HP vs klasyk - pistolety LP Steyr

Tematy dotyczące wiatrówek

Moderator: Moderatorzy wiatrówkowi

Awatar użytkownika
Mietek5
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 882
Rejestracja: 16 października 2009, 13:59
Tematy: 0
Lokalizacja: Szczecin
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

HP vs klasyk - pistolety LP Steyr

Post autor: Mietek5 »

@stah napisał o reduktorze, ale też o konwersji i to mnie skłoniło do założenia nowego tematu. Coś tak porównując sobie i dzieląc się doświadczeniami z eksploatacji, właśnie odnosząc się do zróżnicowania modeli tych pistoletów.
stah pisze:Parę ciekawostek:
jestem po konwersji LP50 HP -> zwykły (z pół roku temu):
- zmiana ciśnienia na reg z ok 110 -> ok 80; niestety nie mam przyrządu do pomiaru (swoją drogą chętnie bym nabył tylko gdzie?), pomiar robiony poprzez obserwowanie Vo na chrono
- zmiana sprężynki zbijaka z "Fac" -> oryginalną.
- układ sprężynek talerzowych mam identyczny jak Kolega Mietek, żeby ustawić 80 bar trzeba +- dać w lewo od pełnego wkręcenia z 1/4 obrotu. następne kolejne 1/4 obrotu to już 110bar.

(Tak, konwersja na HP to Polski wynalazek a nie wersja fabryczna Steyra!).
Pierwsze doświadczenia miałem z Alfa Sport, który stabilnie trzymał 140 m/s. Ponieważ tak mi się jakoś wydawało, że w "klasykach" te 7J trzeba będzie mocno podkręcać, więc postanowiłem chwycić w dłoń taki match z pewną i stabilną górką. Tak żeby lepiej mieć co skręcić niż "siłować się" z rozkręcaniem. Stąd wybór wersji HP, z której jestem do tej pory zadowolony. Muflonki co prawda nie wylatują w powietrze jak dziki czy indyki, ale na uderzenie odpowiadają szybko. A z lunetką Simmonsa spokojnie dziurkowałem na 50m taką a'la wojskową tarczę sylwetkową wpasowaną w A4 (z ręki).
Natomiast strzałów z kartusza jest może trochę brak... ok 80.

Dzisiaj po czasie eksploatacji moje podejście jest już bardziej racjonalne. Wiem, że akurat w Steyrze klasycznym 7,5J to jest normalka. A i strzelanie na większe odległości (powyżej ostatniego banku siluetek) mnie nie wciągnęło...

Jednak zaskoczyła mnie informacja kolegi o powrocie do klasyka.
Dlatego też od razu podpytuję @Stah - czym sie kierowałeś - to raz. A po dwa, to czy masz pewne informacje, że to są wszystkie zmiany w pistolecie (sprężyna zbijaka i ciśnienie na regulatorze)? Ile teraz masz strzałów z kartusza, no a przede wszystkim na jakim rodzaju strzelania się skupiasz? Co osiągnąłeś poprzez konwersję?

I też proszę o wpisy osób, które mają swoje doświadczenia i wnioski oraz pomysły związane z dostępnością na naszym rynku (tylko u nas?) dwóch odmian "energetycznych" w każdym z pistoletów LP10 i LP50.
)><))))*> dobry paprykarz jest szczeciński )><))))*> a dobry pistolet jest austriacki :-)
Awatar użytkownika
stah
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 77
Rejestracja: 31 sierpnia 2010, 15:12
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Post autor: stah »

No to po kolei:
Dlaczego: strzelam głównie PPN10, zmniejszenie Vo do 140-145 dało:
- mniejszy odrzut - co znakomicie poprawiło mi wyniki
- więcej strzałów z kartusza obecnie w zakresie 200-90bar 120 strzałów
- brak odłamków wylatujących z kulochwytu (to może najmniej ważne bo do mnie nie dolatywały)
- dokładniejsze Vo (teraz delta 1m/s przy HP 2,5m/s).

Nie, nie mam pewności, że to wszelkie zmiany, ale po posiedzeniu (długim) nad rys. technicznymi wydaje mi się, że tak. Przynajmniej praktyka pokazuje, że miałem rację. Jedyne co mnie zastanowiło (dot. LP5/50) do mechanizm przeładowania - ale jak widać działa bez modyfikacji.

EDIT: Jeszcze jedno:
Ja miałem z kartusza 60-65 równych strzałów w wersji HP (sprawdzane na chrono). Kończyć trzeba było na 120 barach bo potem reg. z oczywistych powodów przestawał działać.

Poza tym, jak mnie najdzie na HP to teraz w 10 min go zrobię :) (1/4 obrotu na reg, zmiana sprężynki, kilka strzałów przez chrono).


Jeszcze jedno: wczoraj zastanawiałem się nad Twoim przestawianiem się regulatora: pod kapturkiem (tym co to trzeba do niego spec klucza) powinien być oring 1,5x1 który będzie po dokręceniu kapturka blokował śrubkę reg (dociskając oring). Mam podejrzenie, że jest za cienki bo oryginalnie powinien się jeszcze tam znaleźć filtr, może dać odrobinę grubszy lub wymienić na "nie sprasowany"?
Awatar użytkownika
stah
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 77
Rejestracja: 31 sierpnia 2010, 15:12
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Post autor: stah »

Czym dłużej myślę tym więcej pytań:

1. jakie jest ciśnienie w "klasyku" LP50/LP10? 80bar?
2. jakie jest oryginalne ułożenie sprężyn w reg.? (może w ramach przeróbki na HP układ został zmieniony?)
3. czy w klasyku jest filtr jak na rysunkach (w HP nie ma bo nie było w klasyku, czy został wyjęty?)
4. gdzie można nabyć przyrząd pomiarowy do reg?

Dzięki za podpowiedzi/odpowiedzi...
Awatar użytkownika
Mietek5
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 882
Rejestracja: 16 października 2009, 13:59
Tematy: 0
Lokalizacja: Szczecin
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Mietek5 »

Zadajesz @stah trudne pytania, bo dotyczą właściwie takiej niszy sprzętowej, przynajmniej wśród piszących na forum.
Przyrząd to produkcja własna... to coś takiego jak z komputerem do BMW, kto go ma (razem oczywiście z kabelkiem i oprogramowaniem) ten ustawia ;-)

Mój LP50HP jest od czasu regulacji w Mavenie jeszcze nie ruszany (regulator), więc mógłbym zmierzyć, chociaż nie jestem skory do rozkręcania dopóki działa. No i jeszcze musiałbym się wpisać w kolejkę do przyrządu, który jest u nas w grupie (produkcja własna).
Natomiast co do energii, to mam go trochę odkręconego, chyba ostatnio coś około 160 m/s na pistoletowym JSB (0.48g).

Sprawa filtra jest dla mnie zagadką, bo w LP10 go nie było?

Właśnie nie wiem tak do końca jak to jest z lokalizacją wersji HP. Czy to tylko przeróbka Pana Żyły (Mavena) czy ogólniejsza sprawa. Ponieważ do przeróbki służy specjalny tajemniczy zestaw za 100 Euro, to tak sobie mniemam, że powstaje w większej lub mniejszej kooperacji z fabryką. Zresztą jest to autoryzowane (gwarancja, certyfikat), chociaż z drugiej strony w certyfikacie nie ma HP jak jest wyraźnie wpisane w karabinku.

Ale w każdym razie jest tak (jak dla mnie), że to taki pistoletowy odpowiednik karabinka FT, czyli maksymalny zakres regulacji wszystkiego czym można kręcić plus wybór akcesoriów tuningowych.
Z pistoletem HP w przestrzeni od 5 do 50m można być skutecznym w strzelaniu z reki. Jest tylko oczywiście kwestia podjęcia decyzji o sposobie wyregulowania, bo np. w LP10 inaczej by trzeba było ustawić stabilizer na 215 m/s a inaczej na 170 m/s, a tego się już nie da zrobić na kolanie.
)><))))*> dobry paprykarz jest szczeciński )><))))*> a dobry pistolet jest austriacki :-)
Awatar użytkownika
stah
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 77
Rejestracja: 31 sierpnia 2010, 15:12
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Post autor: stah »

Czy faktycznie jest to "zestaw" w sensie części? Czy może usługa.

Na dziś wiemy, że zmiana na HP to:
- regulacja reg. na ok 120 bar,
- zmiana sprężynki na twardszą

oraz domyślamy się:

- zmiana ułożeń sprężyn w reg. (?)
- usunięcie filtra (?)

Jak by ktoś wiedział gdzie kupić / mógł wykonać przyrząd do pomiaru ciśnienia to jestem chętny. Wtedy pewnie odpowiem na kilka pytań dalej (plus pewnie pojawią się nowe).

Generalnie przyrząd jest jest prosty więc liczę na magików od CNC z forum....
Awatar użytkownika
stah
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 77
Rejestracja: 31 sierpnia 2010, 15:12
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Post autor: stah »

Dzięki uprzejmości Kolegi RobFra mam czym pomierzyć, więc oto odpowiedzi na moje własne pytania:

zmiany wersji klasyk na HP:

1. zmiana ułożenia sprężyn ()()()() -> ))())()() - potrzebna jedna więcej lub podkładka.
2. zmiana ciśnienia w reg z 70 -> 110
3. wymiana sprężynki zbijaka.


na ułożeniu ()()()() zakres regulacji (50-100) na ))())()() (90-170)
(wartości górne orientacyjne, nie sprawdzałem, czy dobrze i powtarzalnie trzyma)

Pozostaje zagadka filtra.


Edit: w zakresie 200-80 wyszło 140 strzałów. :)
Awatar użytkownika
Zapp
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1034
Rejestracja: 19 marca 2007, 17:21
Tematy: 13
Lokalizacja: ze wsi (OPO)
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: HP vs klasyk - pistolety LP Steyr

Post autor: Zapp »

Mam problem z LP50.
Po kilku strzałach nie indeksuje magazynka, a powietrze z kartusza ucieka lufą.
Mam wrażenie (nieczęsto z tego strzelam), że stopniowo się to nasilało, aż do obecnego stanu.
W międzyczasie nic nie było regulowane / pod- / od- kręcane. Prędkość ma jakieś 145m/s na Exact, więc zakładam, że OK / mechanizm dostaje powietrze.
Znalazłem ten temat o LP5, ale niestety już bez fotek;
LP5
Schemat części mam.
Jak to rozkręcić (kolejność itd.) żeby dostać się do sedna problemu, i na co ew. zwrócić uwagę?
Różne alu-sprzęty :)
Awatar użytkownika
red5555
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 257
Rejestracja: 21 września 2009, 15:09
Tematy: 8
Lokalizacja: Gdańsk
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: HP vs klasyk - pistolety LP Steyr

Post autor: red5555 »

Stawiałbym na zawór strzałowy albo jego sprężynę ? Jak w każdym Steyrze wystarczy odkręcić regulator żeby dostać się do tego zaworu.
Mechanizm przeładowania jest napędzany powietrzem z zaworu i jest bardzo trudny do wyregulowania więc póki co zacząłbym od łatwiejszych rzeczy.
Ja swojego lp50 sam nie serwisowałem.... :wink:
Steyr Challenge FT, Steyr LG110, FWB 300S, Diana 75 HV, Anschütz Match 380, Kandar P10, Morini CM 162MI, Steyr LP50, HW40
Awatar użytkownika
Zapp
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1034
Rejestracja: 19 marca 2007, 17:21
Tematy: 13
Lokalizacja: ze wsi (OPO)
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: HP vs klasyk - pistolety LP Steyr

Post autor: Zapp »

IMO do zaworka to tylko od kuchni.
I wygląda, że jakiś spec klucz jest potrzebny, do wyjęcia korpusu zaworka (valve housing / ventilgehause :-D ).
Chyba, że ktoś ma sprawdzoną metodę?
Różne alu-sprzęty :)
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wiatrówki”