Regulacja S400 z regulatorem?

Tematy dotyczące wiatrówek

Moderator: Moderatorzy wiatrówkowi

Awatar użytkownika
rokasa58
Zarejestrowany użytkownik

Re: Regulacja S400 z regulatorem?

Post autor: rokasa58 »

Taka mała ciekawostka na temat pracy zbijaka:
https://www.youtube.com/watch?v=ffO5BLRKuqA
AA TX 200 HC/Serwis Wiatrowy/+ Nitrex
FWB 6.. + Burris T.
FWB 100
Walther Classus kal .22 :-D

Makara

Post autor: Makara »

... i o tym, co jest pokazane w filmiku powyżej ad. pracy zbijaka, kolega Szpikulec pisze w pierwszym wpisie.
Szpikulec pisze:
19 lutego 2021, 16:08
Chciałbym osiągnąc jeden (no wiadomo że jednego nie będzie bo pewnie będzie sie to wszystko odbijało tam i z powrotem)krótki impuls powietrzny i w miarę jakąś wydajność.
Krótko mówiąc: zbijak ma skutecznie uderzyć tylko raz a nie "skakać" i do tego pojedynczego uderzenia dążymy.
Korzystną alternatywą dla tradycyjnego zbijaka jest elektro-zbijak, i byłoby wspaniale, aby taki tuningowy elektro-zbijak do AA S4... niebawem się pojawił (a może już jest takie cudo do AA S4... :roll: tylko o tym nie wiem), bo moim zdaniem "komora zbijaka i jego sprężyny" w AA S4... jest wystarczająco duża aby elektro-zbijak tam zmieścić i nie powinno być to trudne w realizacji. No ale, to tylko tak na marginesie i w odniesieniu do zamieszczonego filmiku i "skaczącego" zbijaka.
Poniżej zamieszczam link, który być może dla wielu z czytających temat jest już znany ale bardzo dobrze przybliżający projekt wiatrówki PCP z elektromechanicznym systemem, a inspiracją do realizacji pomysłu był właśnie znany i lubiany Air Arms S410, o czym możemy przeczytać na wstępie w podanym link-u
https://www.swiatelka.pl/viewtopic.php? ... ee947216c4 - i to jest to, co osobiście lubię i ze swojej strony, chylę czoła przed autorem/wykonawcą projektu oraz szczerze mu gratuluję
:piwo:
... i jeszcze jedno: elektro-zbijak pozwala w błyskawiczny sposób na zmianę "charakterystyki" swojej pracy, co dla wielu użytkowników jest bardzo istotne i wręcz niezbędne :)

I na zakończenie takie małe uzupełnienie a mianowicie filmik prezentujący sposób działania elektro-zbijaka i sterowania jego prędkością (energią)

Pozdrawiam
Makara
... co nie jest zabronione, to znaczy, że jest d o z w o l o n e

Awatar użytkownika
begies

Post autor: begies »

Witam
Fajny temat się zrobił. Zaciekawił mnie, bo też tak sobie kombinuję.
Jestem "techniczny" i lubię sobie podłubać. składam, rozkładam, poprawiam,
(dla spokojnego snu), jak t
ktoś mądry powiedział:))
Co prawda nie posiadam AA, ale też PCP z regiem prod. Rosyjskiej.
Właśnie dzisiaj dorobiłem (tak dla próby sprężynkę mocniejszą i zwiększyłem wagę
zbijaka. Pogoda była u mnie za***ista, więc poszedłem sprawdzić.
I co, skupienie - to samo, tj. tak mieszczę się w 50gr na 35m,
dla mnie przy moim sprzęcie OK.
Jedynie co, to poszło więcej powietrza (chociaż w sumie pierwszy raz strzelałem
od jesieni, temperatura niska, to robi swoje), i tyle.
Energia może była wyższa, nie odczułem a pomiaru nie robiłem.
I tak będę dalej kombinował, bo to lubię, i już

A wracając do tematu
Elekro-zbijak to prawie jak orgazmotron
Ja bym se takiego nie włożył:))

a co do nawiązując do odbicia zbijaka, to jest jeszcze takie coś:
(air rifles slingshot hammer - Anti-bounce System)
https://www.youtube.com/watch?v=lZgf4HRzWvc
https://www.youtube.com/watch?v=tIeT9xuvNoQ

A tu moje pykanie z dziś. tam jest 10 śrucin 35m,tylko te 3 mi odeszły, z mojej winy jak to mówią:))
Obrazek

Szpikulec

Post autor: Szpikulec »

Bardzo ciekawe rozwiązanie z tym mechanicznym zbijakiem. Urządzenie elektryczne moim zdaniem jest równie ciekawe, ale osobiście skłaniałbym się ku mechanicznemu.
Myślę że rozwiązanie jak w daystate jest do zrobienia w karabinach serii S400 ( jest na tyle miejsca w środku ). Od jakiegoś czasu chodziło mi takie z dzielonym zbijakiem chodziła po głowie, coś na wzór stosowanego w broni palnej z krótkim skokiem tłoka, ale to rozwiązanie daystate jest lepsze bo zajmuje mniej miejsca. To bardzo ciekawe gdybym miał narzędzia już zabierałbym się do pracy - pewnie wiązałoby się to z niezliczoną ilością prób i błędow ( bo jak policzyc sprężynę, mase zbijaka i inne...) - ale satysfakcja byłaby ogromna. I jeśliby się już za to zabierać, to uważam że należałoby zastosować standardową sprężynę (celem obniżenia kosztów) a manewrować tylko zbijakiem.

deep13

Post autor: deep13 »

Protoplasta elektronicznego zbijaka był kiedyś kol. Igor J. Zastosował go w swoim BSA scorpion. Sprzęt był rewelacyjny, miałem okazję
go wypróbować. IgorJ. był też konstruktorem pierwszego polskiego regulatora ciśnienia, jest o tym gdzieś w historii tego forum.
Ale nie o tym chciałem napisać, ale o zaletach odbijania sie zbijaka. - Mam Evanix RX 3 ze zbijakiem młoteczkowym. Odbijanie się zbijaka
było przeze mnie słyszalne i mocno mnie to irytowało :-? Wiele czasu kombinowałem jak zrobić hamulec żeby temu zapobiec.
Az wreszcie mi się udało.
Wcześniej, bez tego hamulca, prędkość Vo oscylowała w okolicach 240 m/s Bez regulatora, była dość stabilna do 60 strzalów i zupełnie wystarczająca zwazywszy na małą obj. kartusza ok. 180 ccm
Po zastosaowaniu hamulca - prędkość spadła do 232 m/s i zauważalnie spadała, przy 60 strzale miała już 223 m/s :?:
Zdemontowałem hamulec i wszystko wróciło do normy.
I co się okazało:
Pierwsze uderzenie zbijaka wprowadza śrut w ruch, kiedy śrut jest w 1/3 swojej drogi w lufie następuje drugie słabsze
uderzenie dawkujące dodatkową porcję powietrza, kiedy śrut pokona 2/3 drogi następuje kolejne uzupełnienie ciśnienia
powietrza :shock: I tak zostało pomimo nieprzyjemnego dźwięku wystrzału :roll:

Ciekawostką było też działo z kilkakrotnym odpalaniem ładunku prochowego do uzyskania 100km zasiegu, w czasie ii wojny

Ryszard K.

Makara

@deep13
... no ale Ty deep13 opisujesz pracę zbijaka w karabinku bez regulatora
deep13 pisze:
23 lutego 2021, 00:14
... prędkość Vo oscylowała w okolicach 240 m/s Bez regulatora ...
a temat dotyczy optymalizacji (regulacji) systemu z regulatorem ciśnienia

Awatar użytkownika
begies

Post autor: begies »

deep13 pisze:
23 lutego 2021, 00:14
Pierwsze uderzenie zbijaka wprowadza śrut w ruch, kiedy śrut jest w 1/3 swojej drogi w lufie następuje drugie słabsze
To zależy jaką kto ma długą lufę. Przy mojej 30cm przypuszczam, że przy
drugim słabszym uderzeniu, śrutu już w lufie niema, a przy trzecim to już
na pewno.

Wiem, wiem, temat dotyczy konkretnie S400
ale problem dotyczy wszystkich (prawie wszystkich) PCPowiczów

Awatar użytkownika
Leon83

Post autor: Leon83 »

Edgun Matador R5M + Delta Javelin 4.5-30x56 FFP SMR-2

Szpikulec

Post autor: Szpikulec »

Ten filmik ktory przytoczył Kolega Rokasa58 jest moim zdaniem arcyciekawy.
Może ktoś sprobuje spróbuje równolegle ze mną przeanalizować zagadnienie...ciekawy jestem wyniku, bo może coś źle licze bądź rozumuje...
Na filmiku przy przy 8000 klatek/sekundę kolejne obicia (tak przynajmniej udało mi się pomierzyć stoperem w komórce) wychodzą co około 0.8 sekundy.
Jeśli założyć ze film nagrany 8000klatek na sekundę odtwarzany jest z szybkością 30 klatek na sekundę to wychodzi mi że mamy do czynienia ze spowolnieniem 267x. Czyli od pierwszego "odbicia" do kolejnego "dobicia" mija 0.8/267= 0.003 sekundy czasu rzeczywistego, i tak z 5 razy ( pytanie ile tych "dobić" rzeczywiście uchyla zawór, może ze 3?).
Jeśli znów założyć z uproszczeniem że śrut porusza się ze stałym przyśpieszeniem od 0 do 240m/s to pokona drogę 0.5m ( długość lufy ) w czasie 0.0042 sekundy. Czyli wniosek byłby taki że pierwsze "dobicie" zaworu jeszcze śrut przyspieszy (co zgadzałoby sie z wynikami doświadczeń Kol. Deep13), natomiast kolejne "dobicia" to para w gwizdek o czym świadczy zwiększenie ilości strzałów z kartusza Daystate...
Zapewne pomyliłem sie przy załozeniu ilości klatek/sekundę w filmie youtube i jeszcze przy kilku innych założeniach, ale te wyniki wyglądają na takie które potwierdzają praktyke.
Oczywiście wiem że to byl HW 100 i w kalibrze 5.5mm, wiem że zbijak inny, sprężyna inna i wszystko inne jest inne, ale fajniebyło to policzyć i podzielić się spostrzeżeniami, nawet tak zgrubnymi.

Makara

Znalazłem wolną chwilę i "przebrnąłem" przez cały artykuł z linku, który zamieścił Leon83.
Po zapoznaniu się i przeanalizowaniu jego treści, powiem krótko: p o l e c a m, bo artykuł ten zbiera w jedną całość prawie wszystko to, co na różnych wiatrowych forach (na ... .iweb.pl też), było wielokrotnie opisywane i bardzo dobrze oddaje sedno sprawy ad. regulacji i optymalizacji wydajności strzeladeł PCP z regulatorem.
Dzięki Leon83 za zamieszczony link :piwo: jest absolutnie pomocny

... a poniżej link uzupełniający dla tych co lubią przeliczać i obliczać
https://hardairmagazine.com/ham-columns ... hanges-it/

PS. ... było by wspaniale, aby ktoś z znajomością tematyki PCP oraz dobrym technicznym angielskim przetłumaczył artykuł z link-u zamieszczonego przez Leon83

Pozdrawiam
Makara

Awatar użytkownika
Leon83

Post autor: Leon83 »

Na zielonym kiedyś opisałem jak optymalnie ustawić karabinek wyposażony w regulator - na podstawie tego artykułu, który zresztą powstał na podstawie tematu założonego na forum gatewaytoairguns.org. oraz blogu https://www.edgunwest.com/blog/2017/12/ ... he-leshiy/ Tam na forach dzielą się wiedzą.... u nas trzeba te wiedzę zdobywać jak na polowaniu ;-(
Edgun Matador R5M + Delta Javelin 4.5-30x56 FFP SMR-2

Wróć do „Wiatrówki”