Diana 27

Tematy dotyczące wiatrówek

Moderator: Moderatorzy wiatrówkowi

Awatar użytkownika
pieskowy
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 114
Rejestracja: 10 kwietnia 2016, 07:03
Tematy: 4
Lokalizacja: Stare Babice
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Diana 27

Post autor: pieskowy »

Wiele zależy od tego jak głęboko wniknął olej, ale można spróbować kleić. Rozchylanie szczeliny raczej odradzam jako, że buk jest kruchy. Miałem podobną sytuację i zrobiłem tak: przygotowałem sobie narzędzie - obcięty i zeszlifowany po bokach brzeszczot do metalu i kawałek bukowego obłoga grubości ok 1,5 mm. Zabezpieczyłem osadę ściskiem stolarskim aby szczelina się nie rozchodziła i naciąłem wzdłuż niej rowek od strony systemu (dość głęboki). Dopasowałem bukową wkładkę tak aby weszła na tyle swobodnie, aby było miejsce na klej. Wypełniłem rowek klejem poliuretanowym i wcisnąłem wkładkę. Na drugi dzień popracowałem nieco dłutkiem i zdjąłem ścisk. Właściciel karabinka do dziś nie zgłasza problemu chociaż minęły dwa lata. Tyle tylko, że tamta osada nie była olejowana przed klejeniem. Miała zdarty lakier i była wewnątrz sucha. Możesz też spróbować usunąć olej mocząc osadę w benzynie ekstrakcyjnej. Ja tego nie robiłem, ale któryś z kolegów z forum stosuje tę metodę z dobrym skutkiem. Po takiej kąpieli możesz zaryzykować delikatne rozchylenie szczeliny i wstrzyknięcie kleju poliuretanowego strzykawką z niezbyt grubą igłą.
Awatar użytkownika
pieskowy
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 114
Rejestracja: 10 kwietnia 2016, 07:03
Tematy: 4
Lokalizacja: Stare Babice
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Diana 27

Post autor: pieskowy »

Przyjżałem się dokładniej zdjęciom oczyszczonej osady. W miejscu pęknięcia widać wyraźnie ciemną smugę biegnącą w stronę gniazda śruby. To powinno od razu cię zaniepokoić, bo to tłusty ślad paluchów chwytających łoże. Widać, że pęknięcie jest stare. Nie ryzykował bym klejenia od tej strony, ale to opinia amatora.
Jeśli chodzi o szczerbinkę, to szukaj do Diany 25 (późniejsze lata produkcji), Diany 25D i 27. We wszystkich montowano ten sam wzór.
Awatar użytkownika
Greg62
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 39
Rejestracja: 13 września 2017, 11:02
Tematy: 0
Lokalizacja: Jenin - lubuskie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Diana 27

Post autor: Greg62 »

Dzięki wielkie za poradę , myślę najpierw spróbować kąpieli odtłuszczającej i może jakoś wcisnąć klej strzykawką.
Tylko co do tej kąpieli t się zastanawiam jak długo mogę moczyć drewienko w benzynie ekstrakcyjnej bez konsekwencji a zarazem skutecznie. Szukałem na forum ale nie mogę trafić na porady w tym temacie.
Co do szczerbinki dziękuję za informację, będę szukał. :516:
CZ 200S, Diana 24 T04, Heanel 49a Sport Model, Diana 16, Diana 27, IŻ 38, IŻ 22, MP 512M, Łucznik 87, Slavia 630, Slavia 631 Haenel 312 - w renowacji, Haenel Model 550 - do renowacji.
Awatar użytkownika
Greg62
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 39
Rejestracja: 13 września 2017, 11:02
Tematy: 0
Lokalizacja: Jenin - lubuskie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Diana 27

Post autor: Greg62 »

Dzisiaj lekko rozchyliłem i strzykawką wcisnąłem klej, zobaczymy efekty jutro.
Oczywiście najpierw płukałem to alkoholem 99% a teraz jest w ścisku.
Ostatnio zmieniony 25 lutego 2018, 00:22 przez Greg62, łącznie zmieniany 1 raz.
CZ 200S, Diana 24 T04, Heanel 49a Sport Model, Diana 16, Diana 27, IŻ 38, IŻ 22, MP 512M, Łucznik 87, Slavia 630, Slavia 631 Haenel 312 - w renowacji, Haenel Model 550 - do renowacji.
Awatar użytkownika
pieskowy
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 114
Rejestracja: 10 kwietnia 2016, 07:03
Tematy: 4
Lokalizacja: Stare Babice
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Diana 27

Post autor: pieskowy »

Napisz, jak to wyszło. To może być przydatny eksperyment :516:
Awatar użytkownika
Greg62
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 39
Rejestracja: 13 września 2017, 11:02
Tematy: 0
Lokalizacja: Jenin - lubuskie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Diana 27

Post autor: Greg62 »

Niestety mi się nie udało przez olej. Gdybym zauważył przed olejowaniem to było by po problemie, teraz chyba czeka mnie wycinanie większej szczeliny ale technika wyciskania kleju była całkiem dobra, wyszedł aż po drugiej stronie pęknięcia. Polegało to na "rozlaniu" paska kleju przez całą długość szczeliny a następnie rozchyleniu jej na ok pół milimetra i przy pomocy strzykawki jako pompki wdmuchiwaniu kleju w szczelinę. Oczywiście drewienko było w ścisku przy końcu szczeliny żeby podczas rozchylenia nie powiększyła się.
Może bym jeszcze spróbował z benzyną, tylko jak długo mogę kąpać w niej osadę bez skutków ubocznych dla niej?
CZ 200S, Diana 24 T04, Heanel 49a Sport Model, Diana 16, Diana 27, IŻ 38, IŻ 22, MP 512M, Łucznik 87, Slavia 630, Slavia 631 Haenel 312 - w renowacji, Haenel Model 550 - do renowacji.
Awatar użytkownika
Greg62
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 39
Rejestracja: 13 września 2017, 11:02
Tematy: 0
Lokalizacja: Jenin - lubuskie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Diana 27

Post autor: Greg62 »

Jeszcze raz spróbowałem, najpierw czyszczenie benzyną : waciki, szmatki i wstrzykiwanie strzykawką w szczelinę aż drewienko pojaśniało , potem jak opisałem wcześniej wtłaczanie kleju D4 i w ścisk na ponad 24h, jeszcze trzyma ;) . teraz olejowanie ponownie, zobaczymy czy się nie rozlezie. Pęknięcie niestety widać trochę ale trudno :-? .
CZ 200S, Diana 24 T04, Heanel 49a Sport Model, Diana 16, Diana 27, IŻ 38, IŻ 22, MP 512M, Łucznik 87, Slavia 630, Slavia 631 Haenel 312 - w renowacji, Haenel Model 550 - do renowacji.
Awatar użytkownika
Greg62
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 39
Rejestracja: 13 września 2017, 11:02
Tematy: 0
Lokalizacja: Jenin - lubuskie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Diana 27

Post autor: Greg62 »

:516: Witajcie ponownie.

Znalazłem wreszcie trochę czasu by wkleić kilka fotek dianki po zmontowaniu ( jeszcze przed oksydą ).
Obrazek
Strzelanie z niej to istna przyjemność, jest naprawdę celna.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Osada sklejona i poolejowana ( tylko olej lniany ), co jakiś czas polerka ( lubię jak się błyszczy ).
Teraz szykuję się do oksydowania na gorąco ( mój pierwszy raz ), zebrałem wszystkie chemikalia i muszę sporo poczytać o tym na forum.
Co prawda wielu mówi mi że taka wypolerowana wygląda jak chromowana i mam tak zostawić, ja jednak nie jestem przekonany że to dla niej zdrowe.

pozdrawiam Wszystkich i dziękuję zwłaszcza autorom postów które pomogły mi doprowadzić ją do takiego stanu. :piwo:
Zabrać się też muszę za pozostałe, IŻ-yk jest na etapie polerowania na lustro a osada kończy pić olej.
W kolejce czekają dwie slavki 630, łuczniki 87 i pozostałe, będzie co robić do wiosny. :one:
CZ 200S, Diana 24 T04, Heanel 49a Sport Model, Diana 16, Diana 27, IŻ 38, IŻ 22, MP 512M, Łucznik 87, Slavia 630, Slavia 631 Haenel 312 - w renowacji, Haenel Model 550 - do renowacji.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wiatrówki”