domowe chrono po raz kolejny

Tematy dotyczące wiatrówek

Moderator: Moderatorzy wiatrówkowi

kar636
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 36
Rejestracja: 16 lipca 2016, 09:51
Tematy: 0
Lokalizacja: K-Koźle
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Pomiar Chronografem Opolskie

Post autor: kar636 »

Witam, właściwie to nie wiem w którym dziale napisać, potrzebuję przemierzyć mojego hatsana i być może hw50 na dobrym markowym chrono. Potrzebuję wyciągnąć średnią 2-3 wiatrówek po tuningu, jako wzorzec by wykalibrować dokładnie chronograf, który buduję. Opolskie, albo śląskie, im bliżej Kędzierzyna Koźla tym lepiej, oczywiście się odwdzięczę :piwo:
Awatar użytkownika
dolech
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 79
Rejestracja: 30 lipca 2006, 05:49
Tematy: 0
Lokalizacja: Lubliniec
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Pomiar Chronografem Opolskie

Post autor: dolech »

Lubliniec, zapraszam jeśli nie za daleko.
Jest chrono R2A, stoliczek, krzesełko i statyw do przystrzeliwania 8-)
HW98 + IOR 6x42
kar636
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 36
Rejestracja: 16 lipca 2016, 09:51
Tematy: 0
Lokalizacja: K-Koźle
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pomiar Chronografem Opolskie

Post autor: kar636 »

okej super, poczekam jeszcze może ktoś się odezwie, kto mieszka bliżej, chociaż do Ciebie też nie mam daleko. Druga sprawa to dokładnośc R2A, dużo zależy od kodu i mikroprocesora, nie wiem jak dokładne są chrona radecka w porównaniu do fabryki np. (Shooting Chrony M1) :) A moje chciałbym wy-kalibrować jak najlepiej by służyło jako wzorzec do kalibrowania kolejnych :) Odezwę się na pw środkiem tygodnia.
Awatar użytkownika
dolech
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 79
Rejestracja: 30 lipca 2006, 05:49
Tematy: 0
Lokalizacja: Lubliniec
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Pomiar Chronografem Opolskie

Post autor: dolech »

Czy te kolejne to na potrzeby własne / kumpli / rodziny czy też zamierzasz zacząć produkcję i handlować?
HW98 + IOR 6x42
kar636
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 36
Rejestracja: 16 lipca 2016, 09:51
Tematy: 0
Lokalizacja: K-Koźle
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pomiar Chronografem Opolskie

Post autor: kar636 »

Zobaczę co z tego wyjdzie :) Ile mi starczy czasu, ponieważ wyjeżdżam co jakiś czas do pracy. Najgorzej będzie pierwszy dokładnie wykalibrować, zależy mi na dokładności pomiaru, co najmniej takiej jak w tych drogich z fabryki, (no nie koniecznie do dziesiętnych metra) co może być problemem, bo żeby mieć porównanie - musze mieć te profesjonalne chrona, a wiadomo, że nie wydam tyle kasy by je zakupić do celów testowych. No i najważniejsze, niski koszt elementów :)
kar636
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 36
Rejestracja: 16 lipca 2016, 09:51
Tematy: 0
Lokalizacja: K-Koźle
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pomiar Chronografem Opolskie

Post autor: kar636 »

Praca wre, pierwszy egzemplarz gotowy, choć jeszcze nie wykalibrowany ;)


Obrazek

Obrazek
kar636
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 36
Rejestracja: 16 lipca 2016, 09:51
Tematy: 0
Lokalizacja: K-Koźle
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: domowe chrono po raz kolejny

Post autor: kar636 »

Testów Ciąg dalszy, urządzeniu definiujemy wagę śrutu, oblicza zatem z prędkości i wagi śrutu energię (a to wszystko jednym guziczkiem) jest przygotowane do obsadzenia w obudowie, oraz dokładnej kalibracji. Posiada również ciekawe opcje dla ASG, ale o tym kiedy indziej. Zasilanie z baterii 9 v, chociaż myślę czy dodatkowo nie wyprowadzić na zewnątrz obudowy gniazdo usb, które jest w płytce mikrokontrolera (ze względu na wszędobylskie powerbanki USB), bo również przez usb można zasilać urządzenie.

Stanowisko testowe ;) :
Obrazek

Obrazek

Pomiary hatsana po tuningu :
Obrazek

Przy okazji z ciekawości sprawdziłem pomiar Chinki " B coś tam" z dolnym naciągiem (obcinarki) wartości około 123 m/s (na nowej sprężynie z alledrogo)
Ostatnio zmieniony 06 października 2016, 18:49 przez kar636, łącznie zmieniany 2 razy.
kewalsPL
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2771
Rejestracja: 13 marca 2008, 19:41
Tematy: 0
Lokalizacja: Lubomia
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pomiar Chronografem Opolskie

Post autor: kewalsPL »

kar636 pisze: Najgorzej będzie pierwszy dokładnie wykalibrować, zależy mi na dokładności pomiaru, co najmniej takiej jak w tych drogich z fabryki, co może być problemem, bo żeby mieć porównanie - musze mieć te profesjonalne chrona,
Jak wpiszesz mu dobre odległości między bramkami i resztę danych to musi dokładnie pokazać, też robiłem kiedyś z synem (praca końcowa). Pokazuje tyle samo co Radeckowe i Combro.
kar636
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 36
Rejestracja: 16 lipca 2016, 09:51
Tematy: 0
Lokalizacja: K-Koźle
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: domowe chrono po raz kolejny

Post autor: kar636 »

Jednak muszę mieć porównanie z fabryką dla świętego spokoju (znajomi piszą, że też chcą takie chrono, toteż spod moich rąk, nie może wyjść byle co ;) Nie wiem kiedy budowałeś własny, w tej (nowej) wersji jest sporo dodatkowych opcji, średnia prędkośc z 5 ciu starzłów, oraz ilość strzałów na minutę (dla ASG).
Ostatnio zmieniony 06 października 2016, 20:02 przez kar636, łącznie zmieniany 1 raz.
kewalsPL
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2771
Rejestracja: 13 marca 2008, 19:41
Tematy: 0
Lokalizacja: Lubomia
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: domowe chrono po raz kolejny

Post autor: kewalsPL »

kar636 pisze:Jednak muszę mieć porównanie z fabryką dla świętego spokoju
I tego nie podważam, sugeruję by lepiej zrobić te 2-4sztuki i porównać je z Vo fabrycznego chrona. Te pozostałe funkcje to już sprawa programu wpisanego, ja osobiście potrzebuję pomiaru szybkości a reszta funkcji jest u mnie nie używana :-D .
kar636
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 36
Rejestracja: 16 lipca 2016, 09:51
Tematy: 0
Lokalizacja: K-Koźle
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: domowe chrono po raz kolejny

Post autor: kar636 »

Owszem, właśnie zamówienie zrobiłem elementów, na początek na 5 takich urządzeń. Nie będzie mnie miesiąc w domu, więc sprawa poczeka :)

Poprawiłem w kodzie błędy, tryb uśpienia był denerwujący.. Pobór prądu przy 9v w trybie uśpienia był rzędu 0.06A, podczas normalnej pracy 0.08A, jako, że ta różnica jest nieznaczna usunąłem opcje uśpienia i wszystko działa. Baterie alkaliczne 9v w teorii mają 500mah, można zatem przewidzieć, że urządzenie na takiej baterii, podziała kilka godzin. Chociaż, ciężko o rzetelność producentów względem parametrów tych 9 v baterii. No i trzeba się liczyć, ze spadkiem napięcia na baterii.'


Urządzenie posiada następujące tryby
(przeskakiwanie do kolejnego trybu - krótkie przyciśnięcie przycisku) :

Pomiar pojedynczy m/s
+ po przytrzymaniu przycisku w tym trybie - średnia z 5 ciu pomiarów.

Pomiar energii J
+ po przytrzymaniu przycisku w tym trybie - ustawienie wagi pocisku.

Pomiar ilości wystrzelonych pocisków na minutę (DLA AUTOMATÓW ASG)
+po przytrzymaniu przycisku w tym trybie - pomiar ilości pocisków na sekundę.

Tryb zliczania pocisków (DLA ASG) (zliczanie kolejnych strzałów)
+po przytrzymaniu przycisku w tym trybie kasujemy wartość zliczonych pocisków.
Ostatnio zmieniony 07 października 2016, 12:31 przez kar636, łącznie zmieniany 3 razy.
kewalsPL
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2771
Rejestracja: 13 marca 2008, 19:41
Tematy: 0
Lokalizacja: Lubomia
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: domowe chrono po raz kolejny

Post autor: kewalsPL »

kar636 pisze:Baterie alkaliczne 9v w teorii mają 500mah, można zatem przewidzieć, że urządzenie na takiej baterii, podziała kilka godzin. Chociaż, ciężko o rzetelność producentów względem parametrów tych 9 v baterii. No i trzeba się liczyć, ze spadkiem napięcia na baterii.
Na niektórych bateriach zrobiłem setki pomiarów, niektóre nowe nawet nie ruszyły układu. Kupiłem akumulatorek 200mah i już służy mi dwa lata (ze trzy razy ładowany). Cena jak za dwie baterie a wytrzymałość nie do porównania :651: .
kar636
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 36
Rejestracja: 16 lipca 2016, 09:51
Tematy: 0
Lokalizacja: K-Koźle
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: domowe chrono po raz kolejny

Post autor: kar636 »

Mogę zrobić na 2 x 18650 zabudowane z ładowaniem przez usb, ładowarką do tabletów np. Pakiety mam dobrej jakości jeden ma pojemność 4200mAh, no ale takie rozwiązanie spowoduje zwiększenie kosztów, wiec zostanę przy bateriach 9v:)
kewalsPL
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2771
Rejestracja: 13 marca 2008, 19:41
Tematy: 0
Lokalizacja: Lubomia
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: domowe chrono po raz kolejny

Post autor: kewalsPL »

A po co Ci 4200mah ? Ten mój 200mah starcza na więcej niż trzeba, tylko nie zapominaj o wyłączeniu po pomiarach - koszt zakupu tyle co dwie dobre baterie :roll: .
kar636
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 36
Rejestracja: 16 lipca 2016, 09:51
Tematy: 0
Lokalizacja: K-Koźle
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: domowe chrono po raz kolejny

Post autor: kar636 »

Mnie po nic :) Ja mam pakiety po 42000 mah i inne przeróżne, zawodowo zajmowałem i nadal zajmuję się elektroniką od 10 lat. Ale potencjalnym klientom, ( o ile tacy będą ;) ) może się ten pomysł z pakietami spodobać, bo cena myślę na pewno się spodoba (zwłaszcza z opcją baterii) 9v ;)
Ostatnio zmieniony 07 października 2016, 20:34 przez kar636, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wiatrówki”