Legalizacja butli powietrznych

Tematy dotyczące wiatrówek

Moderator: Moderatorzy wiatrówkowi

Awatar użytkownika
Michaus
Moderator globalny
Moderator globalny
Reactions:
Posty: 1394
Rejestracja: 20 maja 2010, 14:04
Tematy: 69
Lokalizacja: Pabianice
Grupa: Moderatorzy globalni

Re: Legalizacja butli powietrznych

Post autor: Michaus »

Cena legalizacji w Łodzi, to 100,-PLN.
Też mam na 5 lat. Na 10 się nie udało, ponieważ "butla na tyle ładna, że może zostać użyta do oddychania" i na nic były deklaracje, że powietrze z niej na 100% będzie wylatywało jedynie przez lufę, a przez nią nie będę próbował oddychać, bo to niebezpieczne. :roll:
Pierwszy (od lewej) zawór Dräger'a, z małym, srebrnym pokrętłem, na którym jest o-ring, jest dosyć wyczuwalny i nie miałem problemów z ładowaniem kartusza od Styr'a.
Drugi zawór Dräger'a, z dużą czarną gałą, jest za szybki i z butli w niego wyposażonej ładuję tylko Walthery (na wypadek, gdybym jednak nie wyczuł).
Mam jeszcze czeską - wojskową 2L 300bar z zaworem no name, który jest dobrze wyczuwalny.

Obrazek
"Nie muszę wyważać drzwi co już zostały wyważone."
wiki09
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 465
Rejestracja: 26 sierpnia 2014, 21:53
Tematy: 8
Lokalizacja: Gdynia
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Legalizacja butli powietrznych

Post autor: wiki09 »

Rok temu legalizowałem 2 litrową w centrum nurkowym w Gdyni . Cena legalizacji 50 złotych , okres 5 lat .
oshe
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 31
Rejestracja: 28 października 2017, 14:26
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Legalizacja butli powietrznych

Post autor: oshe »

W Bydgoszczy legalizacja to koszt 60 zł z dokumentami i paragonem. Możliwa legalizacja na 10 lat jeśli butla jest pomalowana na nowy wzór ewentualnie jeśli powłoka lakiernicze jest w bardzo dobrym stanie i na butli jest napis "powietrze techniczne".
oshe
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 31
Rejestracja: 28 października 2017, 14:26
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Legalizacja butli powietrznych

Post autor: oshe »

Co do zaworów to jak pisze Josef firma faser ale też bardzo fajne są zawory z pokrętłem z boku gdzie wrzeciono zaworu działa pod kątem 90 stopni do butli. Są bardziej wyczuwalne i nie trzeba tyle siły żeby je zakręcić lub odkręcić.
Awatar użytkownika
czaputek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 298
Rejestracja: 10 stycznia 2009, 17:39
Tematy: 16
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Legalizacja butli powietrznych

Post autor: czaputek »

Gdzie można zrobić legalizację butli w rejonie
Kraków - Katowice
wiesiorek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 26
Rejestracja: 14 grudnia 2012, 17:19
Tematy: 0
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Legalizacja butli powietrznych

Post autor: wiesiorek »

http://www.hut-poz.krakow.pl/uslugi.php
Jak najbardziej tu można zrobić legalizacje butli.
Awatar użytkownika
sp5it
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 87
Rejestracja: 13 czerwca 2011, 21:53
Tematy: 2
Lokalizacja: KO02OI
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Legalizacja butli powietrznych

Post autor: sp5it »

Cześć.
Warszawa/okolice gdzie zalegalizuję Fenzy 6l?
Thx, Michał
Obrazek
Awatar użytkownika
Yurko
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1400
Rejestracja: 21 czerwca 2018, 20:36
Tematy: 33
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Legalizacja butli powietrznych

Post autor: Yurko »

Ja znam jedno miejsce, gdzie chyba to robią, ale z Wołomina może być nie po drodze: https://www.330bar.pl/serwis/serwis-i-l ... cja-butli/ Ale myślę, że da się znaleźć jeszcze kilka podobnych miejsc... Pozdr. :piwo:
"Nie ma nic bardziej praktycznego niż dobra teoria" Ludwig Eduard Boltzmann (1844–1906)
Awatar użytkownika
Precess
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 309
Rejestracja: 07 września 2008, 14:39
Tematy: 29
Lokalizacja: Trzecia planeta od Słońca
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Legalizacja butli powietrznych

Post autor: Precess »

Czy znacie godny polecenia punkt legalizacji butli na powietrze techniczne po zachodniej stronie Warszawy? Ew. po trasie przez Żyrardów-Skierniewice? Sochaczew?
Rlyeh
Ekspert Wiatrówki
Ekspert Wiatrówki
Reactions:
Posty: 1554
Rejestracja: 09 kwietnia 2007, 19:39
Tematy: 73
Grupa: Ekspert Wiatrówki

Re: Legalizacja butli powietrznych

Post autor: Rlyeh »

To ja mam takie pytanie.
Mam kobyłę 30l której zbliża się legalizacja. Po krótkim oriencie naturalnie nie zrobię jej u siebie na wsi. Po telefonie do UDT w Lublinie (nie ja rozmawiałem) stan wiedzy jest taki, że przyjedzie pan, godzina pracy to dajmy na to 130 PLN, zajmie to ze dwie godziny. Stan wiedzy żaden bo w tym przypadku nie wiem, czy pani udzielająca informacji nie zrozumiała aby, że rozchodzi się o np. jakąś stacjonarną butlę LPG. W każdym razie:

1) jak wygląda procedura legalizacji butli na sprężone powietrze. Technicznie - co się z nimi robi, czemu są poddawane itd. Powyżej czytam że cośtam cośtam, i komentarz że "nie, tak się nie robi". No a jak się robi?
2) w temacie czytam, że np. jakieś centrum nurkowe może dokonać legalizacji. I co, i tyle? To nie musi tego namaszczać jakaś delegatura UDT?
Awatar użytkownika
Yurko
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1400
Rejestracja: 21 czerwca 2018, 20:36
Tematy: 33
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Legalizacja butli powietrznych

Post autor: Yurko »

Dokładnie co robią, czy co powinni robić, to nie wiem. :583: Ale to nie sklep robi "legalizację" tylko musi w tym jakiś inspektor UDT wziąć udział. Człowiek z centrum nurkowego, zapowiada czasami, że będzie robił zbiórkę butli do "przedłużenia". Sam później te butle przygotowuje do "badania", a inspektor tylko przyjeżdża i robi to co najważniejsze. Chyba sporo zależy od tego, jak ze sobą współpracują... :wink:
"Nie ma nic bardziej praktycznego niż dobra teoria" Ludwig Eduard Boltzmann (1844–1906)
Awatar użytkownika
Dexter
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1944
Rejestracja: 11 lutego 2006, 18:00
Tematy: 8
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Legalizacja butli powietrznych

Post autor: Dexter »

Ja sporo w pracy miewałem do czynienia z inspektorami udt i to działa tak, że czasem przyjdzie pan skrupulatny i każdy wciągnik linowy czy łańcuchowy będzie sprawdzony co do joty wg procedury a czasem przyjdzie pan inspektor i klepnie na zasadzie "wisi, nie spada znaczy sprawny. Opuścić, następny". A teoretycznie każdy powinien wisieć pod danym obciążeniem np x minut i powinno zostać zmierzone czy się nie obsuwa... Ale co tam, nie mieliśmy większych niż dziesieciotonowe xd to i szkody w razie czego niewielkie.
bruno_Hof
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 472
Rejestracja: 02 lutego 2023, 21:43
Tematy: 7
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Legalizacja butli powietrznych

Post autor: bruno_Hof »

Rlyeh pisze: 10 stycznia 2024, 22:50

1) jak wygląda procedura legalizacji butli na sprężone powietrze. Technicznie - co się z nimi robi, czemu są poddawane itd. Powyżej czytam że cośtam cośtam, i komentarz że "nie, tak się nie robi". No a jak się robi?
2) w temacie czytam, że np. jakieś centrum nurkowe może dokonać legalizacji. I co, i tyle? To nie musi tego namaszczać jakaś delegatura UDT?
Nie wiem jak wygląda procedura.Swoją legalizowałem poprzez nurków / nazbierali kilka sztuk i zawieźli na legalizację/
Znajomy,który wykonuje prace nurkowe prywatnie,mówił mi,że przed UDT-em musi odkręcić zawory. Może chodzi mu o czas.
Centra nurkowe? Znam jedno. Sprzedaje nowe butle /mogą nabić powietrza/ i dorabia na szyciu i naprawie kombinezonów,zaworów. :one:
HW95K HW50S
Awatar użytkownika
krajsik
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 55
Rejestracja: 15 stycznia 2012, 14:03
Tematy: 4
Lokalizacja: Częstochowa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Legalizacja butli powietrznych

Post autor: krajsik »

Wujek Google: Legalizacja butli nurkowych odbywa się w obecności urzędnika Urzędu Dozoru Technicznego i polega na sprawdzeniu wizualnym butli, ważeniu oraz wykonaniu testu hydrostatycznego do granicy ciśnienia próby, które jest wybite na butli. Po takim teście butla otrzymuje przedłużenie ważności używania jej czyli legalizację.
Opisany powyżej test hydrostatyczny polega na napełnieniu butli wodą, następnie wytworzeniu w niej ciśnienia większego od roboczego o 50% (ciśnienie próby). Pod ciśnieniem próby sprawdza się na ile zwiększyła się objętość butli. Zbytnie zwiększenie objętości skutkuje nie zaliczeniem testy hydrostatycznego.
Łucznik wz. 70 / Slavia 631 / Steyr FT + Stryker HD
Awatar użytkownika
Zapp
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1034
Rejestracja: 19 marca 2007, 17:21
Tematy: 13
Lokalizacja: ze wsi (OPO)
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Legalizacja butli powietrznych

Post autor: Zapp »

Rlyeh pisze: 10 stycznia 2024, 22:50 To ja mam takie pytanie.
Mam kobyłę 30l której zbliża się legalizacja. Po krótkim oriencie naturalnie nie zrobię jej u siebie na wsi. Po telefonie do UDT w Lublinie (nie ja rozmawiałem) stan wiedzy jest taki, że przyjedzie pan, godzina pracy to dajmy na to 130 PLN, zajmie to ze dwie godziny. Stan wiedzy żaden bo w tym przypadku nie wiem, czy pani udzielająca informacji nie zrozumiała aby, że rozchodzi się o np. jakąś stacjonarną butlę LPG.
...
Pani nie zrozumiała. Przyjechać to może do zbiornika LPG, obejrzeć i sprawdzić ew. wycieki detektorem.

Powietrzne podlegają okresowej rewizji zewnętrznej, wewnętrznej, i próbie ciśnieniowej - 450 bar dla roboczego 300 bar. Tego nie zrobi "pan który przyjedzie".
Najłatwiej to przez jakieś centrum nurkowe, albo przemysłowe: zbierają, i gdy zbierze się jakaś tam partia, wysyłają do badań okresowych. Niektóre większe serwisy mają uprawnienia (i stanowiska) do takich badań, oraz przeprowadzenia prób na miejscu, pod nadzorem UDT.
Różne alu-sprzęty :)
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wiatrówki”