Dryft (?) oraz przesunięcie punktu celowania

Tematy dotyczące wiatrówek

Moderator: Moderatorzy wiatrówkowi

rafraf
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 14
Rejestracja: 30 marca 2023, 20:13
Tematy: 1
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Dryft (?) oraz przesunięcie punktu celowania

Post autor: rafraf »

Hej,

zastanawiam się nad przyczynami przesunięcia puntu celowania przy użyciu innego śrutu niż ten na którym luneta została wyzerowana.

Strzelam z HW95 ok. 16J + DOT 4-16. Strzelam na krytej strzelnicy na 50m z pozycji leżącej, więc warunki quasi-laboratoryjne, brak wiatru, temperatura pokojowa. Lunetę mam wyzerowaną na Exact'ie 8,44gr na dystansie 50m (musiałem podłożyć podkładki aby starczyło mi regulacji na wieży). Dotychczas cały czas strzelałem na ciągle tym samym Exact'ie, lufy nigdy nie czyściłem i nie czyszczę.

Ostatnio z ciekawości zmieniłem śrut na Exact Express 7,87gr. Nie przestawiałem lunety, po prostu zacząłem strzelać z innego śrutu. Przestrzeliny ułożyły się tak:

Obrazek

...przy czym trzy pierwsze przestrzeliny ułożyły się tak jak zaznaczyłem.

Przy pierwszych trzech strzałach zauważyłem "dryft" puntu trafienia w lewo i w dół - każdy następny dalej od "dziesiątki". Może to zbieg okoliczności, że trzy pierwsze strzały ułożyły się właśnie tak? Doszukuję się tutaj jakiś interakcji innego śrutu z naturalnym "zaołowieniem" lufy, gdzie każdy następny strzał zmieniał coś w lufie co powodowało ten "dryft". Co myślicie, czy jakieś takie zjawisko miało prawo tutaj zajść (jeśli tak, to jakie?) czy ten pozorny dryft jest zbiegiem okoliczności i nadinterpretuję to co zaobserwowałem?

Druga obserwacja która mnie zaskoczyła to przesunięcie puntu trafienia w dół (a nie w górę)! Przecież Exact Express, jako lżejszy, powinien lecieć po bardziej płaskiej paraboli... Czyli punkt trafienia powinien się podnieść... Macie pomysł dlaczego jest na odwrót?

Najbardziej jednak zaskakuje mnie przesunięcie punktu trafienia w lewo... Dlaczego inny śrut nagle leci w lewo? :?: Macie jakiś pomysł?

Pozdrawiam
Rafał
Awatar użytkownika
lukaszprosport
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 182
Rejestracja: 10 czerwca 2011, 21:59
Tematy: 4
Lokalizacja: POLSKA
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Dryft (?) oraz przesunięcie punktu celowania

Post autor: lukaszprosport »

Dlatego każdy zawodnik ma dobrany ,,ten,, śrut do swojej lufy i z nim startuje, nawet seria śrutu ma znaczenie w kwestii matrycy z której pochodzi (dokładna waga, nad kalibrowość, ,,czystość,, również itd.)

To nic nadzwyczajnego, np. w 22lr kiedy zmieniasz pestki np. przy dobieraniu ammo to trzeba przepuścić ok 20 sztuk kolejnej z rzędu amunicji i dopiero sprawdzić serią jak lata ponieważ pierwsze bywają ,, ponownym układaniem,, lufy pod pociski a te różnią się od siebie we zależności od producenta, typu, partii itd.
Awatar użytkownika
jarni8
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 314
Rejestracja: 17 stycznia 2023, 22:34
Tematy: 10
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Dryft (?) oraz przesunięcie punktu celowania

Post autor: jarni8 »

Po pierwsze, to chyba chodziło Ci o DRYF :)

Co do skupienia, to całkiem przyzwoite jak na 50m ze spreżynki :wink:

Strzelasz bez wiatru, więc możesz wykluczyć tę bardzo ważną zmienną.

A co do przesuniecia punktu celowania, to po KAŻDEJ zmianie śrutu należy oczekiwać zmiany POI na tarczy. W zasadzie będąc drobiazgowym, to po każdej zmianie śrutu należałoby wyczyścić lufę, następnie oddać około 50 strzałów w celu zaałowienia lufy nowym śrutem i dopiero wtedy ustawić optykę na "dotartej lufie".

Dane POI to zawsze kombinacja strzelca, postawy strzeleckiej, karabinka, śrutu, nastaw optyki, warunków atmosferycznych i pewnie jeszcze paru innych czynników. Zmienisz chociaż jedno i masz gwarancję, że coś gdzieś się przesunie.

Kolejna sprawa:
Strzelasz z HW-95 w wersji 16J. Ten karabinek jako sprężyna jest wg mnie (i nie tylko mnie) za lekki do takiej energii i po prostu jest cięższy do opanowania i powtarzalnego strzelania.

Miałem kiedyś HW-95 i miałem taki sam problem, a mianowicie skupienia miałem dobre, ALE grupy mi wędrowały po tarczy. Pamiętaj - to jest sprężyna. Ten system jest bardzo czuły na najmniejsze zmiany u strzelca. Zmienisz postawę, inaczej złapiesz karabinek (w innym miejsciu, albo zmienisz siłę z jaką trzymasz go), inaczej ściągniesz spust, zmienisz postawę, inaczej rozprowadzisz odrzut po ciele i już masz gwarantowaną zmianę POI. W strzelaniu ze sprężyn trzeba być piekielnie powtarzalnym, żeby utrzymać jedno zero przez dłuższy czas.

Co ja bym zrobił?
Dotrzyj lufę na nowym śrucie, przestaw sobie zero i ciesz się strzelaniem :one:
Weihrauch HW100T by Witboj + Falcon Endura S10i 1-10x24

Małopolski Klub Strzelecki Dragon LOK
Awatar użytkownika
rek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 293
Rejestracja: 17 lipca 2012, 18:36
Tematy: 24
Lokalizacja: Gdynia
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Dryft (?) oraz przesunięcie punktu celowania

Post autor: rek »

rafraf pisze: 30 stycznia 2024, 16:39 przesunięcie punktu trafienia w lewo... Dlaczego inny śrut nagle leci w lewo? :?: Macie jakiś pomysł?
Czysto hipotetycznie - nieprawidłowo wypoziomowany krzyż lunety.
rafraf
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 14
Rejestracja: 30 marca 2023, 20:13
Tematy: 1
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Dryft (?) oraz przesunięcie punktu celowania

Post autor: rafraf »

jarni8 pisze: 30 stycznia 2024, 17:00 Po pierwsze, to chyba chodziło Ci o DRYF :)
Heh, sprawiłeś że przez chwilę zwątpiłem w siebie, ale nie, chodziło mi o dryft cechy karabinka jaką jest punkt trafienia. :) Przy czym dryf w tym kontekście chyba też jest ok.
jarni8 pisze: 30 stycznia 2024, 17:00 Co do skupienia, to całkiem przyzwoite jak na 50m ze spreżynki :wink:
Dzięki :)
jarni8 pisze: 30 stycznia 2024, 17:00 A co do przesuniecia punktu celowania, to po KAŻDEJ zmianie śrutu należy oczekiwać zmiany POI na tarczy. W zasadzie będąc drobiazgowym, to po każdej zmianie śrutu należałoby wyczyścić lufę, następnie oddać około 50 strzałów w celu zaałowienia lufy nowym śrutem i dopiero wtedy ustawić optykę na "dotartej lufie".
Widzisz, może nie napisałem tego wprost, ale to nie zmiana punktu trafienia mnie zaskoczyła, ale jej nieintuycyiny charakter - w lewo i w dół... Wiem, że na różnych śrutach zmienia się punkt trafienia. Zadałem to pytanie bo chciałbym zrozumieć przyczynę akurat takiej zmiany punktu trafienia - zawsze coś nowego czego można się nauczyć.
jarni8 pisze: 30 stycznia 2024, 17:00 Miałem kiedyś HW-95 i miałem taki sam problem, a mianowicie skupienia miałem dobre, ALE grupy mi wędrowały po tarczy. Pamiętaj - to jest sprężyna. Ten system jest bardzo czuły na najmniejsze zmiany u strzelca. Zmienisz postawę, inaczej złapiesz karabinek (w innym miejsciu, albo zmienisz siłę z jaką trzymasz go), inaczej ściągniesz spust, zmienisz postawę, inaczej rozprowadzisz odrzut po ciele i już masz gwarantowaną zmianę POI. W strzelaniu ze sprężyn trzeba być piekielnie powtarzalnym, żeby utrzymać jedno zero przez dłuższy czas.
Masz rację. U mnie na przykład zmienia się punkt trafienia w zależności od tego czy jestem w t-shircie czy w bluzie. :)
jarni8 pisze: 30 stycznia 2024, 17:00 Co ja bym zrobił?
Dotrzyj lufę na nowym śrucie, przestaw sobie zero i ciesz się strzelaniem :one:
:piwo:
rafraf
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 14
Rejestracja: 30 marca 2023, 20:13
Tematy: 1
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Dryft (?) oraz przesunięcie punktu celowania

Post autor: rafraf »

rek pisze: 30 stycznia 2024, 18:31
rafraf pisze: 30 stycznia 2024, 16:39 przesunięcie punktu trafienia w lewo... Dlaczego inny śrut nagle leci w lewo? :?: Macie jakiś pomysł?
Czysto hipotetycznie - nieprawidłowo wypoziomowany krzyż lunety.
Heh, też o tym pomyślałem. Ale popatrz na to:

Obrazek

To jest z tego samego strzelania, z tego samego dnia, tylko ze śrutem H&N Field Target. Tutaj punkt trafienia już nie powędrował w lewo (w stosunku do wyjściowego Exacta), tylko w dół. No i to jest zmiana punktu trafienia której oczekiwałbym również po Expressie - na linii góra-dół, a nie w lewo...


Mam jeszcze jedną hipotezę dlaczego tak się może dziać... Podczas wystrzału pojawiają się mikrougięcia lufy (oscylacje). Częstosliwość tych oscylacji jest pochodną parametrów lufy - grubości, długości, materiału. No i może Exact Express, jako lżejszy, szybciej opuszcza lufę niż zwykły Exact i akurat opuszcza ją w momencie gdy ta lufa jest inaczej odgięta niż w przypadku zwykłego Exacta (w innym punkcie okresu oscylacji). Mam na myśli to zjawisko: https://www.youtube.com/watch?v=VcME_2Efe_Q. :?:
bruno_Hof
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 504
Rejestracja: 02 lutego 2023, 21:43
Tematy: 7
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Dryft (?) oraz przesunięcie punktu celowania

Post autor: bruno_Hof »

rafraf pisze: 31 stycznia 2024, 13:02 .Mam jeszcze jedną hipotezę dlaczego tak się może dziać... Podczas wystrzału pojawiają się mikrougięcia lufy (oscylacje). Częstosliwość tych oscylacji jest pochodną parametrów lufy - grubości, długości, materiału. No i może Exact Express, jako lżejszy, szybciej opuszcza lufę niż zwykły Exact i akurat opuszcza ją w momencie gdy ta lufa jest inaczej odgięta niż w przypadku zwykłego Exacta (w innym punkcie okresu oscylacji). Mam na myśli to zjawisko:

Załóż na lufę ciężarek /100-150g/ a pod stopkę blachę tak ze 200g. Ja tak "uspokoiłem" HW95,to ma za lekką osadę w stosunku do energii.
HW95K HW50S Typhoon FT.
rafraf
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 14
Rejestracja: 30 marca 2023, 20:13
Tematy: 1
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Dryft (?) oraz przesunięcie punktu celowania

Post autor: rafraf »

Czy są jakieś gotowe/sklepowe obciążniki które można założyć?
Awatar użytkownika
Kacper_Potocki
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1361
Rejestracja: 05 listopada 2022, 00:18
Tematy: 28
Lokalizacja: Kęty
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Dryft (?) oraz przesunięcie punktu celowania

Post autor: Kacper_Potocki »

Ja nie wiem dlaczego tak jest, nie znam się na fizyce, ale bywa tak, że nawet jak kupisz śrut z tej samej matrycy, która go formuje w fabryce (wyciska), ale inną partię produkcyjną, to przesuwa się punk trafienia, i nie ma reguły w którą stronę. Tak samo jak masz zapasudzoną lufę i ją wyczyścisz, to też przesunie się punkt trafienia. Nie umiem tego wyjaśnić, ale tak jest :) Dlatego jak otwieram nową puszkę śrutów, to najpierw sprawdzam jak się ten punkt układa. Czasem (często) trzeba lunetę przeklikać.

Zauważyłem też, że często śruty różnią się składem stopu ołowiu - mają inne domieszki, dodatkowo inny olej. To też ma znaczenie. Niektóre śruty są błyszczące, bardzo srebrne, bez patyny. Inne ciemne, bardziej mleczne. Czasem olej jest jasny, czasem ciemny. To wszystko ma wpływ na punkt trafienia. Nie wiem dlaczego, ale ma :)

Dlatego kupujesz puchę, sprawdzasz, przeklikujesz i cieszysz się strzelaniem, aż do skończenia puszki :) I tak dalej i tak dalej...
Grupa BESKID TARGET
--------------------------------------------------------------------
LG400 HFT | LG400 BR | LGM-2 PCA | LG200 PCP | P17
kucykall
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 15
Rejestracja: 20 października 2023, 09:26
Tematy: 1
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Dryft (?) oraz przesunięcie punktu celowania

Post autor: kucykall »

A może wynika to z tego że przy lżejszym śrucie zmienia się cykl strzału, śrut w innym momencie/ szybciej opuszcza lufę a co za tym idzie cylinder szybciej traci poduszkę powietrzną i zmienia się charakterystyka odrzutu?
rafraf
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 14
Rejestracja: 30 marca 2023, 20:13
Tematy: 1
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Dryft (?) oraz przesunięcie punktu celowania

Post autor: rafraf »

Hmmm, o tym nie pomyślałem...
rafraf
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 14
Rejestracja: 30 marca 2023, 20:13
Tematy: 1
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Dryft (?) oraz przesunięcie punktu celowania

Post autor: rafraf »

A tak w ogóle, to nadal strzelam tym Expresem (który przesunął punkt trafienia w lewo i w dół) i to przesunięcie punktu celowania jest stałe. Stałe w tym sensie, że wystrzelałem ok 200-300 śrucin Expressa i punkt trafienia już więcej nie wędrował. Skupienie też w normie.
kucykall
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 15
Rejestracja: 20 października 2023, 09:26
Tematy: 1
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Dryft (?) oraz przesunięcie punktu celowania

Post autor: kucykall »

Ustaw celowanie pod niego i ciesz się skupieniem i celnością ;|
Awatar użytkownika
Kacper_Potocki
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1361
Rejestracja: 05 listopada 2022, 00:18
Tematy: 28
Lokalizacja: Kęty
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Dryft (?) oraz przesunięcie punktu celowania

Post autor: Kacper_Potocki »

No i pięknie, ułożył się. Ja też teraz Expressem walę i ślicznie mi się ułożył. Jest dużo mniej matryc i łatwiej jest niż w zwykłym Exact trafić dobrą. U mnie najlepsza jest na razie "42"/23
Grupa BESKID TARGET
--------------------------------------------------------------------
LG400 HFT | LG400 BR | LGM-2 PCA | LG200 PCP | P17
rafraf
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 14
Rejestracja: 30 marca 2023, 20:13
Tematy: 1
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Dryft (?) oraz przesunięcie punktu celowania

Post autor: rafraf »

kucykall pisze: 25 lutego 2024, 19:42 Ustaw celowanie pod niego i ciesz się skupieniem i celnością ;|
Dokładnie tak zrobiłem. :-D
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wiatrówki”