Feinwerbau, FWB 800 FT

Tematy dotyczące wiatrówek

Moderator: Moderatorzy wiatrówkowi

Awatar użytkownika
MI-6
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1028
Rejestracja: 19 lutego 2012, 04:37
Tematy: 17
Lokalizacja: Gdańsk
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: MI-6 »

Daj się chłopakom wyszumieć...
Sam jestem ciekaw jak się ma lufa dobierana do śrutu :)

A jak się skończy dobrany śrut, to co, nowa lufa :?: :?: :?:
TX200 HC + Vortex Viper
Awatar użytkownika
Tomek_tom
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 127
Rejestracja: 25 lipca 2013, 22:06
Tematy: 0
Lokalizacja: Sanok
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Tomek_tom »

MI-6 pisze:A jak się skończy dobrany śrut, to co, nowa lufa
zostaje już tylko dobrać strzelca do .... pokrowca :P :P
yaro
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 14891
Rejestracja: 03 kwietnia 2003, 17:07
Tematy: 163
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: yaro »

Mamutowicz pisze:Luudzie.. a jak to się ma do KZ 40mm na 41m?
0, 001mm ?

Bez jajec.. nie lepiej kupić paczkę śrutu i kopsnąć się na strzelnicę popykać do spinnerów?
Przyniesie na zawodach lepszy efekt niż dobierana lufa i 2 ryzy wykresów..

Ehh.. teoretycy.. :shock:
Pomyliłeś kilka rzeczy.
Wynik na zawodach zależy od strzelca jeżeli sprzęt jest sprawny, działanie powtarzalne i poznane.
Do celnego strzelania trzeba znać działanie swojego sprzętu bo inna jest technika np kontroli strzału. Jeżeli nie wiesz jak działa to co używasz to kompletu na trudnym torze nigdy nie strzelisz. Tak po prostu.

Tu jednak jest dyskusja nie o zawodach tylko o działaniu sprzętu. Jeżeli uważasz że cykl strzału nie ma znaczenia to w ramach testu udaj się na strzelnicę, ustaw sobie KZ 40 na 41m i postrzelaj ze stojaka niepodpartego raz z Daystate Airrangera/HW 100 z długą lufą lub Theobena Rapida, a raz ze Steyra czy Daystate'a ale elektryka. Jeżeli zauważysz różnicę to możemy podyskutować dalej, jeżeli nie to cóż .... ewentualnie w innym temacie :)
Awatar użytkownika
tommylee
Administrator
Administrator
Reactions:
Posty: 2585
Rejestracja: 13 maja 2007, 10:24
Tematy: 159
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle
Grupa: Administratorzy

Post autor: tommylee »

PawelW, Paweł ja Ci się uda to poszukaj ten filmik.
Jestem ciekaw jak to się falowo rozchodzi.
Dzięki :-D
Pozdrawiam Tomek :-)
LG300 XT + LCS 35*45 / Leupold 3-9*33 EFR
http://forum-bron.pl/app.php/rules
Awatar użytkownika
ravkill
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 6032
Rejestracja: 18 listopada 2003, 01:42
Tematy: 133
Lokalizacja: Zielona Góra
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Post autor: ravkill »

PawelW pisze:
Drgania harmoniczne w wiatrówkach prawdopodobnie też występują.
Obrazek

Występują, a jakże. Zaginął mi niestety filmik robiony 1000 kl/sek pokazujący falę przemieszczającą się na lufie matchowego STEYR'a
No to mamy dowód empiryczny. Teraz wystarczy zrobić 2 analogiczne pomiary, dla lufy krótkiej i długiej i porównać falę... Tylko konia z rzędem temu, kto potrafi wykonać analogiczny test i ma do tego sprzęt i chęci. Poza tym, pozostaje kwestia skali. Skoro na wykresie PawłaW, widać nawet falę pracy spustu, pytanie jak ma się to do drgań końcówki lufy, w momencie przechodzenia śrutu, przez jej koronę. Wykres piękny, tylko jaka jest jego realna skala i wpływ na celność. Szkoda, że nie masz tego filmu. Widząc drgania, można było by pięknie przeliczyć potencjalny wpływ drgań na punkt trafienia, przy założeniu, że drgania nie są idealnie powtarzalne. W przypadku idealnej powtarzalności drgań i czasu opuszczenia lufy przez śrut, efekt byłby pomijalny (chyba się ze mną zgodzicie).
RobFra
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2231
Rejestracja: 02 lipca 2007, 14:28
Tematy: 20
Lokalizacja: Białystok
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: RobFra »

ravkill pisze:Widząc drgania, można było by pięknie przeliczyć potencjalny wpływ drgań na punkt trafienia, przy założeniu, że drgania nie są idealnie powtarzalne. W przypadku idealnej powtarzalności drgań i czasu opuszczenia lufy przez śrut, efekt byłby pomijalny (chyba się ze mną zgodzicie).
Dziwimy się... Przynajmniej ja, ale jestem ciekaw wzoru. No i analiza drgań w alu FWB P800 Ft i np. w drewnie np. S400. Hmm, a to nie zima.
Miałem już wszystkie wiatrówki
A w stodole Mitsubishi D1450 - malytraktor.pl
Awatar użytkownika
Dany
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1158
Rejestracja: 20 sierpnia 2006, 00:15
Tematy: 0
Lokalizacja: Sanok
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Dany »

Z tego co pamiętam to był tu na forum film ukazujący działanie FALI , ale chyba ze sprężyny lub
z ostrej , no zdziwiłem się dość mocno jak zauważyłem jak to się odkształca :shock: coś podobnego dzieje się chyba też z lunetą .
opis z muchą mi się już znudził , więc będzie tak ...
Awatar użytkownika
AndyOO
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1164
Rejestracja: 13 września 2008, 15:08
Tematy: 15
Lokalizacja: Kielce
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: AndyOO »

Tutaj sobie drgają lufy wiatrówek :one:
SQ7OO
I żeby nie było, ja świetnie strzelam, tylko rzadko trafiam :502:
yaro
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 14891
Rejestracja: 03 kwietnia 2003, 17:07
Tematy: 163
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: yaro »

Kiedyś miałem ciekawy filmik śrutu opuszczającego lufę, niestety zaginął.
Wygrzebałem z palnej ale podobnie wyglądał ruch powietrza.

Mamutowicz
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 188
Rejestracja: 11 października 2011, 15:51
Tematy: 0
Lokalizacja: Anston FTC
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Post autor: Mamutowicz »

...
Ostatnio zmieniony 19 marca 2023, 23:33 przez Mamutowicz, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
ravkill
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 6032
Rejestracja: 18 listopada 2003, 01:42
Tematy: 133
Lokalizacja: Zielona Góra
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Post autor: ravkill »

RobFra pisze:[
Dziwimy się... Przynajmniej ja, ale jestem ciekaw wzoru. No i analiza drgań w alu FWB P800 Ft i np. w drewnie np. S400. Hmm, a to nie zima.
Drgania, znając długość lufy idzie chyba określić wpływ w minutach katowych, a te chyba idzie przeliczyć na rozrzut na znanej odległości do celu. Matematykiem wybitnym nie trzeba być, zapewniam. Trzeba znać tylko maksymalne wychylenie drgającej lufy, jej długość i odległość do celu. Ale na określenie tego, trzeba mieć filmik z widoczną drgającą końcówką lufy (reszta mnie nie interesuje) i znać jej długość oraz odległość od celu. Wymiary lufy, też by się przydały, co by wyliczyć jej maksymalne wychylenia i ich maksymalny wpływ, na rozrzut..

P.S. Dzięki za filmy, ale z tego co podesłaliście, tematu ewentualnie dotyczy link z EV 2
Albo jestem śleby, albo zadnego mierzalnego grania lufy, nie wykryłem. Film jest niestety w podłej jakości. Springi i verminatora z 1200 fps w cal 22 możemy chyba pominąć. Temat sensu zastosowania długiej lufy w wiatrówce sprężynowej, jest znany na forum i nie ma sensu się na ten temat rozpisywać.

Zakładając, że lufa drga przy strzale, co najmniej tak jak optyka, wynika, że maksymalny wpływ drgań facowego steyera hp, w calibrze 20. na dystansie 100m, to 1,5 cm. Jesli drgania lufy, są większe, to i ich wpływ będzie większy. Zakładam, że opis filmu w necie, jest prawdziwy:

dowód:


Tak czy siak, niestety wygląda, na to, że wpływ drgań jest dość znaczny i kolejny raz, "misiamy" i nadal nie wiadomo, co lepsze, długie, czy krótkie. Szczerze powiedziawszy, zniechęciłem się, do montażu lufki 60 cm w crickecie. Na pocieszenie, w limicie drania i kop, będzie mniejszy, ale nawet jeśli wyniesie "głupie" 0,5 cm, to i tak jest to sporo, bo mamy 2,5 mm rozrzutu na 50 m, wynikającego z samych drgań lufy... Fwb 800 robi ponoć 4 mm rozrzutu w realu...
Ostatnio zmieniony 03 czerwca 2015, 17:32 przez ravkill, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Leszek Willi Do
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1693
Rejestracja: 15 lutego 2009, 21:51
Tematy: 29
Lokalizacja: Chojnice
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Leszek Willi Do »

Znakomite są te filmy.
Jestem po przestrzeliwaniu 64 cm lufy i stwierdzam:
1) punkt trafienia na 50 m obniżył się o 2 cm. przy tej samej vo (242m/s). Jest to chyba wynik "zwisu lufy", gdyż nie jest ona nigdzie podparta.
2) musiałem obniżyć do 79 bar ciśnienie w komorze strzałowej. Karabin strzela o wiele łagodniej, mniej skacze .
3) musiałem pomniejszyć komorę strzałową ( tzn. powrócić do oryginalnej o 1/3 pojemności komory z przed wymiany lufy)
4) zmniejszyłem napięcie sprężyny zbijaka , gdyż po wymianie lufy vo skoczyła mi z 242 do 253 m/s.

Z poduchy i z klęczącej widzę poprawę skupienia na 50 m.
Dzisiaj strzelam stojącą ( to dopiero się zacznie).

Generalnie rzecz biorąc: pozostaję przy 64 cm.
PS.
Witek ma dużo racji.
będzie lepiej
yaro
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 14891
Rejestracja: 03 kwietnia 2003, 17:07
Tematy: 163
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: yaro »

Obniżenie punktu trafienia - obstawiam ugięcie lufy pod własnym ciężarem.

Przy stojaku może się okazać potrzebna drobna zmiana techniki strzału, ściąganie spustu minimalnie przed wejściem w cel i standardowo jak we wszystkich - dążenie do utrzymania w celu po strzale.
Awatar użytkownika
Leszek Willi Do
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1693
Rejestracja: 15 lutego 2009, 21:51
Tematy: 29
Lokalizacja: Chojnice
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Leszek Willi Do »

Też myślę że ugięcie lufy.
Przy 242 m/s.stary opis lunety do lufy 42, pokrywa się w całości i na szczęście nic nie muszę przestawiać za wyjątkiem wieży , co nie jest problemem. W S&B to przewidzieli.
Stojąca.
Lepiej poszło niż na 42. Karabinek bardziej idzie na lufę i w sumie jest bardziej stabilny. Nie jestem ekspertem od stojącej. Zobaczymy na zawodach.
Generalnie rzecz biorąc - ludzie - " kupójta " FWB i po roku przeróbek,adaptacji,nerwów i kociokwiku może dojdziecie do wniosku że z " tego" da się strzelać. ;laughing:
będzie lepiej
Awatar użytkownika
Włamywacz.P.S
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1058
Rejestracja: 05 września 2006, 22:35
Tematy: 33
Lokalizacja: Zielona Góra
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

FWB 800

Post autor: Włamywacz.P.S »

Jak widać Leszek potwierdza wszystkie moje wnioski . :mad: Czyli mit został OBALONY . :) Szkoda że trwało to tyle LAT . :cry: POZDRO
popraw to co inni spieprzyli
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wiatrówki”