Projekt karabinu .308 do long range (wizualnie ala AI L96A1 AW)

Wszystko o strzelaniu na dalsze dystanse. Współczesna broń palna, czarnoprochowa i wiatrówki.

Moderatorzy: Moderatorzy WBP, Moderatorzy wiatrówkowi, Moderatorzy CP

Awatar użytkownika
bezduszny
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3751
Rejestracja: 06 stycznia 2017, 20:42
Tematy: 79
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Projekt karabinu .308 do long range (wizualnie ala AI L96A1 AW)

Post autor: bezduszny »

Przy takiej "lufie" pokusił bym się jednak o lepszą optykę w klasie Delta Stryker.
Są pogrzeby o których mówi cały świat i jest taki, na który czeka cały naród.
autor nieznany
Awatar użytkownika
Spitfire24
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2550
Rejestracja: 20 września 2014, 18:49
Tematy: 26
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Projekt karabinu .308 do long range (wizualnie ala AI L96A1 AW)

Post autor: Spitfire24 »

Oczywiście, że Delta Stryker jest lepszy, ale kolega napisał ... "możliwie tanio".
Stado baranów prowadzone przez lwa jest groźniejsze niż stado lwów prowadzone przez barana.
Awatar użytkownika
bezduszny
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3751
Rejestracja: 06 stycznia 2017, 20:42
Tematy: 79
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Projekt karabinu .308 do long range (wizualnie ala AI L96A1 AW)

Post autor: bezduszny »

Do takiego potencjału jak ma w "lufie" kupienie taniej lunety jest błędem... i dość szybko to zauważy.
Vortex PST II który nie jest zły a jest porównywalny z Javelin to jest minimum i potrafię już czasem wyłapać ograniczenie jakie daje na 300m w kalibrze .223
Są pogrzeby o których mówi cały świat i jest taki, na który czeka cały naród.
autor nieznany
Awatar użytkownika
Hans00
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 396
Rejestracja: 14 stycznia 2017, 11:50
Tematy: 17
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Projekt karabinu .308 do long range (wizualnie ala AI L96A1 AW)

Post autor: Hans00 »

Pewnie większość weteranów long range mnie "zje" za moją decyzję. Przekopałem amerykańskie fora i recenzje, kupiłem Vortexa Venoma 5-25x56 FFP 34mm MRAD. Wzrok mam dobry, może coś tam zobaczę :) Chwilowo musi wystarczyć.
Bergarę prawdopodobnie będę miał już w tym tygodniu, więc chciałbym pewnie skompletować już montaż do optyki i szynę Picatinny.

Szynę 20MOA upatrzyłem taką: https://sklep.incorsa.pl/zaklad-rusznik ... 53,pl.html
Może by się udało, żeby w incorsie ją zamontowali od razu. Sam bym sobie poradził gdyby nie brak klucza dynamometrycznego, a nie chcę robić na czuja.

Teraz kwestia montażu. Zakładając, że będzie szyna 20 MOA, którą wyżej podlinkowałem, zastanawiam się nad montażem do optyki. Zakładam, że zechcę jeszcze jakieś zatyczki plastikowe na optykę założyć (Butler, Vortex, obojętnie...) + trzeba pamiętać, że lufa Varmint więc też więcej miejsca zabierze.

Zakładając powyższe i że nie chcę wydawać fortuny na montaż co polecacie, aby był możliwie jak najniższy, a zostawiał jednak jakąś przestrzeń między lufą a końcem lunety?
Montaż chyba dwuczęściowy, ponieważ na 99,9% zdjęć z tą osadą AI ATAICS takie zaobserwowałem. Stalowy? Aluminiowy?
Awatar użytkownika
bezduszny
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3751
Rejestracja: 06 stycznia 2017, 20:42
Tematy: 79
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Projekt karabinu .308 do long range (wizualnie ala AI L96A1 AW)

Post autor: bezduszny »

Polecam...
świetnie wykonany materiałowo i jakościowo montaż.... i z poziomiczką wbudowaną.
W sumie mam już trzy od tego producenta.

Obrazek
Są pogrzeby o których mówi cały świat i jest taki, na który czeka cały naród.
autor nieznany
Awatar użytkownika
Spitfire24
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2550
Rejestracja: 20 września 2014, 18:49
Tematy: 26
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Projekt karabinu .308 do long range (wizualnie ala AI L96A1 AW)

Post autor: Spitfire24 »

Hans00 pisze: 24 kwietnia 2022, 15:10 Pewnie większość weteranów long range mnie "zje" za moją decyzję. Przekopałem amerykańskie fora i recenzje, kupiłem Vortexa Venoma 5-25x56 FFP 34mm MRAD.

Zakładając powyższe i że nie chcę wydawać fortuny na montaż co polecacie, aby był możliwie jak najniższy, a zostawiał jednak jakąś przestrzeń między lufą a końcem lunety?
Montaż chyba dwuczęściowy, ponieważ na 99,9% zdjęć z tą osadą AI ATAICS takie zaobserwowałem. Stalowy? Aluminiowy?
Przy ograniczonym budżecie to nie jest zły wybór. Dobrze że nie kupiłeś jakiegoś Diamondbacka :-D
Hans00 pisze: 24 kwietnia 2022, 15:10 Zakładając powyższe i że nie chcę wydawać fortuny na montaż co polecacie ... Stalowy? Aluminiowy?
Jeżeli masz na montaż 1k to Audere które zaproponował @bezduszny jest bardzo dobrym wyborem.
Stado baranów prowadzone przez lwa jest groźniejsze niż stado lwów prowadzone przez barana.
Awatar użytkownika
Hans00
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 396
Rejestracja: 14 stycznia 2017, 11:50
Tematy: 17
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Projekt karabinu .308 do long range (wizualnie ala AI L96A1 AW)

Post autor: Hans00 »

Spitfire24 pisze: 24 kwietnia 2022, 22:50
Hans00 pisze: 24 kwietnia 2022, 15:10 Pewnie większość weteranów long range mnie "zje" za moją decyzję. Przekopałem amerykańskie fora i recenzje, kupiłem Vortexa Venoma 5-25x56 FFP 34mm MRAD.

Zakładając powyższe i że nie chcę wydawać fortuny na montaż co polecacie, aby był możliwie jak najniższy, a zostawiał jednak jakąś przestrzeń między lufą a końcem lunety?
Montaż chyba dwuczęściowy, ponieważ na 99,9% zdjęć z tą osadą AI ATAICS takie zaobserwowałem. Stalowy? Aluminiowy?
Przy ograniczonym budżecie to nie jest zły wybór. Dobrze że nie kupiłeś jakiegoś Diamondbacka :-D
Hans00 pisze: 24 kwietnia 2022, 15:10 Zakładając powyższe i że nie chcę wydawać fortuny na montaż co polecacie ... Stalowy? Aluminiowy?
Jeżeli masz na montaż 1k to Audere które zaproponował @bezduszny jest bardzo dobrym wyborem.
Ceny trochę się pozmieniały. Kolega w klubie kupił Javelina jeszcze jak były w okolicach 3900zł. Patrzyłem przez tą lupkę w siedzibie Delta Optical i mnie urzekła, ostanio miałem okazję ją też przestrzelić i wrażenia mega pozytywne.
Jednak cena 5500zł była dla mnie zaporowa stąd zacząłem szukać tańszej alternatywy. Oprócz przewalenia opinii/forum amerykańskich (produkt Vortex Venom jest stosunkowo nowy, ponieważ wypuścili go w tamtym roku) i testów na youtube, trafiłem też na ten wątek na braterstwie: https://braterstwo.eu/tforum/t/681694

Test co prawda jest mało "naukowy" jednak mi wystarczył do dodatkowego utwierdzenia się w wyborze. Autor owego testu z 4 lunet wybrał właśnie Venoma, tak jak i jedna osoba z komentujących. Jak to mawiają Panowie zza oceanu "Grejt valju for de manej". Ponadto jak ktoś zamawia bezpośrednio od dystrybutora kolba.pl może wykorzystać ich dwa dodatkowe atuty: pierwszy to gwarancja najniższej ceny, jeżeli wyślemy im maila z niższą ceną u konkurencji (warunek: dostępność) bez problemu obniżą kwotę, tym sposobem uzyskałem cenę końcową 2299zł. Druga sprawa, jeżeli chodzi o gwarancję VIP w przypadku gdy z przyczyn niezależnych od nas luneta wykaże z czasem jakąś wadę fabryczną, można za dopłatą wymienić na wyższy model, co jest bardzo perspektywiczne. Wiem, bo kolega reklamował swojego Crossfire II i apetyt mu wzrósł na coś lepszego, jednak przez to, że nie kupił bezpośrednio u dystrybutora wymiana była tylko możliwa na tą samą lunetkę.

Co do montaży patrzyłem wstępnie na te Vortexa jednak jestem otwarty na coś lepszego. Kwestia czy będzie możliwie niski i ogarnie kombo szyny 20 MOA + lufę varmint + zatyczki ala butler i zostanie jakiś prześwit między końcem optyki a lufą :)
Awatar użytkownika
bezduszny
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3751
Rejestracja: 06 stycznia 2017, 20:42
Tematy: 79
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Projekt karabinu .308 do long range (wizualnie ala AI L96A1 AW)

Post autor: bezduszny »

Montaże Vortexa to straszna kupa jakościowa. Szkoda na to pieniędzy.
Miałem dwa. Jeden sprzedałem po założeniu na HK 223, zrobieniu zdjęcia i zdjęciu z broni .... a jeden (Pro Ring 30mm) jeszcze dziewiczy u mnie leży.
Oddam za drobne pieniądze.

O lunecie Vortex Venom też myślę do .22LR i nawet nam wolny i nie używany montaż jednoczęściowy Audere 34mm

A montaże Audere ?
Moim zdaniem to półka jakościowa Spuhr'a

Obrazek

Obrazek
Są pogrzeby o których mówi cały świat i jest taki, na który czeka cały naród.
autor nieznany
Awatar użytkownika
Hans00
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 396
Rejestracja: 14 stycznia 2017, 11:50
Tematy: 17
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Projekt karabinu .308 do long range (wizualnie ala AI L96A1 AW)

Post autor: Hans00 »

@up: Przekonaliście mnie do Audere. 1k zł za dwuczęściowy to dla mnie jeszcze akceptowalna cena, a przynajmniej będę miał pewność, że nie przyjanuszowałem i nie wziąłem jakiegoś problematycznego paździerza.
Cieszę się z waszej pomocy, bo o ile płynnie poruszam się w szukaniu szpeju dostępnego u hamburgerów, to z europejskim mam problemy, czasami informacji jest jak na lekarstwo.

A odnośnie pomiaru czy dana luneta na danej szynie i montażu będzie zaczepiała o lufę odpowiadam sam sobie na pytanie z użyciem tego zacnego kalkulatora:
https://www.scopedout.com.au/ring-height-calculator/
Założyłem najgorszy wariant i wychodzi mi, że zostanie przynajmniej 4-5mm luzu co mnie cieszy.
Awatar użytkownika
bezduszny
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3751
Rejestracja: 06 stycznia 2017, 20:42
Tematy: 79
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Projekt karabinu .308 do long range (wizualnie ala AI L96A1 AW)

Post autor: bezduszny »

Hans00 pisze: 25 kwietnia 2022, 20:51 że zostanie przynajmniej 4-5mm luzu co mnie cieszy
liczyłeś to przy założonej osłonie i na szynie z pochyleniem ? 8-)
Są pogrzeby o których mówi cały świat i jest taki, na który czeka cały naród.
autor nieznany
Awatar użytkownika
Hans00
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 396
Rejestracja: 14 stycznia 2017, 11:50
Tematy: 17
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Projekt karabinu .308 do long range (wizualnie ala AI L96A1 AW)

Post autor: Hans00 »

bezduszny pisze: 25 kwietnia 2022, 21:02
Hans00 pisze: 25 kwietnia 2022, 20:51 że zostanie przynajmniej 4-5mm luzu co mnie cieszy
liczyłeś to przy założonej osłonie i na szynie z pochyleniem ? 8-)
Tak, ale pomyliłem się w innym parametrze niestety... Moja luneta ma zewnętrzną średnicę obiektywu przedniego na poziomie 63,5-64mm
Czyli montaż wysokości 34mm odpada, chyba, że zrezygnowałbym z szyny 20 MOA na rzecz 0 MOA i jakoś na styk wepchnąłbym najcieńsze butlerki, ale to już dotykało by lufy albo byłaby włosowa przerwa.
Awatar użytkownika
bezduszny
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3751
Rejestracja: 06 stycznia 2017, 20:42
Tematy: 79
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Projekt karabinu .308 do long range (wizualnie ala AI L96A1 AW)

Post autor: bezduszny »

To bierzesz H38 i po problemie
Są pogrzeby o których mówi cały świat i jest taki, na który czeka cały naród.
autor nieznany
Awatar użytkownika
Hans00
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 396
Rejestracja: 14 stycznia 2017, 11:50
Tematy: 17
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Projekt karabinu .308 do long range (wizualnie ala AI L96A1 AW)

Post autor: Hans00 »

bezduszny pisze: 25 kwietnia 2022, 21:20 To bierzesz H38 i po problemie
No i tak zapewne uczynię. 38 powinny być OK, a 4mm różnicy to nie dramat, może uda się w miarę naturalnie składać i uzyskać naturalny eye relief cofając lunetę do tyłu możliwie bardzo.
Awatar użytkownika
bezduszny
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3751
Rejestracja: 06 stycznia 2017, 20:42
Tematy: 79
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Projekt karabinu .308 do long range (wizualnie ala AI L96A1 AW)

Post autor: bezduszny »

A jaką masz odległość od szyny do lufy ?
Przy h=34 masz w zasadzie na zero.. ale dodaj jeszcze odległość szyna-lufa.
Są pogrzeby o których mówi cały świat i jest taki, na który czeka cały naród.
autor nieznany
Awatar użytkownika
Hans00
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 396
Rejestracja: 14 stycznia 2017, 11:50
Tematy: 17
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Projekt karabinu .308 do long range (wizualnie ala AI L96A1 AW)

Post autor: Hans00 »

bezduszny pisze: 25 kwietnia 2022, 21:47 A jaką masz odległość od szyny do lufy ?
Przy h=34 masz w zasadzie na zero.. ale dodaj jeszcze odległość szyna-lufa.
Masz rację... tylko nie mam jak tego zweryfikować ponieważ nie mam jeszcze fizycznie karabinka z zamontowaną szyną u siebie. Chciałem wszystko skompletować, tak aby w momencie kiedy go już będę miał (myślę max przyszły tydzień) złożę wszystko do kupy, a nie dopiero będę zamawiał części...

Szyna pewnie będzie coś takiego: https://sklep.incorsa.pl/zph-szyna-pica ... 44,pl.html
No i lufa varmint więc nie będzie się zwężała jak te myśliwskie słomkowe. Niby poleca się mimo wszystko wyższy montaż, jak niższy z lunetą bardziej wysuniętą do przodu (nienaturalna odległość od oka).
Muszę to jeszcze przeanalizować, żeby wtopy nie było :)

Aha, i co jakbym na stałe chciał zamontować tą przedłużkę "sunshade" z butlerkiem na końcu... ? Jednak ciągle jest skos 20 MOA, a im dłuższa całość tym gorzej.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Daleki dystans - Long Range”