej osadzie

Post autor: vendeta1 »

Nie wiem czy ci ktoś odpowie bo osada polimerowa wśród użytkowników HW100 jest niepopularna. Sam miałem zamiar kupić w osadzie polimerowej - bo nadaje "wojskowy" wygląd wiatrówce i wtedy jak szukałem wiatrówki było nieco taniej od zakupu w drewienku. Natomiast, koniec z końców nie zdecydowałem się. Kupiłem okazyjnie w osadzie z laminatu. Dotychczas miałem w łapkach 7-8 HW100, żaden nie był w polimerze, ale... miałem w rękach polimerowego HW97K i tu cię zaboli - nie żałuję zakupu osady z laminatu.

W stosunku do osady drewnianej, moja subiektywna ocena :
- osada rysuje się i te rysy widać (chyba nie da się naprawić, a osadę drewnianą można odświeżyć - nawet samemu!);
- nie noszę rękawic, lubię pewny chwyt, plastik nawet żeberkiem tego nie zapewnia, a jasna guma... się przebarwia.
- osada polimerowa jest niezbyt przyjemna w dotyku i ma marną estetykę. Nawet drewienko polakierowane, to drewienko;
- polimerowe osady mocno się nagrzewają na słońcu. Drewienko mniej, choć może to być nie tylko kwestia materiału ale również koloru.
- myślę również, że polimerowa osada jest nieprzerabialna a te sprzedawane w HW100 nie mają regulowanej baki co dla wielu strzelców będzie poważnym mankamentem (szczególnie przy wysokich montażach i dużych lupach).

Zalety :
- kiedyś można było kupić taniej, a zawsze osadę potem można zmienić.
- praktyczna pod względem konserwacji, łatwa do czyszczenia (w wojsku ma to ważne zalety), z drugiej strony ja z moim polakieorwanym laminatem nie robię kompletnie nic poza wytarciem od czasu do czasu suchą ściereczką by zdjąć "odciski palców" :D.
- wojskowy wygląd zamiast sportowo-myśliwskiego, w pewnych kręgach zainteresowań może być to zaleta (harcerze, grupy paramilitarne, znajomi).

Osobiście odradzam, chyba że jest to turecki Hatsan Galatian z regulowaną kolbą jak w karabinkach AR - ze względu na wygląd, z daleka wygląda jak taktyczna strzelba :). Ten poniżej jest półautomatyczny :

Obrazek
Awatar użytkownika
sqbi11
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 53
Rejestracja: 15 stycznia 2018, 12:44
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: HW 100 w syntetycznej osadzie

Post autor: sqbi11 »

O ile mnie pamięć nie myli Dębowy pisał o podstawowym problemie polimerowej osady w HW100. Jest krótsza od drewnianej , przez co ósemka ląduje bliżej spustu. Problem w tym że kartusz ma specjalne zgrubienie pod ósemkę i w polimerze nie spasowuje się . Dzięki temu cały kartusz wisi na systemie bez podparcia wyginając całość.
Zło bobrem zwyciężaj ;)
Awatar użytkownika
drLecter
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 472
Rejestracja: 08 kwietnia 2009, 11:36
Tematy: 0
Lokalizacja: Malmö
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: HW 100 w syntetycznej osadzie

Post autor: drLecter »

Z polimerów mogę polecić niektóre ( te cenowo zbliżone do HW100) FXy, np. Verminator, Bobcat.
Polimer miły w dotyku, leciutko gumowa y a jednocześnie sztywny.
Procjon
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 155
Rejestracja: 20 marca 2016, 14:16
Tematy: 6
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: HW 100 w syntetycznej osadzie

Post autor: Procjon »

A polimerowy hw 97? Tez jest tak podatny na porysowania jak w hw 100? Myślę o nim od dawna jako o nowym nabytku rekreacyjnym. Szukam czegoś fajnego z osada thumbhole, a zwykle kt jest jednak sporo droższe.
Ostatnio zmieniony 24 maja 2018, 14:12 przez Procjon, łącznie zmieniany 1 raz.
.17, .22, .32, 9 mm, .223, 7,5x55, 12/76
Awatar użytkownika
Aligatius
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 552
Rejestracja: 23 czerwca 2012, 21:41
Tematy: 0
Lokalizacja: Ruda Śląska
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: HW 100 w syntetycznej osadzie

Post autor: Aligatius »

sqbi11 pisze:Jest krótsza od drewnianej , przez co ósemka ląduje bliżej spustu. Problem w tym że kartusz ma specjalne zgrubienie pod ósemkę i w polimerze nie spasowuje się . Dzięki temu cały kartusz wisi na systemie bez podparcia wyginając całość.
No to lipa gdyby tak było. Rozmawiałem z jednym z naszych sprzedawców i nie zauważył tego problemu, a podobno ileś polimerowych wersji sprzedali. Czekam jeszcze na dokładniejsze info. Fajnie gdyby wypowiedział się jeszcze ktoś z posiadaczy, aczkolwiek wiem, że na tym forum ta wersja jest pewnie bardzo mało popularna.
AT44 10 LW; Beretta 92FS
Awatar użytkownika
Aligatius
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 552
Rejestracja: 23 czerwca 2012, 21:41
Tematy: 0
Lokalizacja: Ruda Śląska
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: HW 100 w syntetycznej osadzie

Post autor: Aligatius »

Z informacji innego sprzedawcy wynika, że osada rzeczywiście jest krótsza od strony lufy, ale te wersje mają trochę inny kartusz i ósemka obejmuje go w przeznaczonym do tego miejscu. Być może to, o czym wspominał prawdopodobnie kol. debowy miało miejsce w sytuacji, gdy ktoś do polimerowej HW wkręcił kartusz z drewnianej wersji?
Ostatnio zmieniony 24 maja 2018, 15:14 przez Aligatius, łącznie zmieniany 2 razy.
AT44 10 LW; Beretta 92FS
wiki09
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 461
Rejestracja: 26 sierpnia 2014, 21:53
Tematy: 6
Lokalizacja: Gdynia
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: HW 100 w syntetycznej osadzie

Post autor: wiki09 »

Czy przypadkiem takrótka osada inie dotyczy HW 110 .
Awatar użytkownika
sqbi11
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 53
Rejestracja: 15 stycznia 2018, 12:44
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: HW 100 w syntetycznej osadzie

Post autor: sqbi11 »

Problem opisany na fejsie Dębowe Wiatrówki , post z 8 września 2017. Możliwe że zaczęli wkładać krótsze kartusze. Przed zakupem warto zwrócić na to uwagę i fakt że kartusz jest w takim wypadku mniejszy.
Zło bobrem zwyciężaj ;)
Awatar użytkownika
Aligatius
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 552
Rejestracja: 23 czerwca 2012, 21:41
Tematy: 0
Lokalizacja: Ruda Śląska
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: HW 100 w syntetycznej osadzie

Post autor: Aligatius »

No nie wiem czy kartusz jest krótszy, czy też ma inny kształt albo zgrubienie jest w innym miejscu. Na stronie producenta jest informacja, że polimer występuje w wersji krótszej K i normalnej T. Odpowiedzieli mi, że są też dostępne wersje polimerowe z lufą 60cm to chyba kartusz będzie odpowiednio długi.
Znalazłem opisany przypadek na FB ale przypuszczam, że był odosobniony.
AT44 10 LW; Beretta 92FS
Awatar użytkownika
sirwolf78
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 301
Rejestracja: 19 grudnia 2016, 19:51
Tematy: 5
Lokalizacja: Jabłonna
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: HW 100 w syntetycznej osadzie

Post autor: sirwolf78 »

Ktoś tu zapytał o 97 w polimerze. Mialem taki sprzęt i złego słowa nie powiem. Owszem, dałoby się zarysować, tak samo, jak drewno, ale chyba tylko specjalnie lub w nadzwyczaj niesprzyjających warunkach. W normalnym użytkowaniu nic się nie dzieje, bo przecież dbamy o swoje skarby, prawda?
Ja też chcę do Twa. Albo nie, hipokryzja się szerzy... I cenzura.
dragonblade
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 253
Rejestracja: 24 września 2008, 13:27
Tematy: 14
Lokalizacja: Będzin
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: HW 100 w syntetycznej osadzie

Post autor: dragonblade »

Ja mam HW97KT w polimerze i bardzo polecam. Do tej pory byłem zagorzałym przeciwnikiem plastików, bo wcześniej miałem kontakt z jakąś starszą Dianą i Hatsanem i była to po prostu tandeta.
Jednak tworzywo na HW jest bardzo dobrej jakości i świetnie to wygląda przy tego typu osadzie (pistoletowy chwyt).

Przyznam, że gdy pierwszy raz usłyszałem o plastiku w HW, to się lekko załamałem.
Potem jak chciałem kupić 97'ke, to troszkę się naczytalem o niewygodnej osadzie wymagającej łap wielkości bochna chleba by dobrze sięgać do spustu, więc ukierunkowalem się stronę wersji KT w drewnie. Jednak finalnie troszkę odstraszyła mnie cena i suma sumarum wziąłem wersję Black i teraz nie żałuję ani trochę.
Pewno większość z Was weźmie mnie za idiotę i uzna, że bredze, ale teraz bym się nie zamienił na drewno nawet jeśli nic bym nie musiał dopłacić :)
Jak dla mnie HW97 wygląda w tej osadzie świetnie, a dodatkowo trzyma się duzo pewniej. Drewienko jest bardziej "śliskie".
Ostatnio zmieniony 25 maja 2018, 09:40 przez dragonblade, łącznie zmieniany 1 raz.
Steyr LG110 + Vortex Diamondback HP 4-16x42
Procjon
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 155
Rejestracja: 20 marca 2016, 14:16
Tematy: 6
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: HW 100 w syntetycznej osadzie

Post autor: Procjon »

Właśnie. Dla mnie ta wersja wygląda super na zdjęciach, niestety nigdy nie miałem okazji obejrzeć jej na żywo. Co ciekawe, została entuzjastycznie przyjęta nawet na konserwatywnych Wyspach, wystarczy obejrzeć recenzje na YouTube.
Ostatnio zmieniony 25 maja 2018, 10:06 przez Procjon, łącznie zmieniany 1 raz.
.17, .22, .32, 9 mm, .223, 7,5x55, 12/76
Awatar użytkownika
vendeta1
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 60
Rejestracja: 14 listopada 2016, 01:02
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: HW 100 w syntetycznej osadzie

Post autor: vendeta1 »

dragonblade pisze:(...) Drewienko jest bardziej "śliskie".
HW100 w chwycie pistoletowym nie jest śliskie. Złobienia na chwycie są pewne, tylko z czasem ciemnieją.
Lakier na drewnie (w moim przypadku na laminacie) jest bardzo twardy. Ciężko się go rysuje. Oczywiście porysowania nie da się uniknąć - szczególnie gdy wiatrówki używa sie w niesterylnych warunkach (strzelnica, weranda) i w różnych pozycjach strzeleckich. Ale fakt, wszyscy o wiatrówki dbamy. Niektórzy z nas, pewno bardziej niż o swoje żony.
Pidzej35
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 6
Rejestracja: 25 maja 2017, 13:05
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: HW 100 w syntetycznej osadzie

Post autor: Pidzej35 »

To i ja ;)
Tak, też podobają mi się polimerowe osady :)

Do tego stopnia, że nawet jestem skłonny do zakupu Mausera M18, w czymże jak nie w plastiku :)

Ale - jeśli coś ma służyć typowo do "zdzierania" za przeproszeniem, to czy nie szkoda do tego eleganckiej, wręcz ozdobnej drewnianej osady? Plastik raz, że obniża koszt, dwa - daje sporo możliwości customizowania stwora, trzy - jest tworzywem typowo roboczym, do którego człowiek mniejszym bólem tylnej części ciała w razie uszkodzenia pała.

A owe HW piękne :) No. lżej mi :)
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wiatrówki”