Smarowanie wiatrówek sprężynowych

Tematy dotyczące wiatrówek

Moderator: Moderatorzy wiatrówkowi

ablak
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 50
Rejestracja: 21 czerwca 2014, 22:56
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: ablak »

Po wytarciu wszystkich części ze starych smarów wszystko myjemy benzyną?
A benzyna nie ma czasem złego wpływu na uszczelkę tłoka?
HW 95 Vortex Crossfire II 4-12x40 AO
Awatar użytkownika
JesperKyd
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1523
Rejestracja: 25 lipca 2009, 09:44
Tematy: 0
Lokalizacja: Bydgoszcz
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Post autor: JesperKyd »

Benzyna ekstrakcyjna nie ma złego wpływu na uszczelki.
BMK40 Hogan® + Hawke Vantage & BMK20 JesperKyd® + PP 3-12x42AO & Iż61 + Mizugiwa 2.5-7x28 & Marksman 2004 & cdn...
ablak
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 50
Rejestracja: 21 czerwca 2014, 22:56
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: ablak »

Czyli benzyną myjemy wszystko oprócz drewna oczywiście.
Smar molibdenowy pędzelkiem na sprężynę, spust, tłok (bardzo niewiele), Smar np. Pellgunoil na uszczelkę (oprócz czoła),
olej konserwujący Ballistol do lufy i na powierzchnie oksydowane ( miękką ściereczką)

Czy w skrócie można taką instrukcję zaakceptować?
HW 95 Vortex Crossfire II 4-12x40 AO
Awatar użytkownika
adnikauto
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2544
Rejestracja: 20 sierpnia 2013, 19:26
Tematy: 214
Lokalizacja: Wschodnie Wybrzeze
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: adnikauto »

Witam,

Wiem, ze to temat o wiatrowkach sprezynowych ale nie chce zakladac nastepnego podobnego tematu a raczej wszystko o smarowaniu w jednym. Koledzy bede wdzieczny za odpowiedz... 8-)

Czy ponizsze czesci spustu (nie moj ale zdjecie oddaje dosyc wiernie co mam pod "przykrywka".... po znalezieniu we wlochatym "carpecie/wykladzinie" kulki od "blokady" spustu nie mam ochoty szukac jej drugi raz... ;laughing: ) wiec czy do posmarowania czesci spustu tym specyfikiem ze zdjecia... czy to bedzie OK?
I tym samym sprezyne zbijaka rowniez.... jutro dostane skladana kolbe wiec rozebralem Crosa prawie do rosolu celem oczyszczenia, nasmarowania...

Na moj glupi rozum powinno byc OK.... ale chce sie upewnic (smar zamowiony - bedzie we wtorek)...

Obrazek

Obrazek
http://www.ebay.com/itm/191137171756

Pozdrawiam
:wink:
Guns have two enemies politicians and rust. :502: Not sure, which is worst...
Awatar użytkownika
Palindrom
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 633
Rejestracja: 13 sierpnia 2006, 11:35
Tematy: 0
Lokalizacja: Wrocław
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Palindrom »

To co kupiłeś to zwyczajny smar molibdenowy. Użyj go na osiach obrotu elementów i na powierzchniach współpracujących (trących / w kontakcie) ale nie więcej. Nie smaruj całych elementów bo jak zrobi się zimno, lepkość smaru może sprawić że spust będzie "lepki".
Ze sprężyną zbijaka też bardzo oszczędnie, przy zmianie temperatury może to wpłynąć na energię strzału z tego powodu co powyżej.

[Edit]
Przy konserwacji takich elementów czyszczę je wstępnie oliwą, która świetnie rozpuszcza stare smary. Potem tylko lekko wycieram (prawie wcale). Wtedy całe elementy są zabezpieczone antykorozyjnie cienką warstwą lekkiej oliwy a osie obrotu i powierzchnie pracujące smaruję już smarem docelowym.
Logun Solo; HW50s; HW40; LOV-21; C357; Remington NMA .44; Whitworth
Strzelcy Wrocławia, ROMB
Awatar użytkownika
adnikauto
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2544
Rejestracja: 20 sierpnia 2013, 19:26
Tematy: 214
Lokalizacja: Wschodnie Wybrzeze
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: adnikauto »

Palindrom- dzieki wielkie... zrobie tak jak napisales...!
Pozdrawiam :-D

EDIT:

Zamowilem wczesniej z PyramydAir.com caly zestaw do czyszczenia wiatrowek tzn. pistoletow i dlugich wiatrowek.
Hoppe's Air Rifle & Air Pistol Cleaning Kit, .17 Caliber
http://www.pyramydair.com/s/a/Hoppe_s_A ... 40#Reviews

W zestawie jest Olej Hoppe's 1003G No. 9 Synthetic Blend Lubricating Oil
PRODUCT DETAILS
Hoppe's No. 9 Synthetic blend lubricating oil works well with fishing reels or other mechanisms and provides a barrier against moisture or corrosion.

Hoppe's No. 9 Synthetic blend lubricating oil has superior protection to all areas of your firearm that reduces the wear and tear caused by friction. Oil is light, smooth and acts as advanced, good cleaning solvent with the capacity of 2.25 oz.

Offers superior lubrication and protection of firearms
Advanced lubricating oil for firearms, fishing gear and all mechanisms
High-viscosity oil refined to perfection
Extra-long lasting
Does not harden, gum or expire
Ideal for firearms, fishing reels and other precision mechanisms
Synthetic blend lubricating oil offers superior lubrication and protection of firearms

Oprocz tego potrojny Rod/nie wiem jak to nazwac po polsku, pret chyba bedzie najblizej... z gwintem meskim i z drugiej strony tez z gwintem ale zenskim... co daje fajna kombinacje czyszczenia roznej dlugosci luf, lufeczek... wystarczy bo fantazja mnie za chwile poniesie... :101: do tego skrawki materialu chyba bawelna ale taka ktora sie "nie siepie"... czyli nie zostawia wlokien.

Jest takze szczotka miedziana (uwazam, ze jest za ostra do wiatrowek- idealem bylaby szczotka nylonowa ale takiej nie ma w zestawie)... jest takze "popychacz" nakrecany na gwint preta- uzywalem go w ten sposob, ze do fufy wkladam zwiniety kawaleczek materialu i przepycham tym popychaczem przez cala dlugosc lufy az material wychodzi przez zamek.... "kurek jest odwiedziony"- przepraszam ale brakuje mi polskich specyficznych okreslen wiec uzywam co pamietam... (23 lata w Stanach)... :wink:

I tak pare razy az material jest zupelnie czysty po przejsciu przez lufe.

Do Kolegi Palindron- wlasnie w/w olej bede uzywal w/g Twojego zalecenia a smar staly tez jak napisales....

Pare zdjec:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

P.S. Czyszczenie z zewnatrz to konserwacja a najwazniejsze jest czyszczenie lufy... szczegolnie po strzelaniu (tak mi zostalo z wojska)...
Poniewaz moj Crosman 2300 byl ostatnimi czasy w roznych rekach a korzystajac z tego, ze musialem zdjac osade wiec przy okazji czyszczenia wyszlo cos jeszcze... jakis "doopek" zostawil w lufie srut- wlasnie ten, ktory widzicie na zdjeciu...
Po przepchaniu lufy szmatka z popychaczem patrze i oczom nie wierze w zamku lezy srut ktory zreszta stawil lekki opor przy przepychaniu....

Ladnie bym sie zalatwil wkladajac "bombiczke" z CO2 srut i pociagnal za spust... szkoda gadac.... wniosek jest jeden... sprawdzac, sprawdzac i sprawdzac... nie wierzyc nikomu... moze przez pomylke.... moze specjalnie...

Srut przy bliszych ogledzinach nie wykazal sladow uderzenia iglicy tzn. ze znalazl sie w lufie ....... przypadkiem... :evil:

EDIT 2:

Jeszcze jedna uwaga- do czyszczenia/smarowania wiatrowek zawsze uzywam jednorazowych winylowych rekawiczek, zeby nie robic odciskow palcow oraz zabezpieczac czesci metalowe przed potem ludzkim- ktory ma wlasciwosci.... zrace... :wink: i korozyjne....
Guns have two enemies politicians and rust. :502: Not sure, which is worst...
Amon
Reactions:
Posty: 14
Rejestracja: 17 października 2003, 08:30
Tematy: 2
Lokalizacja: Świeradów-Zdrój
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Amon »

A co Panowie sądzicie o użyciu do smarowania uszczelki, cylindra grafitu płatkowego. Znalazłem zupełnie przypadkiem zresztą na youtube filmik, w którym delikwent używa właśnie tego środka.
bartek19871
Reactions:
Posty: 5
Rejestracja: 08 stycznia 2015, 00:03
Tematy: 0
Lokalizacja: Kalisz
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: bartek19871 »

Witam. Czytałem wypowiedzi na temat smarowania wiatrówek sprężynowych. Wszystko pięknie opisane jakiego "mazidła" użyć do poszczególnych Elementów, ale nie widziałem nigdzie jak często robić przegląd sprzętu i smarowanie?? Czas czy przebieg??? Jeżeli nie doczytałem a jest napisane na temat serwisu to z góry przepraszam :)
vcvcvcvcvcvcvc
AndrzejBreiwicz
Reactions:
Posty: 8
Rejestracja: 03 września 2015, 15:21
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Pierwsze smarowanie.

Post autor: AndrzejBreiwicz »

Cześć wszystkim!

Kupiłem sobie wiatrówkę i przed pierwszym strzelaniem chce ją odkonserwować i porządnie zakonserwować właściwymi środkami. Trochę już czytałem po forach na ten temat, ale chce się upewnić czy dobre środki planuje kupić i czy wystarczą.
Są to:

- przecieraki filcowe, do lufy.
- oliwa PKB, do powierzchni płaskich z oksydą.
- smar molibdenowy, do powierzchni które pracują oraz nasmarowania tłoka i cylindra.
- smar silikonowy K2 do uszczelki lufy.
- olej silnikowy do uszczelki tłoka.
- benzyna ekstrakcyjna do wyczyszczenia tłoka i cylindra.

Dobrze kombinuje?

Pozdrawiam serdecznie.
Yannu
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 168
Rejestracja: 02 czerwca 2015, 14:05
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Yannu »

Jedyna uwaga to do tego oleju silnikowego do uszczelki tłoka.
Jeżeli już stosować tam jakikolwiek olej, to raczej od sprężarek. Bo jak rozumiem nie da się dorobić samosmarującej uszczelki?
Awatar użytkownika
hogan
Ekspert Wiatrówki
Ekspert Wiatrówki
Reactions:
Posty: 2289
Rejestracja: 04 stycznia 2004, 20:11
Tematy: 21
Lokalizacja: śląsk
Grupa: Ekspert Wiatrówki
Kontakt:

Re: Pierwsze smarowanie.

Post autor: hogan »

AndrzejBreiwicz pisze:
- przecieraki filcowe, do lufy.
- oliwa PKB, do powierzchni płaskich z oksydą.
- smar molibdenowy, do powierzchni które pracują oraz nasmarowania tłoka i cylindra.

Dobrze kombinuje?.
Żle 8-)
Przecieraki bym pominął, smarowanie tłoka i cylindra też.
Olej silikonowy, jedna kropla na uszczelkę tłoka i nic więcej w komorze sprężania.
Części oksydowane nie tylko płaskie, najlepiej Oliwka PKB cienko jak najmniej, by nic nie dostało się do lufy i komory sprężania.
Pozdrawiam Waldemar.
www.airgunservice.pl
AndrzejBreiwicz
Reactions:
Posty: 8
Rejestracja: 03 września 2015, 15:21
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: AndrzejBreiwicz »

Kojarzy mi się, że pisali wszędzie iż silikonowy nie może być na uszczelkę tłoka bo są tam duże temperatury. To jak to jest?
Hogan czekam też na odpowiedz pw na temat tego "Zestawu Hogana" ;d
Awatar użytkownika
diaderny
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1645
Rejestracja: 04 maja 2008, 09:39
Tematy: 18
Lokalizacja: Szczecin
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Post autor: diaderny »

Ja od zawsze pryskam silikonem w spreju a następnie przecieram i do cylindra. Jakoś od lat nic się nie stało.
Obrazek.
HW100
Terrormachine
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 192
Rejestracja: 05 października 2015, 23:38
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Smarowanie wiatrówek sprężynowych

Post autor: Terrormachine »

Witam.Mam starą SMK B2 Custom 5.5 mm.Można coś poradzić,żeby tak nie kopała?Nie słychać brzęczenia sprężyny,tylko to kopnięcie...jeszcze jej nie rozbierałem,nie smarowałem.
rzabba
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 109
Rejestracja: 03 stycznia 2015, 02:52
Tematy: 0
Lokalizacja: Żyrardów
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Smarowanie wiatrówek sprężynowych

Post autor: rzabba »

Po pierwsze to zmierz energię. Może kopie bo ktoś wstawił sprężynę z traktora i masz faca. generalnie za kopanie odpowiada zespół uszczelka-sprężyna-kapelusz. W skrócie: odpowiednia uszczelka działa skuteczniej, jeśli dobierzesz taką co jest szczelna przy mniejszych oporach ruchu to można dać słabszą sprężynę (uciąć starą) a energia nie spadnie. Jak masz metalowy kapelusz/obciążnik na końcu sprężyny, to też może powodować kopanie. Przy rozbiórce uważaj na zęby i oczy. Poczytaj najpierw jak to zrobić. Kombinuj, testuj, mierz i szczelaj :one:
4,5mm, 9x19, 12x76, .223
VIS Lipno, Braterstwo.eu
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wiatrówki”