waga śrutu a energia kinetyczna

Tematy dotyczące wiatrówek

Moderator: Moderatorzy wiatrówkowi

Poprzedni tematNastępny temat
Awatar użytkownika
Mastercard
Zarejestrowany użytkownik

waga śrutu a energia kinetyczna

Post autor: Mastercard »

Dzień dobry...

Często pojawiają się opinie, że wiatrówka na jednym śrucie o wadze X gramów ma Ek=A dżuli, a na śrucie o wadze mniejszej X-Y gramów ma więcej bo aż A+B dżuli.

No i zastanawiam się jak to jest, że jak w sprężynie w czasie naciągania, zgromadzimy jakąś energię potencjalną (za każdym razem taką samą), to w czasie strzału czyli ruchu tłoka inna ilość energii transformowana jest na Ek śrutu w zależności od jego wagi.

z głosów na forum wynika, że jeśli śrut jest lżejszy to sprawność tej transformacji czyli całej wiatrówki wzrasta?

No dobra może i tak jest, ale dlaczego?

pozdro
Pozdro Mastercard
Jeśli cel jest dalej niż 35m - zbombarduj go,

Awatar użytkownika
Outside

Post autor: Outside »

Powinieneś rozważyć jeszcze jeden czynnik a mianowicie prędkość. Bo Joul to prędkość i masa.
Z moich doświadczeń wynika że jeżeli śrut opuści lufę zbyt wcześnie, np wszelkiego rodzaju wynalazki teflonowe, to energia jest mniejsza.

Jeżyn

Post autor: Jeżyn »

Lżejszy śrut, to na ogół mniejsze opory w lufie.Dochodzi jeszcze kształt śrutu, twardość ołowiu, nadkaliber i dopasowanie do lufy i gwintu.
Jeżyn

Marcin76

Post autor: Marcin76 »

....oraz siła Coriolisa, kurs Franka i faza Księżyca ;laughing:

Jest takie magiczne urządzenie które rozwiewa wszelkie wątpliwości, chronometr się nazywa.
IMO podstawowa inwestycja zaraz po wiatrówce i śrucie.
Z moich zabaw wynika że masa śrutu owszem wpływa na energię ale są to różnice rzędu ułamka joula.

Edit: mi wyszło że im CIĘŻSZY śrut tym większa E0, więc pokrywa się to z obserwacjami kolegi wyżej - ale jak pisałem różnica jest taka że można określić jednym słowem - zawracanie głowy.
Hatsan 20, Gamo P-25, Crosman 3576, Hatsan at44, AR 2078
Hawken Woodsman .45 i dwa Iżyki

Awatar użytkownika
witboj
Ekspert Wiatrówki
Ekspert Wiatrówki

Post autor: witboj »

W przypadku PCP cięższy śrut daję więcej E0. Nie widziałem PCP, w którym byłoby inaczej. Różnice potrafią być znaczne w zależności od konkretnego karabinka.
Moim zdaniem jest to bardzo proste - cięższy śrut dłużej przebywa w lufie więc wypycha go większa dawka powietrza - co przekłada się na wyższą energię.

Jak wielokrotnie na tym forum mówiono w przypadku sprężyny sprawa wygląda inaczej.

Marek (Wemar) miał robić eksperymenty przy pomocy użytkowników forum ale nie wyszło.

Oczywiście opory ruchu śrutu nie są bez znaczenia - np. twardy Crosman Domed ma dużo niższą energię niż Exact. Dlatego żeby jednoznacznie zaobserwować zjawisko przechytywania większej energii przez ciężki śrut trzeba używać śrutów o róznej wadze ale z tego samego materiału np:

Exact Express - Exact Heavy
H&N FTT - H&N Barracuda
Crosman Domed 7,9 gr - Crosman Domed 10 gr

itd.

Awatar użytkownika
witboj
Ekspert Wiatrówki
Ekspert Wiatrówki

Post autor: witboj »

O, tu miało być to badanie dla sprężyn:

viewtopic.php?t=99415

Może ktoś "pociągnie" za Marka...

Awatar użytkownika
Mastercard

Post autor: Mastercard »

witboj pisze:Oczywiście opory ruchu śrutu nie są bez znaczenia - np. twardy Crosman Domed ma dużo niższą energię niż Exact. Dlatego żeby jednoznacznie zaobserwować zjawisko przechwytywania większej energii przez ciężki śrut trzeba używać śrutów o rożnej wadze ale z tego samego materiału
No to mnie zaskoczyłeś... bo tu viewtopic.php?t=115070&postdays=0&postorder=asc&start=0 w pierwszym poście autor pisze, że pewnie mili-poli zastosowali lekki śrut, żeby zawyżyć wynik...

Z mojego eksperymentu myślowego (sprężyny) wyniki są następujące:

1. nie ma znaczenia ile waży śrut - jeśli jest cięższy to peletka po prostu porusza się wolniej stosunku w kwadratowym... cudów nie ma, jest fizyka - to założenie jest ważne identycznego kształtu i identycznego tarcia peletka-lufa

2. ale może też być tak: śrut gatunku ciężkich ma grubsze ścianki kielicha, które trudniej wcinają się w gwint i śrut startuje z portu ładowania przy większym ciśnieniu "za śrutem"... co istotnie może dać większą prędkość przy wylocie lufy... no i mamy nie dość, że większą masę to i większą prędkość...

3. albo śrut gatunku lekkich ma cieńsze ścianki kielicha, które nieznacznie wcinają się w gwint i śrut startuje z portu ładowania przy niskim ciśnieniu "za śrutem", nie wykorzystując całej energii zgromadzonej w sprężynie... no i mamy nie dość, że mniejszą masę to i mniejsza prędkość prędkość...

ale to wszystko przy założeniu, że śrut ma różne wymiary...

podobnie można wnioskować o peletkach o identycznych wymiarach za to o różnym składzie stopu...

twardszy będzie jak pkt 2.
a bardziej miękki będzie jak pkt 3.

teraz jeszcze niektórzy myją i smarują śrut...

czyli czysty, suchy zachowa się jak pkt 2.
a posmarowany jak w pkt3.

no to jest sporo możliwości...
ciężki, twardy i suchy kontra lekki, miękki i posmarowany...to opcja ekstremalna...

co do PCP(A) dużo myślenia przede mną... ale nic tak dobrze nie robi jak eksperyment...
Pozdro Mastercard
Jeśli cel jest dalej niż 35m - zbombarduj go,

Perełka

Post autor: Perełka »

Outside pisze:Powinieneś rozważyć jeszcze jeden czynnik a mianowicie prędkość. Bo Joul to prędkość i masa.
Z moich doświadczeń wynika że jeżeli śrut opuści lufę zbyt wcześnie, np wszelkiego rodzaju wynalazki teflonowe, to energia jest mniejsza.
Natomiast z moich doświadczeń wynika,że jest na odwrót mianowicie:
Z mojej sprężyny śrut teflonowy o wadze 10,3 grain kal 5,5mm uzyskuje 11 dżuli natomiast Crosman ultra magnum o wadze 14,3 grain tylko do 9 dżuli :-/
Ja wiem,że sprężynki żądzą się swoimi prawami i pewnie za to je niektórzy kochają :-D

Awatar użytkownika
Hangingman

Post autor: Hangingman »

W mojej HW jest odwrotnie. Czym cięższy śrut, tym większa energia:
exact jumbo heavy 1.175g - 16.8J
exact jumbo 1.030g - 15.5J
exact jumbo RS 0.870g - nie zmierzyłem, śrut ledwo wylatywał z lufy

Perełka

Czyli czarna magia Panie kolego :shock: :) :621:
Z tym RS to chyba trochę przesada no nie 8-) :-/
A jakie to HW tak w ogóle?

Awatar użytkownika
Hangingman

Perełka, masz rację. Z RS trochę przesadziłem. Przeleciał aż 8, może 10m. A wiatrówka to magiczna HW97k.

Perełka

Jeszce po zero należałoby dopisać do tych odległości i wtedy będzie jakoś to w miarę przyzwoicie wyglądało :033:
A więc krok po kroku i dojdziemy do prawdy o TwoIm HW :roll:

Awatar użytkownika
Hangingman

Perełka, przy strzelaniu z RS w mojej HW nie wytwarza się poduszka powietrzna. Po naciśnięciu spustu tłok uderza w cylinder, a śrut dosłownie wypada z lufy. Takie to czary

Perełka

To jak wytłumaczysz to,że w limicie nawet w kal 5,5mm teflonowy śrut o jeszcze mniejszej wadze bo 10,3 grain bez problemu śmiga 170-180 m/s w mojej sprężynie i pewnie u większości :-/

Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wiatrówki”