Wykończenie osady - olej lniany "do drewna" vs "spożywczy"

Tematy dotyczące wiatrówek

Moderator: Moderatorzy wiatrówkowi

Awatar użytkownika
Yurko
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1426
Rejestracja: 21 czerwca 2018, 20:36
Tematy: 33
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Wykończenie osady - olej lniany "do drewna" vs "spożywczy"

Post autor: Yurko »

WojtasJoe pisze: 17 lutego 2021, 10:30 Wosk pszczeli z terpentyną jest mi znany jak najbardziej (z forum oczywiście) tylko trochę temat uciekł z tego mojego oleju lnianego z kuchni vs dedykowany :-D
Chociaż po przeczytaniu postów z mojego tematu nie wiem czy się zdecyduje w ogóle na olej czy właśnie może jednak wosk+perpentyna ? :583:
... a ja mieszam wosk (i też mam prawdziwy pszczeli :one: ) z olejem (więc pozostaje w temacie :wink: ). Tylko przed wymieszaniem trzeba wosk roztopić. Jeśli się dobrze dobierze proporcje, powstaje pasta podobna do pasty do butów. Terpentyna na pewno pozwala wprowadzić wosk trochę wgłąb drewna. Moja wersja działa raczej tylko powierzchniowo. Ale ma tę zaletę, że posmarowane drewno nie pachnie terpentyną, tylko ... miodem ;laughing:
"Nie ma nic bardziej praktycznego niż dobra teoria" Ludwig Eduard Boltzmann (1844–1906)
Awatar użytkownika
Januszpelle
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 586
Rejestracja: 17 czerwca 2012, 21:57
Tematy: 12
Lokalizacja: Zalesie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Wykończenie osady - olej lniany "do drewna" vs "spożywczy"

Post autor: Januszpelle »

Yurko pisze: 17 lutego 2021, 13:15 ma tę zaletę, że posmarowane drewno nie pachnie terpentyną, tylko ... miodem ;laughing:

A gdyby dodać deczko sosu sojowego, nieco by ściemniało i dodało posmaku Suchi. :-D
Było dobre HW 100, teraz będzie FTP 900.
Awatar użytkownika
WojtasJoe
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 17
Rejestracja: 04 października 2016, 08:47
Tematy: 0
Lokalizacja: Nowy Dwór Gdański
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Wykończenie osady - olej lniany "do drewna" vs "spożywczy"

Post autor: WojtasJoe »

Jka pisze: 17 lutego 2021, 10:45
Może i dobrze że temat uciekł od tego o czym piszesz, bo co ma służyć do smażenia placka z ziemniaka, niech tam będzie wykorzystywane :-D


Właśnie w tym rzecz że znalazłem olej lniany 100% do drewna a do kotletów też zawiera 100% lnianego i jak to pojąć? :583:
ProSport by Hogan + Discovery VT-Z 3-12X40 FFP
kaliber .44
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 802
Rejestracja: 24 grudnia 2008, 22:17
Tematy: 0
Lokalizacja: Toruń
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Wykończenie osady - olej lniany "do drewna" vs "spożywczy"

Post autor: kaliber .44 »

To jest ten sam olej :one: Jedyną różnicą między olejem do drewna a tym do smażenia jest inny (znacznie wyższy) reżim sanitarny tłoczenia i pakowania/butelkowania oleju do smażenia.
666... 6 komór, 6 kul, 6 strzałów...
RIKO58
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 84
Rejestracja: 26 kwietnia 2015, 14:48
Tematy: 3
Lokalizacja: Łódż
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Wykończenie osady - olej lniany "do drewna" vs "spożywczy"

Post autor: RIKO58 »

Przeczytałem z dwa razy cały temat i doszedłem do wniosku że jakby dać do tego dobrą zasmażkę to też by było dobrze . :) .
Tak napisałem bo jestem na etapie takim jak kolega ben_sage z osadą od P15 nie wiem jak on ale ja już nie mogłem patrzeć na oryginał tylko przy sciąganiu lakieru stwierdziłem że to chyba z chińskiej jarzębiny jest zrobiona osada i to co chińska koza nie zjadła chińczyk to sprasował i zrobił osadę bo koło drewna to chyba nawet nie leżało fakt bejcę przyjmuje i olej lniany też i naprawdę wygląda lepiej od tego co było a zrobił się fajny mat .
A teraz na poważnie po tych opisach nigdy bym sam się nie zabrał za olejowanie albo lakierowanie osady {tu wyjątek jest ta moja P15 } bo czy to będzie buczyna dąb czy orzech trzeba znać te drzewa bo każde będzie się inaczej zachowywało tak wynika to z opisów Carvera a przykład mamy tu kolegi Jka wyszło jak wyszło przecież chciał dobrze .
Awatar użytkownika
kamazek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 257
Rejestracja: 21 marca 2016, 00:19
Tematy: 14
Lokalizacja: Wrocław
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Wykończenie osady - olej lniany "do drewna" vs "spożywczy"

Post autor: kamazek »

Ponad 100 słów i ani jednego przecinka :651:
Prawie mi oczy wybuchły, jak to czytałem ;laughing:
Jednak wolałem czasy przed tzw. dobrą zmianą ... :583:
------------------------------
LaOs Wrocław zaprasza :-D
Awatar użytkownika
PawelW
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7562
Rejestracja: 26 lutego 2006, 11:40
Tematy: 110
Lokalizacja: Poznań
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Wykończenie osady - olej lniany "do drewna" vs "spożywczy"

Post autor: PawelW »

Kaliber44 pisze:
Jedyną różnicą między olejem do drewna a tym do smażenia jest inny (znacznie wyższy) reżim sanitarny tłoczenia i pakowania/butelkowania oleju do smażenia.
Nie wiem skąd czerpiesz wiedzę ale rok temu kupiłem ławę dębową. Ręczna robota. Facet przywiózł mi ją z....Janowa Lubelskiego, ponad 500 km.
Dostałem trzy pojemniki oleju lnianego do nacierania ławy: raz na trzy-cztery miesiące. Zapytałem jaki to specjalny olej ?
"Panie, mój Dziadek, Ojciec i ja od zawsze używamy oleju lnianego, normalnego....
----------------------------------------
Nie pytaj, co rząd może zrobić dla ciebie, zapytaj, czy mógłby tego nie robić
Awatar użytkownika
Yurko
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1426
Rejestracja: 21 czerwca 2018, 20:36
Tematy: 33
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Wykończenie osady - olej lniany "do drewna" vs "spożywczy"

Post autor: Yurko »

Zastanawiam się dlaczego na opakowaniu oleju do malowania piszą, że jest "tłoczony na zimno"? Rozumiem, że to jest ważne w oleju spożywczym, który podgrzany przestaje być zdrowy, szczególnie gdy straci te swoje "połączenia nienasycone". A takim niezdrowym olejem na pewno jest ten olej wstępnie spolimeryzowany przez wygrzewanie:

Obrazek

I to jest dopiero paradoks, tłoczą na zimno, a później go smażą! Gdzie tu jest sens?
"Nie ma nic bardziej praktycznego niż dobra teoria" Ludwig Eduard Boltzmann (1844–1906)
ben_sage
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 981
Rejestracja: 17 lutego 2010, 20:36
Tematy: 18
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Wykończenie osady - olej lniany "do drewna" vs "spożywczy"

Post autor: ben_sage »

RIKO58 pisze: 21 lutego 2021, 21:25 Przeczytałem z dwa razy cały temat i doszedłem do wniosku że jakby dać do tego dobrą zasmażkę to też by było dobrze . :) .
Tak napisałem bo jestem na etapie takim jak kolega ben_sage z osadą od P15 nie wiem jak on ale ja już nie mogłem patrzeć na oryginał tylko przy sciąganiu lakieru stwierdziłem że to chyba z chińskiej jarzębiny jest zrobiona osada i to co chińska koza nie zjadła chińczyk to sprasował i zrobił osadę bo koło drewna to chyba nawet nie leżało fakt bejcę przyjmuje i olej lniany też i naprawdę wygląda lepiej od tego co było a zrobił się fajny mat .
A teraz na poważnie po tych opisach nigdy bym sam się nie zabrał za olejowanie albo lakierowanie osady {tu wyjątek jest ta moja P15 } bo czy to będzie buczyna dąb czy orzech trzeba znać te drzewa bo każde będzie się inaczej zachowywało tak wynika to z opisów Carvera a przykład mamy tu kolegi Jka wyszło jak wyszło przecież chciał dobrze .
Ja tam kuchennego oleju nie dawałem , tylko z budowanego bezbarwny gdzieś tam na dziale w okolicach ogrodowego. Drewno wygląda naturalnie , jest matowe i takie jak chciałem bez udziwnień. Chciałem zachować wyraźny kontrast między czarną oksyda a drewnem.
Co do drewna to raczej jest to jakaś odmiana buku tak po swoim oceniam. Gdzieś szukałem w necie i też trafiłem , że to buk a jaki to nie wiem.
Oryginalny lakier p15 nie był piękny, ale też nie był jakiś straszny czy niedorobiony - są ponoć dwa rodzaje jasny i ciemniejszy. Tutaj pewnie sporo zależy od sztuki. Szkoda , że wcześniej nie zrobiłem lepszych fotek z lakierem.
Ja swój olejowałem jeszcze przed pierwszym testem, więc długo się nie napatrzyłem.
Obrazek
jakubos8803
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 32
Rejestracja: 15 listopada 2020, 19:59
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Wykończenie osady - olej lniany "do drewna" vs "spożywczy"

Post autor: jakubos8803 »

Sorry, ale mi się nie podoba, sprzęt ma design bardzo nowoczesny wręcz futurystyczny, a to drewienko choć samo ładne, wygląda jak z du**. (przepraszam za określenie) Przecież tam laminat aż się prosi, ewentualnie jakiś kompozyt. Albo drewno ciemniejsze jak nie bardzo ciemne. Tak to przynajmniej jak dla mnie, wygląda to połączenie słabo, jak lambo albo GTR na felgach stalowych i zimówkach niby założyć można, ale to profanacja ;)
AA Pro Sport + Hawke Ventage 3-9
Awatar użytkownika
Greg62
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 39
Rejestracja: 13 września 2017, 11:02
Tematy: 0
Lokalizacja: Jenin - lubuskie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Wykończenie osady - olej lniany "do drewna" vs "spożywczy"

Post autor: Greg62 »

Olej lniany spożywczy nie nadaje się do do malowania czy pielęgnacji drewna, tak parę lat temu powiedziano mi w sklepie dla artystów, tylko lniany rafinowany, pozbawiony jest elementów spożywczych (bardzo zdrowych) jakie pozostają po tłoczeniu w spożywczym. Niestety przez to spożywczy jest bardzo podatny na jełczenie.
CZ 200S, Diana 24 T04, Heanel 49a Sport Model, Diana 16, Diana 27, IŻ 38, IŻ 22, MP 512M, Łucznik 87, Slavia 630, Slavia 631 Haenel 312 - w renowacji, Haenel Model 550 - do renowacji.
ben_sage
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 981
Rejestracja: 17 lutego 2010, 20:36
Tematy: 18
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Wykończenie osady - olej lniany "do drewna" vs "spożywczy"

Post autor: ben_sage »

jakubos8803 pisze: 27 lutego 2021, 22:17 Sorry, ale mi się nie podoba, sprzęt ma design bardzo nowoczesny wręcz futurystyczny, a to drewienko choć samo ładne, wygląda jak z du**. (przepraszam za określenie) Przecież tam laminat aż się prosi, ewentualnie jakiś kompozyt. Albo drewno ciemniejsze jak nie bardzo ciemne. Tak to przynajmniej jak dla mnie, wygląda to połączenie słabo, jak lambo albo GTR na felgach stalowych i zimówkach niby założyć można, ale to profanacja ;)

Cóż , my lubimy widocznie z nienowoczenym drewnem , więc wybraliśmy GTRa na stalówkach :one: . Dizajnerzy od tego producenta przewidzieli , że będą też inni klienci którzy zdecydują na zakup osady z kompozytów i tak powstała nowsza prestiżowa trendy glamour wersja p35. Jest też nie bardzo ciemne ,ale ciemniejsza wersja lakieru p15. Do wyboru do koloru.
Awatar użytkownika
adnikauto
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2542
Rejestracja: 20 sierpnia 2013, 19:26
Tematy: 214
Lokalizacja: Wschodnie Wybrzeze
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Wykończenie osady - olej lniany "do drewna" vs "spożywczy"

Post autor: adnikauto »

Osada z Maple do mojego customowego pistoletu Crosmana - wykanczana TYLKO olejem - tylko i wylacznie zarowno od zewnatrz jak i od srodka... ile warstw jest nalozone, hm duzo... dokladnie ile trudno powiedziec...???

Na poczatku pila jak stary pijak a teraz watpie, zeby przyjela jakakolwiek wilgoc...

Zdjecia:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Guns have two enemies politicians and rust. :502: Not sure, which is worst...
Awatar użytkownika
pieskowy
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 114
Rejestracja: 10 kwietnia 2016, 07:03
Tematy: 4
Lokalizacja: Stare Babice
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Wykończenie osady - olej lniany "do drewna" vs "spożywczy"

Post autor: pieskowy »

Informacja bardzo użyteczna dla robiących osady (i nie tylko) z klonu. Dla mnie super! Klon, to piękne i wdzięczne w obróbce drewno, ale trudne w barwieniu. Dorzuć parę zdjęć gotowej osady, bo trochę mało widać na tym robionym z góry.
Awatar użytkownika
adnikauto
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2542
Rejestracja: 20 sierpnia 2013, 19:26
Tematy: 214
Lokalizacja: Wschodnie Wybrzeze
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Wykończenie osady - olej lniany "do drewna" vs "spożywczy"

Post autor: adnikauto »

Prosze bardzo... :one:

Obrazek

Chcialbym jeszcze wspomniec, ze zalozeniem przy wymyslaniu osady bylo:

- pistolet bedzie uzywany jako sub-karabinek
- musi zatrudnic obydwie rece
- mozliwosc podczepienia latarki lub innego szpeju


W wynku tego powstalo takie "cus" - na co jedni kiwaja glowa i mowia- ciekawe, ciekawe... :) u innych zas zbiera sie na odruch wymiotny ;laughing: /bynajmniej rozumiem i jednych i drugich/... :-D

W tym przypadku nie chodzi moze o sama estetyke osady ale o rodzaj drewna i co mozna z niego osiagnac przy wykanczaniu olejem...

No to jeszcze pare innych ujec, coby zmusic niektorych do pojscia do lazienki... :) :one:

Obrazek
Obrazek

Od siebie dodam na koniec, ze mnie ta osada sie juz opatrzyla ale ile razy wezme pistolet do reki czuje ergonomicznosc tego dziwadla, poza tym jest super lekka jakby nic nie wazyla a jak mniej pracowalem to packalem ja dosyc regularnie olejem i to nie na przestrzeni miesiecy ale lat... dlatego nie mam pojecia ile warstw jest nalozonych - ostroznie liczac... ponad 30 :124:

Ot, taka sobie ciekawostka :piwo:
Guns have two enemies politicians and rust. :502: Not sure, which is worst...
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wiatrówki”