Smarowanie wiatrówek sprężynowych

Tematy dotyczące wiatrówek

Moderator: Moderatorzy wiatrówkowi

Awatar użytkownika
hogan
Ekspert Wiatrówki
Ekspert Wiatrówki
Reactions:
Posty: 2289
Rejestracja: 04 stycznia 2004, 20:11
Tematy: 21
Lokalizacja: śląsk
Grupa: Ekspert Wiatrówki
Kontakt:

Re: Smarowanie wiatrówek sprężynowych

Post autor: hogan »

osmosis pisze:Jezeli olej w tak ekstremalnych warunkach tyle wytrzymuje to nic nie stoi na przeszkodzie aby go stosowac do wiatroek wszelkiej masci .
W silniku samochodowym pracują części metalowe a w wiatrówce tworzywo & metal, więc do uszczelki tłoka lepiej użyć oleju silikonowego, by nie było też zero złotych.
Ostatnio zmieniony 18 listopada 2018, 18:51 przez hogan, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam Waldemar.
www.airgunservice.pl
Awatar użytkownika
adnikauto
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2541
Rejestracja: 20 sierpnia 2013, 19:26
Tematy: 214
Lokalizacja: Wschodnie Wybrzeze
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Smarowanie wiatrówek sprężynowych

Post autor: adnikauto »

Koledzy pytanie- czy do mycia czesci wiatrowki sprezynowej mozna stosowac terpentyne?

..."Terpentyny (jak już ustaliliśmy) to rozpuszczalniki - przeznaczone są głównie do rozcieńczania lakierów i farb olejnych, do usuwania plam: olejnych, żywicznych, czyszczenia zatłuszczonych powierzchni, mycia części metalowych ze smaru i oleju. Szczególnie przydatny przy pracach renowacyjnych, odnawianiu starych mebli i konserwacji obrazów jako zmywacz i rozpuszczalnik"....

Niby tak pisza ale wolalbym sie upewnic czy nie bedzie to czynnik korozyjny w stosunku do czesci wiatrowkowych...?
Ostatnio zmieniony 10 stycznia 2019, 02:48 przez adnikauto, łącznie zmieniany 1 raz.
Guns have two enemies politicians and rust. :502: Not sure, which is worst...
Awatar użytkownika
PawelW
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7562
Rejestracja: 26 lutego 2006, 11:40
Tematy: 110
Lokalizacja: Poznań
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Smarowanie wiatrówek sprężynowych

Post autor: PawelW »

IMHO lepsza jest benzyna ekstrakcyjna
----------------------------------------
Nie pytaj, co rząd może zrobić dla ciebie, zapytaj, czy mógłby tego nie robić
Awatar użytkownika
slawol75
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 316
Rejestracja: 19 lipca 2009, 10:49
Tematy: 6
Lokalizacja: WSST Strzelec
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Smarowanie wiatrówek sprężynowych

Post autor: slawol75 »

Terpentyną balsamiczną ,,myję" osadę. Potem olejek...Do systemu lepsza benzynka :wink:
Ostatnio zmieniony 10 stycznia 2019, 08:46 przez slawol75, łącznie zmieniany 1 raz.
zawsze środkiem krzyża :-D
afri3l
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 73
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, 19:34
Tematy: 10
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Smarowanie wiatrówek sprężynowych

Post autor: afri3l »

Czyli jak nasmaruję cylinder i tłok smarem to samej komory już nie smaruje od środka?
Awatar użytkownika
kamazek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 257
Rejestracja: 21 marca 2016, 00:19
Tematy: 14
Lokalizacja: Wrocław
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Smarowanie wiatrówek sprężynowych

Post autor: kamazek »

Zależy jaki efekt chcesz uzyskać :-D
Jeżeli tzw.efekt Diesla, czyli detonację podczas wystrzału, to możesz komorę zalać olejem :wink:
A tak na poważnie ... nie smarujemy komory sprężania żadnymi smarami czy olejami !!!
Tak samo uszczelki tłoka, jeżeli jest z tworzywa !!!
Można ewentualnie, jak kogoś bardzo to męczy ;laughing: , przetrzeć komorę i uszczelkę olejem sprężarkowym i wytrzeć do sucha.
------------------------------
LaOs Wrocław zaprasza :-D
Awatar użytkownika
hogan
Ekspert Wiatrówki
Ekspert Wiatrówki
Reactions:
Posty: 2289
Rejestracja: 04 stycznia 2004, 20:11
Tematy: 21
Lokalizacja: śląsk
Grupa: Ekspert Wiatrówki
Kontakt:

Re: Smarowanie wiatrówek sprężynowych

Post autor: hogan »

afri3l pisze:Czyli jak nasmaruję cylinder i tłok smarem to samej komory już nie smaruje od środka?
Nie.
Komora sprężania, tłok ma być czysty, na uszczelkę tłoka 1/2 krople oleju silikonowego i rozetrzeć po wardze uszczelki, zaś smarem stałym tylko tylną część tłoka i trzpień, jak tak owy jest w tym modelu.
Ostatnio zmieniony 25 sierpnia 2019, 22:34 przez hogan, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam Waldemar.
www.airgunservice.pl
afri3l
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 73
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, 19:34
Tematy: 10
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Smarowanie wiatrówek sprężynowych

Post autor: afri3l »

hogan pisze:
afri3l pisze:Czyli jak nasmaruję cylinder i tłok smarem to samej komory już nie smaruje od środka?
Nie.
Komora sprężania, tłok ma być czysty, na uszczelkę tłoka 1/2 krople oleju silikonowego i rozetrzeć po wardze uszczelki, zaś smarem stałym tylko tylną część tłoka i trzpień, jak tak owy jest w tym modelu.
Dzięki za pomoc :D W jakim mieście znajduje się airgun service? Bo googlowałem ale nie znalazłem :-/ A widzę, że masz wpisany śląsk to może gdzieś blisko mnie :-D
Awatar użytkownika
hogan
Ekspert Wiatrówki
Ekspert Wiatrówki
Reactions:
Posty: 2289
Rejestracja: 04 stycznia 2004, 20:11
Tematy: 21
Lokalizacja: śląsk
Grupa: Ekspert Wiatrówki
Kontakt:

Re: Smarowanie wiatrówek sprężynowych

Post autor: hogan »

afri3l pisze:Dzięki za pomoc :D W jakim mieście znajduje się airgun service? Bo googlowałem ale nie znalazłem :-/ A widzę, że masz wpisany śląsk to może gdzieś blisko mnie :-D
Od 53 lat Zabrze, takie zapytania plis na PW lub na messie, by nie zaśmiecać tego dobrego wątku o smarowaniu :piwo:
Pozdrawiam Waldemar.
www.airgunservice.pl
maddra
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 40
Rejestracja: 14 stycznia 2018, 20:22
Tematy: 1
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Smarowanie wiatrówek sprężynowych

Post autor: maddra »

hogan pisze:
afri3l pisze:Dzięki za pomoc :D W jakim mieście znajduje się airgun service? Bo googlowałem ale nie znalazłem :-/ A widzę, że masz wpisany śląsk to może gdzieś blisko mnie :-D
Od 53 lat Zabrze, takie zapytania plis na PW lub na messie, by nie zaśmiecać tego dobrego wątku o smarowaniu :piwo:


Panie Waldku,poradzi Pan coś w kwestii HW45.
Minął rok od czasu gdy wykonałem przegląd zerowy tego wspaniałego,podręcznego urządzenia pneumatycznego.
Przez ten czas pistolet przepuścił około 5000 patronów.
Podczas przeglądu wymieniłem uszczelkę tłoka na gumową,przeprowadziłem poprawną procedurę smarowania i wszystko jest super,zero diesla,cykl strzału świetny celność fenomenalna jak na sprężynę.
Moje dylemat polega na tym czy posmarować sprężynę przez otwory naciągów czy lepiej rozbierać znowu system?
Energia nie zmieniła się od początku,trzyma równo 132m/s na 5.5 0.87g jak i 168m/s na 4.5 0.55g.
Widze,że sprężyna z biegiem czasu wygląda na coraz bardziej"suchą".Szkoda rozbierać sprzętu jeżeli na chrono wszystko wygląda ok.
Pozdrawiam
HW 45 BS (4.5 i 5.5)
Iż mp-61
PP 700 sa .22
Awatar użytkownika
hogan
Ekspert Wiatrówki
Ekspert Wiatrówki
Reactions:
Posty: 2289
Rejestracja: 04 stycznia 2004, 20:11
Tematy: 21
Lokalizacja: śląsk
Grupa: Ekspert Wiatrówki
Kontakt:

Re: Smarowanie wiatrówek sprężynowych

Post autor: hogan »

Nasmarowanie sprężyny przez rowki naciągu nie jest możliwe, zrobi się to tylko częściowo, lepiej rozebrać, wyczyścić i ładnie przesmarować.
Nie trzeba tłoka wciągać, tylko sprężynę wraz z prowadnicą, dobry smar i z pewnością smarowanie raz do roku a może i mniej wystarczy.
Pozdrawiam Waldemar.
www.airgunservice.pl
maddra
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 40
Rejestracja: 14 stycznia 2018, 20:22
Tematy: 1
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Smarowanie wiatrówek sprężynowych

Post autor: maddra »

hogan pisze:Nasmarowanie sprężyny przez rowki naciągu nie jest możliwe, zrobi się to tylko częściowo, lepiej rozebrać, wyczyścić i ładnie przesmarować.
Nie trzeba tłoka wciągać, tylko sprężynę wraz z prowadnicą, dobry smar i z pewnością smarowanie raz do roku a może i mniej wystarczy.
Dziękuję i pozdrawiam serdecznie.
HW 45 BS (4.5 i 5.5)
Iż mp-61
PP 700 sa .22
afri3l
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 73
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, 19:34
Tematy: 10
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Smarowanie wiatrówek sprężynowych

Post autor: afri3l »

Z racji tego, że nie mam gdzie strzelać zimą to HW50S trafi do futerału na zimę i tu pytanie. Naczytałem się o smarowaniu sprężyn tłoków itd ale nic nie jest napisane o smarowaniu z zewnątrz. Bo jak miałem starą wiatrówkę to mimo, że trzymałem ją w domu to trochę ruda ją łapła. I czy po przestrzeleniu jakiś 7 paczek śrutu od zakupu należy ją rozebrać i nasmarować?

Przy okazji wielki dzięki dla Pana Hogana za tuning wiatrówki. Strzelanie z niej to mega przyjemność. Testowałem prędkości to średnia z 10 strzałów wyszła 240m/s :-D
Ostatnio zmieniony 10 grudnia 2019, 21:42 przez afri3l, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
hogan
Ekspert Wiatrówki
Ekspert Wiatrówki
Reactions:
Posty: 2289
Rejestracja: 04 stycznia 2004, 20:11
Tematy: 21
Lokalizacja: śląsk
Grupa: Ekspert Wiatrówki
Kontakt:

Re: Smarowanie wiatrówek sprężynowych

Post autor: hogan »

Siedem paczek to nie wiele, więc środek może przezimować spokojnie, ale zewnątrz najlepiej przetrzeć całe żelastwo najlepiej nasączoną szmatką olejkiem PKB, im mniej tym lepiej i tak raz w miesiącu by zawsze była jak nowa.

Pozdrawiam i celnego strzelania :piwo:
Ostatnio zmieniony 10 grudnia 2019, 22:41 przez hogan, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam Waldemar.
www.airgunservice.pl
Awatar użytkownika
swinka
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 276
Rejestracja: 07 kwietnia 2013, 17:07
Tematy: 0
Lokalizacja: Zabrze
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Smarowanie wiatrówek sprężynowych

Post autor: swinka »

Pytanie do HW95 po tuningu
Rozebrałem, przesmarowałem. Karabinek działa, stabilnie trzyma prędkości. Odrzut w normie (podczas strzału śrut nie spada z wieżyczki lunety). Czyli wszystko gra... jedynie co nie gra to dalej podczas strzału słychać jak sprężyna robi brzdęk :( Na czym się skupić, by to wyeliminować? Lepiej sprężynę smarować?
Stosuję smar Shell Gadus S2 V220 2 - chyba tak ma on dokładną nazwę - kiedyś był tu polecany. Może dałem go za mało?
HW95 Lux 4,5mm + Vortex Diamondback 4-12x40 AO
HW40 4,5mm
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wiatrówki”